C.Dananect with us

Kožara

MOŽE I BEZ NJIH Petarde nisu igračke, a od njih najčešće stradavaju šaka i prsti, lice i oči

Ako već djeci kupujete pirotehniku, onda ih naučite kako da s njom sigurno rukuju

Objavljeno

.Dana

Opasna je za zdravlje onih koji ju koriste, a kada su to djeca, onda je opasnost još i veća. Iako se godinama konstantno upozorava na opasnosti koje pirotehnička sredstva mogu izazvati, nekima to nije dovoljno, pa u vrijeme prosinca već naveliko kupuju petarde i zabavljaju se besmislenim pucanjem i detonacijama. I svake godine bilježi se nekoliko stradavanja od tih istih sredstava.

Policijska akcija „Mir i dobro“ provodi se od 1993., dakle već 31 godinu, a ove traje do 7. siječnja 2025. Njezin je cilj sprječavanje nezakonite uporabe oružja, pirotehničkih i drugih eksplozivnih sredstava u vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana.

Zazvučat će nekima čudno, ali mnogi i dalje ne shvaćaju kako je igranje s pirotehničkim sredstvima, pa čak i najobičnijim petardama, uvijek rizično. A ako ih već koristite, onda budite odgovorni i spriječite moguća ozljeđivanja djece i bližnjih, pa ih naučite kako sigurno rukovati pirotehničkim sredstvima.

Pirotehnička sredstva podijeljena su u kategorije koje označavaju njihovu namjenu, rizik upotrebe, te razinu buke koju stvaraju. Tako, primjerice F1 kategorija predstavlja vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke, dok kategorija F4 obuhvaća pirotehnička sredstva koja predstavljaju visok rizik i koja smiju koristiti samo osobe sa stručnim znanjem.

Građanima nije dozvoljena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1, i T2 za osobne potrebe. Ostala pirotehnička sredstva iz kategorije F2 i F3 mogu se starijima od 18 godina prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja, u ovlaštenim prodavaonicama pirotehničkih sredstava, dok je njihova uporaba dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja. Pirotehnička sredstva kategorije F1 mogu se prodavati u maloprodaji te na kioscima tijekom cijele godine starijima od 14 godina, a uporaba je dozvoljena tijekom cijele godine.

Vrlo je važno pročitati i pridržavati se uputa proizvođača za sigurno rukovanje, dok djeci mlađoj od 14 godina nije dopuštena kupovina i korištenje pirotehničkih sredstava. Roditelji, kako biste izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogli stradati. Uvijek budite uzor svom djetetu jer djeca petarde ne doživljavaju opasnima ako ih i vi koristite. Petarde nisu igračke, a najčešće uzrokuju ozljede šaka i prstiju, lica i očiju.

Stoga je najbolja preventiva nekorištenje pirotehnike i drugih eksplozivnih sredstava jer blagdani se mogu proslaviti i bez njih.

Foto: Pexels

Kožara

BUDITE OPREZNI Ukradena dva bicikla, jedan ispred škole, a drugi iz podruma zgrade

Vlasnicima je pričinjena materijalna šteta od 1.500 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nepoznati je počinitelj u vremenu od 18. do 22. travnja u Osijeku ukrao dva bicikla. Jedan se nalazio u podrumskoj prostoriji zgrade, a drugi je bio parkiran ispred jedne osnovnom školom. Vlasnicima je pričinjena materijalna šteta od 1.500 eura, a policija traga za počiniteljima.

Ujedno, iz policije upozoravaju kako lopovi vrebaju nezaštićene bicikle koje nakon krađe prodaju u dijelovima ili kao kompletno vozilo. Građanima savjetuju da zapišu serijski broj bicikla čim ga kupe, fotografiraju bicikl i sačuvaju račun, te naprave svoju oznaku na biciklu, tako da ga mogu prepoznati.

– Nikada ne ostavljajte bicikl nevezan, niti u nezaključanim zajedničkim   prostorijama, stubištima, dvorištu i slično. Vežite svoj bicikl uz nešto što je dovoljno čvrsto, koristite kombinaciju zaštite, jer je tako za krađu potrebno više vremena. Ako imate bravu na žbicama, zaključajte ju. Svakako koristite dovoljno dugu spiralnu ili čeličnu sajlu s bravom, a ne nekvalitetne i jeftine lance i lokote. I ne ostavljajte bicikl bez nadzora na vidljivim i lako dostupnim mjestima, posebno noću – ističu u policiji, dodajući kako roditelji svakako trebaju razgovarati sa svojom djecom o ovom problemu i uputiti ih na odgovorno ponašanje prema njihovu biciklu.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Kožara

UPORNA JE Bez vozačke, sa 6 pravomoćnih presuda i 9 negativnih bodova sjela za upravljač

Za 26-godišnjakinju je predložena i zatvorska kazna, no sudac ju je pustio na slobodu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Bila je Velika subota. Tijekom uobičajenog nadzora prometa u 14.15 sati u Osijeku je zaustavljena 26-godišnjakinja koja je upravljala osobnim automobilom za vrijeme dok joj je rješenjem određeno da ne može podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole na rok od dvije godine zbog prikupljenih 9 negativnih prekršajnih bodova.

Vozačica je unazad tri godine čak šest puta pravomoćno presuđena za upravljanje motornim vozilima prije stjecanja prava na upravljanje, te je uhićena i privremeno joj je oduzeto vozilo s kojim je upravljala do donošenja odluke o prekršaju.

Istoga dana, uz optužni prijedlog u kojemu je predložena kazna zatvora u trajanju od 60 dana i trajno oduzimanje vozila, dovedena je na sud, koji ju je saslušao te je pustio na slobodu.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Kožara

OPREZNO! Promet je pojačan, najveće gužve očekuju se danas i na Uskrsni ponedjeljak

Policija će pojačano, tijekom blagdanskog vikenda, kontrolirati promet

Objavljeno

.Dana

Objavio

Intenzitet prometa na cestama pojačan je tijekom uskrsnih blagdana, a gužve osim na cestama u gradu bilježe se od Velikog petka i na prilaznim cestama Osijeku. Veliki broj naših sugrađana koji je na privremenom radu u drugim državama dolazi za Uskrs u posjet obitelji.

Osim na Veliki petak, velike se gužve očekuju i danas, na Veliku subotu, te u ponedjeljak, 21. travnja, kako u samom gradu, tako i na glavnim prometnim pravcima naše županije.

Zbog povećanog prometa na cestama, povećava se i broj prometnih nesreća, kao i broj stradalih osoba u njima. U posljednjih tri dana u prometnim nesrećama na području naše županije smrtno su stradale tri osobe, pa će policija posebnu pozornost ovog blagdanskog vikenda posvetiti stanju sigurnosti cestovnog prometa te poduzeti niz preventivno-represivnih aktivnosti.

– U provođenje planiranih aktivnosti uključit će se maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, a organizacija rada i usmjeravanje službe planirat će se tako da se osigura vidljiva prisutnost policijskih službenika na cestama, odnosno, da se pokriju svi prometni pravci koji se statistički iskazuju kao ugroženi. Istodobno će se maksimalno staviti u funkciju svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa – kažu u PU osječko-baranjskoj, ističući kako upozoravaju sve sudionike u prometu da se pridržavaju prometnih propisa.

Zbog očekivanog povećanja prometa na cestama i stvaranja prometnih gužvi, posebice u središtu grada, prilazima većim trgovačkim centrima, pozivaju sve vozače na poštivanje prometnih propisa, ali i međusobno tolerantno ponašanje.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kožara

PROUZROČIO STEČAJ Skrivao podatke od stečajnog upravitelja, šteta preko 87.000 eura

Nisu se isplatili vjerovnici, niti naplatile tražbine

Objavljeno

.Dana

Objavio

Provedenim kriminalističkim istraživanjem Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije Sektora kriminalističke policije Policijske uprave osječko-baranjske utvrđeno je postojanje osnovane sumnje da je 40-godišnjak počinilo kazneno djelo prouzročenje stečaja.

Naime, 40-godišnjak kao odgovorna osoba jedne osječke tvrtke, od 21. veljače do rujna 2024. godine, u nakani da umanji stečajnu masu, nije predao stečajnom upravitelju pokretnine i pripadajuću dokumentaciju. Zbog toga stečajni upravitelj nije mogao pripremiti isplatu vjerovnika i naplatu tražbina. Materijalna šteta iznosi preko 87.000 eura, a protiv osumnjičenog slijedi kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu u Osijeku.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Kožara

BIO JE DOBRO PRIPREMLJEN Provalio u stan 76-godišnje Osječanke i ukrao joj 7.000 eura

Policija traga za nepoznatim počiniteljem

Objavljeno

.Dana

Objavio

Provalnici jako dobro znaju kada u vašem domu nema nikoga. Pomno planiraju krađu i odabiru slabo zaštićene kuće i stanove u kojima se nalaze vrijednosti i novac.

Tako je nepoznati počinitelj 15. travnja provalio u stan 76-godišnjakinje iz Osijeka te iz njega ukrao novac, čime je vlasnicu oštetio za 7.000 eura.  Žena je cijeli slučaj prijavila policiji koja traga za počiniteljem.

Provalne krađe su najrasprostranjeniji oblik teških krađa, pa iz policije upozoravaju da noću zaključavajte ulazna vrata zgrade, stana ili kuće i kad ste unutra. Isto tako, sjetite se zatvoriti prozore ili balkonska vrata. Na ulazna vrata postavite sigurnosne lančiće, širokokutnu špijunku i interfonski uređaj. Ključ stana ne ostavljajte ispod otirača, u posudama za cvijeće ili na drugom lako dostupnom mjestu.

Vrijedne predmete ne ostavljajte i ne držite ih u neposrednoj blizini prozora i vrata.

Veće količine novca i dragocjenosti ne držite u posudama na kuhinjskim policama, pod madracem ili među rubljem u garderobnim ormarima.  Na ulaznim vratima ne ostavljajte obavijest gdje ste i kada se vraćate, ako putujete, ne ostavljajte takvu poruku na telefonskoj sekretarici. Kod nenajavljenih posjeta ne otvarajte ulazna vrata dok ne provjerite o kome se radi i što želi. Pokušajte provjeriti i saznati što hoće.

Ako se osobe predstavljaju kao zaposlenici „HEP-a, Vodovoda, Pošte“ ili pak dimnjačari i druge službene osobe, tražite od njih da predoče odgovarajuću iskaznicu.

Neznanci koji obilaze zgrade i kuće mogu biti provalnici koji provjeravaju u kojim stanovima nema stanara, proučavaju dnevni ritam i navike stanara, pa pokušajte zapamtiti njihov izgled i registracijsku oznaku njihova vozila.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Najlaćarnije