Šećerana
LEGENDARNI GERO Osječki Roy Orbison objavio je više od 1000 karikatura na naslovnicama
Sve je počelo kad je kao predškolac obitelji otpjevao blagdansku čestitku na Radio Osijeku
Među vršnjacima, Miroslav Gerenčer, rođeni Osječanin (1948.) dugo je bio popularan kao vrstan pjevač evergreena, countryja i klasičnog rocka, a u svijetu mu nagrađuju sjajne portretne karikature poznatih osoba.
Kad napišemo da je on najbolji pjevač među karikaturistima i neporecivo najbolji karikaturist među pjevačima sigurno nećemo biti sasvim originalni. Tako su ga već titulirali brojni kolege iz glazbe i likovne umjetnosti, s tim što za grand prix u svijetu karikaturista ima i čvrste dokaze: nagrade na brojnim svjetskim festivalima. No, originalni smo zato što ga je nužno predstaviti posebice mlađim osječkim naraštajima, koji za sada već 75-godišnjeg Miroslava Gerenčera – Geru, samostalnog umjetnika i jednu od istinskih gradskih legendi možda nisu ni čuli. A bilo bi neoprostivo, nama koje ni paklene vrućine nisu spriječile da „potegnemo“ do Retfale i Gerina stančića u jednom od tamošnjih naselja, gdje već dugo živi kao samac na svoj samozatajan način, kako bismo i sami nadopunili ono što smo o njemu znali.


Predstavimo, prvo, onaj njegov dokazani talent: svjetski vrhunsku izradbu portret karikatura. Osim što ga po prepoznatljivoj „ruci“ možete vidjeti i u časopisima na našim kioscima, Gerenčer je bezbroj puta sudjelovao, i bio nagrađivan, na svjetskim izložbama. Kao član HDK-a, HZSU-a, europske FECO i svjetske organizacije za karikaturu Wittyworld, od 57 inozemnih i pet domaćih nagrada izdvaja trijumfe.
- Prve nagrade
- Koreja 1997.
- Rumunjska 2006.
- Lastovo 2014.
- Druge nagrade
- Koreja 1995.
- Izrael 2000.
- Kina 2008.
- Kuba 2015.
- Slavonski Brod 2001.
- Treće nagrade
- Makedonija 1996.
- Sveti Ivan Zelina 1999.
- Koreja 2002.
- Posebne nagrade
- Argentina, peta nagrada 2002.
- Kina, počasna nagrada 2003.
- Brazil, posebna nagrada 2004., izložba na temu AIDS-a
Osim toga, za 30-godišnjeg bavljenja karikaturom specijalizirao se za lako prepoznatljivu portretnu, a stim što je u vrijeme boravka u Njemačkoj surađivao u čuvenom „Bild Zeitungu“, danas radi naslovnice za naše enigmatske časopise „Feniks“ i „Skandi Feniks“, povremeno objavljuje radove u švicarskom „Nebelspalteru“, neki mu se radovi nalaze izloženi u muzejima u Italiji (Tolentino) i Japanu (Omiya), a objavio je i knjigu portretnih karikatura „Faca do face“, 1995.

Početak svog angažmana oko crtanja i kasnije karikatura Gero vezuje uz Miodraga Vladetića – Maca, prije par godina prerano preminulog Osječanina koji je, slično, osim kao nastavnik likovnog odgoja bio i karikaturist i povremeno pjevač zabavnih melodija.
– Nastavnik likovnog odgoja, Miodrag Vladetić – Mac je još u osnovnoj školi prepoznao u meni talent, dok je na ploči nešto crtao, ja sam gutao, iako baš nisam volio ni temperu ni crtati prirodu. No, jednom je zadao da svatko od nas crta svog „para“, a kako je kraj mene sjedio dječak s naglašenim očima, nacrtao sam ga onako moram reći buljatog, ta karikatura je oduševila Maca što me osokolilo, objavio sam prve karikature u „Plavom vjesniku“ a nedugo nakon toga prva mi je objavljena u „Plavom vjesniku“ (na natječaj, portret Vice Vukova) zaprvo bez ikakva potpisa ili pseudonima u „Studiju“ – prisjeća se Gerenčer svojih davnih početaka.


– Kasnije sam iz Njemačke slao radove u nekadašnji časopis „Čik“, pa u sportski tjednik „Tempo“. Nagrađen sam prvi put 2003. za portret karikaturu Renata Zera, pjevača u „Tolentinu“ kad je na talijanskom festivalu u žiriju bio i slavni filmadžija Federico Fellini, inače također karikaturist, što je bio početak mojih učestalih slanja radova na svjetske festivale. Inače, u Domovinskom ratu sam svaki dan crtao antiratne karikature i svakodnevno ih nosio u „Glas Slavonije“ koji je to uredno plaćao, pa sam od toga živio u tom teškom vremenu.
Zanimljivo je, međutim, kako je mali Miroslav, uopće, započeo kasnije plodnu i raznovrsnu pjevačku karijeru. Radio Osijek je, u jednoj od emisija uoči Nove godine, davao priliku i djeci da čestitaju roditeljima i rodbini nadolazeći blagdan ako pritom nešto i otpjevaju.

– Nisam još ni krenuo u školu, a teta me odvela da i ja na taj način uputim čestitku, otpjevao sam tada veliki hit Zdenka Dobeka „Martin po gradu juri“, što je bio moj debi na radio-valovima – opisuje Gero, kojem je, kao i u crtanju karikatura, život usmjerio kasnije veliki prijatelj Vladetić, koji je, u vrijeme kad je Miroslav pohađao tek peti razred, bio skaut za pronalaženje pjevačkih talenata za neko natjecanje učenika osnovnih škola.
– Kad me Mac čuo, nije dugo razmišljao i poslao me u nekadašnji Radnički dom, gdje sam u onoj ogromnoj dvorani, praćen tada čuvenim sastavom „Plavi 9“, otpjevao meksičku pjesmu „Halisco“. Smrznuo sam se od treme, a publika je bila oduševljena, pa sam postao faca u školi! Potaknulo je to moju tetu da mi nabavi gitaru, upoznao sam Zlatka Barača koji je svirao harmoniku, kasnije i gitaru, pa smo kao duet svirali uglavnom kod njega kod kuće razne pjesme. Nekako su se u to vrijeme pojavili u svijetu brojni vokalno-instrumentalni sastavi (VIS), kod nas prvo „Tornado“ pa „Dinamiti“, pa smo i mi poželjeli neki VIS. Osnovali smo „Kontraste“, u kojem sam bio ritam, a Barač solo gitara, te Boro Preradović (bubnjevi), Ivan Zamečnik (bas gitara) i Dražen Žilić (claviola). Kasnije smo dobivali sve kvalitetnije instrumente, ali nismo dugo trajali, pa smo se raspali, pa sam postao član vokalnog kvarteta „Lutajuće zvijezde“ osječkog odgovora na 4M iz Zagreba. Pjevali smo Ivan Tram, Ivica Trconić, Antun Kos i moja malenkost (kao bas!), dok je Zlatko bio korepetiror, a nastupali bismo u vrtu hotela Central.

Prošlo je nekoliko godina, ljubav prema glazbi (kao ni prema crtanju) nije jenjavala, pa je mladi Gero prošao audiciju za zbor osječkog Kazališta i dvije sezone bio bariton uživajući u prekrasnim operama i sjajnim solisti(ca)ma Opere, stječući pritom nova glazbena iskustva.
– Bilo je to prekrasno razdoblje mog života. Mislim da su me primili za stalno, da bih ostao tamo do mirovine, ali kako nisu, stjecajem raznih okolnosti, put me odveo u Njemačku. Radio sam u Pforzheimu, u jednoj firmi hidrauličnih presa i igrom slučaja na ulici sreo Zlatka Vidumana, bas gitarista iz prve postave osječkih „Lavina“, koji je također stjecajem okolnosti morao doći u Njemačku, pa smo napravili jedan amaterski band. Preko tjedna smo radili, a vikendom svirali u nekom hotelu „Maximillianshoff“, gdje sam, ustvari, pjevao samo pjesme s talijanskog festivala San Remo. Upoznavši neke novosadske dečke, čiji je solidan band ostao bez bubnjara, priključio sam im se, prešao na bas gitaru i počeo pjevati. U brojnim tanz lokalima imali smo raznovrstan repertoar, aja sam najčešće izvodio hitove Toma Jonesa i svjetske evergreene tog doba. Bend se zvao „Four Neoplanti“ (znam da su kasnije, kao „Neoplanti“, pratili i Balaševića kao njegov prvi band) a kad su otišli iz Njemačke opet sam u Pforzheimu našao „gažu“ u njemačkoj grupi „The Burnings“, s kojom sam kao profesionalac nastupao početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Nešto kasnije, na kraju moje „njemačke životne epizode“ proveo sam vrijeme u „Makedonija sextetu“, s tek jednim Makedoncem i sa mnom kao jedinim Hrvatom, a nastupali smo i u Hamburgu i Muenchenu. Čuveni hotel „Reginapalace“ posjećivali su tada i asovi minhenskog i njemačkog nogometa Mayer, Beckenbauer, Mueller, Breitner, Hoeness, pa sam ih sve upoznao.

U Osijek se vratio s čuvenom gitarom „Ovation“, koju je prvi baš on donio u grad. Ovdje se svirao isključivo rock.
– Vratio sam se 1983. u Osijek i tu sam kupio stan. Tada nisam nikoga poznavao. Znao sam Tucu, ali ga nisam ni viđao. Jedino sam znao Simu Škrbića i on je rekao „Pa lega ti s tvojim „Ovationom“ to je ludilo“. Ja sam tu gitaru kupio 1978. i to je tada bio bum u cijelom svijetu i od tada ju nisam ispuštao. Tada su svirali samo rock. I onda sam otišao na svirku u Belišće i upoznao Žuću i Labana i s njima sam prvi puta nastupio. Kasnije smo Žućo i ja osnovali band koji se zvao „Trend“.

U novoj grupi frontmen je bio Gero, Žućo bubnjar, Jugoslav Momčilović klavijaturist, Mile Dimitrijević, pa Ivica Murat i Željko Šorda. Prve svirke imali su u Našicama, pa na Lopudu, sredinom osamdesetih kad se priključio i Vladimir Babin i Miroslav Mandić.
Ta je grupa u više navrata doživljavala transformaciju i imala više verzija, a u povijest osječke glazbe, koja je sredinom osamdesetih šest mjeseci svirala i na brodu „Ambasador“ ploveći Sredozemljem, upisano je da su kroz nju prošli odreda vrsni osječki glazbenici Ivica Bilac, Zdravko Peko, Miroslav Gerenčer, Ivica Murat, Davomir Brkić, Vladimir Babin, Zlatko Barač, Željko Nikolin, Drago Laban, Jugoslav Momčilović i drugi.
Tijekom duge glazbene karijere, naravno, Gerenčer se nikada nije prestajao baviti i karikaturom, iako su ga brojni nastupi, putovanja kruzerima po Sredozemlju i rijekama po Europi, sasvim zaokupirali. Osim „Trenda“ svirao je s „Acoustic Trendom“ u „Cappuccinu“, a povodom 25. obljetnice umjetničkog rada, kako glazbenika tako i karikaturista, na pozornici HNK u Osijeku održao je 1998. koncert „Gero i prijatelji“ priredivši pritom i u kazališnom foyeru retrospektivnu izložbu s 200 svojih radova. Možda se neki i sjećaju, da su gosti na koncertu bili i Miroslav Škoro, Miljenko Šmit i Goran Flauder. Gerenčer je potom nastupio i u Studentskom centru s Martom Nikolin kad je svirala grupa „Osijek“ prateći legendarnog Kiću Slabinca, ali život ga nije sasvim mazio…

– Doživio sam 2007. moždani udari cijela lijeva strana mi je bila oduzeta. Nažalost više nisam mogao svirati gitaru, koliko god sam vježbao, jednostavno nema motorike pa sam morao prestati svirati, no od tada znao sam pjevati s Baračevim Big bandom i nastupatis „Lavinama“. Nastavio sam i dalje crtati, za „Skandi Fenix“ radim karikaturu za naslovnice i objavio sam ih više od tisuću. Ukratko: u mirovini sam i još crtam karikature – na kraju će Miroslav Gerenčer.
U njegovoj riznici, međutim, osim spomenutih nagrada za sjajne portretne karikature, spremljene su i gradske i županijske nagrade, dobivene 1998. i 2004., te godišnja nagrada Hrvatskog društva karikaturista „Mladen Bašić – Bibi“ primljena 2006. Te nagrade također dokazuju da se Osijek s pravom može ponositi na jednu od svojih osebujnih legendi.
Foto: Osobna arhiva
Šećerana
SPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
Sva sreća u ovo ljeto Osijek je ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih kupališta
Dok traju sulude visoke temperature i dok je pred nama stalno prijeteća opasnost najavljenog crvenog meteo alarma, odnosno ozbiljnog toplinskog udara tijekom nedjelje, ponedjeljka i utorka – najuptunije je vrijeme provododiti unutar klimatiziranog prostora ili uz vodu.
Tijekom subote građani su maksimalno koristili bazenski kompleks novouređenog kupališta Copacabana, silazili su u Dravu i praktički gdje god je to bilo moguće – na nekom od kupališta Pampas, Željo, Kopika i Kod kompe, a primijećeni su i kako se u manjim skupinama osvježavaju čak u plićaku kod platoa uz Trg Nikole Tesle u Donjem gradu (u neposrednoj blizini restorana Javor).

Osijek je u ovo ljeto ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih i održavanih kupališta (nedosaje još samo mali kapacitet Gradskih bazena koji će u funkciji biti od jeseni) i stvarno te kapacitete treba koristiti sad kad su praktički jedini spas od nesnosnih vrućina.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Šećerana
100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević
U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.
– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.


Osvrnuo se i na nagradu Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:
– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.
Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.
– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.
Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.
Foto: Grad Osijek
Šećerana
HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
Osijek noćas opet neće spavati
Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć. Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.
Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.
Foto: Marko Šeper/PIXSELL
Šećerana
ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom
Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova
Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje).
Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.
Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.
Foto: CroMSIC
Šećerana
KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!
Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat
Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.
Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.
Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.
Foto: Komarilos
-
Kovinar2 dana od objaveBAHATO Parkirao kombi uz stepenište kod podvožnjaka na Trpimirovoj, nitko nije mogao proći
-
SPEEDWAY1 dan od objaveNAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža
-
Pija raport1 dan od objaveLUBENICE Još nema domaćih, cijena im je niža nego krajem svibnja kada su stigle na tržnicu
-
Šećerana1 dan od objaveHRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića
-
Šećerana1 dan od objave100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice
-
SPEEDWAY11 sati od objaveMAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo
-
Klopa10 sati od objaveIDEALNA ZA VRUĆINU Hrskava salata s piletinom i tjesteninom rashladit će vas iznutra
-
Šećerana13 sati od objaveSPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima
-
SPEEDWAY1 dan od objaveHANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.
-
Svilana9 sati od objave150 GODINA LIPE Moćni zbor od 90 članova pjevao je repertoar od klasike do popa i rocka
-
SPEEDWAY7 sati od objaveMEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva
