Čušpajz
MARIN BABIĆ Ljude zanimaju samo rješenja pravih problema – mirovine, stanovi i dizala
Znam kako godišnje isplatiti još dvije mirovine, sniziti cijenu stanova i ugraditi dizala u zgrade koje ih nemaju
Simpatični osječki gradski vijećnik Marin Babić, koji je nedavno izgurao izgradnju nove pješačke staze kod igrališta Legos na Gornjodravskoj obali (koju ljudi iz kvarta sad kolokvijalno nazivaju Babićevom stazom) kandidirao se za saborskog zastupnika sloganom: Idemo priču okrenuti na konkretno!
Odabrao je koncept izravnog obraćanja kategorijama građana koje, prema njegovoj procjeni, danas u Hrvatskoj najteže žive. Mlade ljude, odnosno mlade obitelji koje zbog brzorastućih cijena sve teže dolaze do svojih stanova. Umirovljenike čija primanja teško prate trendove sveopćih poskupljenja. I konačno, široki društveni sloj onih koji stanuju u nekoj od zgrada s oko 16.000 stambenih ulaza gdje nema dizala, a to su opet i mladi s djecom i slabo pokretni umirovljenici, a naročito i srednja generacija građana čija je mobilnost sve lošija, odnosno obrnuto proporcionalna godinama života.
* Što vas potiče da promišljate probleme u zajednici i zašto ste se zapravo kandidirali za Sabor?
– Uglavnom se dosta krećem među ljudima, pratim društvene promjene, pažljivo slušam, brzo reagiram, raspravljam i često predlažem rješenja za koja mi okolina uglavnom daje za pravo. Kandidirao sam se jer imam potrebu djelovati u ime zajednice. Želim sudjelovati u rješavanju problema. I znam da građani moje generacije i mlađi očekuju manje priče i više konkretnih rješenja, a stariji žele vidjeti trud. Taj sam. Rođen sam u Osijeku 1988., imam volje i snage, a imam i ideja.
* Kako mislite da je moguće utjecati na smanjenje cijena stambenih kvadrata?
– Predlažem projekt priuštivog stanovanja koji podrazumijeva da intenziviranjem stanogradnje za prodaju i najam potičemo lokalnu samoupravu na sudjelovanje u izgradnji stanova koji se mogu otplaćivati kroz najamnine. To je moguće uz osnivanje državnog fonda koji bi privlačio i privatni kapital, uz snižavanje PDV-a na gradnju i renoviranje takvih stanova te uz proširenje građevinskih zona uz gradove. Povećanom ponudom stanova na tržištu bi se smanjivao pritisak povećanja cijena stanova i najamnina.
U Europi smo poznati po tome što kod nas mladi ljudi i debelo nakon tridesete godine života nastavljaju živjeti s roditeljima. Naravno, ne žive tako zato što žele nego zbog toga što za prosječnu godišnju plaću u gradovima mogu kupiti manje od četiri kvadrata stana! I zato mladi odlaze, a mnogi od njih bi vjerojatno radije ostajali i radili ovdje. Evo rješenja.
* A umirovljenici? Kako riješiti problem njihova standarda? Nisu li baš nedavno, pred izbore, i njima omogućene nekakve povišice?
– Jedini način da se to trajno riješi je donijeti konkretne odluke. Umirovljenici su svake godine zaslužili jednokratnu isplatu 13. mirovine (uz posljednju mirovinu u godini) te obročnu isplatu joj jedne, zapravo 14. mirovine, uoči Uskrsa i polovicom godine. Ljudi koji su gradili našu zemlju, skrbili za svoje obitelji i odgajali nove generacije ne bi trebali starost provoditi u strahu od neimaštine.

Foto: Osobna arhiva
(Izbori Promo)
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Čušpajz
GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu
Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.
– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.


Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.
Foto: Grad Osijek
Čušpajz
SKORO JE GOTOVO Završno asfaltiranje novog parkirališta uz Gundulićevu, nasuprot Zrinjevcu
Dan otvorenja je vrlo blizu, pa će biti smanjen pritisak na parkirališna mjesta u okolici
Radovi na rekonstrukciji parkirališta u Gundulićevoj ulici u sklopu Blok centra 2, odnosno na parceli istočno od Trgovačke škole i zapadno od Sunčane ulice, započeli su 9. veljače ove godine. Do danas je posao gotovo obavljen.
Po uzoru na ranije izgrađena i uređena nova gradska parkirališta u Ulici Gornjodravska obala, kod Zeke i u Ulici Hrvatske Republike – i ovaj je kompleks dobio novi sustav oborinske odvodnje, nove opločene i jasno označene parkirališne pozicije, te asfalitranu cestu. Ranije su ovdje, većim dijelom, vozači parkirali na šljaci ili na zemljanim površinama, pa su tijekom kišnim razdoblja uglavnom svi bili prljavih cipela, odnosno iz automobila bi izravno izlazili u lokve ili raskvašeno blato.
Sudeći prema stanju radova, otvorenje novog parkirališta je vrlo blizu i u tom će trenutku doći da znatnog smanjenja pritiska na okolnim parkiralištima.




Foto: Građani Komarilosi
Čušpajz
PREDUGO TRAJE Građani sami uklonili ograde na ulazu u nathodnik i prelaze preko pruge
Radovi na obnovi krenuli su krajem lipnja prošle godine i trebali su biti gotovi za šest mjeseci
Sanacija pješačkog nathodnika kod željezničkog kolodvora krenula je točno 25. lipnja 2025. i tada je rečeno kako će trajati šest mjeseci. Ta je informacija u trenutku zatvaranja najznačajnije pješačke prometnice koja povezuje središte grada i Industrijsku četvrt zadovoljila većinu pješaka koji su ondje prolazili svakodnevno. I svi su računali kako će do Božića sve opet biti po starom, ali obnovljeno.
Međutim, radovi na nathodniku do danas nisu dovršeni. Dugo su prilazi objektu s obje strane na široko bili zatvoreni visokim građevinskim ogradama i to je bio signal da se posao radi. Onda su u drugoj polovici veljače ove godine najprije radnici krenuli prati objekt te su skinuli postojeće građevinske ograde i postavili nove, manje i fleksibilnije, ali samo na prilazima stubištima. I nestrpljivim prolaznicima je to značilo kako se možda tek čeka neki tehnički pregled kako bi prolaz bio otvoren. Ali tri mjeseca kasnije i dalje se nije dogodilo ništa.
U zadnje vrijeme i kod nas u redakciji intenzivirana su pitanja sugrađana na temu dovršetka radova i konačnog ponovonog otvaranja nathodnika, ali svi formalni i neformalni upiti koje smo upućivali nisu dobivali odgovore. Naprosto, svi nadležni (i investitor i izvođač radova) su po tom pitanju zakopčani do grla.
Konačno, dogodilo se ono što se moglo vrlo lako i predvidjeti – ovih su dana građani sami uklonili ogradu na ulazu u nathodnik u Kašićevoj i počeli ga koristiti. Vidjeli su kako se mjesecima ondje ne događa ništa, kako nema nikakvih radnika na objektu i da se sve čini ispravno za korištenje, pa su u nedostatku drugih informacija jednostavno krenuli preko.
Autor ovih fotografija piše kako smatra da je riječ zapravo tek o prvoj fazi obnove jer je primjetno da je obnovljena pješačka staza samo u tunelu nathodnika, a da ništa nije rađeno na stubištima s obje strane. Također, na fotografijama se vidi kako je na stubištima u međuvremenu izrastao i korov.
Doista, kojeg smisla ima u tome da pješaci iz središta grada prave velike krugove kako bi s istočne i zapadne strane prelazili prugu na sigurnim mjestima? Ili da forsiraju desetke tračnica i skretnica ispod nathodnika da bi se dočepali Industrijske četvrti u koju ulaze kroz improviziranu rupu u zidu među garažama u Vrbaskoj ulici? Kojeg smisla ima u tome da nepotrebno pješače ili riskiraju ozljede hodajući preko pruge, ako je posao na obnovi gotov? Ili nije? Ali netko bi to trebao reći.
Foto: Građani Komarilosi
Čušpajz
POSTAVLJENI STUPIĆI Nema parkiranja na nogostupu kod tržnice u retfalačkom Žutom naselju
Konačno su uveli reda
Problem parkiranja po osječkim naseljima višegodišnji je problem, pa se vozači snalaze kako znaju i umiju. Oni koji žive u Retfali, odnosno naselju Ljudevita Posavskog poznatijeg kao „Žuto naselje“, često su znali parkirati na prostoru tržnice i to ne samo u poslijepodnevnim i večernjim satima, već tijekom cijeloga dana.
Da bi se doskočilo tom problemu nedavno su postavljeni zaštitni stupići duž cijelog nogostupa od tržnice, tako da parkiranja na tom dijelu više nema.


Foto: Građani Komarilosi
-
Kovinar2 dana od objaveĐAKOVŠTINA Krenula sanacija zapadnog dijela kolnika od kružnog toka do ulaza u Interspar
-
Mobilia2 dana od objaveMOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice
-
Analit2 dana od objaveDAN OSJEČKIH BRANITELJA Obilježavanje 35. godišnjice počinje u subotu utrkom „Crveni fićo“
-
Mobilia17 sati od objaveMOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje
-
SPEEDWAY2 dana od objaveNOVO RAZDOBLJE Bijelo-plavi odradili prvi trening pod vodstvom argentinskog trenera
-
SPEEDWAY1 dan od objavePADOBRANSKO PRVENSTVO Helena ispred Jadranke, Aeroklub Osijek momčadski viceprvak
-
Analit18 sati od objaveVUKOVARSKA Popucao dio biciklističke staze prema Nemetinu izgrađene prije par godina
-
SPEEDWAY14 sati od objaveNK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta
-
Šećerana12 sati od objaveČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
-
Šećerana15 sati od objaveKINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!
