Connect with us

Mobilia

SMIJEŠNO Trenutno nema opcije da gradskim prijevozom dođete na glavni gradski trg

Izgleda se sve manje razmišlja o tome da je grad pun ljudi koji se voze autobusima

Objavljeno

.Dana

Za Osječane bez osobnog automobila rekonstrukcija tramvajske pruge sad je već prava noćna mora!

Radovi na obnovi jednog dijela pruge prisilili su GPP da privremeno organizira prijevoz bez tramvaja, pa ih na ulicama trenutno mijenjaju autobusi. Možemo samo misliti koliko je to donijelo kadrovskih poteškoća u organizaciji vozača, jer već duže vrijeme „tramvajce“, uz ostalo, možete zateći i kako su prekvalificirani čak i u blagajnike na Gradskoj blagajni u pothodniku Trga Ante Starčevića.

Međutim, baš je taj trg, onaj središnji gradski, u GPP-u kao da su, jednostavno, zaboravili!

Vjerovali ili ne, a to već mjesecima ljuti Osječane bez osobnog vozila, nijedno vozilo Gradskog prijevoza putnika ne prometuje do trga a kamoli preko njega. Imali smo i ranije situacija da su tramvaji iz nekog razloga stajali, ali su autobusi vozili na njihovim linijama, uobičajenim voznim redom, pa nije bilo ljutnje sugrađana.

Moguće je da su teški autobusi tada dobrano oštetili asfaltnu podlogu središnjeg trga, pa se sada to valjda željelo izbjeći. No, bez obzira, to nije pravi potez, jer građani trenutno ne mogu javnim gradskim prijevozom doći do središnjeg gradskog trga! A to je posve nedopustivo.

Inače, ta zamjena tramvaja autobusima stvorila je u pojedinim linijama pravi krkljanac. Ako, primjerice, gradskim autobusom idete na utakmicu na Pampas i posebice ako se vraćate od Opus Arene u npr. Donji grad – autobusom se vozite Rokovom ulicom, jednom od najužih u Gornjem gradu. Prirodnije bi bilo da im se omogućila vožnja Gundulićevom i Kanižlićevom ulicom, gdje bi protok vozila bio manje stresan nego posljednjih mjeseci. Međutim, dobili smo tumačenje kako bi se tada propustilo stajališta kod Vikarijata u Strossmayerovoj.

Šta god, ali stvarno – kojeg smisla ima da autobusi ne prometuju preko glavnog trga kad je on, zapravo, cestom dostupan sa svih strana?

Foto: Komarilos

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

BAJER NA JUGU 2 Nakon krčenja i čišćenja, krenula izgradnja parkirališta za 52 vozila

Omiljeno kupalište vrlo će brzo biti uređeno rekreacijsko središte

Objavljeno

.Dana

Objavio

Početkom svibnja započela je prva faza uređenja jugovskog jezera – Bajera i to čišćenjem i izravnavanjem terena. Potom je započelo uređenje plaže, a na red je došla i izgradnja parkirališnih mjesta, Njih čak 52, s obzirom da će, nakon što se kompletno uredi, ovaj prostor postati pravo rekreacijsko središte.

Uređenje Bajera na Jugu 2 izvodit će se u četiri faze. Najesen kreće druga, tijekom koje će se napraviti sportska igrališta, u trećoj će se graditi spojna cesta na dva ulaza, jer će ovaj prostor u budućnosti biti ograđen. U posljednjoj, četvrtoj fazi, bit će izgrađena trim staza i šetnica oko jezera.

Radovi na uređenju Bajera, odnosno sve četiri faze uređenja stoje oko 1,4 milijuna eura.

JUG 2 Počela prva faza uređenja Bajera, bit će ovo rekreacijsko središte cijeloga grada

Foto: Komarilos, Grad Osijek i vizuali projekta

Nastavi čitati

Mobilia

DVA PUTA Na kružnom toku kod Standarda opet obnovljen asfalt jer se “uvijao poput tepiha”

Sutra bi cijeli posao na sanaciji trebao biti gotov do kraja radnog vremena

Objavljeno

.Dana

Objavio

Novi kružni tok kod nekadašnjeg MIO Standarda otvoren je krajem prošle godine, a već su početkom travnja uočeni rasjedi na južnoj prilaznoj cesti. U nekoliko je dana cesta sanirana, da bi unazad tri dana južni ulaz, odnosno ulaz na kružni tok iz Divaltove ulice ponovno postao mjesto radova.

Prema riječima građana koji žive u blizini, ponovno se postavljao novi asfalt unutar kružnog toka jer se postojeći „uvijao kao tepih“. Zadnjih je par dana kružni tok bio otvoren samo u smjeru istok-zapad i to kroz jednu traku – južnu, pa je promet reguliran semaforima.

Prilaz od Juga 2, odnosno od Divaltove ulice prema kružnom toku danas bi trebao biti otvoren nakon što radnici dovrše horizontalnu prometnu signalizaciju, ali će se promet istok-zapad još jedan cijeli dan nastaviti odvijati sjevernim dijelom kružnog toka i dalje s privremenom regulacijom prometa.

Ovo je druga sanacija novog kružnog toka, a kako neslužbeno doznajemo, sutra (petak) do kraja radnoga vremena cijeli bi posao trebao biti gotov, pa će se promet opet neometano odvijati kroz cijeli kružni tok i u svim pravcima.

MOŽE SE! BRAVO! Ekspresno popravljena popucala prilazna cesta kod kružnog toka Standard

POPUCALO Ozbiljni rasjedi na cesti kod kružnog toka Standard otvorenog krajem godine

NOVI KRUŽNI TOK Kod MIO Standarda promet je sada protočniji, sigurniji i bez gužvi

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije