Kožara
POSLIJE POŽARA NA JUGU 2 Tek danas je ponovo uključena struja, ali samo do 2. kata zgrade
Stanari su se smrzavali, nisu im radili hladnjaci, a osiguranje još nije donijelo odluku o pokrivanju štete
Ulaz u Opatijskoj 43, u kojemu je u stanu na četvrtom katu u noći 1. listopada izbio požar, danas je do podneva bio bez struje. Potom je struja ponovo uključena stanovima u prizemlju i na prva dva kata, dok su 3. i 4. i dalje bez struje. Sve su službe bile na terenu, pa i osiguravajuće društvo koje će nakon službenog policijskog izvještaja o požaru i njegovim uzrocima, donijeti odluku o nadoknadi prouzročene štete.
Upravitelj zgrade je Zavod za stanovanje i ondje također čekaju odgovor osiguravajućeg društva da bi mogli planirati obnovu.
– U ulazu su svi energenti odmah isključeni. Mi smo poslali vodoinstalatere da u opožarenom stanu blindiraju vodu, kako bi ostali stanari imali priključak u funkciji. Pregledane su i plinske instalacije, a zapravo je najveći problem sa strujom jer zbog topline uslijed požara je razdjelnica 4. kata u kratkom spoju, pa je cijeli ulaz ostao bez struje. Kod natapanja vodom uslijed gašenja požara i razdjelnica na 3. katu je potopljena, tako da se cijela zgrada mora pregledati. I to je nešto što najduže traje – kaže Krešimir Rančak, voditelj tehničke službe Zavoda za stanovanje.
A bez struje je ostalim stanarima ulaza itekako teško. Oni s prizemlja, prvog i drugog kata su odahnuli, jer su dva dana bili bez tople vode, hladnjaci im nisu radili, nisu se mogli zagrijati, bez obzira griju li se na plin ili struju. Kažu kako je HEP i jutros bio u zgradi, no ne zna se kada će cijeli ulaz dobiti struju.
– S 4. kata su stanari otišli kod rodbine, i neki drugi koji imaju gdje, a mi koji nemamo izbora čekali smo struju. Barem se nešto danas riješilo, a valjda će se i uskoro više – kazuju.
Zavod za stanovanje još je jučer poslao izvođače kako bi se na 4. katu zatvorili otvori na zgradi, da ne bi došlo do prokišnjavanja i dodatne štete koju bi kiša mogla prouzročiti u drugim stanovima.
– Poduzeli smo sve hitne radnje i sada je najvažnije da stanari dobiju struju. Na žalost, to najduže traje jer je u kratkom spoju veći dio ulaza. Svjesni smo da je stanarima teško, ali ne može se dozvoliti da se nešto na brzinu napravi, pa da ponovno dođe do kratkog spoja i opet nekog požara – govori Rančak, dodajući kako je svaki slučaj ovakvih požara u stanovima priča za sebe. Ovdje je, na žalost, požar bio jak, žbuka je otpala sa zidova što jasno govori o njegovoj snazi.
Kako će obnova opožarenog stana, ali i štete koju je on uzrokovao na susjednim stanovima, te cijelom ulazu teći, pokazat će vrijeme.
– Ako će osiguranje pokriti štetu, onda će sve ići iz osiguranja. Sve zgrade su po zakonu osigurane od vremenske nepogode i požara. Na koji način i koliko će osiguranje ovaj slučaj obeštetiti, to još uvijek ne znamo. Dakle, zgrada ima i svoja sredstva kroz pričuvu, to su zajednički novci. Ako se suvlasnici dogovore da se sa njihovim novcima nešto sanira, mi (Zavod) smo suglasni s tim. Mi smo tu da predlažemo, kada budemo imali čistu situaciju suvlasnici će biti informirani, u konačnici oni odlučuju – dodaje.
Foto: Građani Komarilosi
Kožara
UMJETNICI Policija pronašla trojicu maloljetnika koji su na nadvožnjaku ispisali grafite
U srpnju i rujnu su autolakom i bojom išarali nadvožnjak, šteta je oko 500 eura
Policija će podnijeti prijavu protiv tri maloljetnika – jednog 16-godišnjaka i dva 15-godišnjaka koji su u srpnju i rujnu ove godine autolakom i bojom za beton ispisivali grafite na osječkom nadvožnjaku.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem policija je došla do saznanja i sumnje da je maloljetni trojac počinio kazneno djelo „Oštećenje tuđe stvari“, pa slijedi prijava nadležnom državnom odvjetništvu u Osijeku.
Foto: Freepik
Kožara
NE ZABORAVITE Od 1. studenog su obvezna dnevna svjetla na autima, kazna je 30 eura
Za bicikliste je uključivanje prednjih i stražnjih svjetala obvezno od prvog sumraka
Iako je zimsko računanje vremena započelo u nedjelju, tek od petka, 1. studenog svi vozači motornih vozila moraju imati uključena dnevna ili kratka svjetla. Riječ je o odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama koja propisuje da dnevna svjetla na vozilima moraju biti uključena od 1. studenog do 31. ožujka.
Za vozače koji u tom razdoblju danju na motornim vozilima ne budu imali uključena dnevna ili kratka svjetla, predviđena je novčana kazna u iznosu od 30 eura, dok na motociklu i mopedu za vrijeme vožnje danju svjetla moraju tijekom cijele godine biti uključena. Zakon vrijedi i za bicikliste, koji od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), kao i u slučaju smanjene vidljivosti na biciklu moraju imati uključeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani bicikla.
Kako se već nekoliko jutara zaredom budimo uz maglu, ne treba posebno naglašavati da su vozila s uključenim svjetlima su u prometu uočljivija, jer magla i kiša smanjuju vidljivost. Ako ih do sada niste uključivali preko dana, od 1. studenog to svakako činite, ne zbog same kazne, već zbog vlastite sigurnosti.
Foto: Freepik
Kožara
KAKVA PRIČA Solidarni osječki biciklisti otkrili lopova i došli mu na prag, pa se htio tući
Izgulio je i izgrebao ukradeni bicikl, raštimao kočnice i pokidao sic kako bi ispalo da je to njegovo vozilo
Priča je sad već poznata, kradljivac je u Ilirskoj ukrao skupocjeni bicikl i potom je pronađen, uhićen i nakon policijske obrade pušten – i onda je odmah sljedećega dana pokušao ukrasti drugi bicikl na istoj adresi!? Spriječen je samo zahvaljujući brzoj intervenciji susjeda, pa je opet uhićen i sproveden u policiju. Ovo se već danima prepričava među osječkim biciklistima, a nama se javio sugrađanin R. Z. (za ovu ćemo ga priliku zvati Romeo) koji je prvi ostao bez bicikla, a onda je sa susjedima spriječio drugu krađu.
U utorak, 22. listopada, na dan kad je ukraden prvi bicikl (vrijedan oko 3.500 eura) Romeu je poznanik javio kako je u servisu bicikala vidio njegov bicikl koji je dovezao netko drugi. Ta se osoba raspitivala za neki rezervni dio i potom otišla, ali je poznanik prepoznao bicikl.
– Pitao me jesam li prodao bicikl, jer u gradu sam prepoznatljiv upravo po tome što je moj bicikl jedinstvenog izgleda i boje. Iznenadio sam se jer je bicikl ujutro u 8,00 sati kad sam išao na posao bio u zgradi koja je zaključana. Odmah sam otišao s posla, došao do zgrade i vidio da mog bicikla više nema. Inače, u zgradi svi držimo bicikle, nemamo zajedničku prostoriju, ali imamo postavljene kamere jer je ranijih godina bilo nekoliko krađa – priča Romeo.
Kako je riječ o skupocjenom biciklu, a Romeo se i sam bavi servisiranjem bicikala, odmah je svoje kolege iz ostalih servisa po gradu obavijestio da mu je bicikl ukraden. Objavu je stavio i na brojne biciklističke grupe na društvenim mrežama, a odmah se krenuo voziti po gradu kako bi, ako negdje sretne lopova na svom biciklu pokušao sve riješiti mirnim putem. U međuvremenu je dobio tri dojave osoba koje su bicikl vidjele u različitim dijelovima grada. Imao je i fizički opis osobe koja je bicikl vozila, a kontaktirao je i policiju.
– Zadnju sam dojavu dobio da je bicikl viđen na Zelenom polju, dobio sam i točnu adresu i ime čovjeka koji je viđen da vozi moj bicikl. S prijateljem sam došao na lokaciju, pozvonio sam i vodio računa da imam i nekoliko svjedoka. Uglavnom, tamo je bio moj bicikl. Bio je sav izguljen, izgreban, potrganog sica i posut nekim bijelim prahom, kočnice su bile vidljivo raštimane, sve moje naljepnice poskidane… Bilo je jasno da se netko potrudio promijeniti izgled bicikla. Tamo smo zatekli jednu ženu koja je, kad smo pitali za moj bicikl, rekla da će pozvati “vlasnika” – priča Romeo.
No, žena je otišla dalje od kuće, pa su je prijatelji pratili jer su pretpostavljali da bi lopov kad sazna da su došli mogao pobjeći ili čak njih predstaviti kradljivcima koji žele uzeti njegov bicikl.
– Kad se pojavio, tvrdio je da je to njegov bicikl i htio se tući. Tražio me je račun o kupnji da dokažem da je to moj bicikl, pa smo zvali policiju. Patrola je stigla praktički za pola minute i od obojice su uzeli iskaze i obojica smo morali u policiju.
Nakon što je dokazao da je bicikl njegov, objašnjava Romeo, rečeno mu je da ga sutradan može doći preuzeti. Tako je i bilo. Nakon što je sutradan (srijeda, 23. listopada) preuzeo svoj bicikl i vratio se kući uslijedio je novi šok!
– Nešto sam radio po kući kad je netko pozvonio, pogledam na kameru i ne vjerujem! Zvoni isti lik koji je ukrao moj bicikl! Odmah sam nazvao susjeda i rekao mu kako se kradljivac spušta kroz garažu i da će vjerojatno opet nešto ukrasti! I tako je bilo. Silazimo susjed i ja, a lopov taman hvata susjedov bicikl. Stigao je i treći susjed koji je baš parkirao automobil. Zaustavili smo ga i pozvali policiju. Dakle, nevjerojatno! Isti čovjek, ista zgrada, drugi dan se vratio da opet ukrade nekome bicikl. I još je slučajno pozvonio baš na moje zvono.
Policija je opet odvela kradljivca, ali kako stvari stoje moguće je da već ovoga trenutka operira u nekom podrumu ili u haustoru neke zgrade u kojemu susjedi drže bicikle.
Romeo je procijenio da je šteta učinjena na njegovom skupocjenom biciklu oko 300 eura. Ne zanima ga hoće li lopov u zatvor ili neće, ali želi pronaći načina kako bi nadoknadio štetu koju mu je pričinio. No, to će očito morati rješavati privatnom tužbom.
Iako je ova priča imala sretan završetak, daje nam uvid u svijet beskrupuloznih lopova koji ne miruju ni nakon policijskih intervencija, a uopće se ne obaziru na društvene norme. Opasni su, svadljivi, spremni su se tući i ponavljati djela zbog kojih su kazneno evidentirani. Ipak, solidarni biciklisti dobro povezani putem društvnih mreža mogu pomoći javno prozivati lopove, pratiti ih i međusobno dijeliti informacije koje su bitne za otkrivanje počinitelja krađa. Upravo je to u ovim događajima bilo od presudne važnosti za zaštitu imovine naših sugrađana.
Policija je prijavu proslijedila Državnom odvjetništvu u Osijeku.
Foto: Freepik
Kožara
KAKAV LIK Kradljivac bicikla pušten iz policije i onda opet uhvaćen u krađi na istom mjestu
Okorjeli kradljivac je u dva dana uhvaćen u krađi dva različita bicikla, srećom susjedi su bili dobro organizirani
Gotovo nevjerojatno. Nakon što ga je policija uhitila nakon krađe jednog bicikla te je poslije obrade pušten – isti je lopov (41) jučer zatečen u krađi bicikla vrijednog 900 eura, te su ga ponovo odveli u policiju na kriminalističko istraživanje.
Podsjetimo, samo dan ranije, u utorak 22. listopada, isti je 41-godišnjak pušten na slobodu nakon kriminalističkog istraživanja, gdje je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da je u Osijeku otuđio bicikl vrijedan 3.500 eura. Zbog toga je zaradio kaznenu prijavu.
Neformalno se jučer moglo čuti kako se lopov nakon policijske obrade vratio u isto susjedstvo gdje je već ukrao 3.500 eura vrijedan bicikl (zbog kojega je prethodno prošao policijsku obradu) i praktički pred istom zgradom pokušao ukrasti i drugi bicikl. Navodno su ga u tome spriječili dobro organizirani susjedi koji su zvali policiju.
Foto: Pixabay
Kožara
PRATILI SU GA Pred zgradom Osječaninu ukraden skupocjeni bicikl, šteta oko 3.500 eura
Policija sugerira da zapišete serijski broj bicikla, da ga fotografirate odmah nakon kupnje i da čuvate račun
Nepoznati počinitelj jučer je ispred jedne stambene zgrade u gradu ukrao bicikl 30-godišnjeg Osječanina. Riječ je o skupocjenom biciklu, jer je sugrađaninu pričinjena materijalna šteta u iznosu od 3.500 eura. Takvi se primjerci često puta kradu po narudžbi, pa onda lopovi možda i danima prate vlasnika kako bi dobili sliku o njegovoj dnevnoj rutini. I čim im se pruži prilika…
Dok policija traga za počiniteljem, još jednom građanima poručuju kako lopovi u pravilu vrebaju nezaštićene bicikle koje nakon krađe prodaju u dijelovima ili kao kompletno vozilo. Stoga savjetuju da zapišite serijski broj svojeg bicikla čim ga kupite, fotografirajte bicikl i sačuvate račun.
– Napravite svoju oznaku na biciklu, tako da ga možete prepoznati. Nikada ne ostavljajte bicikl nevezan, niti u nezaključanim zajedničkim prostorijama, stubištima, dvorištu i slično. Vežite svoj bicikl uz nešto što je dovoljno čvrsto, koristite kombinaciju zaštite, jer je tako za krađu potrebno više vremena. Ako imate bravu na žbicama, zaključajte ju. Koristite dovoljno dugu spiralnu ili čeličnu sajlu s bravom, nikako ne koristite nekvalitetne i jeftine lance i lokote. Postoje i brave za blokiranje kotača i alarm osjetljiv na vibraciju – ističu.
Također kažu da ne ostavljate bicikl bez nadzora na vidljivim i lako dostupnim mjestima, posebno noću.
Foto: Freepik
-
Kovinar1 dan od objave
DUŠNI DAN Dok muškarci kleče žene s ružama sjećat će se žena ubijenih zbog patrijarhata
-
Šećerana10 sati od objave
PREPORUKA Klinci prošetaju šumom i danima prepričavaju roditeljima da je bilo spektakularno
-
MOŽE SE!2 dana od objave
MOŽE SE! BRAVO! Zamijenili su trule daske na mostu kod Vodenih vrata i sve redovito čiste
-
Mobilia2 dana od objave
NATHODNIK Tipkala na dizalima dobila zaštitu da ih ne mogu udarati nogama i pljuvati
-
Analit13 sati od objave
MOŽE SE! BRAVO! Očišćena je cijela dravska obaloutvrda, pa ni brod nije zatrpan trupcima
-
Kovinar16 sati od objave
Kad je svojedobno uređen nogostup u Vukovarskoj uz asfalt je ostala šuta, do danas je tamo
-
Šećerana2 dana od objave
SVI SVETI Zbog pritiska posjetitelja gradska groblja su danas i sutra otvorena danju i noću
-
SPEEDWAY1 dan od objave
BIJELO-PLAVI Konačno nam je krenulo, puni samopouzdanja čekamo Goricu na Pampasu
-
SPEEDWAY15 sati od objave
Naše rukometašice u Zagrebu imaju neugodan ispit, ugostit će ih drugoplasirana Lokomotiva