Lege
JUDO Među 514 sudionika Memorijala Josipa Potneka dominirali Vinkovčani, Osječanima bronca
Osječka Mladost bila je najbrojnija na natjecanju sa čak 64 sudionika
Po 18. put Judo klub Mladost organizirao je memorijalni turnir u znak sjećanja na svog tragično preminulog perspektivnog člana Josipa Potneka. U velikoj dvorani Gradski vrt u subotu je sudjelovalo čak 514 judaš(ic)a iz 37 klubova Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Mađarske i Srbije, koji su se na četiri tatamija natjecali u konkurenciji dječaka i djevojčica (uzrasta od osam do 14 godina, dakle U-8, U-10, U-12, U-14)), mlađih kadetkinja i mlađih kadeta (U-16), te kadetkinja i kadeta (U-18)i to svi po težinskim kategorijama.
Ovaj put, na 18. „Memorijalu Josipa Potneka“, dominirali su Vinkovčani, jer je sveukupni klupski pobjednik njihov Olimp (koji se predstavio s 58 natjecatelja), a drugo mjesto pripalo je također mladim judaši(ca)ma iz grada na Bosutu, članovima JK Vinkovci. Najbrojnija, pak, bila je osječka Mladost sa svoja 64 sudionika, kojoj je pripalo treće mjesto, ispred članova JK Policijska akademija (Zagreb), Spartaka (Subotica) i ostalih.

Natjecanje u Gradskom vrtu još je jednom opravdalo plemeniti moto tog sporta, da je „Judo mir, jedinstvo i prijateljstvo“ gradeći razumijevanje, poštovanje i sklad preko granica“, imponiralo je u svakom pogledu. Najviše su simpatija izazvali curice i limači, oni najmlađi, od kojih su mnogi tek prvi put osjetili izazove natjecanja pa je pobjeda dočekivana s dječjim veseljem, a poraz izazivao gorke suze, dok su se judaškim iskustvom svidjeli oni na subotnjoj priredbi najstariji, kadetkinje i kadeti.
– Po svemu smo zadovoljni, kako uspješnom organizacijom zbog čega smo primili bezbroj čestitki, tako i glede postignutih rezultata – poentirala je nakon cjelodnevnog turnira Vlasta Dragušica, predsjednica Judo kluba Mladost, iza kojeg je već i lanjska proslava 60 godina djelovanja.

„Mladostašima“ je pripalo osam zlatnih, sedam srebrnih i 21 brončana medalja. ZALTNE MEDALJE Dina Dukić, Toni Šimić (U-8), Ivan Karika (U-10), Ivan Poljak i Aaron Varga (U-12), Natan Ivančić (U-16), te Ira Kadić i Viktor Stanišić (U-18)
SREBRNE MEDALJE Apollon Muhadri i Barbara Slatki (U-10), Marko Vuković (U-12), Ivan Poljak (U-14), Sven Gavran i Marin Kolarić (U-16), kao i Vanessa Varga (U-18)
BRONČANE MEDALJE Mark Dupan, Šimun Kralik, Maša Ilakovac, Benjamin Posavčević, Antun Vasilj, Vigo Žulj, Ivano Radanović, Jan Predrijevac i FranRajc (svi U-8), Matija Mijok (U-10), Karlo Burek (U-12), Viktor Stanišić, Vanessa Varga, Jakov Kralik, Vjeko Roso, Adrian Veić, Borna Valinčić, Jan Pokrivka, Nina Bogadi (U-16), te Jakov Kralik i Borna Mičić (oba U-18).
Korak do osvajanja medalja, zauzimanjem petog mjesta, ostali su Nina Bogadi (U-18), Šimun Gotal (U-8), Ivan Karika (U-12), Šimun Leko (U-14), Fredi Malečić (U-8), Matija Mijok (U-12), Jakov Pirić (U-14), Rino Rogić (U-8), Jakov Trtanj (U-12), Borna Valinčić (U-18), Grgur Vučemilović (U-10) i Valentina Zarić (U-8).
Na sedmo mjesto plasirali su se Sven Gavran (U-18), FranGotal (U10), Mate Ivančić (U-12), Borna Komar (U-10), Jan Kučera (U16), Gabriel Lamnek (U-16), Borna Mičić (U-16), Rea Šimunec (U-14), Petar Stražanac (U-8), Benjamin Tomašević (U-14), GabriellaVačora (U12), Donat Vačora (U-10) i Vito Zarić(U-8).
Tijekom cjelodnevne priredbe, uz mlade članove Mladosti bili su njihovi treneri Željko Damjanić, Jelena Vuković Gotal, Andrija Kraljičak i Dubravko Krček, a dio sudačke ekipe bio je prof. Željko Popović.
Foto: Tino Marić za JK Mladost
Poznati Osječani
BORIS ČULIN Nogometna legenda, zvali su ga iz Hajduka i Dinama, ali nisu ga dali iz Osijeka
Od nogometa se oprostio još 1970., ali još se dobro sjeća svega
Slučajan prijepodnevni susret, na Trgu slobode prekoputa Supermarketa, probudio je višeznačajne uspomene na neko drugo, davno vrijeme, poglavito vezane uz nogomet šezdesetih godina prošlog stoljeća, kad je naš najbolji slavonsko-baranjski klub promijenio – čak tri imena. Do 1962. bio je Proleter, od svog osnutka (1947.) i da bi tada postao dio novoosnovanog Sportskog društva Slavonija jer su gradski oci pokušali unaprijediti osječki sportski vrh sjedinjavanjem najboljih klubova u istu cjelinu. Glavni razlog se, frapantno sličan na sadašnjost, svodio na pokušaj što objektivnijeg i bogatijeg raspodjeljivanja gradskog financijskog budžeta namijenjenog vrhunskom sportu. No, vratimo se susretu kod Supera.
Malo pogrbljen gospodin s kravatom i sportskom kapicom na glavi upravo je razmjenjivao sjećanja na razdoblje svog života i osječkog nogometa koji su, zasigurno, trebali okončati sasvim drukčije od epiloga o kojem prilično nenametljivo priča Boris Čulin. Osječanin rođen 1940. ostavio je dubok trag u upravo spomenutom razdoblju djelovanja kluba koji je nastupao i „Kraj Drave“ i u Gradskom vrtu.
Čulin je, naime, u crveno-plavom (duže) i bijelo-plavom dresu (kraće) proveo nešto više od jednog desetljeća u momčadi čije nastupe stari(ji) ljubitelji nogometa pamte kao utakmice isprepletene nogometnom romantikom i šarmom. Ima onih koji, na pohvalno spominjanje kadra u kojem su najznačajniji igrači, s dužim ili kraćim stažom, bili braća Gutzmirtl, Lončarić, Čulin, Kasač, Karapandža, Rukavina, Crnković, Piljaš, Đorđić, Piljaš, Ham, Iličin, Marjanović, Katić, Zejnilagić, Rudić, Klepić…, pokušavaju osporiti njihov igrački potencijal postavljajući kritičko pitanje zbog čega ta generacija nogometaša poniklih odreda u gradu na Dravi (uz poneke pojačanje), nikad nije dosegnula prvoligaški status. A konkretan će odgovor dobiti od onih koji su nekad slušali nepobitne priče o utjecaju politike u sportska zbivanja (i tada!) na prostorima bivše države.
Osim toga, u tom su vremenu najdarovitiji nogometaši najčešće završavali u nekom od klubova tzv. „velike četvorke“ – Dinama, Hajduka, Crvene zvezde i(li) Partizana, oslabljavajući manje sredine, a taj običaj nije zaobišao ni Osječane. Josip Gutzmirtl je ’64 otišao u Maksimir i dao velik doprinos najvećem Dinamovom međunarodnom pothvatu (Kupu kupova Europe, 1967.), u istom je dresu godinu kasnije zaigrao također iznimno daroviti juniorski reprezentativac Petar Lončarić, a na meti menadžera tog doba našao se i – Čulin.
Naš junak s početka priče plijenio je vrhunskom tehnikom, pa čak je, igrajući u pravilu braniča (beka), znao hrabro „fintama“ zaustavljati suparničke napadače. No, mladić zaljubljen u svoj grad, ostao je u Osijeku u kojem je, nakon desetljeća standardnog nastupanja kao nezamjenjivi prvotimac (za Proleter, Slavoniju i NK Osijek!) doživio i svečanost oproštaja kad ga je darivao Milan Stilin, tadašnji predsjednik kluba u kojem je Boris počeo i završio karijeru. Odolijevajući pozivima „velikih“, sjećamo se tog vremena kad se bio našao pred ulazom na „stari Plac“ u Splitu.
– Istina je, bio sam sasvim blizu Hajduku – kaže nam Čulin čiji je i sin Vjekoslav u međuvremenu već završio mnogo manje uspješnu igračku (amatersku) karijeru. – Manje se zna da me zvao i Dinamo, što mi je također laskalo. Zašto sam ostao? Pa, u našem klubu zauzeli su čvrst stav da me nikamo ne puštaju!

Tako je to nekad bilo, prije svega se cijenila igračka kvaliteta, kupoprodajni su običaji u posljednjim desetljećima nekako udaljili i najvjernije kibice od odlazaka na utakmice. A kako Boris Čulin uspoređuje sadašnji i nogomet, koji je on igrao sa svojim vršnjacima, upitajte ga na Opus Areni. Naći ćete ga redovno u sve manjoj skupini veterana osječkog nogometa. U društvu onih kojima (ne)objašnjivi i izvannogometni utjecaji nisu dali da zaigraju u natjecanju kojem su, zapravo pripadali – kao što ni njemu nisu dali da potraži potpunu igračku afirmaciju u nekom velikom klubu.
Foto: Komarilos i privatna arhiva
Lege
SRETNO Od školskih se klupa oprostila 1.593 maturanta, nakon quadrille idu na lijevu obalu
Grad je organizirao glazbeni program uz DJ-eve
Čak 1.593 osječkih maturanata jutros se oprostilo od školskih klupa. Nakon ispraćaja u školama uputili su se u Županijsku ulicu gdje su tradicionalno otplesali quadrillu.
– Želim vam svega dobroga, budite svoji. Svi vas ovih dana vjerojatno plaše da budete oprezni i pametno birate, ali ne zaboravite slijediti svoje snove i svoje srce. Ako u nečemu nekada i pogriješite, neka to bude dobar video za TikTok ili neku drugu platformu – poručio je maturantima zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.
Nakon što su quadrillom obilježili završetak svog srednjoškolskog obrazovanja, fotografirali se sa roditeljima i rodbinom koja ih je došla ispratiti, maturanti su krenuli prema lijevoj obali Drave gdje je i ovoga puta za njih Grad organizirao glazbeni program uz DJ-eve.
Iako ih čeka još puno posla do formalnog završetka srednjoškolskog obrazovanja, danas im je završilo vjerojatno najuzbudljivije i najradosnije razdoblje u životu. Nakon današnje zabave vjerojatno će uzeti koji dan odmora i potom krenuti s pripremama za maturu. A nakon nje kreću potpuno nove obveze i odgovornosti.
Što god odlučili – nastaviti obrazovanje ili ući na tržište rada, dragi maturanti, sretno vam bilo!







Foto: David Jerković/PIXSELL i Grad Osijek
Lege
DRONOVI NAD GRADOM Svjetlosne koreografije na nebu kod Bastiona bile su fantastične
Ne možete baš često vidjeti poruke i bicikle kako lete iznad Drave, fascinacija je trajna
Svjetlosni spektakl koji su organizatori Osijek Drone Expo sinoć pripremili za građane okupljene na Promenadi kod Bastiona bio je fanstastičan. Publika se počela okupljati pola sata prije najavljenog početka showa, koji je bio zakazan za 21 sat, tako da je na livadi na sjevernom obodu Tvrđe bilo jako mnogo zainteresiranih gledatelja i prije prve koreografije u zraku.
Prezentacija tehnologije koja umrežuje i sinkronizira veliki broj letjelica što onda u zraku ispisuju riječi ili stvaraju slike nije nepoznata, ali gledati to iz neposredne blizine i slušati zujanje dronova je stvarno posebno iskustvo. Umijeće pilota u kombinaciji sa softverskim rješenjima i preciznošću letjelica doslovce je gledatlje ostavljalo bez daha. Ovo se ne viđa često, a fascinacija viđenim ostaje trajna.






Foto: Građani Komarilosi
Lege
JUG 2 Počela prva faza uređenja Bajera, bit će ovo rekreacijsko središte cijeloga grada
Radovi će se izvoditi u četiri faze, a vrijedni su 1,4 milijuna eura
Počela je prva faza uređenja jugovskog jezera – Bajera čišćenjem i izravnavanjem terena. Potom slijedi uređenje plaže, koju će urediti Hrvatske vode, a zatim će se krenuti i da uređenjem pješačkih i trim staza te izgradnjoma parkirališta s 52 parkirna mjesta.
– Uredit će se i dječja i sportska igrališta, opremiti prostor roštiljima tako da će Bajer postati sportsko-rekreacijsko središte ne samo Juga II, nego i cijeloga grada – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić koji je danas obišao radove.
Radnici Unikoma krenuli su s čišćenjem terena, a direktor Igor Pandžić najavio je kako će na jesen započeti druga faza uređenja Bajera u koji će napraviti sportska igrališta, dok će se u trećoj fazi graditi spojna cesta na dva ulaza, budući da će Bajer u budućnosti biti ograđen. U četvrtoj fazi radit će se trim staza i šetnica oko jezera.
Željko Kovačević, direktor Hrvatskih voda, VGO Osijek rekao je kako će se s izmuljenjem malog bajera krenuti krajem kolovoza ili početkom rujna ove godine.
Radovi na uređenju Bajera, odnosno sve četiri faze uređenja koštat će oko 1,4 milijuna eura.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Lege
BRAVO! Veronika Lemishenko prvu nagradu na svjetskom natjecanju harfista donijela u Osijek
Ukrajinka Lemishenko prva je harfistica HNK-a u Osijeku
Nakon dva dana polufinalnih nastupa i velike završnice s troje finalista, u nizozemskom je gradu Utrechtu završeno 9. svjetsko natjecanje harfista, a prvu je nagradu u Osijek donijela naša harfistica Veronika Lemishenko.
Lemišenkin program Riječi, zvukovi, misli istražuje teme psihološkog pritiska, ograničavanja prava, ponovnog povezivanja čovjeka s prirodom, utjecaja karantene, stvarnosti rata i dubokih promišljanja o ljubavi, smrti i vječnosti. Prva nagrada uključuje 5000 eura i kontinuiranu podršku personaliziranog programa skrbi, treniranja i razvoja karijere, uključujući sesije s karijernim trenerom i mogućnosti nastupa između natjecanja 2026. i sljedećeg izdanja natjecanja 2028.
Lemishenko je umjetnička direktorica natjecanja i festivala Glowing Harpu rodnoj Ukrajini, prva harfistica HNK-a u Osijeku i međunarodna gostujuća mentorica na Kraljevskom konzervatoriju u Birminghamu (Engleska).
Ova sjajna glazbenica i dobitnica nagrada na međunarodnim harfističkim natjecanjima u Europi i Aziji, nastupa kao solistica, komorna glazbenica i orkestralna sviračica diljem Europe, Azije i SAD-a. Promiče ukrajinsku kulturu diljem svijeta i podržava mlade ukrajinske harfiste putem svoje dobrotvorne zaklade.
Foto: HNK u Osijeku
-
Kožara1 dan od objavePUF! Automobilom se zabio ravno u ulazna vrata pekare Retfala na uglu Čvrsničke i Kalničke
-
Pija raport1 dan od objaveDOBRO SU RODILE Nevjerojatno, ali cijena marelica znatno je niža nego prošle godine
-
Kovinar1 dan od objaveLJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
-
Mobilia1 dan od objaveDONJODRAVSKA Radovi u ulici koja će konačno dobiti asfalt i infrastrukturu u punom zamahu
-
Šećerana1 dan od objavePOSH STORE Second hand sajam na livadi kod Rondela, sve je po 1 euro za pse iz Azila
-
Analit8 sati od objaveGROBLJE DONJI GRAD Oštećenja na zidu su učvršćena daskama, a što ako se sruši na grobnice
-
Mobilia11 sati od objaveEUROPSKA AVENIJA Nove mladice posađene duž cijele ulice u vrećama su za navodnjavanje
-
Šećerana5 sati od objaveMARTA TRIPOLSKI Na proslavi 35. obljetnice ljekarni oživjele su stare crno-bijele slike
-
Klopa9 sati od objaveCARSKA PITA Brza je i ukusna, idealna za doručak ili večeru, priprema se bez brašna i ulja
