Komarci
Poplavljene su tisuće hektara sjeverno od Osijeka i aktivirana je nova generacija komaraca
Već jutros su započeli novi tretmani, nastavljaju se večeras te sutra ujutro i uvečer
Na tiskovnoj konferenciji zamjenika gradonačelnika Dragana Vulina saznali smo kakvo je trenutno stanje s komarcima u Osijeku, s obzirom da je vodostaj trenutačno u padu.
– Jučer je Drava dosegnula vrhunac vodenog vala i poplavljene su tisuće hektara površina sjeverno od Osijeka, na lijevoj obali. To je, naravno, aktiviralo legla komaraca. Riječ je o novoj generaciji komaraca koja je u Osijek stigla uslijed vodenog vala – rekao je Vulin.
Nastavio je objašnjavati da, iako je urbani mit da je s komarcima najgore kada voda počne opadati, važno je reći da komarci jaja legu na suhom, uz vodu i instinktivno znaju gdje će voda doći. Kako se voda podiže, koliko vodostaj naraste, toliko tih jajašaca sa suhog,odnosno s obale pokupi. Jajašca se aktiviraju u vodi. Na žalost, mogu preživjeti na suhom 10-ak godina i iznimno dobro podnijeti niske temperature. Ali kada dođu u vodu i ako je ona toplija od 15-16 stupnjeva – odmah se aktiviraju.
– U ovom trenutku imamo situaciju da se nekoliko generacija komaraca izmiješalo, a jajašca sa suhog su ušla u vodu pa je sada pravo vrijeme za reakciju. Temeljem mjerenja i kontrole Nastavnog zavoda za javno zdravstvo osječko-baranjske županije od 26. travnja, odnosno od prve preporuke Zavoda za tretmane, izdane su 63 preporuke – 18 za larvicidne, te 45 za adulticidne tretmane – 14 iz zraka i 31 sa zemlje. Procjena ukupnih troškova do ovoga trenutka jest 581.000 eura što će sa sutrašnjom večeri biti utrošeno, od ukupno 1,600.000 eura iz proračuna Grada Osijeka.
Po preporukama ZZJZ-a od 14. lipnja do danas obavljeno je i nekoliko larvicidnih tretmana čija je učinkovitost bila od 53 do 100 posto.
Tretmani koji su započeli jutros – obavljen je adulticidni tretman iz zraka na području Halaševa, dok nas u večernjim satima očekuju isti tretmani, simultano iz zraka, ali i sa zemlje. Sjeverni pojas grada Osijeka tretirat će se sutra rano ujutro, simultano adulticidni tretman iz zraka i sa zemlje. Južni dio grada na rasporedu je sutra uvečer, te prigradska naselja Osijeka. Dakle, od jutros do sutra navečer tretmani sa zemlje i iz zraka na područje grada i prigradskih naselja.
Više od 95% komaraca koji dođu u grad su poplavni komarci koji dolaze s poplavnih područja kao što je Halaševo.
- Večeras, tretmani iz zraka i sa zemlje – zeleni pojas Josipovca i Višnjevca, te sjeverni pojas grada od Josipovca ka zapadu, zaključno sa Zelenim poljem na istoku
- Četvrtak rano jutro, tretman iz zraka – južni dio grada, Tvrđavica, Podravlje i Nemetin
- Četvrtak, večernji sati – tretmani iz zraka i sa zemlje – Briješće, Brijest, Tenja, Sarvaš, Klisa i zeleni pojas Sarvaša, tzv. Sarvaški rit
Foto: Komarilos i Grad Osijek
Komarci
NAPAST Jučer je u klopku na Sjenjaku uhvaćeno samo 9, a u Sarvašu 757 komaraca u 12 sati
Izgleda pobjeđujemo, na vrhuncu najezde u klopki u Kopačkom ritu bilo je 31.300, a u Sarvašu 20.000 komaraca
Do sada je, ove godine, provedeno ukupno 134 tretmana komaraca za koje je utrošeno oko 930.000 eura. Zamjenik gradonačelnika, Dragan Vulin objasnio je kako je stanje s komarcima trenutno zadovoljavajuće jer je jučer tijekom 12 sati u klopci na Sjenjaku uhvaćeno samo 9, a u Sarvašu 757 komaraca.
– To su dosta dobri rezultati jer smo na vrhuncu ovogodišnje najezde imali čak 31.300 komaraca uhvaćenih u klopku u Kopačkom ritu, a u isto vrijeme u Sarvašu čak 20.000 komaraca – rekao je Vulin. – Za borbu s komarcima ove smo godine predvidjeli ukupno 1,6 milijuna eura, ali sad je već izvjesno da cjelokupan taj iznos nećemo potrošiti na tretmane nego će nam novca ostati i za nešto drugo. Da je bilo novih vodenih valova vjerojatno bismo potrošili sav predviđeni novac, pa bismo po potrebi osigurali i dodatna sredstva, ali za sada je i ovo bilo dovoljno.
Vulin je podsjetio na financijsku konstrukciju ovogodišnjeg budžeta za borbu s napasnicima. Naime, 600.000 eura osigurano je iz državnog proračuna temeljem amandmana gradonačelnika Radića u Saboru. Narednih 200.000 eura osigurala je Osječko-baranjska županija, a Grad Osijek osigurao je 800.000 eura do ukupno 1,6 milijuna eura. U javnosti se, doduše, spominje i ukupni predviđeni iznos od 1.912.000 eura, ali tu je riječ o zajedničkim sredstvima Grada Osijeka i četiri susjedne općine s kojima je potpisan ugovor o zajedničkom djelovanju.
Inače, prošle godine je ukupno potrošeno 1,5 milijuna eura, najviše zbog iznenadnog vodenog vala koji je stigao u kolovozu.
Dva dodatna tretmana sa zemlje obavljena su jučer na Pampasu, a danas će biti obavljen još jedan u Sarvašu, s obzirom da je na tom području još uvijek broj komaraca veći nego u ostalim dijelovima grada.
Ove je godine vodostaj Drave kod Osijeka bio +427 cm, što je najveći zabilježeni vodostaj u zadnjih 10 godina te je na taj način aktivirano i mnogo više legla komaraca nego što je to bilo prije.
Vulin je rastumačio i kako je u brobi s komarcima postignut bolji rezultat s manje utrošenog novca.
– Ima tu nekoliko razloga. Prvo, tek prošle godine počeli smo obavljati tretmane baš nakon svake preporuke Zavoda za javno zdravstvo. Dakle, ranije to nije bilo tako i zbog toga su tretmani bili neučinkoviti pa je svake godine bilo sve više komaraca. Nadalje, larvicidni tretmani su ove godine bili znatno učinkovitiji nego prošle godine. Učinkovitost je bila između 70 i 90%, što znači da je od svih ličinki njih 10 do 30% razvijeno u odrasle komarce – objasnio je Vulin.
Dodao je i kako je, primjerice, na području Halaševa prošle godine pri nižem vodostaju zabilježeno 21.000 jedinki, a ove godine u istim uvjetima 4.000 jedinki – što znači da je nakon kvalitetnog larvicidnog tretmana pet puta smanjen broj ličinki.
– S vremenom smo uveli i neke tehničke izmjene. Naročito kod larvicidnih tretmana. Precizno mjerimo učinkovitost. Ako je učinkovitost tretmana ispod 50% onda je izvođeč dužan ponoviti ga o vlastitom trošku, a ako i taj novi tretman bude učinkovit ispod 50% onda se raskida ugovor i mi imamo pravo odabrati novog izvođača koji će ponoviti tretiranje. No, kod larvicidnog tretmana prošle godine to nije bilo smisla jer se ima samo tri dana za tretman ličinki (kad su između 2. i 3. stadija razvoja, jer kad se zakukulje onda je kasno s obzirom da biološko sredstvo ne djeluje).
Stoga su ove godine promijenjeni uvjeti natječaja (i ugovora s odabranim izvođačem) – ako je larvicidni tretman učinkovit manje od 50% onda Grad (naručitelj) nije to dužan platiti. Dodatna značajna promjena je što je tražena bolja tehnička opremljenost izvođača i upotreba dronova jer ima puno močvarnog prostora, pa je za larvicidne tretmane ove godine izvođač prvi puta koristio i dronove za teško dostupne prostore.
– Prepustili smo izvođačima izbor, hoće li raditi s dronovima ili iz čamaca, jer oni su odgovorni za učinkovitost, odnosno neće im biti plaćeno ako su ispod 50%, pa onda mogu sami birati na koji će to način raditi – rekao je Vulin.
Kako stvari stoje, do kraja ljeta mogli bismo biti relativno mirni što se tiče komaraca.
Foto: Komarilos
Komarci
ZAVRŠILI SA KOMARCIMA?! Na vrhuncu najezde imali smo 31.000 jedinki u klopci, a sada najviše 613
Dok god mjerenja budu pokazivala ovakve rezultate, novih zaprašivanja neće biti
Bilo je, kao i svake godine, neizdrživo, posebno nakon vodenog vala u lipnju. Borili smo se protiv letećih napasti sa zemlje i iz zraka, a borba se protegnula i kroz cijeli srpanj. Zahvaljujući ponajprije avio-zaprašivanju, ali i larvicidnim tretmanima, sada možemo reći – ove smo sezone dobili bitku protiv komaraca.
Naime, ako situacija bude kao što je sada, odnosno mjerenja ostanu na „niskim“ razinama, novih tretmana neće biti. Nastavni zavod za javno zdravstvo osječko-baranjske županije objavio je rezultate najnovijih mjerenja od 8. kolovoza, prema kojima je najveći broj jedinki komaraca uhvaćenih u klopku unutar 12-satnog uzorkovanja u Kopačkom ritu, i to 613!
Na vrhuncu najezde ove smo godine imali po čak 31.000 jedinki uhvaćenih u klopku u Kopačkom ritu, tako da je najnovija brojka gotovo pa sitnica. Po pitanju samog grada i prigradskih naselja, najveći broj komaraca uhvaćenih u klopku pri zadnjem mjerenju zabilježen je u Sarvašu (451), a najmanje u Tenji (9).
Brojke su na našoj strani, no komaraca i dalje ima, posebno u večernjim satima, pa ako boravite na otvorenom nećete ih izbjeći. To je uobičajena pojava na koju se moramo naviknuti, odnosno prihvatiti ju i nadati se da ove sezone neće biti novih poplava i vodenog vala, jer ćemo u tom slučaju imati i novu najezdu.
Foto: Grad Osijek
Komarci
KOMARCI Situacija je pod kontrolom, posljednji tretmani imali su učinkovitost iznad 90%
Ako ne bude visokih vodostaja, povremenim zaprašivanjem imat ćemo prihvatljivo stanje
Ako je suditi prema podacima, ove smo sezone dobili borbu protiv komaraca. Prema posljednjim preporukama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo osječko-baranjske županije protekle su subote i ponedjeljka obavljeni adulticidni tretmani sa zemlje na području Josipovca, Višnjevca, Retfale i Pampasa, te Sarvaša, Nemetina, Podravlja, Tvrđavice, Juga 2 i Halaševa.
Učinkovitost tih tretmana iznimno je visoka, čak iznad 90% na području Tvrđavice, Nemetina, Josipovca, Podravlja i Juga 2, gdje je broj jedinki komaraca uhvaćenih u klopku nakon tretmana bio ispod 100. Usporedbe radi na vrhuncu najezde komaraca imali smo čak više od 20.000 jedinki komaraca u klopci.
Provedeno je i nekoliko larvicidnih tretmana na području kanalske mreže Cvjetnog naselja i Pampasa. I njihova je učinkovitost također bila iznad 50%. Kako je izvjestio zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, na području grada i prigradskih naselja do današnjeg je dana izdano i provedeno ukupno 129 preporuka ZZJZ, a utrošeno je 928.000 eura od planiranih 1,6 milijuna eura.
– Za sada nemamo novih preporuka, pa ni novih tretmana. Uz ovogodišnji vodeni val od +427 cm Drave kod Osijeka i ogromna poplavljena područja stanje je relativno zadovoljavajuće i dobro se nosimo s komarcima u ovoj sezoni. Ako ne bude novih visokih vodostaja Drave i Dunava, uspjet ćemo do kraja sezone larvicidnim i adulticidnim tretmanima sa zemlje održavati prihvatljivo stanje – naglasio je Vulin.
Foto: Borna Jakšić/Pixsell
Komarci
KOMARCI POBIJEĐENI! Ako ne bude novog vodenog vala, do kraja ljeta samo tretmani sa zemlje
Večeras i sutra ujutro će se tretirati Karašica, Halaševo, Tvrđavica, Tvrđa i Pampas
Ne grizu kao prije dva tjedna, pa sada već možemo reći da smo se izborili s ovom poplavnom generacijom komaraca. A to pokazuju i brojke o broju napasnika, prema kojima nema potrebe za podizanjem aviona.
Ipak, Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije izdao je osam novih preporuka, prema kojima je dio tretmana odrađen već jutros (Sarvaš, Nemetin, Josipovac i Višnjevac), dok će preostalo biti odrađeno večeras i sutra ujutro. Tako će se tretmani sa zemlje provesti na području Halaševa, Karašice, Tvrđavice, Tvrđe i Pampasa.
Komaraca je značajno manje nego što ih je bilo na vrhuncu najezde. Rekordan broj bio je više od 31.000 jedinki uhvaćenih u klopku unutar 12 sati u Kopačkom ritu, a iznad 20.000 u Sarvašu i Josipovcu.
Predstavljajući nove preporuke NZZJZ, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin rekao je i kako je 9. srpnja proveden larvicidni tretman u kanalskoj mreži na Pampasu i u Cvjetnom naselju, a njegova je učinkovitost bila od 63 do 98%. Jedini je izuzetak, kaže, bila Klisa gdje je učinkovitost posljednjih tretmana bila 0%, pa je tretman ponovljen u srijedu.
– Jučerašnje mjerenje je pokazalo da je stanje na području grada i prigradskih naselja relativno zadovoljavajuće. Ako ne bude novih vodenih valova tijekom sezone, nećemo imati ni novih generacija komaraca i trebali bi održavati ovakvo stanje tretmanima sa zemlje do kraja sezone, odnosno do rujna ili listopada – dodao je Vulin.
S današnjim i sutrašnjim danom, kad se provede ukupno 108 tretmana, bit će utrošeno 898.700 eura, a proračunu za komarce preostaje još 700.000 eura.
Prošle i ove godine dogodilo se puno promjena u strategiji borbe protiv komaraca. Nakon 14 godina opet su letjeli avioni iznad grada, simultano se borilo sa zemlje i iz zraka u što kraćem vremenskom rasponu. Ove godine su i dronovi u teško dostupnim močvarnim područjima odradili larvicidne tretmane, a njihova je učinkovitost bila od 70 do 90%.
Vulin je naglasio i kako se za vrijeme posljednjih aviotretmana 28. lipnja dogodila jedna vrlo opasna situacija, pa je uputio apel građanima:
– U isto se vrijeme s aviotretmanima održavao se i mimohod povodom dana Osječkih branitelja. Snimljen je jedan dron pokraj aviona i za dlaku je izbjegnuta nesreća. To su situacije koje su iznimno opasne i protuzakonite. Ovim putem želim zamoliti sve sugrađane ukoliko bude novih aviotretmana iznad grada, da poštuju zakon i ne koriste dronove.
Foto: Komarilos
Komarci
NOVI TRETMANI SA ZEMLJE Poplavni komarci iz močvara i dalje neumorno ulijeću u grad
Sve kreće večeras, za 35.000 eura dobit ćemo 13 novih tretmana na području cijeloga grada i prigradskih naselja
Od večeras, pa tijekom subote i nedjelje u večernjim satima, očekuje nas novih 13 tretmana komaraca. Riječ je o sveobuhvatnom adulticidnom tretmanu na području grada i prigradskih naselja, koji će se ovoga puta prema preporuci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo osječko-baranjske županije, provoditi samo sa zemlje.
– Povećan broj jedinki komaraca je očekivan, ali je manji nego što je bio prošloga tjedna, kada smo bili na vrhuncu najezde. Još uvijek imamo ulet poplavnih komaraca iz močvarnih područja, ali su to značajno manje brojke od prošlotjednih, pa je zato i preporuka da se ide tretmanima sa zemlje. Time će se postići efekt smanjivanja broja jedinki komaraca, a ujedno ti su tretmani i značajno jeftiniji u odnosu na tretmane iz zraka. Ovih 13 tretmana stoji 35.000 eura, a kada je sveobuhvatni tretman zemlja-zrak, trošak je oko 200.000 eura. Vjerujemo da će ovi tretmani biti dovoljno učinkoviti, a i dalje ćemo patiti stanje, pa ako bude novih uleta, ponovno ćemo podići avione i angažirati sve raspoložive snage u borbu protiv komaraca – rekao je zamjenik gradonačelnik Dragan Vulin.
Inače, s današnjim je danom izdano ukupno 98 preporuka Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.
Prošlotjedni tretmani zrak-zemlja obuhvatili su područje cijeloga grada i zelenih površina sjeverno od Josipovca, Višnjevca, Sarvaša i Halaševo.
Rezultati su pokazali visoku učinkovitost tretmana od 77% do čak 99%, s dvije iznimke – vikend naselje Karašica i Klisa, gdje je učinkovitost bila iznimno niska (0% i 5%), pa su 3. srpnja na tim područjima ponovljeni tretmani o trošku izvođača.
Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL
-
Analit2 dana od objave
ADVENT Najam kućice je 4.000 eura, pa cijene langošica i fritula valjda neće biti šokantne
-
Klopa22 sata od objave
IZBOR Kiseli kupus u glavicama je 2 eura za kilu, a svježi za kiseliti je 25 eura za 25 kg
-
SPEEDWAY1 dan od objave
RONDO KUP Fascinantan festival ritmičke gimnastike u Gradskom vrtu, nastupa čak 380 curica
-
SPEEDWAY19 sati od objave
NAPETICA U NEDJELJU Osijek gostuje na Rujevici protiv do sada neporaženih Riječana
-
Kožara2 dana od objave
OPET PRIJEVARA Starijoj Osječanki s računa skinuli 25.000 eura, dala je podatke s kartice
-
Šećerana2 dana od objave
BRAVO MAJSTORI Naša Vinoteka Vinita opet je među najboljim online trgovinama u regiji
-
SPEEDWAY2 dana od objave
RUKOMETAŠICE Čak i u porazima pokazuju sve bolju formu, pa u Dugo Selo idu po pobjedu
-
Kovinar1 sat od objave
ADIO ŠEĆERANA Bageri ruše industrijsku baštinu nekadašnje tvornice na kraju Frankopanske
-
Kožara24 sata od objave
MARTINJE Policija kontrolira, ako planirate piti vozite se taxijem ili javnim prijevozom
-
Svilana23 sata od objave
NE PROPUŠTAJTE Sviraju djela Bacha, Brahmsa, Beethowena, Ravela, Krežme i Dore Pejačević