Mobilia
DRINSKA Nemaju dovoljno parkinga pa su auti na travi, stazama i cesti, a posvuda je blato
Naselje iza Doma umirovljenika doslovce je u blatnom okruženju
Nije ovo jedino nasilje u gradu koje muku muči s nedostatnim brojem parkirališnih mjesta, ali je jedno od najblatnjavijih. U Drinskoj ulici iza Doma umirovljenika malo je naselje izgrađeno početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća, a otada do danas ovdje nije izgrađeno niti jedno novo parkirališno mjesto.
Broj automobila je više nego udvostručen, a tu su i vozila posjetitelja Doma umirovljenika, kao i njihovih zaposlenika. Parkiranje na zelenu površinu ovdje nije ništa novo, no godine sustavnog uništavanja zelenih površina od ovog su naselja napravile blatograd.
– Osim ogromne količine blata i prašine, ceste nisu sanirane od dana kada je naselje izgrađeno. Dvosmjerni promet također više nije opcija zbog velikog broja automobila koji su parkirani i na samoj cesti, te često dolazi do prometnog kolapsa. Kolnik za pješake doslovno ne postoji jer su i tu parkirani automobili. Kada padne malo obilnija kiša, na cesti ispred ulaza u Dom (u naselju), nastaje veliko jezero. Naselje zbog prometa više nema kapacitet da bude dvosmjerno, već jednosmjerno po uzoru na Krapinsko naselje koje je par ulica dalje od nas – ističe sugrađanka koja živi u ovom naselju i koja se već neko vrijeme zalaže da se na zemljištu iza Zdravstvene stanice izgrade nova parkirališna mjesta, a zelene površine u naselju ograde.


No, zemljište nije u vlasništvu Grada, već Zavoda za javno zdravstvo i Poljoprivrednog instituta, tako da izgradnja na njemu nije moguća. Iako stanari smatraju da je idealna, ostaje za vidjeti hoće li se nekada u budućnosti na njoj izgraditi parkirališna mjesta.
Do nekog trajnog rješenja, trebalo bi osmisliti što s uništenim površinama, jer iako žive u gradu, ovdje se stanovnici osjećaju gore nego na selu, u ulicama bez asfalta.








Foto: Građani Komarilosi/Komarilos
Mobilia
BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
Natkriveni parking namijenjen je roditeljima i zaposlenicima, a ne napuštenim vozilima
Već mjesecima na parkiralištu Dječjeg vrtića Jaglenac u Krstovoj ulici u Donjem gradu stoji parkirani automobil koji je prekriven debelim slojem prašine. Da je netko „zaboravio“ na njega svjedoči i trava koja raste oko kotača. Roditelji koji svakodnevno dovoze svoju djecu u vrtić kažu kako je na vjetrobranskom staklu jedno vrijeme stajala i kazna/upozorenje komunalca, no automobil je i dalje tamo.
– Zauzima jedno od 10 mjesta predviđenih za djelatnike i roditelje. S obzirom da ide ljeto, a ovaj će vrtić biti dežuran te će ovdje dolaziti i dosta roditelja s djecom iz drugih dijelova grada, jedno parkirno mjesto manje predstavlja veliki problem – ističe sugrađanka koja je i fotodokumentirala ovaj problem.


Osim što je prekriven debelim slojem prljavštine i prašine, onemogućava i održavanje parkinga iz čijih opločnika već raste trava. Natkriveni parking, osim zaposlenicima, namijenjen je i roditeljima kojima je potrebno par minuta da dovedu/odvedu dijete iz vrtića. Nije mjesto na kojem netko može ostaviti svoje vozilo da trune.
Foto: Građani Komarilosi i Komarilos
Mobilia
GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu
Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.
– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.


Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.
Foto: Grad Osijek
Mobilia
UDUBLJENJA Stariji pješaci zapinju za reljefne poklopce šahtova, možda ih treba promijeniti
Ako netko ozbiljnije padne – bit će kasno
Građanin koji je poslao fotografije starih poklopaca šahtova na Vukovarskoj ulici objašnjava kako stariji pješaci redovito zapinju za njihovu reljefnu površinu. Riječ je o starim modelima koji imaju udubljenja.
Bez obzira što su poklopci i dalje čvrsti i vjerojatno mogu izdržati još desetke godina, zanimljive su i primjedebe ljudi koji tamo svakodnevno prolaze.
“U Vukovarskoj ulici na sjevernoj strani postoje tri poklopca od šahta s udubljenjima za koja zapinju pješaci, a kada pada kiša tek nakon pet dana se voda isuši. Nalaze se na križanju s Dobriše Cesarića, križanju s Istarskom i kod mimoilazo-zaštitne ograde pružnog prijelaza s istočne strane. Na njima piše: Telefon. Postoji mogućnost da su ti šahtovi izvan upotrebe. Takvi poklopci se više ne smiju upotrebljavati. Na snazi je propis o tehničkim uvjetima o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. Mislim da to mora promijeniti korisnik infrastrukture.” – stoji u informaciji koju je poslao čitatelj.
Ako je doista tako, onda će biti zanimljivo pratiti koliko će vremena trebati onome tko upravlja tom infrastrukturom da bi poklopce doista promijenio. U protivnom, riskiraju kazne. Naročito ako građani počnu dostavljati fotografije starijih pješaka koji su možda pali i ozlijedili se jer su zapeli za poklopac.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
PARK ZA PSE BOBI Najveći i najposjećeniji u gradu, a nema sprava, sadržaja ni pitke vode
Ovo je samo ograđena zelena površina s par klupa i nekoliko stabala koja pružaju hlad
Veliki broj Gornjograđana koji imaju pse za kućne ljubimce svakodnevno su na Gornjodravskoj obali u parku za pse Bobi. Površinom najveći pseći park u gradu danas je samo ograđeni prostor bez ikakvog sadržaja za ljubimce, pa se vjerni posjetitelji s pravom pitaju hoće li ova površina ikada doći na red za uređenje.
Park nema ni osnovnu infrastrukturu – iako je u blizini hidrant, nema pitke vode, javna rasvjeta je već neko vrijeme neispravna pa je park po zalasku sunca u mraku, a veliki prostor nema niti jednu spravu, pa je zapravo samo ograđena zelena površina.


– Tijekom ljetnih mjeseci vlasnici pasa prisiljeni su donositi vodu od kuće, a psi trenutno piju iz improvizirane posude pričvršćene za stablo koju sami korisnici pune vodom. Posebno je zanimljivo da se neposredno uz ogradu parka nalazi hidrant, dok unutar samog prostora ne postoji nikakvo rješenje za opskrbu vodom. Osim toga, park nema agility sprave ni sadržaje za pse, iako raspolaže velikom površinom koja bi se mogla kvalitetnije iskoristiti. Dodatni problem predstavlja neispravna rasvjeta zbog koje je nakon zalaska sunca velik dio parka u potpunom mraku – ističe sugrađanka koja nam se obratila s ovim problemom.


Kaže i kako je tijekom proteklih mjeseci najmanje petnaest korisnika parka poslalo Gradu Osijeku i nadležnim službama prijedloge za uređenje i poboljšanje uvjeta, no nitko nije dobio odgovor niti povratnu informaciju o mogućim planovima.
– Smatramo da se radi o temi od interesa za velik broj sugrađana. Samo želimo znati postoje li planovi za uređenje parka?! – dodaje.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
EUROPSKA AVENIJA Nove mladice posađene duž cijele ulice u vrećama su za navodnjavanje
Vreće zapremine 75 litara pune se na tjednoj bazi i imaju sitne otvore pri dnu
Duž cijele Europske avenije posađene su nove mladice stabala. Ova je ulica, uz već postojeća stabla na sjevernoj strani dodatno ozelenjena, a mlada su stabla u vrećama. S ovom se praksom krenulo prošle godine, a riječ je o vrećama za navodnjavanje zahvaljujući kojima se stabla zalijevaju jednom tjedno.

Mladim je stablima potrebna njega i nakon sadnje, a upravo će vreće za navodnjavanje tijekom vrućih ljetnih mjeseci mladicama omogućiti vodu. Vreće zapremine 75 litara pune se na tjednoj bazi i imaju sitne otvore pri dnu, koji omogućuju ravnomjerno i postupno otpuštanje vode.


Foto: Komarilos
-
Kožara2 dana od objaveNE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu
-
Mobilia12 sati od objaveBAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
-
SPEEDWAY9 sati od objaveIVO BILANDŽIJA Bivši nogometaš i umirovljeni ekonomist uporno trči 50 – 60 km tjedno
-
Šećerana2 dana od objaveANTUNOVO Prva misa služena u 3, u 18h u samostanskom dvorištu blagoslov djece i ljiljana
-
Analit15 sati od objaveNOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
-
Mobilia14 sati od objaveGUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
-
SPEEDWAY1 dan od objavePOČETNICI Najmlađi sastav NK Osijek pobijedio na turniru i osvojio “Trofej ban Jelačić”
-
Pija raport2 dana od objaveTržnica puna višanja i trešanja, cijene se razlikuju, pa ako želite uštedjeti morate šetati
-
Klopa13 sati od objaveISKORISTITE SEZONU Brzi, prevrnuti kolač od jagoda i još par sastojaka nestat će u trenu
