Analit
NOVI PROČISTAČ Svaki sat uzimaju se uzorci pročišćene otpadne vode koja se ispušta u Dravu
Predstavljen kompleks za pročišćavanje kanalizacijskih voda iz Osijeka, Čepina, Antunovca, Bijelog Brda, Bilja i Darde
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) grada Osijeka danas je i službeno predstavljen javnosti. Kapaciteta 170.000 ES (ekvivalent stanovnika), pročistač je zapravo kompleks od 28 građevinskih objekata na površini od 165.000 kvadratnih metara. Nalazi se u Nemetinu, sufinanciran je sredstvima EU fondova (73%), a ukupna je cijena oko 50 milijuna eura. Preostalih 10% financirano je iz državnoga proračuna, 10% sredstvima Hrvatskih voda, a 7% osiguravaju Grad Osijek i Općina Čepin.
KONKRETNO Njegova je izgradnja bila potrebna zbog smanjenja količine nepročišćenih otpadnih voda koje se ispuštaju u osjetljiva područja dunavskog sliva. Sad će te otpadne vode iz kanalizacijskih sustava Osijeka, Čepina, Antunovca, Bijelog Brda, Bilja i Darde prije ispuštanja ovdje biti pročišćene.
Postrojenje ima treći stupanj pročišćivanja komunalne otpadne vode, što znači da će se voda nakon mehaničkog pročišćivanja dodatno pročišćivati i biološki. Tako će se dodatno smanjiti količina fosfora i dušika koja se u otpadnim vodama vraća u Dravu.
Ovo je najveći i najsloženiji sustav u Hrvatskoj koji zbrinjava sve otpadne vode s našeg područja.
Izgrađen je na poplavnom području rijeke Drave, pa je bilo prvo potrebno napraviti obaloutvrdu u dužini od 405 metara.
Južnim kolektorom otpadne vode dolaze do uređaja gdje se nalazi gruba rešetka i tu dolazi do odvajanja otpada većeg od 3 cm. Nakon toga u crpnoj stanici pomoću crpki dolazi voda sa dubine od 7 metara koja se diže na visinu od 11 metara, pa gravitacijski teče kroz uređaj do izlijevanja u Dravu.
Poslije crpne stanice je fina rešetka, gdje se odvaja otpad od 3 mm. Nakon fine rešetke je objekt pjeskolov-mastolov gdje dolazi do odvajanja pijeska i masti iz otpadne vode. U primarnoj taložnici se odvaja primarni mulj koji dalje završava u obradi, a otpadna voda iz taložnice završava u biološkom bazenu. To je najveći objekt unutar kompleksa (75 x 65 sa 7 m dubine) a njegov je kapacitet 34.000 kubika.
Nakon biološkog bazena voda gravitacijski odlazi u razdjelnu komoru gdje se doziraju kemikalije za uklanjanje fosfora. Potom je tu i sekundarni taložnik gdje dolazi do umirivanja toka vode i segmentacije mulja na dno. Iz njega voda završava preko mjerača protoka u rijeci Dravi. U svakom se trenutku obavlja mjerenje koliko je pročišćene vode završilo u rijeci. Svakih se sat vremena uzimaju uzorci kako bi se utvrdila kvaliteta pročišćene vode koja završava u Dravi.
Mulj koji je nastao, ide dalje na obradu. Prvo je potrebno zgusnuti ga, a kada postigne gustoću zagrijava se na temperaturi od 37 stupnjeva. Tada nastaje plin metan koji služi kao gorivo za proizvodnju električne i toplinske energiju. Dakle, cijeli sustav dobiva čak 40% električne energije iz ovog postupka. Mulj dalje ide u obradu, kada postane suh 25% završava u silosu i skladištu, a ovlaštene tvrtke koje su zadužene za zbrinjavanje tog otpada dolaze po njega.
Foto: Grad Osijek
Analit
ADVENT Najam kućice je 4.000 eura, pa cijene langošica i fritula valjda neće biti šokantne
Glavni trg u Tvrđi je središte čarolije, ali panoramski kotač se vraća u park kod Školjke
Advent u Osijeku počinje 30. studenoga i završava s dočekom Nove godine, 31. prosinca. Centralni dio Adventa bit će i ove godine u Tvrđi, najvećim dijelom koncentriran na Trgu sv. Trojstva. Pozornica će biti kod Rektorata uz ugostiteljski dio koji će se protezati niz Kuhačevu ulicu. Najmlađe će razveseliti središnji ured Djeda Božićnjaka koji će i ove godine biti u Arheološkom muzeju.
Na trgu će biti postavljena i Kupola dobrih želja – u njoj će građani i posjetitelji na razglednicama moći napisati želje i poslati ih bilo gdje u svijetu. U Kupoli želja bit će i fotopoint, te zid dobrih želja na koji će se moći ostaviti poruka, a neke od njih će se širiti na ekranima uz glazbeni program.
Advent započinje koncertom The Frajli, a iako je većina glazbenog programa već poznata, on će se još tijekom narednih tjedana dopunjavati. Radnim danima Advent će se moći posjetiti od 16,00 do 22,00 sata, a vikendom do 24,00 sata.
Da će ovogodišnji Adventu Osijeku donijeti čaroliju dobrih želja potvrdio je i zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, naglasivši kako su se ove godine vodili željom da Advent učine drugačijim.
– U organizaciji ovogodišnjeg Adventa vodili smo se svim onim što je proteklih godina bilo najbolje, komentarima naših sugrađanki i sugrađana, posjetitelja. Uvijek postoje konstruktivne primjedbe i prijedlozi, pa smo se potrudili što više njih uvažiti i to primijeniti kako bi advent bio najbogatiji, najraskošniji i najbolji do sada – rekao je Vulin.
Osim centralne lokacije – trga sv. Trojstva, uobičajene aktivnosti održavat će se i na Trgu Pape Ivana Pavla II ispred konkatedrale. Tamo će se nalaziti glavno, središnje božićno drvce i adventski vijenac, na kojem će se svake nedjelje, počevši s 1. prosinca paliti po jedna od četiri svijeće.
– Uz tu lokaciju, imamo klizalište na Sokolu, koje će ovisiti o vremenskim uvjetima i temperaturama, lunapark kod Školjke (Park kralja Držislava) i Božićni tramvaj. Bez obzira na radove na tramvajskoj infrastrukturi, dio će radova u Europskoj aveniji biti gotov, pa će tijekom Adventa najmlađe voziti tramvaj. Novost je i ta što se panoramski kotač vraća na svoju početnu lokaciju – također kod Školjke uz lunapark – naglasio je Vulin.
– Osječki Advent je centralni Advent istoka Hrvatske, Slavonije i Baranje. Poznati smo po gastronomiji i bogatoj ponudi. Ono što je promjena u odnosu na lani, ali i advente unazad nekoliko godina, su ugostiteljske kućice. Cijene najma adventskih kućica smo fiksirali na 4.000 eura bruto. Time smo htjeli postići ponuda bude što raznolikija i kvalitetnija, te što je moguće više cjenovno prihvatljivija za sve naše posjetitelje. Natječaj je raspisan u srijedu i traje do 13. studenog, nakon čega će potpuno neovisno stručno povjerenstvo ocjenjivati ponude na temelju njihove kvalitete – objasnio je Vulin.
SJEĆAMO SE KAKO JE BILO PROŠLE GODINE Advent u Osijeku, lijepo je za prošetati ali cijene su suludo visoke – obična langošica je 3 eura
Lijepo je čuti da je organizacijski koncept konačno netko promislio iz perspektive građana, odnosno obitelji s djecom koje su prošle godine bile šokirane cijenama krumpirića, langošica i fritula. Jer, kako adventske događaje u Osijeku primarno pohađaju upravo Osječani koji kroz različite sustave budžetski dobrim dijelom i financiraju organizaciju – bilo je potpuno neprikladno od obitelji s dvoje djece očekivati da će u sat vremena potrošiti i 60 eura.
Foto: Grad Osijek
Analit
IVANA KEKIN Zagrepčani su privilegirani u odnosu na Slavonce, imaju tri puta viši standard
Predsjednička kandidatkinja u Osijeku je govorila da su zaposleni u poljoprivredi u većem riziku od siromaštva
U Osijeku je jučer (subota, 2. studenoga) boravila predsjednička kandidatkinja političke platforme Možemo, Ivana Kekin. Govoreći na temu „Država je u Slavoniji zakazala u svojoj osnovnoj zadaći“ između ostaloga je izjavila:
ZAŠTO PLAĆAMO POREZE? “Država bi prije svega trebala služiti tome da osigura jednakost šansi, da neovisno o tome gdje ste se u ovoj državi rodili, u Slavoniji ili u Zagrebu, neovisno o tome kakve su socioekonomske prilike vaše obitelji, imate barem približno slične prilike u životu… Zato plaćamo poreze u ovoj zemlji, upravo zato, da bi onima čije su prilike u startu lošije, kroz sustav taj početni minus nadoknadili. Nažalost Slavonija je upravo suprotan primjer koji prikazuje zakazivanje države u njenoj osnovnoj zadaći, jer umjesto da se razlike između najrazvijenijih i najmanje razvijenih regija u koje spadaju dvije slavonske županije umanjuju, one se povećavaju.”
PRIVILEGIRANI ZAGREB “I Eurostatov Europski regionalni godišnjak pokazao je ogromne regionalne nejednakosti unutar same Hrvatske. Prema tom istraživanju, stanovnici grada Zagreba su u odnosu na Slavoniju privilegirani, jer imaju trostruko viši standard od Slavonaca, dvostruko više visokoobrazovanih, 30 posto nižu stopu smrtnosti od infarkta, tri godine duži očekivani životni vijek.”
POLJOPRIVREDNICI U RIZIKU OD SIROMAŠTVA „Ako želimo da ljudi ostanu u Slavoniji i da Slavonija ispuni svoje potencijale onda ne može biti da je među zaposlenima u poljoprivredi veća stopa rizika od siromaštva nego u drugim sektorima… Ako si poljoprivrednik da bi bio siguran moraš imati sigurno tržište, moraš imati predvidljiv plasman svojih proizvoda, moraš znati da u slučaju elementarnih nepogoda imaš stvarnu zaštitu, tek tada možemo uopće početi govoriti o potencijalnoj revitalizaciji i oporavku Slavonije, prvo demografskom, a onda svakom drugom.”
Na istu temu govorio je i osječki gradski vijećnik Boris Kiš koji je ustvrdio da u „Slavoniji bilježimo jedno od najvećih iseljavanja u zemlji, posebno mladih ljudi, a čak 75% stanovništva koji su otišli učinilo je to iz ekonomskih razloga”.
Foto: Press materijal
Analit
MOŽE SE! BRAVO! Očišćena je cijela dravska obaloutvrda, pa ni brod nije zatrpan trupcima
Prošloga tjedna još je plutao i hladnjak u Zimskoj luci, ali sad je konačno sve čisto
Nekadašnji brod-bar na vodi već je duže godina usidren na istom mjestu, no bez ikakve namjene. Zatvoren je zbog tehničkih nedostataka, pa je sada samo privezan, bez funkcije. I dok propada, u svakom smislu te riječi, Drava na njega nanosi velike količine smeća, trupaca i granja.
Nakon posljednjeg vodenog vala krajem rujna još smo prije tjedan dana u Zimskoj luci, te duž cijele obaloutvrde gledali njegove posljedice – smeće koje je stiglo tko zna otkuda, velike trupce, prljavštinu i granje, a javnost se naročito zabavljala činjenicom da je u luci danima plutao i hladnjak. Tradicionalno, smeće se zadržava na mjestima gdje rijeka nema slobodan tok, a jedno od njih je i ovaj usidreni brod.
I evo, tjedan dana kasnije, obala je očišćena. Od svega osim od broda koji ovdje i dalje stoji bez ikakve namjene. Ali barem nije zatrpan trupcima kao inače.
Ni Hrvatske vode nisu u stanju riješiti problem napuštenog broda jer je vlasnik u Srbiji
GRADSKO RUGLO Gdje je zapelo, do kada će brod uz Promenadu služiti samo nakupljanju smeća?
Problem napuštenog broda na Promenadi riješen postavljanjem vrpce upozorenja. I to je sve!
Foto: Komarilos
Analit
PLAN Od Nove godine država sufinancira 1/3 troška ugradnje dizala, tko će platiti ostatak?
Prosječna cijena nabave i ugradnje lifta je 60.000 eura, dakle i nakon subvencije treba još dosta novca
Nakon što 1. siječnja 2025. na snagu stupi novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, mnogi će suvlasnici koji žive u višestambenim zgradama bez lifta odahnuti jer će se otvoriti mogućnost da država sufinancira 1/3 troškova njihove ugradnje. Sufinanciranje bi moglo biti i veće, posebno za one gradove i općine koje se odluče priključiti i pomoći svojim sugrađanima. Već je najavljeno, primjerice, da će Grad Zagreb sufinancirati tih 33% troškova nabavke i ugradnje dizala.
Kad se u obzir uzme činjenica da se prosječna cijena ugradnje dizala kreće i do 60.000 eura, vrlo je lako zaključiti da nije riječ o malom trošku i da će se mnogi sugrađani u Osijeku (ulaza u zgrade s 4+ katova bez dizala je ovdje 800) teško odlučiti za ugradnju i uz sufinanciranje od 1/3, jer ih i tada dizalo stoji 40.000 eura. No, ako bi bilo omogućeno i sufinanciranje iz gradskog proračuna, suvlasnici bi lakše donosili odluke.
– Mi smo se još na sastanku, koji smo u Gradu imali s pročelnikom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu 7. listopada povodom Svjetskog dana stanovanja, dotakli i te teme. Rečeno nam je da će se Grad aktivno uključiti u tu problematiku. I u onom dijelu koji se tiče pitanja prostorno-planske dokumentacije, odnosno zemljišta za potrebe liftova za zgrade koje nemaju svoj prostor, a i da razmišljaju o mogućem sufinanciranju. Nismo dobili precizan odgovor koliko će sufinanciranje iznositi, ali je rečeno da se o tome vodi računa i da će se uključiti – kaže Milan Kamenko, predsjednik Udruženja stanara grada Osijeka.
U Udruženju znaju da interes postoji još od kada je prije nekoliko godina spominjano sufinanciranje ugradnje liftova putem fondova EU. No, najveći je problem, kaže Kamenko, činjenica što je bilo potrebno napraviti kompletnu građevinsku dokumentaciju i onda se prijaviti. To je iziskivalo određeni trošak za suvlasnike, a bez potvrdnog izgleda da će se nešto moći ostvariti. I tu je većina stala, no sada, kada postoje konkretni iznosi kojim će se ugradnja dizala sufinancirati, vjeruje kako će suvlasnici ponovno pokazati interes.
– Kada se to postavi na zdrave temelje, u smislu da će se znati točno tko će, što i koliko sufinancirati, i sami suvlasnici će se lakše organizirati. Jer, liftovi su danas jako skupi, a sretni su oni koji mogu postaviti stakleni okvir unutar stubišta i postaviti lift, jer će proći najjeftinije. Oni ulazi koji moraju imati konstrukciju izvana, bojim se da će troškovi biti jako veliki. No, važno je znati koliko što košta i koliko tko sudjeluje u financiranju – dodaje Kamenko, napominjući kako se nada da će i u ovom slučaju biti potrebna ona kvalificirana većina od 80%, kao i za sve druge troškove koje suvlasnici zajednički odobravaju.
– Vidjet ćemo još što će konkretno stajati u konačnom tekstu zakona koji se donese. Za vrijeme obje rasprave u Saboru bilo je dosta primjedbi, znamo da će se neke stvari korigirati i vidjet ćemo kako će zakon u konačnici izgledati. U krajnjoj liniji, sigurno je da će biti puno jasnije i puno preciznije nego što je bilo do sada – dodao je.
INICIJATIVA Gradski vijećnik Babić predlaže kako olakšati ugradnju 800 dizala u Osijeku
Poznato je kako je gradski vijećnik Marin Babić još početkom godine rekao da će, nakon donošenja zakona, u Gradskom vijeću pokrenuti inicijativu da se iz gradskog proračuna dodatno subvencionira značajan dio od preostalih 66% troškova koji će za ugradnju dizala imati suvlasnici čiji su projekti prethodno subvencionirani državnim novcem. Tako bi suvlasnici bili dodatno stimulirani za dogovor i podizanje kredita putem kojih bi financirali svoj dio obveze te ga otplaćivali kroz pričuvu. Nadamo se da je inicijativa pripremljena.
Foto: Freepik
Analit
NAJAVLJENO Glavna tržnica ide u obnovu, radove treba ugovoriti 2025. i realizirati do 2027.
Ministar Erlić požurio je u Osijeku najaviti posao, ali još nemamo idejno rješenje pa ne znamo kako će izgledati
Obnova i rekonstrukcija glavne gradske tržnice projekt je vrijedan 5,3 milijuna eura i, kako je danas naglasio zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin, iznimno važan za grad.
– Naša tržnica je najživlji dio grad. Kroz projekt njezine obnove cijeli prostor će se oživjeti, dobiti jednu novu vizuru. Sve postojeće će se temeljito obnoviti, prvo zgrada, a onda i krovna konstrukcija na koju će se postaviti solarni paneli kako bi cijeli prostor bio energetski učinkovit – naglasio je Vulin, dodajući kako je pri kraju izrada idejnog rješenja obnove glavne gradske tržnice, nakon kojeg će cijeli projekt biti predstavljen javnosti.
– Kroz ITU mehanizam za razdoblje od 2021. do 2027. Osijek će dobiti 55 milijuna eura. Uz projekt tržnice imamo još nekoliko velikih infrastrukturnih objekata… Potpunu obnovu dvorane i parka Zrinjevac, nova Gradska i sveučilišna knjižnica, uređenje Trga A. Starčevića, te obnova HNK – dodao je.
S Vulinom je prostor tržnice obišao i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić koji je naglasio da bi posao rekonstrukcije krova te uređenje zatvorenog i otvorenih dijelova tržnice trebalo ugovoriti 2025., a realizirati do 2027.
Foto: Grad Osijek
-
Analit2 dana od objave
ADVENT Najam kućice je 4.000 eura, pa cijene langošica i fritula valjda neće biti šokantne
-
Klopa22 sata od objave
IZBOR Kiseli kupus u glavicama je 2 eura za kilu, a svježi za kiseliti je 25 eura za 25 kg
-
SPEEDWAY1 dan od objave
RONDO KUP Fascinantan festival ritmičke gimnastike u Gradskom vrtu, nastupa čak 380 curica
-
SPEEDWAY20 sati od objave
NAPETICA U NEDJELJU Osijek gostuje na Rujevici protiv do sada neporaženih Riječana
-
Kožara2 dana od objave
OPET PRIJEVARA Starijoj Osječanki s računa skinuli 25.000 eura, dala je podatke s kartice
-
Šećerana2 dana od objave
BRAVO MAJSTORI Naša Vinoteka Vinita opet je među najboljim online trgovinama u regiji
-
Kovinar2 sata od objave
ADIO ŠEĆERANA Bageri ruše industrijsku baštinu nekadašnje tvornice na kraju Frankopanske
-
SPEEDWAY2 dana od objave
RUKOMETAŠICE Čak i u porazima pokazuju sve bolju formu, pa u Dugo Selo idu po pobjedu
-
Kožara1 dan od objave
MARTINJE Policija kontrolira, ako planirate piti vozite se taxijem ili javnim prijevozom
-
Svilana23 sata od objave
NE PROPUŠTAJTE Sviraju djela Bacha, Brahmsa, Beethowena, Ravela, Krežme i Dore Pejačević