Connect with us

MOŽE SE!

MOŽE SE! BRAVO! Dosad neviđeno, izvođači fasade u Stepinčevoj postavili i zaštitu nogostupa

Osim toga, uredno su znakovima označili radove i omogućili pješacima korištenje dijela staze

Objavljeno

.Dana

Ovakvo što se u Osijeku zadnjih godina doista rijetko viđa. Izvođači angažirani na obnovi fasade u Stepinčevoj ulici postavili su građevinsku skelu uz zgradu, uredno su prometnim znakovima označili da je riječ o radovima, usmjerili pješake na preostali dio pješačke staze i, što je navažnije – ispod skele su postavili debelu zaštitu kako tijekom radova ne bi bojom ili drukčije oštetili nogostup!

Do sada smo naviknuli na sasvim drukčiju organizaciju gradilišta u gradskom središtu, kad neodgovorni izvođači naprosto ogradama zapašu cijeli nogostup i često gotovo cijelo parkiralište, a bez ikakvih oznaka i upozorenja pješake naprosto izguraju na prometnu cestu. I nikom ništa! U tom smislu, ovo je zapravo kao vijest iz nesvijesti. Potpuno neočekivana, neka nova kultura i potpuno novi obzir za ljude kojima ne treba promijeniti živote i životne navike kad imate nekakvu građevinsku intevenciju na zgradi.

Nagledali smo se i situacija gdje izvođači prekopaju cijeli nogostup, rasture zelenu površinu između nogostupa i ceste, pa od nje učine stalno parkiralište za radne strojeve. Sve to bez ikakvih obavijesti ili tek tu i tamo bude možda neka zapreka od nabrzinu zakovane dvije prljave daske – a pješake onda čiste savjesti upute da se kreću po blatu.

Ovo je, dakle, nešto potpuno novo. Moguće da je to vjesnik nekih novih pravila, novih vremena i novih obzira. Naravno, nemojte očekivati da će sad već od sutra svi izvođači u gradu na jednak način tretirati pješake, ali slobodno možete očekivati da Služba komunalnih redara učinkovito kažnjava one koji to ne čine. Jer, je to jedini način da se počnu ponašati kulturno, pristojno i po pravilima koja vrijede za sve.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Odvezen auto koji je mjesecima bio na parkingu dječjeg vrtića Jaglenac

Zauzimao je jedno od 10 mjesta namijenjenih djelatnicima i roditeljima

Objavljeno

.Dana

Objavio

Mjesecima je na jednom od deset natkrivenih parkirališnih mjesta ispred Dječjeg vrtića Jaglenac u Donjem gradu bio parkiran automobil prekriven debelim slojem prašine. Iako je imao registarske pločice, po njegovom vanjskom izgledu bilo je vidljivo da ga je netko „zaboravio“.

Kako je ovo parkiralište namijenjeno djelatnicima i roditeljima, a ne napuštenim vozilima, građani su s razlogom iskazali nezadovoljstvo. Posebno zbog činjenice što će upravo ovaj vrtić biti dežuran tijekom ljetnih mjeseci i u njega će dolaziti djeca iz drugih dijelova grada. A slobodnih mjesta nikada dovoljno.

Auto, prekriven debelim slojem prašine, mjesecima je zauzimao jedno mjesto

Mjesto je sada konačno slobodno i za druga vozila

Iako je na vozilu prije nekog vremena bila zakačena i kazna, vlasnik nije reagirao. Sve dok širu javnost nismo upoznali s ovim problemom, pa je reakcija bila promptna – vozila na parkingu više nema.

BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kožara

MOŽE SE! BRAVO! Policija pronašla klince koji su romobilima pretjecali aute u Trpimirovoj

Otkriven je identitet sve trojice, dvojica su vozili, a treći je snimao i stavljao na društvene mreže

Objavljeno

.Dana

Objavio

Osječka policija je izvijestila da su dovršili kriminalističko istraživanje i da je otkriven identitet osoba koje su upravljale električnim romobilima kolnikom podvožnjaka na Trpimirovoj ulici u Osijeku. Riječ je o tri 17-godišnjaka. Dvojica su 7. lipnja oko 20 sati električnim romobilima jurili po cesti, a treći ih je snimao i potom stavljao na društvene mreže – sva trojica Osječani.

“Protiv dva maloljetna počinitelja slijedi podnošenje optužnog prijedloga Općinskom sudu u Osijeku zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometna na cestama uz prijedlog izricanja odgojne mjere.” – stoji u policijskom priopćenju.

VIDEO – LUDOST Na romobilima se utrkuju s autima vozeći uzbrdo ispod podvožnjaka na Trpimirovoj

Policija posebno upozorava vozače romobila i naročito njihovih roditelja na obvezu poštivanja prometnih propisa jer može doći do teških posljedica. Također, ističu i kako objavljivanje i promoviranje tih opasnih ponašanja može ohrabrivati i druge da oponašaju takve postupke i da također ugorožavaju sigurnost u prometu.

Foto: Screenshot videa

Nastavi čitati

Analit

MOŽE SE! BRAVO! Postavljena ograda gradilišta s opasnom dubokom rupom uz stazu u Štrosiki

Trebalo je manje od dva dana, ali pješaci i biciklisti sad su sigurni

Objavljeno

.Dana

Objavio

Potpuno otvorena rupa nekadašnjeg podruma srušene kuće u Strossmayerovoj danima je prijetila upravo na milimetar od pješačke i biciklističke staze. Zapravo je bilo nevjerojatno kako se netko usudio (ako je uopće razmišljao) tako opasnu i duboku zamku ostaviti nezaštićenu praktički uz nogu pješacima, ali sad je ta priča gotova.

Nakon što su građani fotodokumentirali i alarmirali na opasnost, u subotu je to bila tema dana, a već u ponedjeljak sve je ograđeno prema propisima. I najvažnije je da je nogostup siguran.

Ovo je bila jedna od pristojnijih i brzih gesti izvođača radova ili građevinskih investitora i doista je lijepo što ispada kako i među njima ima onih koji brinu o sigurnosti i reakcijama građana. Naime, Osijek je zadnjih godina veliko gradilište i praktički na svakih stotinjak metara gradi se poneka nova katnica, urbana vila, višestambena zgrada ili cijelo naselje i ogromna vojska građevinaca i njihovih strojeva svakodnevno zauzimaju kolnike, nogostupe, prolaze, pa čak i ceste. Često su građani zbog radova upućeni hodati po blatu ili ih ogradama gradilišta naprosto skrenu da prolaze po cesti (bez posebnih znakova), pa je ovaj slučaj iz Štrosike ipak svijetli primjer iz kojega se vidi da da reakcija može biti brza i kvalitetna kad razumijete da svojim radom izazivate nered.

Na kraju, najvažnije je da ovdje u Štrosiki nitko nije slomio vrat, a baš i to se moglo dogoditi.

OPREZ! Srušili staru kuću u Štrosiki i hladno ostavili metar duboku rupu uz pješačku stazu

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Građani javljaju da je hrpa smeća na Gornjodravskoj ekspresno očišćena

Smeće se desetak dana gomilalo, a kada je na njega ukazano – nestalo je

Objavljeno

.Dana

Objavio

Danima se povećavala hrpa smeća na Gornjodravskoj obali, uz parkirališna mjesta i zgrade u Ribarskoj, no srećom – problem je riješen. Početna hrpa poslužila je svima s viškovima da istovare ovdje sve što im ne treba, pa se tako u nekoliko dana u centru grada stvorila mini deponija.

Savjesnim građanima koji ukazuju na ovakve probleme to naravno smeta, pa reagiraju. A oni koji proizvode ovakvo smeće za sobom pokupe tek nakon što ih se javno upozori.

Ovako je bilo još prošloga tjedna

Ovako je danas

Kako god bilo – prostor je sada onakav kakav i treba biti, a oni koji su ga privremeno okupirali smećem sada su valjda izvukli pouku – smeće treba odvesti u reciklažno dvorište ili naručiti kontejner za glomazni otpad.

NIJE LIJEPO Već više od tjedan dana ova hrpa smeća se povećava, baca na nju tko što stigne

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Uređena poučna staza Tvrđavica, uklonjene grane i sanirane klupe i koševi

Djelatnici Hrvatskih šuma i Unikoma zajedničkim su snagama uredili prostor na lijevoj obali

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nakon što su građani nekoliko puta ukazivali na iznimno loše stanje poučne i rekreacijske staze Tvrđavica na lijevoj obali, Hrvatske šume su konačno reagirale. Zajedno sa djelatnicima Unikoma pristupilo se uređenju prostora koji je već duže vrijeme izgledao zapušteno.

– Nakon zaprimljenih informacija djelatnici Hrvatskih šuma uklonili su grane i stabla koja su ometala sigurno i ugodno kretanje posjetitelja staze. Također je saniran dio oštećene drvene galanterije, uključujući klupe, koševe i druge sadržaje koje su, nažalost, tijekom vremena uništili nesavjesni posjetitelji. Zahvaljujemo gradskoj tvrtki Unikom na pomoći u održavanju i košnji poučne staze Tvrđavica, kao i svim građanima koji svojim odgovornim ponašanjem pridonose urednosti i sigurnosti ovog područja. Vjerujemo kako zajedničkom brigom možemo očuvati poučnu stazu Tvrđavica kao ugodno mjesto za šetnju, rekreaciju i boravak u prirodi – istaknuli su u Hrvatskim šumama.

Ujedno ističu kako je poučna staza Tvrđavica prostor namijenjen svim građanima za rekreaciju, boravak u prirodi i uživanje u vrijednom šumskom okolišu uz Dravu, pa apeliraju građane da čuvaju infrastrukturu, ne uništavaju sadržaje te svojim ponašanjem doprinesu očuvanju ovog prostora.

DIKA Trim staza dijelom neprohodna, klupe srušene, a odlomljene grane mogu pasti na šetače

Foto: Hrvatske šume

Nastavi čitati

Najlaćarnije