Mobilia
SVI SVETI Na blagdan javni prijevoz do groblja besplatan, uvode se dvije izvanredne linije
Na svim grobljima uprave će od petka do nedjelje raditi od 7 do 19 sati, u tijeku su završne pripreme
Sva će gradska groblja, njih 20, za blagdan Svih svetih (1. studenoga) biti uređena i spremna za veliki broj građana koji će posjetiti grobove svojih najmilijih. Sve uprave na svim gradskim grobljima će 31. listopada, te 1. i 2. studenoga raditi od 7 do 19 sati, a građanima je na raspolaganju i besplatni telefon 0800 9992.
Ono što je najvažnije istaknuti jest da su javni parkinzi kod svih groblja kapacitirani, a kako se ne bi stvarale gužve, Grad Osijek je i ove godine odlučio da na sam blagdan javni gradski prijevoz bude besplatan.
– Vozni red će biti kao radnim danom, a uvedene su dvije izvanredne linije. Prva je MIO standard, Gajev trg – Centralno groblje – MIO Standard svakih sat vremena. Druga izvanredna linija je Mačkamama – Centralno groblje – Mačkamama svakih 20 minuta, dok će redovna linija Jug 2 – Bolnica – Jug 2 ići će svakih pola sata – naglasio je direktor GPP-a, Darijan Rudan.

– Još 2021. godine na našem najvećem groblju, Centralnom groblju, uvedena je besplatna usluga korištenja električnog vozila za slabije pokretne građane i osobe s invaliditetom koje na taj način mogu doći do grobova svojih najmilijih. Na dan Svih svetih i Dušni dan polasci će biti od 9 ujutro ispred mrtvačnice – istaknuo je direktor Ukopa, Vedran Novokmet.
Dodao je kako je u ovoj godini uloženo preko 200.000 eura u održavanje infrastrukture groblja. Radilo se i na modernizaciji video nadzora na svim grobljima, postavljeno je 60 novih kamera, tako da su u ovoj godini zabilježene svega tri krađe, dok je prijašnjih znalo biti po 10 do 15.
Direktor Unikoma, Igor Pandžić, rekao je kako u danima pred blagdan djelatnici pojačano održavaju i zelene površine van prostora groblja, a posebnu pažnju sada posvećuju čišćenju lišća sa staza.
Foto: Komarilos i Grad Osijek
Mobilia
RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura
Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.
– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.


Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.
– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.
Foto: Grad Osijek
Mobilia
NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo
Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.
– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.
Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti
U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo
Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.
Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.




ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje
IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu
Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu
Foto: Komarilos
Mobilia
BAJER NA JUGU 2 Nakon krčenja i čišćenja, krenula izgradnja parkirališta za 52 vozila
Omiljeno kupalište vrlo će brzo biti uređeno rekreacijsko središte
Početkom svibnja započela je prva faza uređenja jugovskog jezera – Bajera i to čišćenjem i izravnavanjem terena. Potom je započelo uređenje plaže, a na red je došla i izgradnja parkirališnih mjesta, Njih čak 52, s obzirom da će, nakon što se kompletno uredi, ovaj prostor postati pravo rekreacijsko središte.
Uređenje Bajera na Jugu 2 izvodit će se u četiri faze. Najesen kreće druga, tijekom koje će se napraviti sportska igrališta, u trećoj će se graditi spojna cesta na dva ulaza, jer će ovaj prostor u budućnosti biti ograđen. U posljednjoj, četvrtoj fazi, bit će izgrađena trim staza i šetnica oko jezera.




Radovi na uređenju Bajera, odnosno sve četiri faze uređenja stoje oko 1,4 milijuna eura.
JUG 2 Počela prva faza uređenja Bajera, bit će ovo rekreacijsko središte cijeloga grada
Foto: Komarilos, Grad Osijek i vizuali projekta
Mobilia
DVA PUTA Na kružnom toku kod Standarda opet obnovljen asfalt jer se “uvijao poput tepiha”
Sutra bi cijeli posao na sanaciji trebao biti gotov do kraja radnog vremena
Novi kružni tok kod nekadašnjeg MIO Standarda otvoren je krajem prošle godine, a već su početkom travnja uočeni rasjedi na južnoj prilaznoj cesti. U nekoliko je dana cesta sanirana, da bi unazad tri dana južni ulaz, odnosno ulaz na kružni tok iz Divaltove ulice ponovno postao mjesto radova.
Prema riječima građana koji žive u blizini, ponovno se postavljao novi asfalt unutar kružnog toka jer se postojeći „uvijao kao tepih“. Zadnjih je par dana kružni tok bio otvoren samo u smjeru istok-zapad i to kroz jednu traku – južnu, pa je promet reguliran semaforima.
Prilaz od Juga 2, odnosno od Divaltove ulice prema kružnom toku danas bi trebao biti otvoren nakon što radnici dovrše horizontalnu prometnu signalizaciju, ali će se promet istok-zapad još jedan cijeli dan nastaviti odvijati sjevernim dijelom kružnog toka i dalje s privremenom regulacijom prometa.


Ovo je druga sanacija novog kružnog toka, a kako neslužbeno doznajemo, sutra (petak) do kraja radnoga vremena cijeli bi posao trebao biti gotov, pa će se promet opet neometano odvijati kroz cijeli kružni tok i u svim pravcima.
MOŽE SE! BRAVO! Ekspresno popravljena popucala prilazna cesta kod kružnog toka Standard
POPUCALO Ozbiljni rasjedi na cesti kod kružnog toka Standard otvorenog krajem godine
NOVI KRUŽNI TOK Kod MIO Standarda promet je sada protočniji, sigurniji i bez gužvi
Foto: Komarilos
-
Mobilia2 dana od objaveIVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti
-
SPEEDWAY2 dana od objaveNK ELEKTRA Prvaci Druge županijske lige ušli su u Prvu, u 20 utakmica 16 pobjeda i 1 poraz
-
Mobilia21 sat od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Kožara20 sati od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Šećerana2 dana od objaveOSIJEK BEZ GRANICA Super fora događaj u parku na Šenoinom trgu okuplja lokalce i strance
-
Šećerana2 dana od objaveOGRJEV Narezani jasen, bukva, hrast i grab u oglasnicima stoje i do 75 eura za kubik
-
SPEEDWAY2 dana od objavePLIVANJE Osječanin Čarapović na „Zlatnom medvjedu“ dvaput isplivao državni rekord
-
Šećerana17 sati od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana18 sati od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Mobilia15 sati od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
