Fore
BIJELO DUGME Osječka publika obožava ove Bosance, Brega rekao da ćemo „opet skupa pjevati“
Ovo je bio jedan od onih koncerata na kojemu svi znaju sve riječi i zajedno pjevaju sve pjesme
Gotovo sat vremena prije početka koncerta u dvorani Gradski vrt Trpimirova je ulica (a naročito kružni tokovi) bila pod velikim prometnim opterećenjem. Parkirališta kod obližnjih trgovačkih centara uglavnom su bila popunjena, a uz dvoranu su automobile uglavnom naguravali na nogostupima uz parkinge. Također, jake snage posjetitelja koji su dolazili pješice slijevale su se prema ulazima u dvoranu.
Na pozornici su u prvom planu uz mikrofone stajale i dvije povišene stolice s naslonima, pa je to u prvim trenucima među komentatorima provociralo doživljaj da će bend svirati tako dugo da više neće moći stajati na nogama.
Početak je kasnio tek deset minuta i Bijelo dugme se pred publikom u potpuno popunjenoj dvorani pojavilo točno u 21,10 sati. Ogi Radivojević već je bio gore i na klavijaturama efektno kadrirao prve nijense hita kojim će otvoriti koncert dok su se Zoran Redžić (bas) i Điđi Jankelić (bubnjevi) relativno klimavo uspinjali stepenicama i zauzimali svoje pozicije. Goran Bregović se na sceni pojavio četvrti, sigurnim korakom, u sunčanim naočalama, i produkcija je u tom trenutku na špicu bine pokrenula prigodni vatromet. Dvorana je za kratko eksplodirala, a onda se u prvoj stolici stvorio Mladen Vojčić Tifa, zagrlio mikrofon i krenulo je – Padaju zvijezde.

Bend je usviran i od prve sekunde bila je uočljiva čvrstina ritam sekcije koja je poput riječne matice u nastup kontinuirano uvezivala i publiku. Ovo je jedan od onih koncerata na kojemu baš svi posjetitelji pjevaju sve pjesme. Nastavili su nizati hitove, a publika najbolje reagira na Ha ha ha, Meni se ne spava, Ako možeš zaboravi, Aiaio radi radio, Lažeš, Jer kad ostariš, Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac… Točno u 45. minuti raspalili su Lipe cvatu i dvorana se gotovo razletila. Publika je moćno nosila i Tifu i bend. Zapravo, započelo je razdoblje vrhunca koji su uspijevali održavati do kraja koncerta. Tifin set je završio ovacijama. On se potom u pozadini scene korektno izljubio s Alenom Islamovićem koji je preuzeo mikrofon.
Taj kratki trenutak Brega je iskoristio kako bi zamijenio gitare i kad je Alen izgovorio: „Kao da sam drogiran…“ nešto je bljesnulo do te mjere da se, rječnikom Gospodara prstenova, gitarist Bijelog dugmeta transformirao iz Gandalfa Sivog u Gandalfa Bijelog. Dvorana je nastavila grmjeti dok je Islamović u ležernoj jonbonjovievskoj pojavnosti s lakoćom pjevao Zar ne vidiš da pravim budalu od sebe, Evo zakleću se, Ćiribiribela, Šta ima novo, Ako ima Boga… Bregovićeva stolica u prvom planu scene uglavnom je služila kako bi na njoj držao ručnik i bočicu s vodom, ali u 22,35 sati, kad je Alen zapjevao „Tebi je lako…“ (Nakon svih ovih godina) prvi put se na nju lagano naslonio. No, ne zadugo. Slijedile su Te noći kad umrem, A i ti me iznevjeri, Ne spavaj mala moja, Napile se ulice… da bi kulminiralo s Doživjeti stotu.



U 23,00 bend se naklonio publici i pozornica je za kratko ostala prazna. No, već minutu kasnije svi su se vratili. Uz zbor od nekoliko tisuća ljudi u dvorani Tifa i Alen otpjevali su Hajdemo u planine. Brega je u pravom momentu vrckavo ubacio „Opanak mi poderan na peti, samo mi je ona na pameti“ tek toliko da varira „Nikom nije ljepše neg je nam“. Odsvirali su još i Đurđevdan i u trenutku potpunog patosa odlučili su lagano ispuhati atmosferu, pa su zadnje dvije pjesme – Tajna veza i Ružica si bila – zajednički na prvoj liniji scene otpjevali samo uz gitaru. U 23,20 sati bilo je gotovo.
Generalo, odličan koncert. Puno emotivnog naboja. Odlična, precizna i profesionalna organizacija zahvaljujući kojoj je i sigurnosni rizik s tako velikim brojem ljudi sveden na minimum. Vrhunska ozvuka i perfektno organizirani VIP punktovi s obje strane pozornice. Mrvičasta zamjerka je jedino što su tijekom gotovo cijelog koncerta uz članove benda na pozornici stalno hodala minimalno po dvojica nekih tipova koji su mobitelima snimali atmosferu. To su mogli i drukčije organizirati.
I za kraj, Brega je prilikom oproštaja publici dao natuknuti kako „ćemo opet zajedno pjevati“. Uglavnom, turneja Doživjeti stotu pokazuje kako stare pjesme ne gube sjaj nego s protokom vremena zvuče još bolje. A osječka publika, naravno, obožava ove Bosance.


Foto: David Jerkovic/PIXSELL (prve dvije) i Komarilos
Fore
DRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
Temperature će u narednim danima rasti do +35
Ljeto nam je stiglo i odmah pokazalo svoje pravo lice. Temperature su već danima visoke, iznad +30, a ako je suditi prema višednevnoj prognozi vremena, u narednim će danima živa u termometru samo rasti.
Vrhunac toplinskog vala očekuje nas za vikend kada će temperature ići i preko +30 stupnjeva! Stoga ne čudi što mnogi sugrađani spas pronalaze u Dravi. Na Kopiki ili Želji već je za produženi vikend sve vrvjelo kupačima, a tako će bit i u danima koji slijede.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
Analit
NOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
Osim pročelja obnovljeno je i krovište i uveden novi sustav grijanja i izolacije
Konačno se vidi kako zgrada Državnog arhiva u Tvrđi izgleda nakon obnove. Nakon što su uklonjene skele objekt je doslovno promijenio vizuru istočnog ulaza u staru gradsku jezgru.
Još su u ožujku prošle godine krenuli radovi na energetskoj obnovi vrijedni više od 2 milijuna eura. Čak 96% obnove sufinancirano je sredstvima EU, dok ostatak financira Ministarstvo kulture i medija. Obnova je obuhvatila izolaciju fasade, uređenje krovišta, te uvođenje novog sustava grijanja i ventilacije i izvodila se u nekoliko faza, budući da je zgrada u kojoj je arhiv smješten spomenik kulture prve kategorije u sastavu Tvrđe.
Jednokatnica uglastog oblika izgrađena je u starom baroknom slogu 1722. godine, a Državni je arhiv u nju smješten 1975. iz zgrade u Kuhačevoj 27, budući da je taj prostor bio premalen za svu arhivsku građu. Iako obnovljen, prostor Državnog arhiva i dalje je premalen za svu građu, koja se osim u arhivu čuva i na četiri privremene lokacije.

Grad Osijek još je 2003. Državnom arhivu darovao zemljište u Podravlju, u Ulici princa Eugena Savojskog. Na čestici od oko 4000 kvadratnih metara trebala bi se izgraditi nova arhivska zgrada s oko 3000 kvadratnih metara prostora.
DRŽAVNI ARHIV Krenula energetska obnova, zgrada će imati novi sustav grijanja i ventilacije
Foto: Komarilos
Fore
LJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
Poznati su po prvom ljekarničkom robotu i drive-in sustavu isporuke lijekova pacijentima u automobilima
Poznata osječka zdravstvena ustanova Ljekarne Tripolski proslavila je 35. obljetnicu rada. Toliko je, naime, prošlo od kada je mr. Marta Tripolski pokrenula prvu osječku privatnu ljekarnu u Pejačevićevoj 9. Do danas, iz njezine je poduzetničke inicijative izrastao ozbiljan poslovni sustav s centralnim skladištem i 14 ljekarni u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Požeško-slavonskoj županiji u kojima radi sedamdesetak djelatnika.
– Biti prvi je uvijek teško, pogotovo u tim izazovnim vremenima devedesetih, ali kad vidimo današnju zdravstvenu ustanovu ne preostaje mi ništa nego vam iskreno čestitati – rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić. – Grad Osijek je partner svim svojim poduzetnicima i od 2021. kad sam došao na dužnost za mjere potpore poduzetnicima do sada smo uložili četiri milijuna eura.
U nastavku je gadonačelnik prigodno govorio o mjerama koje gradska vlada provodi kao potporu zdravstvu i najavio strateški projekt Vlade RH, odnosno gradnju novog kliničkog-bolničkog centra Osijek vrijednog 850 milijuna eura što će biti, naglasio je, najveće ulaganje ne samo u zdravstvo nego u Osijek u proteklih 100 godina.
– U ovom trenutku u gradu imamo rekordno visoku zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost u odnosu na 2021., odnosno danas je u gradu zaposleno 5.000 ljudi više nego te godine. A svakako su dio te priče i Ljekarne Tripolski koje zapošljavaju djelatnike. U nadi da ćemo i dalje biti partneri u izgradnji grada, baš kako je rekao i vaš ravnatelj Žolt Tripolski, podsjećam da je snaga u ljudima, snaga je u timu. Pozivam vas da na taj način nastavimo graditi grad i voditi ga prema ljepšoj budućnosti – rekao je gradonačelnik prilikom obraćanja djelatnicima zdravstvene ustanove Ljekarne Tripolski te njihovim partnerima i gostima na proslavi obljetnice.
Prilikom proslave predstavljen je i film o 35 godina povjerenja pacijenata u kojemu većim dijelom, o svojim radnim zadacima, neprekidnom usavršavanju, potpori digitalnih alata i iskustvima u komunikaciji s pacijentima – govore farmaceuti zaposleni u ustanovi.
Tijekom godina ustanova je kontinuirano usavršavala specifičan pristup pacijentima, temeljen na pažljivom slušanju i otvaranju dijaloga, pa su s vremenom postali i referentno mjesto za savjetovanje čak i zdravih ljudi. Poznati su po otvaranju prvog drive in sustava za isporuku lijekova koji se u njihovoj poslovnici u osječkoj Kanižlićevoj ulici mogu preuzimati iz automobila. Također, svojedobno je u javnosti snažno odjeknula njihova tehnološka inovacija sustava robotiziranog pretraživanja, lociranja i predaje lijekova do pacijenata, odnosno oslobađanje vremena za dodatno savjetovanje pacijenata za ljekarničkom recepturom.
Foto: Komarilos
Fore
KIĆO SLABINAC Predstavljena knjiga o omiljenom pjevaču, jedna ulica nosit će njegovo ime
„Kad umjetnost dodirne dušu“ napisala je Kićina bivša supruga Dubravka Bouša
Kad umjetnost dodirne dušu knjiga je Dubravke Bouše predstavljena danas u Kulturnom centru, a koja govori o životu i karijeri Krunoslava Kiće Slabinca. S poznatim je pjevačem u braku bila 10 godina, imaju dvojicu sinova, a upravo na inicijativu i ideju jednog od njih, Dubravka, inače profesorica književnosti, odlučila ju je napisati.
– Znala sam da je Kruno cijeli život htio napisati autobiografiju. Kada je preminuo, bila je šteta propustiti sve priče i dogodovštine koje sam znala. Krenula sam na posao, no nisam znala da će on tako dugo trajati. Materijal je samo počeo bujati, došla sam do 1000 stranica, popisala sam cijelu njegovu diskografiju. Knjiga je kontekstualizirana u vremenu i prostoru, pisala sam i o Slavoniji i o Domovinskom ratu. Male anegdotice su u knjizi, on je bio hodajuća riznica viceva jer je čitav život bio šaljivdžija – istaknula je Bouša, dodajući kako Kiću smatra prvim stand-up komičarom naših prostora, jer nije bio profesionalni glumac.
– Kao dijete je glumio u Dječjem kazalištu, bio je senzibiliziran za kazalište i sve je svoje koncerte radio kao male kazališne predstave – naglasila je.
– Kićo je uistinu svojom glazbom, a posebno svojim glasom, dodirivao dušu jednom pozitivnom, zaraznom energijom. Drago mi je da se predstavljanje odvija upravo ovdje, u Kulturnom centru , na mjestu gdje smo nedavno izgradili prvu Koncertnu dvoranu u povijesti grada. Dobila je ime po osječkom virtuozu Franji Krežmi, a Kiću je kao Osječanina Osijek i oblikovao. Na ovom je mjestu bio popularni Radnjak odakle je Kićo zajedno sa svojim Dinamitima krenuo i započeo glazbenu karijeru. Kao Osječani koji se ponose Kićom odlučili smo ulicu gdje se nalazi Koncertna dvorana i Kulturni centar nazvati Ulicom Krunoslava Kiće Slabinca. To je način da se Osijek i svi njegovi građani oduže Kići za sve ono što je dao svom gradu – rekao je prilikom predstavljanja knjige gradonačelnik Ivan Radić.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
-
Analit2 dana od objaveDAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“
-
Mobilia1 dan od objaveMOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje
-
Analit1 dan od objaveVUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
-
SPEEDWAY2 dana od objavePADOBRANSKO PRVENSTVO Helena ispred Jadranke, Aeroklub Osijek momčadski viceprvak
-
SPEEDWAY23 sata od objaveNK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
-
Šećerana1 dan od objaveKINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!
-
Šećerana21 sat od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
Kovinar3 sata od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
SPEEDWAY1 sat od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
