SPEEDWAY
RK OSIJEK – HRK GORICA 26:22 Preokret u drugom poluvremenu i uvjerljiva pobjeda
Sadašnja generacija osječkih rukometaša sposobna je i spremna za velike utakmice
Uoči okršaja dviju prvoplasiranih momčadi na ljestvici Paket24 Premijer lige Hrvatske, između rukometaša Osijeka i Gorice, mala prednost, iako se igralo u osječkom Zrinjevcu, davana je sastavu Mateja Miškovića koji je u 12 utakmica (računa se i osam „prenesenih“ utakmice iz osnovnog dijela državnog prvenstva) imao samo jedan poraz i pritom je primio najmanje pogodaka. Međutim, subotnja utakmica, a posebice njeno drugo poluvrijeme, pokazalo je da je sadašnja generacija Osječana sposobna i spremna nadmašiti i takvu cjelinu.
No, na kraju prvog dijela malobrojni gledatelji nisu ni naslućivali takav rasplet, jer su hitri Goričani često učinkovitim akcijama izluđivali koristeći pritom, iznad svega, odlične intervencije Marina Sorića koji je u prvih pola sata nanizao čak osam uspješnih obrana. Ipak, kako se bližio predah, iako su gubili i s tri razlike (7:10), Osječani su postajali sve goropadniji, čvršći u obrani i učinkovitiji u napadui na poluvremenu je HRK Gorica imala tek minimalno vodstvo.
Ipak, već u završnici prvog, a osobito u otvaranju drugog poluvremena, kada su se, kako se to sve češće govori počeli bacati na glavu, izabranici Frane Veraje sasvim su preokrenuli tijek utakmice. Kao da su se na terenu našle dvije posve druge momčadi od onih iz početnih dvadesetak i nešto više minuta. Jer, u razdoblju od nekoliko posljednjim minuta u prvom i sedam početnih u drugom dijelu gosti nijednom nisu zatresli Frajhautovu mrežu, primili su četiri pogotka i – semafor je zasjao sve glasnijim domaćim navijačima s gotovo nevjerojatnih 17:15!
Nakon toga za Goričane više nije bilo spasa iako im je suparnik u završnici s nekoliko neobjašnjivih tehničkih pogrešaka dopustio da izbjegne pravi rezultatski debakl pogotovo kad u analizi susreta bude tražio razloge kako je u drugih pola sata „zabio“ samo sedam pogodaka?!
Za RK Osijek igrali su Babić 1, Kekez, Zrno 1, Čičak 3, Bošnjak, Čurić 2, Barišić, Mandić 4 (1), Maganić 2, Vašarević 6, Bolanča 1, Kovačević 4, Nedić 2 (s tim što su stopostotni realizatorski učinak ostvarila oba krila, Karlo Vašarević na lijevom i daroviti Noa Kovačević na desnom krilu), dok je Lovro Frajhaut obranio četiri a Antonio Kampić jedan šut. Najbolji gorički strijelac bio je Jakov Neralić (5), a Marin Sorić na kraju je imao upisano 12 uspješnih obrana.
Pred stotinjak gledatelja sudili su Igor Emanović i Zoran Mikić. Umjesto zaključka izvješća s vrlo dobre subotnje utakmice, još više zbog igre Osječana, nametnula se po tko zna koji put tvrdnja da rukometne utakmice u Zrinjevcu, svakako, zaslužuju više gledatelja!
Nakon 13. kola, na ljestvici Lige za ostanak i dalje vodi HRK Gorica s 20 bodova, drugoplasirani RK Osijek ima sada 17, slijede Varaždin 1930 i Rudar s po 15.
U sljedećem kolu, 29. ožujka RK Osijek bit će gost Varaždina 1930 od kojeg je, na početku doigravanja, odnio iz Zrinjevca oba boda (30:31).
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
MEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
Zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača nisu mogli izdržati ritam konkurenata
Od svih amaterskih nogometnih klubova u Osijeku, još jednom, u najvišem stupnju natjecanja nastupao je sastav Športskog nogometnog kluba (ŠNK) Višnjevac, iz prigradskog naselja koje prema posljednjem popisu stanovništva broji nešto manje od sedam tisuća ljudi. Naime, višnjevački nogometaši natjecali su se u Međužupanijskoj ligi Osijek-Vinkovci, s 15 konkurenata, što je, ustvari, četvrti stupanj hrvatskih nogometnih natjecanja.
– Sve do samog kraja sezone bili smo u igri za drugo mjesto, međutim zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača u završnici nismo mogli izdržati ritam konkurenata – ukratko je prokomentirao minulu sezonu ambiciozni predsjednik Ivan Barišić.
Za ŠNK Višnjevac u sezoni 2025./2026., pod nadzorom trenera Marija Amidžića, igrali su: Filip Jakovljević i Borna Sabolić (vratari), Bojan Gvozdenović, Pavo Grgić, Ivan Lončarević, Gordan Jelić, Matej Kurilj, Luka Ivković, Marko Pavlović, Bruno Stubičar, Marin Knežević, Robert Knežević, Vedran Goluža, Tomislav Ognjenčić, Ivan Gelo, Matej Lugarić, Luka Nađ, Tin Rebrina, Fran Jakobović, Filip Pandžić, Nikola Šafar, Marko Liović i Roberto Marić.
Golgeter natjecanja, iskusni Igor Priji „zabio“ je u dresu prvaka Mladosti iz Vođinaca čak 31 pogodak, a najviše pogodaka za višnjevačkog međužupanijskog ligaša u sezoni 25./26. postigao je Luka Nađ (7). Na klupskoj listi iza njega su Matej Lugarić (6) i Ivan Gelo(5). Što se tiče seniorske momčadi, za sljedeću sezonu već je zacrtano da će treneru Amidžiću pomoćnik biti Roberto Marić.
Višnjevčani su primjerno organizirana sportska udruga, koja skrbi i o svojim najmlađim sumještanima, ali i o – veteranima. Potonji su, štoviše, u tek završenoj sezoni osvojili naslov prvaka s bivšim nogometašima baranjskih klubova (Osijek nema veteransku ligu!) a ističu se i nastupima na malonogometnim turnirima. Što se mladeži tiče, redovne treninge i nastupe imaju limači, (pred)početnici i mlađi pioniri, svi bez imperativa natjecateljskihpodviga.
– Nakon što smo protekle sezone imali u natjecanju i kadetsku momčad ukomponiranu s odgovarajućim dječacima NK Vardarac, u nadolazećem će prvenstvu naši kadeti nastupati samostalno jer imamo dovoljan igrački kadar za taj uzrast pa nam od kadrova mladeži nemamo mogućnost za oformljenje juniora – nadodao je predsjednik Barišić.
Za kraj, treba istaknuti da je nedavno održana je i redovna Skupština na kojoj su klupskim čelnici opet dobili dosadašnji mandat: predsjednik Ivan Barišić, dopredsjednici Ivan Gelo i Roberto Marić, tajnik Perica Mihaljević i Nikola Šafar, voditelj Škole nogometa.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
MAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
Marko je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina
Ono što se već duže vrijeme naslućivalo, pa i nije previše iznenadilo osječke ljujbitelje rukometa, konačno se i dogodilo. Naime, RK Osijek ostaje bez jednog od svojih najboljih igrača Marka Maganića, lijevog vanjskog koji već duže vrijeme nastupima u Paket24 Premijer ligi Hrvatske skreće pozornost na svoj neporeciv potencijal – postao je članom najboljeg hrvatskog kluba RK Zagreb.
Štoviše, taj 20-godišnji lijevi vanjski još je prošlog ljeta potpisao za „zagrebaše“, pa je kao posuđen igrač prvenstvo ’25/’26 sjajno odradio u osječkom prvoligašu. Ovih dana, pak, već je ostvarena i kombinacija po kojoj će Maganić u narednoj sezoni braniti boje RK Dugo Selo te će osim u nacionalnom prvenstvu nastupati i u Europskoj ligi.
Maganić se bavi rukometom još „od malih nogu“, kad je kao osmogodišnjak počeo svladavati rukometnu abecedu pod nadzorom osječke rukometne legende Hrvoja Privšeka, što znači da je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina. Prije tri godine, pak, Frano Veraja prepoznao je Markovu darovitost, prerastao je u prvotimca i dostigao status reprezentativca i prije nekoliko dana vratio se s priprema naše najbolje juniorske selekcije pošto je ranije bio i u mlađejuniorskoj. Taj prirodni put razvoja, eto, odveo je Maganića u redove najboljeg hrvatskog kluba, što ujedno znači i da će RK Osijek iduće sezone biti znatno oslabljen.
Jednom prigodom povjerio se suigračima, prijateljima i novinarima:
– Moram se zahvaliti svima u RK Osijek što su mi pružili mogućnost što sam 12 godina, ustvari, živio rukomet, pa iza mene ostaje toliko prelijepih godina mog odrastanja. Svi zajedno smo i slavili pobjede i prolazili kroz teške trenutke, a sveukupno smo stvarali nezaboravne uspomene. No, sada je došao trenutak rastanka, putevi nam se razilaze, ali će mi ovaj klub zauvijek ostati u srcu, a na sportskom polju želim mu mnogo uspjeha.
Marko Maganić potpisao je s RK Zagreb četverogodišnji ugovor tijekom kojeg će, uvjereni smo, još jedan rođeni Osječanin postati najnoviji izdanak osječke škole rukometa u kojoj su ranije, uz spomenutog Privšeka, u raznim razdobljima stasali i Bambir, i Ivandija, i Ćurak, i Bičanić, i Boban, i Kuduz, a o Katici Ileš da i ne govorimo, i mnogi drugi. Maganić je, inače, student prve godine Kineziološkog fakulteta u Osijeku, ali će, kako je rekao, jednostavno uskladiti sportske i studentske obveze kao i mnogi vrhunski sportaši prije njega.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
HANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
Naša Mia Wild u Sportskom parku Mladost istrčala 13,39
U Sportskom parku Mladost u Zagrebu, u petak poslijepodne, održan je 76 Boris Hanžeković memorijal iz serije World Athletics Continental Toura na kojem je postignuto šest novih rekorda tog uglednog mitinga. Najsnažnije odjeknulo je 10,91 sekundi na 100 metara, čime je Elaine Thompson (SAD) postavila nov rekord memorijala koji je još od 1988. držala Anolia Nuneva (10,92)!
U respektabilnoj konkurenciji brojnih etabliranih svjetskih atletičarki i atletičara sudjelovala je i Mia Wild, perspektivna članica Slavonije-Žito iz Osijeka. Nažalost, protiv iskusnijih i znalo se unaprijed konkurentica s boljim osobnim rezultatima, 20-godišnja osječka studentica, morala se zadovoljiti posljednjim, osmim mjestom postigavši za nju skroman rezultat od 13,39 sekundi.
Pobijedila je Alaysha Johnson s 12,43, ispred dvije američke sunarodnjakinje s rezultatima ispod magičnih 13 sekundi u toj disciplini. Podsjećamo, da je prvog dana lipnja, u Trstu, Wild popravila mlađejuniorski rekord Hrvatske u toj disciplini – 13,34 sekunde.
Bilo kako bilo, „Hanžek“ je za Miju bio značajna prilika za novo upoznavanje sa svjetskom elitom, u koju polako ulazi poslije prethodne serije sjajnih juniorskih ispita u karijeri.
Foto: Magnific
SPEEDWAY
NAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
Suvenir je kupljen prije 10 dana, neposredno pred susret u Dallasu
Svako veliko sportsko natjecanje, uz ostalo, ostavlja trajni trag i u marketinškim potezima. Posjetiteljima utakmica aktualnog Svjetskog nogometnog prvenstva ponuđene su tako, kao trajne uspomene na prvo natjecanje tog tipa koji je FIFA priredila u tri države, SAD, Kanada i Meksiko s rekordnih 48 državnih selekcija – i raznolike majice za koje je, dakako, trebalo izdvojiti pozamašne svote. No, o tomu se nije previše razmišljalo, jer je majica s oznakama organizatora World Cupa ’26 prilika da postane dokaz boravka na američkom tlu baš u vrijeme natjecanja na kojem igra i naša reprezentacija.
Događaj koji ovih dana (i noći!) zaokuplja pozornost na svim kontinentima, postao je mnogima stvar prestiža, što se odnosi i na ovog našeg sugrađanina. Doista lijepa majica kupljena neposredno prije susreta Hrvatska – Engleska u Dallasu, osvanula je u donjogradskoj ulici u kojoj hrvatska trobojnica baš pristaje uspomenama upravo prenesenima s nekih dalekih prostora. Jer, iako su vatreni protiv Gordog Albiona poklekli, na što će majica ponajviše podsjećati, ubrzo su navijači imali razloga za veselje jer je pogodak Ante Budimira u Torontu (Panama, 1:0) bio dostatan za prva tri boda i – nadu da će naši najbolji nogometaši izboriti plasman u nokaut-fazu prvenstva.
Za ostvarenje tog plana Modriću i društvu u subotu kasno navečer potrebna je pobjeda nad Ganom. Majica koja je stigla u Osijek možda na neki način donese nužnu sreću iz grada u kojem će, kao i širom Hrvatske, poželjeti planirani uspjeh. Sretno, Hrvatska!
Foto: Komarilos
SPEEDWAY
NK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača
Nogometni klub Osijek kompletira svoj sportski sektor u seniorskom pogonu za novu sezonu. Poznato je od ranije kako je ulogu sportskog direktora preuzeo Nizozemac Kenneth Zandvliet, a njegov je pomoćnik Mađar Mark Makrai.
Glavni je trener Federico Bessone, Argentinac sa španjolskom putovnicom, kojemu su pomoćnici Enric Pi i dojučerašnji kapetan „bijelo-plavih“ Vedran Jugović. Trener vratara ostao je Filip Šušnjara, dok su za kondicijsku pripremu i trenažni proces u oporavku igrača zaduženi Fran Nunez i Marin Vučko. Fizioterapeuti su i dalje u nepromijenjenoj postavi: Milan Marković, Marko Ovničević i Nikola Grgić. Dr. Lovro Marinčić je na čelu medicinskog tima koji će biti kompletiran s još nekoliko specijalista. U ekonomatu su Ivica Vincek, Luka Tomas i Zoran Stranjak, dok u tehničkom i operativnom smislu značajan dio posla i nadalje odrađuje Mislav Leko, sada u ulozi voditelja nogometnih operacija.
Podatkovni odjel, kako je priopćio stručni stožer, postao je neizostavan dio suvremenog sportskog sustava, što se odnosi i na detaljan analitički pristup, budući da analitika više nije rezervirana samo za najveće europske klubove. Stoga je novi stožer odlučio pojačati aktivnosti i više će pozornosti posvetiti učinkovitijem korištenju takvih resursa i kontinuiranom podizanju razine rada. Dakle, kako bismo pojasnili ljubiteljima nogometa, za video analize ubuduće će biti zaduženi Gabriel Gotovac i Adrijan Topolovčan.
U narednim danima bit će kompletiran i ostatak sportskog segmenta u seniorskom pogonu s naglaskom na analitiku, podatkovni pristup i skauting. Rad skautske službe bit će usko povezan s analitičkim procesima i sportskom strategijom Kluba kako bi identifikacija i selekcija igrača bila što učinkovitija, te u skladu s profilima i principima igre koje NK Osijek želi razvijati, a sve to će koordinirati pomoćnik sportskog direktora Makrai. Zajednička vizija, jasni principi rada i uska suradnja svih odjela predstavljaju temelje nove sportske strukture osječkog prvoligaša. Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača, donošenje kvalitetnijih odluka i dugoročnu konkurentnost Kluba na domaćoj i međunarodnoj razini.
Foto: NK Osijek
-
Kovinar1 dan od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana1 dan od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana20 sati od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY21 sat od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Šećerana7 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY5 sati od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa4 sata od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
Svilana3 sata od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
-
SPEEDWAY50 minuta od objaveMEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
