SPEEDWAY
OSIJEK – DINAMO 2:1 Državni prvak pokleknuo u derbiju na Opus Areni
Naš vratar Marko Malenica branio je kao da sutra ne postoji
Nakon nezaboravnog pothvata potkraj listopada usred Zagreba (4:2), momčad NK Osijek u nedjelju poslijepodne na svojoj opus Areni po drugi put uzastopce u prvenstvenoj utakmici pobijedila je državnog prvaka Dinamo, ovaj put s 2:1 (1:0), te na veselje svojih vjernih navijača zaokružila 20. kolo Supersport HNL u kojem su – sva tri vodeća sastava ostala na gostovanjima praznih šaka! Naime, vodeća HNK Rijeka poklekla je u Varaždinu (1:0), a drugoplasirani Hajduk od Lokomotive (3:2), pa se poredak u vrhu nije promijenio, ali je kolo pokazalo da najveći favoriti prvenstva (više) nisu dominantni kako se do sada procjenjivalo.
Derbi pred 9.453 gledatelja počeo je sasvim neočekivano, jer je već u 2. minuti kapitulirao Nikola Čavlina, koji je dočekan salvom zvižduka zbog dobro poznate ljetne avanture na Pampasu. Poslije udarca iz lijevog kuta južnog dijela terena, naime, Zagrepčani su izbacili loptu na 17-18 metara od svoga gola, gdje je dotrčao Omerović i topovski šutirao pod gredu odmah uz lijeve rašlje zapanjenog Čavline – 1:0! Rijetko viđen pogodak, kakav plavokosi Nail zasigurno nikad još nije, a sumnjamo i da će još koji put postići?!
No, umjesto za domaće, bila je to „injekcija“ za Cannavarove profesionalce, koji su sve do kraja prvog poluvremena diktirali tempo i pokušali na sve načine (bar) izjednačiti, u čemu nisu uspjeli. Glavni „krivac“ bio je, po tko zna koji put, vratar Marko Malenica, koji je, u razmaku od 15. do 20. minute triput reagirao u situacijama kad se činilo da je izjednačenje neminovno. Prvo je obranio udarac Kange iskosa zdesna sa 6-7 metara (15. minuta), potom zaustavio prizemnu bombu Stojkovića s dvadesetak metara (17.) i na kraju neutralizirao Kangu (20.) koji se našao u stopostotnoj prilici.
Početkom drugog poluvremena, pak, bijelo-plavi su imali sportske sreće, jer je Pjacin udarac zaustavila vratnica, ali je Dinamo izjednačio u 57. minuti. Pjaca je slijeva uposlio Stojkovića, a ovaj glavom, neometan s 10-11 metara (osječkih stopera „ni u tragovima“?!) matirao nemoćnog Malenicu.
Međutim, samo tri minute kasnije – NK Osijek opet vodi! Sad je Dantas centrirao iz kornera slijeva na sjevernom dijelu stadiona, a Zagrepčani su sasvim zaboravili (?) da Soldo sada nosi dres osječkog prvoligaša i ovaj je slično Stojkoviću točnim udarcem glavom zatresao mrežu – 2:1. Budući da je strijelac karijeru (iz)gradio na Maksimiru, prirodno je što se nakon pogotka baš nije pretjerano veselio…
U drugom dijelu, inače, još dvaput su se zatresle mreže, ali osim Soldine realizacije ništa od pogodaka, jer je VAR točno dijagnosticirao zaleđa Matkovića (u 54. minuti) na jednoj i Kange na drugoj strani, a Dinamo je bio blizu poravnanju u 67. minuti kad je Kanga glavom pogodio vratnicu, da bi u trećoj minuti sudačke nadoknade vremena Mišićev šut djelomice blokiran i završio svoj leta na gornjoj strani Maleničine grede.
No, najviše uzbuđenja izazvao je događaj u 83. minuti kad je Malenica, prvo, odbio loptu koju je glavom iz blizine uputio Hoxha, da bi potom na gol-crti „ščepao“ Kangin pokušaj da postigne prvijenac u HNL. Zagrepčani su tražili da VAR provjeri je li lopta prešla cijelim obujmom crtu, što bi značilo i izjednačenje. (Pre)dugo je trajao taj Pajačev razgovor s Ivanom Bebekom, da bi se ustanovilo ono što je bilo vidljivo i prostim okom – pogotka nema!
Za NK Osijek igrali su: Malenica, Omerović, Mkrtchyan, Tuia, Jurišić, Cvijanović, Babec, Soldo, Dantas, Matković (od 70. Hernani) i Jakupović. U posljednjih nekoliko minuta nastupio je i Brazilac Lima. Susret je sudio „ljubimac“ osječkih gledatelja Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline, s tim što je ovaj put navlačio gnjev promatrača zbog višeminutih, pokazalo se nepotrebnih, provjera tri sumnjive situacije pred vratima oba sastava. Dakako, osim svega opisanoga, ni nedjeljni susret nije prošao bez zaista nepotrebnih, pa i vulgarnih, navodno folklornih dobacivanja navijačkih skupina…
Na ljestvici Supersport HNL i dalje vodi HNK Rijeka (39) s dva boda više od Hajduka i sedam od Dinama, dok NK Osijek i NK Varaždin imaju po 30 bodova, odnosno po dva manje od trenutno trećeplasiranog državnog prvaka.U 21. kolu, osječka momčad igrat će 8. veljače kod sadašnjeg „fenjeraša“ u Velikoj Gorici, a 16. veljače u goste joj stiže lider HNK Rijeka.
Foto: Borna Jakšić/PIXSELL
SPEEDWAY
MEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
Zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača nisu mogli izdržati ritam konkurenata
Od svih amaterskih nogometnih klubova u Osijeku, još jednom, u najvišem stupnju natjecanja nastupao je sastav Športskog nogometnog kluba (ŠNK) Višnjevac, iz prigradskog naselja koje prema posljednjem popisu stanovništva broji nešto manje od sedam tisuća ljudi. Naime, višnjevački nogometaši natjecali su se u Međužupanijskoj ligi Osijek-Vinkovci, s 15 konkurenata, što je, ustvari, četvrti stupanj hrvatskih nogometnih natjecanja.
– Sve do samog kraja sezone bili smo u igri za drugo mjesto, međutim zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača u završnici nismo mogli izdržati ritam konkurenata – ukratko je prokomentirao minulu sezonu ambiciozni predsjednik Ivan Barišić.
Za ŠNK Višnjevac u sezoni 2025./2026., pod nadzorom trenera Marija Amidžića, igrali su: Filip Jakovljević i Borna Sabolić (vratari), Bojan Gvozdenović, Pavo Grgić, Ivan Lončarević, Gordan Jelić, Matej Kurilj, Luka Ivković, Marko Pavlović, Bruno Stubičar, Marin Knežević, Robert Knežević, Vedran Goluža, Tomislav Ognjenčić, Ivan Gelo, Matej Lugarić, Luka Nađ, Tin Rebrina, Fran Jakobović, Filip Pandžić, Nikola Šafar, Marko Liović i Roberto Marić.
Golgeter natjecanja, iskusni Igor Priji „zabio“ je u dresu prvaka Mladosti iz Vođinaca čak 31 pogodak, a najviše pogodaka za višnjevačkog međužupanijskog ligaša u sezoni 25./26. postigao je Luka Nađ (7). Na klupskoj listi iza njega su Matej Lugarić (6) i Ivan Gelo(5). Što se tiče seniorske momčadi, za sljedeću sezonu već je zacrtano da će treneru Amidžiću pomoćnik biti Roberto Marić.
Višnjevčani su primjerno organizirana sportska udruga, koja skrbi i o svojim najmlađim sumještanima, ali i o – veteranima. Potonji su, štoviše, u tek završenoj sezoni osvojili naslov prvaka s bivšim nogometašima baranjskih klubova (Osijek nema veteransku ligu!) a ističu se i nastupima na malonogometnim turnirima. Što se mladeži tiče, redovne treninge i nastupe imaju limači, (pred)početnici i mlađi pioniri, svi bez imperativa natjecateljskihpodviga.
– Nakon što smo protekle sezone imali u natjecanju i kadetsku momčad ukomponiranu s odgovarajućim dječacima NK Vardarac, u nadolazećem će prvenstvu naši kadeti nastupati samostalno jer imamo dovoljan igrački kadar za taj uzrast pa nam od kadrova mladeži nemamo mogućnost za oformljenje juniora – nadodao je predsjednik Barišić.
Za kraj, treba istaknuti da je nedavno održana je i redovna Skupština na kojoj su klupskim čelnici opet dobili dosadašnji mandat: predsjednik Ivan Barišić, dopredsjednici Ivan Gelo i Roberto Marić, tajnik Perica Mihaljević i Nikola Šafar, voditelj Škole nogometa.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
MAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
Marko je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina
Ono što se već duže vrijeme naslućivalo, pa i nije previše iznenadilo osječke ljujbitelje rukometa, konačno se i dogodilo. Naime, RK Osijek ostaje bez jednog od svojih najboljih igrača Marka Maganića, lijevog vanjskog koji već duže vrijeme nastupima u Paket24 Premijer ligi Hrvatske skreće pozornost na svoj neporeciv potencijal – postao je članom najboljeg hrvatskog kluba RK Zagreb.
Štoviše, taj 20-godišnji lijevi vanjski još je prošlog ljeta potpisao za „zagrebaše“, pa je kao posuđen igrač prvenstvo ’25/’26 sjajno odradio u osječkom prvoligašu. Ovih dana, pak, već je ostvarena i kombinacija po kojoj će Maganić u narednoj sezoni braniti boje RK Dugo Selo te će osim u nacionalnom prvenstvu nastupati i u Europskoj ligi.
Maganić se bavi rukometom još „od malih nogu“, kad je kao osmogodišnjak počeo svladavati rukometnu abecedu pod nadzorom osječke rukometne legende Hrvoja Privšeka, što znači da je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina. Prije tri godine, pak, Frano Veraja prepoznao je Markovu darovitost, prerastao je u prvotimca i dostigao status reprezentativca i prije nekoliko dana vratio se s priprema naše najbolje juniorske selekcije pošto je ranije bio i u mlađejuniorskoj. Taj prirodni put razvoja, eto, odveo je Maganića u redove najboljeg hrvatskog kluba, što ujedno znači i da će RK Osijek iduće sezone biti znatno oslabljen.
Jednom prigodom povjerio se suigračima, prijateljima i novinarima:
– Moram se zahvaliti svima u RK Osijek što su mi pružili mogućnost što sam 12 godina, ustvari, živio rukomet, pa iza mene ostaje toliko prelijepih godina mog odrastanja. Svi zajedno smo i slavili pobjede i prolazili kroz teške trenutke, a sveukupno smo stvarali nezaboravne uspomene. No, sada je došao trenutak rastanka, putevi nam se razilaze, ali će mi ovaj klub zauvijek ostati u srcu, a na sportskom polju želim mu mnogo uspjeha.
Marko Maganić potpisao je s RK Zagreb četverogodišnji ugovor tijekom kojeg će, uvjereni smo, još jedan rođeni Osječanin postati najnoviji izdanak osječke škole rukometa u kojoj su ranije, uz spomenutog Privšeka, u raznim razdobljima stasali i Bambir, i Ivandija, i Ćurak, i Bičanić, i Boban, i Kuduz, a o Katici Ileš da i ne govorimo, i mnogi drugi. Maganić je, inače, student prve godine Kineziološkog fakulteta u Osijeku, ali će, kako je rekao, jednostavno uskladiti sportske i studentske obveze kao i mnogi vrhunski sportaši prije njega.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
HANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
Naša Mia Wild u Sportskom parku Mladost istrčala 13,39
U Sportskom parku Mladost u Zagrebu, u petak poslijepodne, održan je 76 Boris Hanžeković memorijal iz serije World Athletics Continental Toura na kojem je postignuto šest novih rekorda tog uglednog mitinga. Najsnažnije odjeknulo je 10,91 sekundi na 100 metara, čime je Elaine Thompson (SAD) postavila nov rekord memorijala koji je još od 1988. držala Anolia Nuneva (10,92)!
U respektabilnoj konkurenciji brojnih etabliranih svjetskih atletičarki i atletičara sudjelovala je i Mia Wild, perspektivna članica Slavonije-Žito iz Osijeka. Nažalost, protiv iskusnijih i znalo se unaprijed konkurentica s boljim osobnim rezultatima, 20-godišnja osječka studentica, morala se zadovoljiti posljednjim, osmim mjestom postigavši za nju skroman rezultat od 13,39 sekundi.
Pobijedila je Alaysha Johnson s 12,43, ispred dvije američke sunarodnjakinje s rezultatima ispod magičnih 13 sekundi u toj disciplini. Podsjećamo, da je prvog dana lipnja, u Trstu, Wild popravila mlađejuniorski rekord Hrvatske u toj disciplini – 13,34 sekunde.
Bilo kako bilo, „Hanžek“ je za Miju bio značajna prilika za novo upoznavanje sa svjetskom elitom, u koju polako ulazi poslije prethodne serije sjajnih juniorskih ispita u karijeri.
Foto: Magnific
SPEEDWAY
NAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
Suvenir je kupljen prije 10 dana, neposredno pred susret u Dallasu
Svako veliko sportsko natjecanje, uz ostalo, ostavlja trajni trag i u marketinškim potezima. Posjetiteljima utakmica aktualnog Svjetskog nogometnog prvenstva ponuđene su tako, kao trajne uspomene na prvo natjecanje tog tipa koji je FIFA priredila u tri države, SAD, Kanada i Meksiko s rekordnih 48 državnih selekcija – i raznolike majice za koje je, dakako, trebalo izdvojiti pozamašne svote. No, o tomu se nije previše razmišljalo, jer je majica s oznakama organizatora World Cupa ’26 prilika da postane dokaz boravka na američkom tlu baš u vrijeme natjecanja na kojem igra i naša reprezentacija.
Događaj koji ovih dana (i noći!) zaokuplja pozornost na svim kontinentima, postao je mnogima stvar prestiža, što se odnosi i na ovog našeg sugrađanina. Doista lijepa majica kupljena neposredno prije susreta Hrvatska – Engleska u Dallasu, osvanula je u donjogradskoj ulici u kojoj hrvatska trobojnica baš pristaje uspomenama upravo prenesenima s nekih dalekih prostora. Jer, iako su vatreni protiv Gordog Albiona poklekli, na što će majica ponajviše podsjećati, ubrzo su navijači imali razloga za veselje jer je pogodak Ante Budimira u Torontu (Panama, 1:0) bio dostatan za prva tri boda i – nadu da će naši najbolji nogometaši izboriti plasman u nokaut-fazu prvenstva.
Za ostvarenje tog plana Modriću i društvu u subotu kasno navečer potrebna je pobjeda nad Ganom. Majica koja je stigla u Osijek možda na neki način donese nužnu sreću iz grada u kojem će, kao i širom Hrvatske, poželjeti planirani uspjeh. Sretno, Hrvatska!
Foto: Komarilos
SPEEDWAY
NK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača
Nogometni klub Osijek kompletira svoj sportski sektor u seniorskom pogonu za novu sezonu. Poznato je od ranije kako je ulogu sportskog direktora preuzeo Nizozemac Kenneth Zandvliet, a njegov je pomoćnik Mađar Mark Makrai.
Glavni je trener Federico Bessone, Argentinac sa španjolskom putovnicom, kojemu su pomoćnici Enric Pi i dojučerašnji kapetan „bijelo-plavih“ Vedran Jugović. Trener vratara ostao je Filip Šušnjara, dok su za kondicijsku pripremu i trenažni proces u oporavku igrača zaduženi Fran Nunez i Marin Vučko. Fizioterapeuti su i dalje u nepromijenjenoj postavi: Milan Marković, Marko Ovničević i Nikola Grgić. Dr. Lovro Marinčić je na čelu medicinskog tima koji će biti kompletiran s još nekoliko specijalista. U ekonomatu su Ivica Vincek, Luka Tomas i Zoran Stranjak, dok u tehničkom i operativnom smislu značajan dio posla i nadalje odrađuje Mislav Leko, sada u ulozi voditelja nogometnih operacija.
Podatkovni odjel, kako je priopćio stručni stožer, postao je neizostavan dio suvremenog sportskog sustava, što se odnosi i na detaljan analitički pristup, budući da analitika više nije rezervirana samo za najveće europske klubove. Stoga je novi stožer odlučio pojačati aktivnosti i više će pozornosti posvetiti učinkovitijem korištenju takvih resursa i kontinuiranom podizanju razine rada. Dakle, kako bismo pojasnili ljubiteljima nogometa, za video analize ubuduće će biti zaduženi Gabriel Gotovac i Adrijan Topolovčan.
U narednim danima bit će kompletiran i ostatak sportskog segmenta u seniorskom pogonu s naglaskom na analitiku, podatkovni pristup i skauting. Rad skautske službe bit će usko povezan s analitičkim procesima i sportskom strategijom Kluba kako bi identifikacija i selekcija igrača bila što učinkovitija, te u skladu s profilima i principima igre koje NK Osijek želi razvijati, a sve to će koordinirati pomoćnik sportskog direktora Makrai. Zajednička vizija, jasni principi rada i uska suradnja svih odjela predstavljaju temelje nove sportske strukture osječkog prvoligaša. Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača, donošenje kvalitetnijih odluka i dugoročnu konkurentnost Kluba na domaćoj i međunarodnoj razini.
Foto: NK Osijek
-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Šećerana1 dan od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana23 sata od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY8 sati od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa7 sati od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
SPEEDWAY1 dan od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana10 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
Svilana6 sati od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
-
SPEEDWAY4 sata od objaveMEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
