Connect with us

Mobilia

LIJEPO Barutana ide u energetsku obnovu, uštedjet ćemo 90% energenata, a uvijek je zatvorena

Objekt je dio sustava Gradskih Galerija Osijek i to bi uglavnom bilo sve, dio sustava

Objavljeno

.Dana

U okviru Poziva za energetsku obnovu zgrada sa statusom kulturnog dobra, odobrena su bespovratna sredstva za energetska obnovu osječke Barutane u Krunskoj utvrdi za oko 493.000 eura.

Planirano je obnoviti 522 kvadratnih metara zgrade i tako ostvariti godišnju uštedu primarne energije od 90,46%. Bit će zamijenjena rasvjeta, ugrađeno grijanje, hlađenje i ventilacija. Također, planirana je ugradnja prozora čeličnih okvira s izolacijskim staklom te restauracija čeličnih vanjskih i ugradnja unutarnjih punih drvenih krila. Predviđeni su i radovi toplinske izolacije i hidroizolacije poda te postavljanje nadstrešnice za bicikle s fotonaponskom elektranom.

Barutana je dio Gradskih Galerija Osijek i nadamo se kako će nakon ove investicije (bez obzira tko će, u konačnici, platiti račun obnove) valjda postati ozbiljan kulturni ili zabavni pogon jer je do sada uglavnom bila zatvorena. Doista, tko se uopće sjeća koliko dana u godini Barutana nudi bilo kakav sadržaj namijenjen građanima? A dio je gradskog sustava.

Barutana je izgleda najplodnije razdoblje imala osamdesetih godina kad je funkcionirala kao disco klub, od tada je uglavnom zaključana

Inače, objekt je nastao u sklopu obrambeno-vojnog sustava u 18. stoljeću nakon oslobađanja Slavonije od Turaka. Bila je skladište vojnih materijala, izgrađena od debelih, neprobojnih zidova. Vojna povijest nije završila nakon propasti Austro-Ugarske monarhije, već nakon Domovinskog rata jer je i u to vrijeme Barutana bila u funkciji vojnog objekta.

Predstavljajući staru jezgru grada pozicioniranu nasuprot barokne Tvrđe, Barutana i cijeli kompleks katakombi idealna su scena za kulturna događanja. Tu i tamo nešto se ondje događa tijekom ljeta, a sad nakon energetske obnove bit će sigurno pregršt organiziranih zbivanja i za vrijeme zimskog razdoblja. Građani vjerojatno jedva čekaju.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje

U posljednje vrijeme srce grada bilo je puno golubljeg izmeta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dva stroja za čišćenje i pranje javnih površina, te ručno sa visokotlačnim čistaćem Trg Ante Starčevića temeljito je očišćen od svih nečistoća i golubljeg izmeta. A upravo je ovo posljednje zahtijevalo nešto „žešće“ čišćenje,  budući da je sam centar grada prostor na kojem se golubovi hrane, ali i hlade uz fontanu.

Kako će u subotu biti i prva ovogodišnja Osječka ljetna noć valjalo je pripremiti centar za veliki broj sugrađana koji će doći na ovu već tradicionalnu manifestaciju. A upravo je glavni gradski trg mjesto na kojem cirkulira najveći broj ljudi.

POKAKANO Nije lijepo, središte je puno golubova, a cijeli Trg presvučen ptičjim drekom

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice

Konačno je riješen višegodišnji problem stanovnika ovog dijela grada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez pločica više od dvije godine bilo je parkirano na križanju Murske i Savske ulice u Industrijskoj četvrti. Stanari obližnjih zgrada i kuća konstantno su zvali komunalne redare i policiju, ali kombi kao da se „zacementirao“ za kolnik.

Ostavljen da trune na kolniku, zauzimao je parkirno mjesto, pa su se stanari s pravom ljutili. Srećom, dogodio se obrat – vozila više nema, netragom je nestalo, a stanari su odahnuli. Na njega jedino podsjeća trag uvelog lišća koje se doslovno zalijepilo na cesti oko njegovih kotača.

Ovako je bilo prije nekoliko dana

Ovako je danas

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije