SPEEDWAY
KARLO VAŠAREVIĆ Naš rukometni golgeter sa Zrinjevca ubojitiji je i od reprezentativaca
Lijevo krilo RK Osijek je potkraj prvenstva drugi strijelac Paket 24 Premijer lige Hrvatske
Rukometaši Osijeka ostvarili su cilj u prvenstvu Paket24 Premijer lige 2025./2026. u kojem su, među svih 16 momčadi, zauzeli 11. mjesto, s tim što su u izazovnoj Ligi za ostanak, odnosno drugom dijelu državnog prvenstva, bili petoplasirani od deset sastava. Zasluge, a time i čestitke za postignute rezultate, pripadaju svima u klubu, a poglavito igračima na parketu, treneru Frani Veraji i suradnicima, a pojedinačno treba izdvojiti Karla Vašarevića, drugoplasiranog na listi strijelaca Lige s postignutih 145 pogodaka odnosno 6,04 po susretu.
Učinkovitiji od njega bio je samo Marko Vignjević (Bjelin Spačva Vinkovci) sa 163 pogotka, dok je treći – hrvatski reprezentativac Filip Glavaš (RK Zagreb) sa 137 pogodaka. Istina, budući da Propozicije HRS-a predviđaju još nekoliko utakmica za definitivni poredak (za prvaka, za Europu i Premijer ligu) može se dogoditi da (i) konačna lista najboljih strijelaca doživi još neke promjene. Zato će se službeni golgeterski poredak i dobiti na temelju prosječnog učinka po svakoj utakmici.
No, bilo kako bilo, lijevo krilo RK Osijek zaslužuje posebno predstavljanje ljubiteljima osječkog sporta, a posebice rukometa.
* Godi li ti činjenica da si u ovom trenutku tako visoko, čak je iza tebe i reprezentativac Filip Glavaš!
– Brojke pokazuju da zasad zauzimam drugo mjesto najboljih strijelaca Lige i naravno da je lijep osjećaj gledati tu ljestvicu i vidjeti sva ta vrhunska rukometna imena iza mene. Moglo je tu, naravno, biti i još više golova, ali na kraju, kad ekipa ostvari zadani cilj, ne žalim niti malo. Posebno mi ostaje u sjećanju utakmica s Moslavinom iz Kutine, gdje sam zabio 13 golova, od toga u drugom poluvremenu 11 od naših 15, što uključe i zadnji penal sa istekom vremena za neriješen ishod.
Inače, iza mojih golova, naravno, stoji cijela ekipa i timska igra. Jako malo tih golova sam zabio tako što sam si sam stvorio priliku. Ekipa i trener su ti koji mi vjeruju i pripreme “zicer na pladnju”. Nikada ne volim staviti sebe ispred ekipe, drago mi je da na taj način mogu pomoći ekipi, ali ima tu puno mladića koji obavljaju obrambene zadaće i zadatke koji nisu bas atraktivni. Sve to je naravno, plod dobrih treninga. Cijeli tjedan naporno treniramo, u teretani i na terenu, pripremamo taktiku i akcije, gledamo videa protivnika, da bi što spremniji dočekali vikend i utakmicu.
* Suradnja sa stručnim stožerom ?
– Sjajna je! Trener Veraja, prije svega, vrhunska osoba i trener. Imamo stvarno odličan odnos, jako mi je puno pomogao i naučio me puno toga. Naravno da on ima zasluge u svemu tome, vjeruje mi nekada, kada i sam sebi ne vjerujem. Uz njega, ne smijem nikako izostaviti kondicijskog trenera Wertaga, fizioterapeuta Anića, i trenera vratara V. Frajhauta, koji rade krvav posao za sve nas.
* S kim u ekipi najbolje surađuješ?
– Stvarno bi bilo nezahvalno izdvojiti nekoga. Nekako u šali kažemo da smo prava banda i klapa, kako na terenu, tako i izvan njega. Sve su to sjajni momci i stvarno je gušt dijeliti svlačionicu s njima.
* Kako na tvoj sportski angažman reagira obitelj?
– Obitelj mi znači sve na svijetu i najveća mi je podrška. Otac i brat su mi rukometaši, otac mi je jako dugo vremena bio trener u Virovitici, te su njih dvojica, redovno i najveći kritičari, dok je majka ta koja briše suze i liječi nepravde sudaca, te naravno i djevojka, koja je uz mene na tribinama gotovo na svakoj utakmici.
* Osobna karta trenutno drugog strijelca rukometne lige Hrvatske?
– Rođen sam u Virovitici, cijelo osnovno i srednje školovanje sam proveo u Virovitici, kao i ono rukometno u RK VIRO Virovitici gdje sam prošao sve selekcije kluba.
Fakultetske obveze dovele su me u Osijek, gdje sam prvo imao epizodu u vinkovačkoj Spačvi, a nakon tri godine, ulaskom RK Osijek u Premijer ligu s radošću sam prihvatio poziv iz Zrinjevca i došao u grad na Dravi u kojem sam, eto, već osam godina. Radim ovdje kao trgovački putnik i stvarno volim ovaj lijepi grad. Ne gledam još daleko u budućnost, volio bih se nekada vratiti doma, ali ‘ko zna, možda me sudbina sasvim „priveže“ za Osijek.
* Sanjaš li i nastupanje za reprezentaciju Hrvatske?
– Smatram da je svakom klincu, koji krene trenirati bilo koji sport, san obući sveti dres i slušati Lijepu našu prije utakmice. Naravno da je tako i meni, da, volio bih Što se tiče bliskih planova, do subote ćemo trenirati a onda se svi dobro odmoriti, jer sezona je bila duga i zahtjevna. Igračkih planova trenutno nemam nikakvih, fokusiran sam na RK Osijek, a ako dođe neka prilika za iskorak, vidjet ćemo što i kako dalje.
Foto: Privatna i klupska arhiva
SPEEDWAY
VIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu
U Osijeku se odigrava prvi od tri turnira Europske lige
Ljubiteljima odbojke u Osijeku i Slavoniji i Baranji ovog se vikenda nudi nesvakidašnja poslastica, nastup muške i ženske reprezentacije u dvorani Gradski vrt. Naime, nakon što su uspješno odigrali turnire srednjoeuropskog MEVZA prvenstva u Sloveniji i Mađarskoj, odnosno poslije trijumfa naših odbojkaša i osvajanja prvog mjesta, te drugog mjesta odbojkašica, izabrani sastavi Ratka Perisa i Igora Arbutine očekuju nastupi na turnirima Europske lige u Osijeku.
Peris je, tako, nakon trijumfa u Mađarskoj dao našim najboljim odbojkašima nekoliko dana odmora, potom ih je opet okupio u Mariboru, a cijeli ovaj tjedan treniraju u Gradskom vrtu.
– Osijek je prvi, od tri turnira Europske lige – kaže Peris. – Nakon toga, tjedan kasnije, idemo u Finsku, a treći turnir odigrat ćemo u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je odlična u reprezentaciji, svi su dobili priliku, tako da mislim da smo na pravi način iskoristili mađarski turnir a i popeli smo se narang-listi CEV-a što nam je i cilj ove godine. Istina nije sve idealno, nekolicina igrača je ozlijeđeno, ali usprkos svemu tomu fokusirani smo na Europsku ligu i osječke utakmice.
Utakmice Europske lige, istih dana na istom parketu (od petka do nedjelje u Gradskom vrtu) naša ženska reprezentacija odmjerit će snage s Grčkom i Litvom. Izbornik Igor Arbutina, koji je okupio naše najboljem odbojkašice tjedan kasnije, također u Mariboru, nakon odigranog MEVZA prvenstva rekao je:
– Nama je taj turnir jako koristio, u potpunosti je ispunio svoju funkciju. Gotovo sve djevojke su igrale i pokazale da se na njih može računati u budućnosti. Naravno, vidi se da tu još uvijek ima dosta prostora za napredak, ali voljnim momentom smo jako zadovoljni. Na kraju smo osvojili drugo mjesto, iako rezultat nikako nije bio presudan, jer nam je glavni cilj ove sezone Europsko prvenstvo, tako da ćemo kroz MEVZA prvenstvo i Europsku ligu uigravati ekipu za to natjecanje.
U odnosu na MEVZA prvenstvo, u Osijeku se mogu očekivati i određene promjene u sastavu.
– Možda će biti nekih promjena, vidjet ćemo, jer imamo igračica koje su u procesu rehabilitacije nakon ozljeda. Ali, ono što je najvažnije, okosnica ekipe se zna. Imamo dosta igračica u rosteru tako da možemo sve isprobati – rekao je Arbutina, kojeg s njegovim izabranicama, poslije osječkog, očekuju također još dva turnira Europske lige, u u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji.
- RASPORED TURNIRA
- Odbojkašice – PETAK: Hrvatska – Grčka; SUBOTA: Litva – Grčka; NEDJELJA: Hrvatska – Litva; sve utakmice počinju u 17 sati
- Odbojkaši – PETAK: Hrvatska – Izrael; SUBOTA: Gruzija – Izrael; NEDJELJA: Hrvatska – Gruzija; sve utakmice počinju u 20 sati
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SPEEDWAY
ATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva
Tako je u Zagrebu izborila mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske
U organizaciji AK Agram, u Zagrebu je minulog vikenda održano dvostruko juniorsko natjecanje atletskog Kupa i Ekipnog prvenstva Hrvatske. Dominirali su mladići i djevojke iz zagrebačkih klubova (rođeni između 2007. i 2010. godine), kojima su pripala prva tri mjesta u svim konkurencijama, s tim što je Mladost odnijela prva, Agram druga, a Dinamo-Zrinjevac treća mjesta u oba natjecanja.
Sudjelovali su i mladi atletičari i atletičarke osječke Slavonije Žito čiji su pojedinačni rezultati bili dovoljni za skromne klupske plasmane. Naime, za Kup Hrvatske juniorke su zauzele šesto, a juniori sedmo mjesto, što je „crveno-plavima“ ukupno bilo dovoljno za sveukupno šesto mjesto, dok su za Ekipno prvenstvo Hrvatske djevojke došle do zbira bodova dostatnog za peto, a mladići još jednom su bili sedmoplasirani.
Ovaj put najbolji pojedinačni učinak imala je Paula Šljivac ( 2007.) koja je u Zagrebu jedina pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva (težine 4 kg) s 47,75 m čime je svom klubu za Kup donijela svih 12 bodova, a ekipi 735 bodova. Na taj način, Paula je izborila i mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koju očekuje nastup na šesteroboju juniorki i juniora u poljskom Raciborzu.
Paulin trener Benjamin Lovrić može biti ponosan i na svog još jednog učenika u bacanju kladiva, jer je Marko Adamović (2009.) u istoj disciplini bacio spravu od 6 kg na 40,40 metara, te za Kup osvojio deset bodova, a za ekipno natjecanje Slavoniji-Žito pridodao 592 boda.
Od ostalih osječkih predstavnika na tom dvodnevnom natjecanju, među petoplasiranima bili su Roko Dimić na 200 metara (22,94), Mihovil Vegar u skoku s motkom (3,50) i ženska štafeta 4×100 metara u sastavu Marta Mađarac, Eva Martinović, Lana Barišić i Lucija Rajković (49,92). Svi su na kraju bili peti a osim tih rezultata, predstavnici Slavonije-Žito imali su tri šesta, po dva sedma, osma i deseta, te tri deveta mjesta.
Nedvojbeno, osječki bi klub bio bolje plasiran da sastavi nisu bili oslabljeni izostankom ozlijeđenih Stjepana Tarcala, Nikole Šešuma, Gabriela Ovničevića, Marije Sajter i Patricije Kladarić, koje su njihovi treneri čuvali za nadolazeća natjecanja.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
ŠAH Tročlana ekipa osječkih studentica osvojila naslov sveučilišnih prvakinja Hrvatske
Dečki su završili na četvrtom mjestu
Veliki uspjeh postigla je ženska ekipa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera na šahovskom turniru UniSport Finalsa , odigranom u hotelu Albatros u Poreču. Naime, tercet osječkih studentica osvojio je naslov sveučilišnog prvaka Hrvatske za 2026. godinu!
Izvjestitelji su se složili u procjeni da se igralo „u mirnoj, ali izrazito napetoj atmosferi, te da je još to natjecanje pokazalo koliko koncentracije, strpljenja i hladne glave stoji iza svakog poteza“. Na 64 crno-bijelih polja vodile su se prave male strateške bitke, gdje je svaki potez mogao promijeniti tijek turnira.
Na kraju, u ženskoj konkurenciji sedam ekipa, šahistice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uvjerljivo su trijumfirale nakon što su pobijedile sve svoje suparnice, pet puta s maksimalnih 3:0 pobjeda!
Anja Jovanović (inače, članica ŠK Trpinja), Ester Jurić i Petra Vidović (Radnik, Velimirovac) ponijele su u grad na Dravi lijep pokal organizatora do kojeg su došle poglavito zahvaljujući pobjedi nad trojkom Sveučilišta u Zagrebu (2:1) koja je zauzela drugo mjesto, a treće mjesto pripalo je Sveučilištu u Rijeci. Poredak ostalih: 4. Sveučilište u Splitu, 5. Tehničko veleučilište u Zagrebu, 6. Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru i 7. Veleučilište Sjever.
U muškoj konkurenciji sveučilišnog prvenstva Hrvatske, pak, nastupilo je 12 momčadi, a „zlato“ je otišlo u ruke šahista Sveučilišta u Zagrebu, koji su tijekom turnira pokazali stabilnost i sigurnost u ključnim trenucima, na drugo mjesto plasirali su se studenti Sveučilišta u Rijeci, dok je „broncu osvojilo“ Tehničko veleučilište u Zagrebu.
Osječki studenti, odreda članovi šahovskog prvoligaša Ferita iz grada na Dravi, zauzeli su četvrto mjesto s osam pobjeda i poraza, a igrali su Luka Jovčić, Antonio Sabolić i Fran Topalić. Iza njih plasirali su se Sveučilište Sjever, Sveučilište u Splitu i ostali.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ODBOJKA Osječke studentice u Poreču postale državne prvakinje, a dečki su viceprvaci
Sjajan uspjeh ekipa Sveučilišta J. J. Stossmayera na završnici studentskog Prvenstva Hrvatske u odbojci
U Sport Halle Plava laguna u Poreču odigrane su minulog vikenda završne utakmice odbojkaškog prvenstva hrvatskih sveučilišta u odbojci. Nakon što smo nedavno pisali o podvigu darovitih Osječanki na završnom turniru prvenstva Hrvatske za kadetkinje, turniru igranom u Zadru, ljubiteljima sporta u gradu na Dravi stigle su nove lijepe odbojkaške vijesti. Ovaj put, riječ je o završnici studentskog prvenstva Hrvatske, na kojem su studentice i studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zaista ugodno iznenadili.
Posebno se to odnosi na ženski sastav, koji se okitio naslovom prvakinja Hrvatske! Pod vodstvom Miroslava Đekića i predstavnika Sveučilišta Ivana Trusića, osječke studentice-odbojkašice u polufinalu nadigrale Sveučilište u Rijeci s 3:1 (18, – 23, 15,19), a potom u dramatičnom finalu i favorizirane suparnice Sveučilišta u Zagrebu s 3:2 (20,-18,22,-19,12).

Do tog su trijumfa došle Sara Balaž, Sanja Brocić, Sara Đurišić, Ivana Lovrić, Ana Mlinarić, Rea Rajndl, Inga Rukovanjski, Marija Sesar, Dunja Veselčić, pa Tatjana Gajić, Anja Jurić, Lucija Lizatović, Karla Miloloža, Nika Viševikć, Teisa Weinand, s tim što su u prednatjecanjima nastupile i, ovaj put izostale, Lea Bešlić, Dorja Ivanović, Maria Lovrić i Leonarda Stojković, kao i izbornik Milenko Korica.
Inače, u utakmici za 3. mjesto, Splićanke su pobijedile studentsku ekipu iz Rijeke s 3:1 (-22, 19, 23, 22).
Studenti osječkog sveučilišta, međutim, nisu uspjeli nadmašiti Sveučilišta u Zagrebu. Naime, poslije uvjerljivih 3:0 (12, 15, 20) nad Sveučilištem u Rijeci, momčad Josipa Jurja Strossmayera u finalu je doživjela isti takav poraz s 3:0 (18, 18, 26) od studenata Sveučilišta u Zagrebu i vratila se u Osijek s naslovom državnog viceprvaka.
Na trećem mjestu završilo je Tehničko sveučilište u Zagrebu poslije pobjede nad Riječanima (3:1).

Trener Marin Marinović, te Mijo Ćurić, službena osoba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, vodili su u Poreču ovu momčad: Matko Grgić, Ivan Gudelj, David Šmital, Šimun Ižaković, Mislav Karačić, Petar Mikolčević, Borna Rakitničan, Eugen Sesar, Jakov Šušnjara, te Kristijan Bečeheli, Andrej Čeke, Petar Majer, Dorijan Šimunić i Domagoj Vukosavljević. Nedostajali su, iz momčadi s prednatjecanja, Zvonimir Bogdanović, Istok Celin, Marin Rupčić, Zoran Škrinjarić, Lovro Škugor, Dino Šoš, Petar Habrka i reprezentativac Marko Kovačević, te trener Mario Teppert.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ŽDRIJEB Bijelo-plavi novu sezonu započinju s dva gostovanja, oba u Velikoj Gorici!
Tek u trećem kolu prvu utakmicu na Opus Areni igraju protiv Lokomotive
Neobičan će start u novom državnom prvenstvu imati momčad NK Osijek! Naime, u prostorijama HNS-a obavljen je ždrijeb natjecateljskih brojeva za prvenstvo Supersport Hrvatske nogometne lige 2026./2027. na temelju kojih je sačinjen i raspored utakmica sa startom 1. kolovoza. U tom 1. kolu, „bijelo-plavi“ će biti gosti HNK Gorica u Velikoj Gorici, a tjedan kasnije, što je doista raritet, nastupit će na istom stadionu gdje će novi prvoligaš Rudeš iz Zagreba ugošćavati svoje suparnike.
Tek poslije toga, u trećem vikendu kolovoza ’26, bit će odigrana prva utakmica u novoj sezoni na Opus Areni, kad će u 3. kolu osječki ljubitelji nogometa moći vidjeti novo izdanje zagrebačke Lokomotive.
Evo i raspored preostalih nastupa osječkog prvoligaša u prvoj rundi: gostovanje u Splitu protiv Hajduka, pa ugošćavanje Slaven Belupa i potom (6. kolo) slijedi još jedno teško gostovanje na Rujevici protiv HNK Rijeka, a odmah zatim na Pampas će doći prvak Dinamo. U posljednje dvije utakmice prvog „kruga“ (od četiri, kao i dosad u 36 kola) osječka će momčad biti gost Varaždinaca i, onda, domaćin Istri 1961.
Dakako, to znači i da je NK Osijek, na početku druge runde, u 10. i 11. kolu, dvaput uzastopce domaćin na Opus Areni – nogometašima iz Turopolja i novaku u Ligi.
Raspored utakmica, dakako, sastavljen je na temelju Bergerovih tablica sukladno izvučenim natjecateljskim brojevima. A klubovi su ovaj put imali ovu (ne)sreću: 1 HNK Rijeka, 2. GNK Dinamo, 3. NK Varaždin, 4. Istra 1961, 5. HNK Gorica, 6. NK Osijek, 7. Lokomotiva, 8. Hajduk, 9. Slaven Belupo i – 10 Rudeš.
Zasad se zna samo da će se prvih osam kola igrati u isto toliko subota i(li) nedjelja od 1. kolovoza do 19. rujna, dok će se 9. kolo igrati 10. listopada. HNS će naknadno odrediti termine preostalih kola.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
-
Kožara16 sati od objavePUF! Automobilom se zabio ravno u ulazna vrata pekare Retfala na uglu Čvrsničke i Kalničke
-
Mobilia2 dana od objaveSKORO JE GOTOVO Završno asfaltiranje novog parkirališta uz Gundulićevu, nasuprot Zrinjevcu
-
Pija raport16 sati od objaveDOBRO SU RODILE Nevjerojatno, ali cijena marelica znatno je niža nego prošle godine
-
Šećerana2 dana od objaveFUTURE RIDER Natjecanje klinaca od 5 do 14 godina na prilagođenom poligonu Skate parka
-
SPEEDWAY2 dana od objaveATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva
-
Kovinar14 sati od objaveLJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
-
Mobilia12 sati od objaveDONJODRAVSKA Radovi u ulici koja će konačno dobiti asfalt i infrastrukturu u punom zamahu
-
Analit2 dana od objave13. FARM SHOW Poljoprivredna revolucija na prvom sajmu specijaliziranom za mehanizatore
-
Šećerana18 sati od objavePOSH STORE Second hand sajam na livadi kod Rondela, sve je po 1 euro za pse iz Azila
-
SPEEDWAY2 dana od objaveVIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu
