Analit
NOVI SUSTAV Parkiranje će nadzirati vozila s kamerama, nešto fiksnih kamera i kontrolori
Zamjenik gradonačelnika, Dragan Vulin kaže da u Osijeku svake godine bilježimo porast broja vozila, i to za 1000 komada
U emisiji Radio Osijeka – „Osijek uživo“, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin je govorio o besplatnom parkiranju u od 1. siječnja 2025. i o planovima za novi sustav upravljanja i naplate parkiranja te odgovarao na pitanja voditelja i građana. Svi su, naime, primijetili kako su na javnim parkiralištima sve veće gužve od kada se prakiranje ne naplaćuje, ali u program su se uključivali i slušatelji koji su jasno pohvaljivali odluku da Grad preuzme brigu o parkiralištima.
Voditelj je konstatirao kako se u središtu Osijeka slobodno parkirališno mjesto trenutno može pronaći do 6,30 sati, a da poslije tog vremena parkiranje postaje nemoguća misija.
VIDIM ŠTO SE DOGAĐA – Situacija je takva, kao što ste opisali. U neposrednoj blizini i stanujem, pa vidim što se događa svaki dan. Na žalost, situacija je trenutno takva. Mi smo u postupku nabave rješenja za naplatu pariranja. Kako je s 31. prosinca 2024. istekao koncesijski ugovor, prije toga je donesena odluka kako će Grad preuzeti sustav parkiranja, odnosno naplatu parkiranja. Upravljanje parkingom preuzet će gradska tvrtka GPP.
SVE POKRIVENO KAMERAMA – Postoji već određeni dio dokumentacije i planovi, sada je pred nama vrlo brzo cijeli postupak nabave novog sustava naplate. Postojeći sustav, koji je u vlasništvu Elektromodula, tehničkim specifikacijama ne odgovara onome što smo mi zamislili. To sam već i rekao, da gdje god je moguće, na nekim parkirnim mjestima, odnosno područjima u gradu gdje nam ne treba osoba koja će pješačiti i kontrolirati naplatu parkinga, ići ćemo na drugi način, kamerama. Tamo gdje ne mogu kamere ići ćemo s vozilom koje će imati kameru i obilaziti parkirališta. Bit će to efikasnije od pješačenja po parkiralištima. Tamo gdje ni to nije moguće imamo treću opciju – ručna naplata, kontrolori će biti pješaci. Takvih je 17% parkirališnih mjesta od 3.500 koliko ih je pod naplatom. Riječ je o mjestima gdje se bočno parkira, vozila su jedna blizu drugih i teško je „strojno“ očitati registraciju. To nam je u planu, ali zahtjeva neko vrijeme.
JOŠ MJESECIMA BESPLATNO – Ovdje govorimo o mjesecima. U ovom je trenutku zaista nezahvalno prognozirati od kojeg će datuma početi naplata parkinga. Osim onoga što možemo predvidjeti (javni natječaj i slično), ne možemo znati tko će se na natječaj javiti i hoće li biti žalbi. To može produžiti vrijeme i u konačnici, koliko je realan rok za isporuku te opreme.
OBNOVA I GRADNJA NOVIH PARKIRALIŠTA – Mi ćemo raditi ne samo na obnovi postojećih parkirališta, nego gledamo i da gdje god je to moguće u svim dijelovima grada izgrađujemo i nova parkirališta. Sada je aktualan Vijenac Dinare, nakon toga će biti i Vijenac Petrove Gore. Govorimo o naseljima kojih ima dosta u gradu i koja su građena pedesetih, šezdesetih i sedamdesetih godina prošloga stoljeća, u vrijeme kada nije bilo ovoliko automobila po jednom kućanstvu.
NOVA PARKIRALIŠTA I NOVA STABLA – Pokušavamo postići kompromise gdje god je to moguće, jer uvijek naravno kao biste dobili više parkirnih mjesta nešto mora nestati. Često su to zelene površine, nije nam to drago, pa pokušavamo pronaći kompromis – da ostanu stabla, da još zasadimo i nova stabla, tamo gdje ih možda nije bio, na nekoj livadi uz parkirna mjesta da ne ogolimo to područje, da ne bude betonizirano i da zazelenimo i taj dio.
OBNOVA POSTOJEĆIH PARKIRALIŠTA – Baš u ovom razdoblju, dok ponovno ne krene naplata parkinga, obnovit ćemo dobar dio postojećih parkirnih mjesta koja su u lošem stanju. Neće se raditi sve u isto vrijeme, iako to su relativno mali zahvati i ne bi trebalo dugo trajati. Kada obnavljamo neka parkirališna mjesta nema tu sad kopanja do neke posteljice kao kada se radi neka temeljita rekonstrukcija ili nova cesta. Tako da će svaki taj zahvat kroz nekoliko dana biti riješen.
Javio se i slušatelj koji je pitao razmišlja li se o podzemnim garažama, čak je rekao da bi se u parkiralištu Rupa moglo napraviti parkirališta na dvije etaže.
PARKIRANJE U RUPI – Što se Rupe riče, tu još nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Istočni dio je 100% u vlasništvu Republike Hrvatske odnedavno, pa ćemo pokušati naći neko rješenje i za to. Problem parkiranja u gradu je iznimno velik i treba mu se pristupiti ozbiljno, strateški. Razmišljamo o garažama i podzemnim garažama, međutim fokus ćemo staviti na nadzemne garaže. Jedna od lokacija je i u Strossmayerovoj ulici. Trenutno provodimo detaljnu analizu svih prostornih mogućnosti.
TRAŽE SE LOKACIJE ZA JAVNE GARAŽE – Imamo jedan ozbiljan odbor na razini Gradske uprave, kojemu je na čelu prof. Markulak s Građevinskog fakulteta. Njihov je zadatak da po prioritetima traže potencijalne čestice koje su pogodne za izgradnju nadzemnih garaža. Nekome se to možda čini jednostavno, no ima tu raznih problema s kojima se susrećemo – od vlasništva čestica, pristupa cesti, a često nas ograničava i Generalni urbanistički plan. Nije baš tako jednostavno negdje podići tu nadzemnu garažu, ali na tome intenzivno radimo. A o nadzemnim u odnosu na podzemne razmišljamo, jer se taj projekt može puno brže realizirati i imati više parkirnih mjesta za manje novca.
Jedna je slušateljica sa Sjenjaka pitala postoji li mogućnost da se parkirališna mjesta uz zgrade u tom naselju ograde rampom i da ih koriste samo stanari iz pojedinih zgrade?
NEĆE BITI RAMPI NA SJENJAKU – Razmišljamo o svim opcijama. Gledamo primjere dobre prakse iz drugih gradova u Hrvatskoj, Europi i u svijetu. Što se tiče rampi, to se zakonski ne može napraviti s obzirom da je propisano zakonom da sva javna parkirališta moraju biti dostupna pod jednakim uvjetima svima. Tako ono što je gradsko zemljište, tu po zakonu ne može biti rampa. No, postoji velika inicijativa iz raznih dijelova grada, a kao djelomično rješenje tog problema vidimo uvođenje naplate parkinga, naravno s povlaštenim kartama za stanare. Ja sam svjestan da se na taj način neće riješiti problem u potpunosti, no ograničit će se broj automobila. Netko tko ima više automobila ne bi ih mogao sve držati na tom parkingu. Ima osoba koje imaju službena vozila, oni koji se bave prodajom vozila pa ih parkiraju na parkingu ispred zgrade. Kada bi za takva vozila morali plaćati komercijalnu satnu kartu, onda bi sigurno tražili neke druge alternative jer im se to ne bi isplatilo. Dakle, tražimo rješenja, u onim okvirima u kojima možemo. Kada govorimo o naseljima, svjesni smo da nije ista situacija u svim naseljima – negdje se ne može naći mjesto prijepodne, a negdje navečer.

NADZEMNE GARAŽE – Rješenje u vidu nadzemnih garaža je dobro. Brže se izgrade, imamo dobrih primjera kako se i ozelene. Mogu na sebi imati obnovljive izvore energije, montažne su, relativno brzo se izgrade i značajno je jeftinije to nego kopanje, a mogu ići na više etaža.
Voditelj je konstatirao kako služba za uklanjanje nepropisno parkiranih vozila (pauk) trenutno ima dnevno puno više podizanja vozila nego prije.
UČINKOVITIJI REDARI – Što se tiče postupanja komunalnih redara, fiksnih i mobilnih kamera. Vidi se povećan broj postupanja, imali smo 208 postupanja redara od 1. do 13. siječnja 2024. A u istom razdoblju ove godine 410 postupanja. Putem mobilnih kamera koje nismo imali prošle godine još 211 i 310 putem fiksnih kamera. Jednim dijelom možemo to pripisati tome što se parking ne naplaćuje, ali nije to isključivi razlog. Uvođenjem fiksnih i mobilnih kamera povećala se i učinkovitost redara, pa ovim putem mogu zamoliti i apelirati na sve sugrađanke i sugrađane da pokušaju na posao dolaziti njih više jednim automobilom ili tko god može javnim prijevozom.
Ne možemo reći redarstvu da ne kontrolira i ne kažnjava prometne prekršaje. Vidio sam u centru grada gdje ljudi staju i blokiraju druga vozila. To ne možemo dozvoliti.
Kada sustav naplate bude pod GPP-om moći ćemo i strateški bolje upravljati prometom.
DVADESETAK KONTROLORA – Danas-sutra možemo mijenjati parametra cijena i trajanje parkiranja u samom centru grada. Kada budemo imali novi sustav, ako bismo smanjili zagušenje i zagađenje u centru rada. Kontrolori, kojih će po procjeni biti 20-ak, neće formalno biti komunalni redari, ali će imati uređaj u ruci kojim će moći bilježiti određene komunalne prekršaje i slati ih u naš nadzorni centar. I na taj način ćemo dodatno iskoristiti te kontrolore na terenu i povećati razinu komunalnog reda u gradu.
U Osijeku imamo svake godine porast broja vozila za 1.000. Toliko ih je više na području grada registrirano, zato i razmišljamo o novim parkirnim mjestima.
Foto: Grad Osijek i Komarilos
Analit
NIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
Nekadašnji industrijski kolosijeci sad samo iritiraju vozače i protresaju amortizere
Čitatelju nije bilo teško fotodokumentirati ostatke nekadašnjih industrijskih kolosijeka, koji u Huttlerovoj i u Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) i dalje stoje unutar asfalta na cesti, i zapravo služe samo tome da iritiraju vozače i protresaju amortizere na automobilima.
Uz fotografije je poslao i zanimljivo objašnjenje: “Na Vukovarskoj ulici država je uklonila tračnice koje su išle iz stare luke Tranzit + priključak iz OLT-a jer je to cesta državnog ranga i u njihovoj nadležnosti. U Huttlerovoj i Hadrijanovoj (kod zgrade HEP Plina) nakon izvršenih rekonstrukcija ostali su dijelovi industrijskih kolosijeka koji nemaju namjenu. Ove dvije su ceste lokalnog nivoa i u nadležnosti su Grada, pa je i obveza njihovog uklanjanja na Gradu Osijeku.”

Dodaje da u Huttlerovoj ta stara pruga ide i preko obilježenog pješačkog prijelaza, a u Hadrijanovoj preko nogostupa. I podsjeća kako su nova tramvajska pruga i biciklistička staza sufinancirane sredstvima iz EU, pa mu nije jasno zašto već tada (kad su tamo bili radnici i mehanizacija) nije obavljeno vađenje ostataka ovih željezničkih kolosijeka. Jer, smatra, tada bi zasigurno bilo jeftinije nego kad se to bude radilo kao poseban posao i kad valjda bude raspisivan poseban natječaj.
I za kraj, volio bi, kaže, kad bi ova tema završila u rubici “Može se! Bravo!”. Eto, možda i to dočekamo.


Foto: Građani Komarilosi
Analit
AUGUST ŠENOA Kreće izgradnja nove sportske dvorane u školi s 13 odjela i 200 učenika
Sve će biti gotovo za godinu dana, a učenici i učitelji imat će bolje uvjete rada
Uručen je ugovor izvođaču radova, tvrtki Zuber, koja će graditi novu školsko sportsku dvoranu u Osnovnoj školi August Šenoa u Drinskoj ulici. Vrijednost radova je 1,76 milijuna eura, rok za izvođenje je 12 mjeseci, a nova će dvorana imati i fotonaponsku elektranu na krovu i dizalice topline.
– August Šenoa je jedna od dvije škole u Industrijskoj četvrti koju pohađa više od 200 učenika. Škola je izgrađena 1968. i otada nije bilo većih ulaganja u nju. Ponosni smo jer je ova škola jedna od nekoliko cjelodnevnih škola u gradu. S novom sportskom dvoranom podići će se kvaliteta za sve učenika, od tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavnih aktivnosti, rekreacije i sporta. U ovoj će se Gradskoj četvrti raditi i nova dvorana u OŠ Dobriše Cesarića, čija je vrijednost preko 3 milijuna eura – rekao je gradonačelnik Ivan Radić prilikom uručenja ugovora. Dodao je i kako je Osijek grad koji ulaže najveća sredstva po učeniku – 243 eura, što je čak tri puta više od hrvatskog prosjeka.

– Uveli smo niz mjera – od besplatnih radnih bilježnica i školskog pribora za sve osnovce, stipendije, pomoćnici u nastavi, vozački ispiti za 50 najboljih maturanata, sufinanciramo produženi boravak, a prvi u Hrvatskoj imat ćemo centralnu školsku kuhinju vrijednu oko 9 milijuna eura – dodao je.
Dalibor Mihaljević, direktor tvrtke Zuber, rekao je kako već sutra kreće uvođenje u posao, a radovi na izgradnji kreću od utorka. Kaže kako radovi nisu komplicirani te da očekuje kako će dvorana biti izgrađena na vrijeme.
Iva Dragić, pedagoginja Osnovne škole August Šenoa naglasila je kao ih veseli dodatni prostor, odnosno nova dvorana koja će znatno olakšati organizaciju rada škole.
– Kako smo u eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, imamo 13 razrednih odjela. Nova dvorana značajno će nam olakšati rad i provedbu različitih aktivnosti. Učenici i učitelji dobit će bolje uvjete, a škola će dobiti veću fleksibilnost u organizaciji nastave – dodala je.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
Analit
DVORAC MAČKAMAMA Nekadašnji dom barunice Hermann ide u energetsku obnovu i prilagodbu
Grad Osijek raspisao je javni poziv za izradu troškovnika
Zgrada Dvorca Mačkamama nepokretno je, pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Ukupne površine od 850 m², na Drinskoj ulici, ovaj će dvorac uskoro ići u energetsku obnovu. Grad Osijek raspisao je javni poziv za dostavu ponuda za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu i rekonstrukciju Dvorca Mačkamama.
Osim energetske obnove, zgrada bi trebala biti prilagođena i osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Na objektu bi, između ostalog, trebalo poboljšati toplinska svojstava vanjske ovojnice zgrade, zamijeniti stolariju na vanjskim otvorima, sustav grijanja i hlađenja, te ventilacije, te poduzeti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti ugradnjom lifta, te podiznom platformom na ulazu u zgradu. Rok za dostavu ponuda je 18. lipnja.
Vilu Hermann, poznatiju kao dvorac Mačkamama, dala je izgraditi barunica Paulina Hermann na mjestu starog majura tada smještenog među pustarama na jugozapadnom dijelu Osijeka. Dvorac je danas spomenik kulture, a projektirao ga je 1922. osječki arhitekt Otto Struppi. Izgradnja je započela 1923., a zgrada je u cijelosti dovršena sljedeće godine. Do danas je zgrada mnogo puta parcijalno obnavljana, ali nikada temeljito.
Foto: Komarilos
Analit
GOTOV PROJEKT Najveća investicija u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka
Ukupno je uloženo gotovo 48 milijuna eura
Na završnoj konferenciji EU projekta „Modernizacija tramvajske infrastrukture na području grada Osijeka“, koja je održana u galerijskom prostoru osječkog Kulturnog centra, istaknuto je da je u projekt uloženo gotovo 48 milijuna eura te da je to najveće ulaganje u tramvajsku infrastrukturu u novijoj povijesti Osijeka.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz dvije faze – kroz Program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. i Program Konkurentnost i koheziija 2021 – 2027.
– Dobili smo 9,5 km nove tramvajske pruge, isto toliko nove kontaktne mreže, 23 nova tramvajska stajališta, dvije obnovljene ispravljačke stanice i jednu potpuno novu. U budućnosti je plan još puno ulagati u javni gradski prijevoz i u proširenje mreže. Iduće godine stiže još 10 novih tramvaja, pa će ih na ulicama biti ukupno 20 novih. Dodatno, stiže i 19 novih električnih autobusa a do tada će biti pripremljena i infrastruktura za njihovo punjenje. Uz onih prethodno nabavljenih 13 autobusa s Euro 6 normom, praktički će cijeli autobusni vozni park biti praktički novi – rekao je zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin.

Također je najavio i projekt obnove Strossmayerova ulice u sklopu kojega će biti i kompletno obnovljena tramvajska infrastruktura. Rekao je da postoji i projekt nove tramvajske remize, a plan je tramvajskom prugom spojiti gradske četvrti Donji grad i Jug 2 i to baš kod nove remize.
Upravo završeni projekt modernizacije realiziran je s ciljem unapređenja kvalitete i sigurnosti javnog gradskog prijevoza, povećanja učinkovitosti prometnog sustava te podizanja kvalitete života građana. Tijekom završne konferencije kroz petominutni su film predstavljeni ključni rezultati projekta i ostvareni infrastrukturni zahvati, a bilo je govora i o učincima projekta na sustav javnog prijevoza i urbanu mobilnost te o daljnjim razvojnim planovima u području održivog prometa u Osijeku.
– Bilo je to vrlo izazvno, ali sve smo realizirali kako je planirano. Sad imamo jednu od najmodernijih tramvajskih pruga u Europi. Tramvajska stajališta su posebno prilagođena osobama s invaliditetom i starijim sugrađanima kako bi što jednostavnije ulazili u nove niskopodne tramvaje. A na noseće stupove naše nove kontakne mreže Grad Osijek je dodatno instalirao novu LED rasvjetu – pojasnio je Darijan Rudan, direktor GPP-a.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL (naslovna) i Grad Osijek
Analit
OŠTRO Možemo i SDP potegnuli pitanje obnove kazališne zgrade najavljene prije dvije godine
Pozvali su i ministricu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost da je kod nas Anto Đapić predsjednik Kazališnog vijeća
Na konferenciji za novinare, koju su predstavnici Možemo i SDP-a održali pred zgradom osječkog HNK, najkonkretnija je bila saborska zastupnica Urša Raukar-Gamulin. Najprije je govorila o tome kako se trenutno na mjesta glumaca koji odlaze u mirovinu ne zapošljavaju novi glumci, odnosno da se mladim glumcima ne produžuju ugovori. Rekla je kako u osječkom HNK trenutno ima 17 članova glumačkog ansambla i da će ih uskoro biti 16 te je to dovela u kontekst s činjenicom da osječka Akademija dramskih umjetnosti svake godine izbacuje nove generacije glumaca za koje u Osijeku nema mjesta.
Također, Raukar-Gamulin je istaknula i kako je prije dvije godine najavljeno ulaganje sedam milijuna eura za obnovu zgrade HNK iz EU fondova, ali da do sada nema informacija da bi se takvo što moglo dogoditi. Zbog toga je pozvala i ministricu kulture Ninu Obuljen-Koržinek da obrati pozornost na situaciju s kazališnom zgradom, a županicu Natašu Tramišak da svojim znanjem, s obzirom da je nekad bila ministrica regionalnog razvoja i EU fondova, pomogne u pronalaženju rješenja za obnovu zgrade. Dodatno, Raukar-Gamulin je ministricu kulture prozvala i da obrati pozornost na činjenicu da je predsjenik Kazališnog vijeća Anto Đapić koji, smatra ona, nema apsolutno nikakve veze s kulturom, pa po zakonu ne bi ni smio biti član vijeća.
Gradski vijećnik Vjeran Marijašević govoreći o HNK ustvrdio je kako gradska politika kazalištem upravlja kroz pitanje racionalizacije te na taj način ne dobiva nikakvo rješenje. Također je kao primjer lošeg upravljanja kulturom u Osijeku istaknuo i pripajanje Gradskih galerija Kulturnom centru koji je zapravo postao dvorana za “gaže stand up komičara”.
Predsjednik osječkog SDP-a, Goran Kušec je rekao kako se stožernu instituciju hrvatske kulture u Osijeku ne smije tretirao kao gradsko poduzeće.
Foto: David Jerković/PIXSELL
-
Mobilia2 dana od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Kožara2 dana od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Analit20 sati od objaveNIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
-
Šećerana2 dana od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana18 sati od objaveFRAN FEST Sve je spremno za novi trodnevni alternativni festival, stiže 30-ak bendova i DJ-a
-
Šećerana21 sat od objaveMA KAKVO SPAVANJE Osijek je slavio pobjedu Vatrenih jutros u tri, navijači preplavili Tvrđu
-
Šećerana2 dana od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Mobilia2 dana od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
-
Šećerana15 sati od objaveAKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti
-
Svilana14 sati od objaveOLJK Panonska filharmonija večeras u 21 sat u Tvrđi otvara najveću kulturnu manifestaciju
-
SPEEDWAY16 sati od objavePREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
