Parking
NIJE U REDU Zadnji mjesec koncesije za parkiranje građani ne mogu kupovati mjesečne karte
Koncesionar omogućuje samo plaćanje parkiranja po satu ili dnevne karte koje su skuplje od nekih mjesečnih
Sudeći prema činjenici da glavna blagajna još uvijek aktualnoga koncesionara za upravljanje i naplatu parkiranja (do 31. prosinca 2024.) i dalje ne radi – onda i dalje nema prodaje mjesečnih parkirališnih karata. Drugim riječima, mjesečne karate za stanare, invalide, tvrtke i komercijalne mjesečne parkirališne karte naprosto više nisu u ponudi od 29. studenoga kad je gradonačelnik najavio da postojeća koncesija nakon isteka neće biti produžena.
Koncesionar je, dakle, u prosincu građane ostavio na cjedilu omogućivši samo kupnju karata za parkiranje na sat i dnevnih parkirališnih karata i to putem njegove mreže automata, odnosno putem mobilnih kanala. To baš nije pristojan rastanak s građanima koji od 1998. s manjim ili većim izmjenama koriste usluge istog koncesionara i uredno plaćaju svoje obveze. Odnosno, u konačnici uopće nije korektno u zadnjih 30 dana pritisnuti ljude uza zid i ostaviti im mogućnost da parkiranje plaćaju puno više nego što su to činili dok su imali mjesečne karte.
Primjerice, dnevna karta za koju koncesionar tvrdi da se i dalje može kupiti “putem drugih kanala” stoji 9,56 eura, odnosno više nego invalidska ili stanarska mjesečna karta (6,64 eura). Također, za cijenu komercijalne mjesečne karte (26,54 eura) sad je moguće kupiti samo dvije do tri dnevne parkirališne karte, a za cijenu mjesečne karte za tvrtke (36,5 eura) sad se može dobiti samo tri do četiri dnevne karte. Sve u kontekstu parkiranja u I. zoni.
Činjenica da Gradska uprava nije bila zadovoljna s postojećim koncesionarom te da je zbog toga gradonačelnik donio odluku kako će Grad ubuduće taj posao raditi preko svog gradskog poduzeća – ne znači da bi koncesionar do isteka koncesije trebao biti nekorektan prema građanima. Dapače, posao treba odraditi do kraja, pristojno i pošteno. A ne kažnjavati građane.
Foto: Komarilos
Analit
NOVI SUSTAV Parkiranje će nadzirati vozila s kamerama, nešto fiksnih kamera i kontrolori
Zamjenik gradonačelnika, Dragan Vulin kaže da u Osijeku svake godine bilježimo porast broja vozila, i to za 1000 komada
U emisiji Radio Osijeka – „Osijek uživo“, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin je govorio o besplatnom parkiranju u od 1. siječnja 2025. i o planovima za novi sustav upravljanja i naplate parkiranja te odgovarao na pitanja voditelja i građana. Svi su, naime, primijetili kako su na javnim parkiralištima sve veće gužve od kada se prakiranje ne naplaćuje, ali u program su se uključivali i slušatelji koji su jasno pohvaljivali odluku da Grad preuzme brigu o parkiralištima.
Voditelj je konstatirao kako se u središtu Osijeka slobodno parkirališno mjesto trenutno može pronaći do 6,30 sati, a da poslije tog vremena parkiranje postaje nemoguća misija.
VIDIM ŠTO SE DOGAĐA – Situacija je takva, kao što ste opisali. U neposrednoj blizini i stanujem, pa vidim što se događa svaki dan. Na žalost, situacija je trenutno takva. Mi smo u postupku nabave rješenja za naplatu pariranja. Kako je s 31. prosinca 2024. istekao koncesijski ugovor, prije toga je donesena odluka kako će Grad preuzeti sustav parkiranja, odnosno naplatu parkiranja. Upravljanje parkingom preuzet će gradska tvrtka GPP.
SVE POKRIVENO KAMERAMA – Postoji već određeni dio dokumentacije i planovi, sada je pred nama vrlo brzo cijeli postupak nabave novog sustava naplate. Postojeći sustav, koji je u vlasništvu Elektromodula, tehničkim specifikacijama ne odgovara onome što smo mi zamislili. To sam već i rekao, da gdje god je moguće, na nekim parkirnim mjestima, odnosno područjima u gradu gdje nam ne treba osoba koja će pješačiti i kontrolirati naplatu parkinga, ići ćemo na drugi način, kamerama. Tamo gdje ne mogu kamere ići ćemo s vozilom koje će imati kameru i obilaziti parkirališta. Bit će to efikasnije od pješačenja po parkiralištima. Tamo gdje ni to nije moguće imamo treću opciju – ručna naplata, kontrolori će biti pješaci. Takvih je 17% parkirališnih mjesta od 3.500 koliko ih je pod naplatom. Riječ je o mjestima gdje se bočno parkira, vozila su jedna blizu drugih i teško je „strojno“ očitati registraciju. To nam je u planu, ali zahtjeva neko vrijeme.
JOŠ MJESECIMA BESPLATNO – Ovdje govorimo o mjesecima. U ovom je trenutku zaista nezahvalno prognozirati od kojeg će datuma početi naplata parkinga. Osim onoga što možemo predvidjeti (javni natječaj i slično), ne možemo znati tko će se na natječaj javiti i hoće li biti žalbi. To može produžiti vrijeme i u konačnici, koliko je realan rok za isporuku te opreme.
OBNOVA I GRADNJA NOVIH PARKIRALIŠTA – Mi ćemo raditi ne samo na obnovi postojećih parkirališta, nego gledamo i da gdje god je to moguće u svim dijelovima grada izgrađujemo i nova parkirališta. Sada je aktualan Vijenac Dinare, nakon toga će biti i Vijenac Petrove Gore. Govorimo o naseljima kojih ima dosta u gradu i koja su građena pedesetih, šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća, u vrijeme kada nije bilo ovoliko automobila po jednom kućanstvu.
NOVA PARKIRALIŠTA I NOVA STABLA – Pokušavamo postići kompromise gdje god je to moguće, jer uvijek naravno kao biste dobili više parkirnih mjesta nešto mora nestati. Često su to zelene površine, nije nam to drago, pa pokušavamo pronaći kompromis – da ostanu stabla, da još zasadimo i nova stabla, tamo gdje ih možda nije bio, na nekoj livadi uz parkirna mjesta da ne ogolimo to područje, da ne bude betonizirano i da zazelenimo i taj dio.
OBNOVA POSTOJEĆIH PARKIRALIŠTA – Baš u ovom razdoblju, dok ponovno ne krene naplata parkinga, obnovit ćemo dobar dio postojećih parkirnih mjesta koja su u lošem stanju. Neće se raditi sve u isto vrijeme, iako to su relativno mali zahvati i ne bi trebalo dugo trajati. Kada obnavljamo neka parkirališna mjesta nema tu sad kopanja do neke posteljice kao kada se radi neka temeljita rekonstrukcija ili nova cesta. Tako da će svaki taj zahvat kroz nekoliko dana biti riješen.
Javio se i slušatelj koji je pitao razmišlja li se o podzemnim garažama, čak je rekao da bi se u parkiralištu Rupa moglo napraviti parkirališta na dvije etaže.
PARKIRANJE U RUPI – Što se Rupe riče, tu još nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Istočni dio je 100% u vlasništvu Republike Hrvatske odnedavno, pa ćemo pokušati naći neko rješenje i za to. Problem parkiranja u gradu je iznimno velik i treba mu se pristupiti ozbiljno, strateški. Razmišljamo o garažama i podzemnim garažama, međutim fokus ćemo staviti na nadzemne garaže. Jedna od lokacija je i u Strossmayerovoj ulici. Trenutno provodimo detaljnu analizu svih prostornih mogućnosti.
TRAŽE SE LOKACIJE ZA JAVNE GARAŽE – Imamo jedan ozbiljan odbor na razini Gradske uprave, kojemu je na čelu prof. Markulak s Građevinskog fakulteta. Njihov je zadatak da po prioritetima traže potencijalne čestice koje su pogodne za izgradnju nadzemnih garaža. Nekome se to možda čini jednostavno, no ima tu raznih problema s kojima se susrećemo – od vlasništva čestica, pristupa cesti, a često nas ograničava i Generalni urbanistički plan. Nije baš tako jednostavno negdje podići tu nadzemnu garažu, ali na tome intenzivno radimo. A o nadzemnim u odnosu na podzemne razmišljamo, jer se taj projekt može puno brže realizirati i imati više parkirnih mjesta za manje novca.
Jedna je slušateljica sa Sjenjaka pitala postoji li mogućnost da se parkirališna mjesta uz zgrade u tom naselju ograde rampom i da ih koriste samo stanari iz pojedinih zgrade?
NEĆE BITI RAMPI NA SJENJAKU – Razmišljamo o svim opcijama. Gledamo primjere dobre prakse iz drugih gradova u Hrvatskoj, Europi i u svijetu. Što se tiče rampi, to se zakonski ne može napraviti s obzirom da je propisano zakonom da sva javna parkirališta moraju biti dostupna pod jednakim uvjetima svima. Tako ono što je gradsko zemljište, tu po zakonu ne može biti rampa. No, postoji velika inicijativa iz raznih dijelova grada, a kao djelomično rješenje tog problema vidimo uvođenje naplate parkinga, naravno s povlaštenim kartama za stanare. Ja sam svjestan da se na taj način neće riješiti problem u potpunosti, no ograničit će se broj automobila. Netko tko ima više automobila ne bi ih mogao sve držati na tom parkingu. Ima osoba koje imaju službena vozila, oni koji se bave prodajom vozila pa ih parkiraju na parkingu ispred zgrade. Kada bi za takva vozila morali plaćati komercijalnu satnu kartu, onda bi sigurno tražili neke druge alternative jer im se to ne bi isplatilo. Dakle, tražimo rješenja, u onim okvirima u kojima možemo. Kada govorimo o naseljima, svjesni smo da nije ista situacija u svim naseljima – negdje se ne može naći mjesto prijepodne, a negdje navečer.
NADZEMNE GARAŽE – Rješenje u vidu nadzemnih garaža je dobro. Brže se izgrade, imamo dobrih primjera kako se i ozelene. Mogu na sebi imati obnovljive izvore energije, montažne su, relativno brzo se izgrade i značajno je jeftinije to nego kopanje, a mogu ići na više etaža.
Voditelj je konstatirao kako služba za uklanjanje nepropisno parkiranih vozila (pauk) trenutno ima dnevno puno više podizanja vozila nego prije.
UČINKOVITIJI REDARI – Što se tiče postupanja komunalnih redara, fiksnih i mobilnih kamera. Vidi se povećan broj postupanja, imali smo 208 postupanja redara od 1. do 13. siječnja 2024. A u istom razdoblju ove godine 410 postupanja. Putem mobilnih kamera koje nismo imali prošle godine još 211 i 310 putem fiksnih kamera. Jednim dijelom možemo to pripisati tome što se parking ne naplaćuje, ali nije to isključivi razlog. Uvođenjem fiksnih i mobilnih kamera povećala se i učinkovitost redara, pa ovim putem mogu zamoliti i apelirati na sve sugrađanke i sugrađane da pokušaju na posao dolaziti njih više jednim automobilom ili tko god može javnim prijevozom.
Ne možemo reći redarstvu da ne kontrolira i ne kažnjava prometne prekršaje. Vidio sam u centru grada gdje ljudi staju i blokiraju druga vozila. To ne možemo dozvoliti.
Kada sustav naplate bude pod GPP-om moći ćemo i strateški bolje upravljati prometom.
DVADESETAK KONTROLORA – Danas-sutra možemo mijenjati parametra cijena i trajanje parkiranja u samom centru grada. Kada budemo imali novi sustav, ako bismo smanjili zagušenje i zagađenje u centru rada. Kontrolori, kojih će po procjeni biti 20-ak, neće formalno biti komunalni redari, ali će imati uređaj u ruci kojim će moći bilježiti određene komunalne prekršaje i slati ih u naš nadzorni centar. I na taj način ćemo dodatno iskoristiti te kontrolore na terenu i povećati razinu komunalnog reda u gradu.
U Osijeku imamo svake godine porast broja vozila za 1.000. Toliko ih je više na području grada registrirano, zato i razmišljamo o novim parkirnim mjestima.
Foto: Grad Osijek i Komarilos
Analit
SRAMOTNO Koncesionar je napao urednika našeg portala zbog tekstova o parkirališnim kartama
Nakon objave da koncesijski ugovor neće biti produžen najprije su ukinute mjesečne karte za građane a sad je napadnut i novinar
U srijedu prijepodne naš je urednik Dario Topić pozvan u tvrtku Elektromodul (još uvijek aktualni koncesionar za upravljanje i naplatu parkiranja u Osijeku) gdje mu je obećano predočavanje navodnih dokaza o dugogodišnjim malverzacijama vezanima za dodjele koncesionarskih ugovora za parkiranje u gradu. Urednik se odlučio odazvati rutinskom sastanku u sjedištu poduzeća i potpuno nesvjesno ondje upao u nasilničku klopku. Ozbiljno pretučen u uredu u kojemu su fizičko nasilje pratili i zaposlenici poduzeća koncesionara, naš je kolega nešto kasnije policiji prijavio napad i premlaćivanje te činjenicu da mu je tijekom fizičkog obračuna nedvojbeno dano do znanja da su razlog tekstovi objavljeni na našem portalu. A mi smo u danima prije napada pisali uglavnom o problemima građana koji su nastajali nakon što je koncesionar zatvorio blagajnu i prestao prodavati mjesečne povlaštene karte.
Slučaj je zahvaljujući angažmanu Hrvatskog novinarskog društva danas dospio u medije i tijekom cijeloga dana smo u redakciji obasuti porukama razumijevanja i podrške zabrinutih kolega, čitatelja i mnogih građana koji redovito osuđuju divljaštvo kakvo u Osijeku prethodno nije doživio nitko od novinara.
Iako u medijskom krvotoku već kolaju osnovne činjenice o nezapamćenom fizičkom obračunu s čovjekom koji zapravo samo vodi najklasičniju osječku komunalnu rubriku, sad nam se već javljaju ljudi iz drugih europskih država gdje informacije iz Osijeka pune portale koji bilježe slučajeve napada na novinare.
U tom kontekstu, za sada samo prenosimo i službeno priopćenje Hrvatskog novinarskog društva:
HND: Vlasnik tvrtke Elektromodul brutalno pretukao novinara Daria Topića
06.12.2024.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) šokirano je brutalnim fizičkim napadom na novinara Darija Topića, glavnog urednika portala Komarilos.com i člana HND-a, od Damira Taslidžića, suvlasnika i prokurista tvrtke Elektromodul, koji se dogodio prije dva dana u Osijeku. Komarilos.com, koji se primarno bavi osječkim gradskim temama, pisao je o slučaju odbijenice Grada Osijeka za produžetak koncesije za naplatu parkiranja tvrtki Elektromodul s 31. prosinca ove godine, nakon 26 godina.
Damir Taslidžić, čija je tvrtka Elektromodul i dalje aktualni koncesionar, pozvao je kolegu Topića u svoje poslovne prostorije pod izgovorom da će mu dati podatke o malverzacijama s dodjelama koncesija te ga fizički napao i pretukao čim je ušao, što znači da je napadač sve napravio s predumišljajem.
Dario Topić, kojem HND pruža svu moguću podršku, slučaj je prijavio policiji, Državnom odvjetništvu i HND-u te otišao u bolnicu na pregled, a jučer ponovo na policiju u pratnji potpredsjednika HND-a Drage Hedla.
HND se zbog ovog slučaja dopisom obratio Ministarstvu unutarnjih poslova i Policijskoj upravi osječko-baranjskoj u kojem traži privođenje napadača, a od Državnog odvjetništva podizanje optužnice za napad i nanošenje tjelesnih ozljeda.
Izmjenama Kaznenog zakona iz 2020. godine napad na novinara tretira se kao napad na osobu koja radi posao od javnog interesa te je za to djelo propisana kazna do tri godine zatvora.
HND zahtijeva od institucija da postupe u skladu sa zakonom i Protokolom o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu počinjenom na štetu novinara i drugih medijskih djelatnika u obavljanju radnih zadaća kako bi se stalo na kraj atmosferi otvorenog linča u kojem rade, pogotovo kada ih se svakodnevno etiketira s najviših državnih razina. Takvo ozračje potiče razne siledžije koji misle da mogu nekažnjeno napadati novinare.
Damir Taslidžić, koji je u maniri kukavice pripremio “sačekušu” našem kolegi i pretukao ga u prostorijama svoje tvrtke, prema podacima kojima raspolaže HND, odmah nakon napada otišao je u Bosnu i Hercegovinu.
O napadu na novinara Darija Topića HND će obavijestiti sve relevantne međunarodne institucije.
Za Izvršni odbor HND-a
Hrvoje Zovko, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva
Chiara Bilić, potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva
Dragutin Hedl, potpredsjednik Hrvatskog novinarskog društva
Foto: Komarilos
Analit
BESPLATNO PARKIRANJE Nije više moguća kupnja mjesečnih karata i ljudi se snalaze kako znaju
Plaćanje dnevnih ili satnih karata je preskupo za one koji rade u središtu grada, pa uguraju auto gdje mogu
U Waldingerovoj ulici, neposredno prije križanja s Aninom ulicom, odnedavno su vozači uočili mjesto za besplatno parkiranje. Nakon što je prije nekoliko mjeseci srušena kuća, a prostor ostao neograđen, domišljati vozači pronašli su novu, besplatnu oazu parkiranja u centru grada.
Posljedica je to nedavne jednostrane odluke još uvijek aktualnog koncesionara za upravljanje i naplatu parkiranja koji tijekom zadnjeg mjeseca koncesije građanima ne omogućuje kupnju mjesečnih karata nego ih tiska plaćati satne ili dnevne karte (koje su za neke čak i skuplje od mjesečnih). Pretpostavka je da će narednih dana biti još ovakvih situacija.
Istina, ne može se ovdje u Waldingerovoj parkirati puno automobila, no tko prvi – njegovo mjesto. Pa osim što vozila zauzmu pola nogostupa, kojim uglavnom prolaze djeca na putu do obližnje osnovne škole, već je razrovan i dio zelene površine.
I dok se u obližnjim ulicama parkiranje na nogostupu kažnjava, ovdje očito kažnjavanje prolazi ispod radara. Ako ne prije, onda će valjda od 1. siječnja 2025., kada svi parkinzi u gradu budu neko vrijeme besplatni, ovakva parkiranja „na divljaka“ biti neinteresantna.
Foto: Komarilos
Mobilia
OD JUTROS Zatvorena je blagajna koncesionara za parkiranje, građani ne mogu produžiti karte
Ako je povlaštena mjesečna parkirna karta istekla, a ne može se produžiti, onda se mora plaćati parkiranje po satu
Glavna blagajna tvrtke Elektromodul, koncesionara za upravljanje i naplatu parkiranja u Osijeku, uobičajeno je otvorena tijekom razdoblja u kojemu se obavlja i naplata parkinga. U sve tri parkirališne zone to je razdoblje od 7,00 do 20,00 sati radnim danom te subotom od 7,00 do 15,00 sati. No, od jutros na vratima Doma obrtnika u Adamovićevoj ulici (gdje je sjedište blagajne) stoji obavijest da blagajna ne radi do daljnjega, bez ikakve dodatne obavijesti što je tome razlog. Kako je uopće moguće da blagajna odjednom ne radi, a pred nama je još cijeli jedan mjesec koncesije? Nije moguće da koncesionar nije bio pripremljen na ovakvu situaciju kad tijekom cijele zadnje godine koncesije uopće na dnevni red nije dolazilo pitanje o eventualnom produženju koncesije.
SVAKA ČAST! Grad Osijek preuzima upravljanje parkiralištima, koncesionar odlazi u povijest
ANALIZA Kako se tijekom 10 godina mijenjala i prilagođavala cijena koncesije za parkiranje
Naravno, od ranoga se jutra događa da ovamo dolaze vlasnici automobila kojima je mjesečna povlaštena parkirna karta istekla jučer ili ističe danas i svi redom naprosto “poljube vrata”, sekiraju se i više-manje glasno ne odobravaju to što se događa. Svima je zapravo jasno da je zatvaranje blagajne povezano s jučerašnjom odlukom gradske uprave da nakon 31. prosinca ove godine neće Elektromodulu produžiti koncesijski ugovor, nego da će Grad sam organizirati upravljanje i naplatu parkiranja u gradu.
Ljudi pred zatvorenim vratima postavljaju najrazličitija pitanja. Jedan je rekao kako ide na put, a da mu mjesečna karta ističe 4. prosinca pa je htio produžiti za još jedan mjesec jer neće biti u Osijeku kad mu istekne karta. Htio je tako biti bezbrižan, a sad mu se pojavio problem. Stariji čovjek došao je, kaže, provjeriti što će biti s razlikom u novcu jer je ranije platio parkiranje za više mjeseci pa mu karta ističe 15. siječnja iduće godine. Logično je, kaže, da bi mu trebali dati neku informaciju o tome ima li pravo na povrat dijela novca za ovih 15 dana u siječnju. Jedan se opet zaustavio pred vratima i ljutito dobacio da to nije u redu jer on automobil koristi za posao, karta je istekla jučer i sad će valjda po cijeli dan plaćati satne karte za parkiranje.
U razgovoru s građanima otvara se i pitanje zašto je koncesionar uopće izdavao i naplaćivao karte za vrijeme poslije 31. prosinca kad nije imao koncesiju za iduću godinu. Odnosno, zašto nije predvidio mogućnost da građanima kojima karta ističe početkom prosinca odredi razmjernu cijenu za broj preostalih dana u mjesecu ako su već više godina redovito plaćali mjesečne karte.
Ovako, bez ikakve obavijesti ili upute, svima preostaje naprosto plaćati satnu kartu za parkiranje, a to nije mali iznos novca.
Foto: Komarilos
Analit
ANALIZA Kako se tijekom 10 godina mijenjala i prilagođavala cijena koncesije za parkiranje
Danas u Osijeku pod naplatom ima 530 parkirnih mjesta više nego što ih je bilo 2015.
Vijest da je vodstvo grada odlučilo ne produžiti postojeći ugovor s dosadašnjim koncesionarom za održavanje i naplatu parkiranja, tvrtkom Elektromodul, nego da će dopustiti da ugovor naprosto istekne 31. prosinca ove godine – na prvu je odjeknula poput groma iz vedra neba. No, ako je suditi prema događaju s jedne od ranijih sjednica Gradskog vijeća na kojoj je kocesionar izlagao izvještaj o poslovima održavanja i naplate parkiranja prošle godine, kad nitko za njega zapravo i nije imao nikakvih pitanja, očigledno je kako se ovakva odluka pripremala već dugo i studioznije nego što je bilo tko očekivao.
Podsjetimo, zadnji ugovor o koncesiji potpisao je bivši gradonačelnik Ivan Vrkić 30. srpnja 2014. za razdoblje koncesije od 10 godina – od 1. siječnja 2015. do 31.12.2024. Ugovorom je tada uglavljena godišnja cijena koju koncesionar treba plaćati Gradu Osijeku u iznosu od 2 milijuna tadašnjih kuna, odnosno 166.666 kuna mjesečno za upravljanje s 3.097 parkirališnih mjesta. Uz pravo da naplaćuje parkiranje unutar tri zone, koncesionar je ugovorom preuzeo obvezu postavljanja prometnih znakova kod parkirališta, izvlačenje horizontalne signalizacije i čišćenje snijega s prostora za parkiranje.
Također, ugovorom je definirano da tijekom koncesijskog razdoblja neće biti smanjenja cijene. Ugovorena je i formula za izračun cijene koncesije ukoliko se u predstojećem razdoblju bude mijenjao broj parkirališnih mjesta te formula za izračun cijene ukoliko dođe do skraćivanja ili produženja vremena naplate parkiranja. Nadalje, Grad je koncesionaru zajamčio da će u svakom trenutku na raspolaganju za upravljanje imati minimalno 2.500 parkirališnih mjesta, da broj naplatnih sati nikada neće padati ispod 40 sati tjedno i još je regulirano tzv. “raskapanje parkirališta”, odnosno naknada za eventualno izgubljeni prihod koncesionara ukoliko Grad bude i kad bude izdavao dozvole za raskopavanje parkirališnih mjesta zbog radova na gradskoj infrastrukturi.
Između ostaloga, ugovorom je još definiran i tzv. “jednostrani raskid” u kojemu je stajalo da u slučaju da Grad odluči prekinuti ugovor da je dužan koncesionaru platiti nadoknadu za izgubljenu dobit u iznosu od 75% vrijednosti koncesije za sve dane od otkaza do isteka ugovora o koncesiji.
SVAKA ČAST! Grad Osijek preuzima upravljanje parkiralištima, koncesionar odlazi u povijest
Rečeni je ugovor narednih godina doživio i čak 8 dodataka kroz koje je uglavnom redefinirana cijena koncesije uslijed različitih promjena.
POVEĆAN BROJ PARKIRALIŠTA 15.5.2015. potipisan je dodatak kojim je definirano da je broj parkirališnih mjesta povećan na 3.212 te je i godišnji iznos koncesije povećan na 2.074.271 kn, odnosno 172.855 kuna mjesečno.
JOŠ VIŠE PARKIRALIŠTA 21.7.2017. dodatkom na ugovor je definirano da je broj parkirališnih mjesta povećan na 3.396 te je godišnja koncesija povećana na 2.193.096 kn, odnosno 182.758 kuna mjesečno.
JEDNA RATA MANJE ZBOG COVIDA 21.4.2020. trećim dodatkom definirano je da koncesionar nema obvezu platiti jednu mjesečnu ratu koncesije zbog toga što je Stožer Civilne zaštite Grada Osijeka donio odluku da se u gradu od 23. ožujka do 21. travnja 2020. obustavlja naplata parkiranja zbog epidemije Covida.
SMANJENJE KONCESIJSKE OBVEZE ZBOG FISKALIZACIJE 17.7.2020. dodatno je ugovoreno da zbog obveze uvođenja fiskalizacije koncesionar ima procijenjene troškove u iznosu od 1.350.000 kn te da će zbog toga biti umanjena njegova koncesijska obveza na način da će tijekom druge polovice godine (šest mjeseci) plaćati polovicu mjesečnog iznosa koncesije, odnosno 91.379 kuna. Istodobno je ugovoreno da će nakon proteka tog razdoblja vrijediti nova godišnja cijena koncesije od 2.330.165 kn (mjesečno 194.180 kn).
DODATNI TROŠKOVI ZBOG FISKALIZACIJE 22.1.2021. u petom dodatku na koncesijski ugovor utvrđeno je da je koncesionar imao još 420.128 kn dodatnog troška zbog ugradnje opreme za fiskalizaciju tijekom 2020. te se iz tog razloga utvrđuje kako je godišnja cijena koncesije za 2020. zapravo 1.462.064 kn, a za 2021. godišnja koncesija će biti 1.830.844 kn. Istovremeno je ugovoreno i da će za naredno koncesijsko razdoblje godišnja cijena koncesije biti 2.496.605 kn.
PRODUŽENJE VREMENA NAPLATE PARKIRANJA 12.1.2022. šestim dodatkom je utvrđeno da će na 590 parkirališnih mjesta biti produženo vrijeme naplate (sa 8,00 – 16,00 sati na 07,00 – 20 sati) – riječ je o parkiralištima u Ulici kralja Zvonimira, Krežminoj, Zagrebačkoj, Parku kralja Petra Krešimira IV, Parku kneza Branimira, Keršovanijevoj, Cesarićevoj i Istarskoj ulici, pa se u tom smislu ugovara veći iznos godišnje koncesije za 2022. na iznos od 2.703.754 kuna. Istodobno je ugovoreno da se u idućoj godini pa do isteka koncesije godišnja cijena podiže na 2.722.586 kn.
KONVERZIJA U EURO 12/2022. zbog konverzije kuna u euro ugovara se cijena godišnje koncesije od 362.433 eura.
OPET POVEĆAN BROJ PARKIRALIŠTA 4.10.2023. u sustav naplate uvodi se još 241 parkirališno mjesto i sad ih je ukupno 3.627 te se godišnji iznos koncesije povećava na 367.890 eura; istodobno je ugovorena i cijena godišnje koncesije za narednu, 2024. u iznosu od 388.229 eura.
Parkiranje uz naplatu u Osijeku je organizirano kroz tri zone po cijeni od 0,50 (I. zona), 0,40 (II. zona) i 0,30 (III. zona) eura po satu. Prema Rješenju koje je stupilo na snagu 1. siječnja 2015. cijene su bile 4, 3 i 2 kune po satu.
U svakom slučaju, danas je 530 parkirališnih mjesta obuhvaćenih naplatom više nego što ih je bilo 2015. Kako je taj broj rastao (a povećan je i vremenski period naplate u određenim ulicama) tako je, sukladno predviđenim formulama za obračun, rasla i formalno ugovarena godišnja cijena koncesije.
No, ako uzmete jednostavno računati, ispast će da je na 3.627 parkirališnih mjesta (koliko je sada u naplati), ako su full zauzeta dva dana (13 + 13 sati) po prosječnoj cijeni od 0,40 eura za sat (kao u II. zoni) – moguće uprihodovati čak i nešto više nego što iznosi mjesečna rata za trenutno važeću godišnju koncesiju. U redu, treba uzeti u obzir da ne plaćaju svi po satu nego da postoje varijante stanarskih i drugih povlaštenih karata, ali onda sve to dodatno pomnožite kako vam volja. Koji god rezultat dobijete, ispast će da se najviše isplati da tim resursom upravlja – Grad.
Foto: Komarilos
-
Analit8 sati od objave
GROZNO ISKUSTVO Štakor izronio iz WC školjke u stanu na prvom katu zgrade u Blok centru 2
-
Kovinar1 dan od objave
REISNEROVA Raspada se pročelje Šibicare i veliki komadi padaju po pješacima na nogostupu
-
Analit1 dan od objave
NOVI SUSTAV Parkiranje će nadzirati vozila s kamerama, nešto fiksnih kamera i kontrolori
-
Mobilia1 dan od objave
MOŽE SE! BRAVO! Ekspresno postavljen znak upozorenja na oštećenju ceste u Waldingerovoj ulici
-
Analit1 dan od objave
MOŽE SE! BRAVO! Od ponedjeljka vraćamo metalne stupiće na livadu kod Psunjske i Sljemenske
-
SPEEDWAY1 dan od objave
BABEC Počeo je u školi NK Osijek, pa kod Krpana & Babića i sad kao pojačanje stigao iz Rige
-
Pija raport6 sati od objave
ZDRAVO POVRĆE Brokula je na glavnoj tržnici u ponudi za 5 eura po kili – je li to puno?
-
Šećerana4 sata od objave
KREATIVNO Vozačica autobusa u GPP-u s kolegom napravila slikovnicu o svom zanimanju i poslu
-
SPEEDWAY2 sata od objave
NK METALAC Ljetos su nakon nekoliko godina obnovili rad seniorske momčadi i to je super