Connect with us

SPEEDWAY

OSIJEK – GYŐR 2:1 Prva pobjeda u 2026., pobjednički gol naši zabili u zadnjim sekundama

Na pripremama u Turskoj nadigrali su prvaka jesenskog prvenstva Mađarske

Objavljeno

.Dana

U drugoj prijateljskoj međunarodnoj utakmici na pripremama u Turskoj momčad NK Osijek postigla je prvu pobjedu u 2026. godini. Suparnik je bio FC Győr, prvak jesenskog prvenstva susjedne Mađarske. Dogovoreno je da se, umjesto uobičajenih dvaput po 45 minuta, igra u četiri dionice s po pola sata, što je bilo, pokazat će se u samoj završnici,  fatalno za mađarski sastav.

Jer, kad se već činilo da će i poslije dva sata nadigravanja rezultat biti neriješen, doslovce u posljednjim sekundama Brecska bio je neoprezan u gužvi stvorenoj pred svojim vratima nakon opasnog ubačaja Bukvića, što je na asistenciju Jakupovića znalački iskoristio tijekom cijele utakmice agilni Mikolčić, poslao loptu u mrežu poslije čega se više nije ni igralo jer je istekao dogovoreni rok od 120 minuta, pa je Sopićev sastav pobijedio s 2:2 (0:1, 1:0, 0:0, 1:0).

Tako je osječki prvoligaš zabilježio prvu pobjedu u 2026. godini i to protiv uglednog suparnika, što će zacijelo pridonijeti stjecanju dodatne motivacije za što intenzivnije preostale treninge na turskim pripremama, što bi se moglo pozitivno odraziti i na kompletno ozračje među „bijelo-plavima“ u nastavku nacionalnog prvenstva.

0:1 U Beleku, u kompleksu Calista Sports Center, igralo se po vjetrovitom i hladnom vremenu, što je ometalo obje momčadi pri kombiniranju akcija za ugrožavanje suparničke mreže. Brže su se tome prilagodili izabranici Španjolca Antonia Munoza i poveli u 23. minuti. „Bijeli“ su kombinirali po lijevoj strani, lopta je došla do hrvatskog internacionalca Daniela Štefulja koji je s 10-11 metara malo iskosa pucao oštro i poluvisoko u suprotni lijevi kut nemoćnog Malenice. Suprotno predviđanjima, momčad u kompletno tamnoplavoj opremi to nije deprimiralo niti obeshrabrilo, pa smo tijekom cijele utakmice uglavnom vidjeli ravnopravno nadmetanje, s tim što je i NK Osijek imao razdoblja kad je nadigrao lidera mađarskog  prvenstva.

1:1 Upravo je jednom takvom razdoblju u drugoj četvrtini došlo je do izjednačenja. Slobodan udarac s oko 18 metara izveo je novajlija Teklić i preko „živog zida“ poslao loptu topovski u lijeve rašlje! Rijetko lijep pogodak za 1:1 u 46. minuti koji vratar Megiery nije mogao spriječiti.

U drugih 2 x 30 minuta u obje su se momčadi našli brojni novi igrači, ali se razvoj događanja na travnjaku, koji je od 50. minute bio obasjan svjetlošću reflektora, kad smo vidjeli tri tzv. stopostotne prilike a u glavnoj ulozi našao se – opet Teklić. Međutim, za razliku od remek djela kod izjednačenja, u 66. i 86. minuti baš se nije proslavio. Prvo je u klasičnoj kontri izbio sam pred suparnički gol i mlako pucao pa je vratar obranio, a u drugoj situaciji, kad mu je lopta dobačena s desna strane, iz blizine je prebacio vrata.

Mađarski je, pak, sastav u toj trećoj trećini imao idealnu priliku u 81. minuti kad je Ćurčija uspio neutralizirati vrlo neugodan udarac mađarskog napadača Živkovića upućenog u lijevi kut. Konačno, nakon ulaska još nekolicine igrača i u posljednjih petnaestak minuta, sve je moglo biti riješeno prije opisanog dramatičnog raspleta u posljednjim sekundama, jer je, poslije Mikolčićeva ubacivanja (u točno 100. minuti) najviši pred suparničkim vratima bio i inače stasiti Ježić, glavom dobro gađao, ali se istakao vratar Balasz. Kasnije je on napustio svoje mjesto, pa je tragičar postao treći mađarski vratar na toj utakmici i kapitulirao na opisani način, pa je NK Osijek, u cjelini za nijansu opasniji suparnik, došao do zasluženo izborene pobjede.

Za NK Osijek igrali su – u prve dvije četvrtine: Malenica, Karačić, Mersinaj, Hasić, kapetan Barišić, Čolina, Teklić, Bubanja, Akere, Omerović i Matković. U trećoj četvrtini krenuli su: Ćurčija, Vrbanac, Jelenić, Mkrtchyan, Bukvić, Petrusenko, Mikolčić, Peček, Dedić, Jovičić i kao kapetan Jakupović. Na početku posljednjeg razdoblja na travnjaku su se našli i Grahovac, Ježić i Kolarik, a potkraj susreta, u posljednjih petnaestak minuta, još i Mićić i Nekić.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

SPEEDWAY

VIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu

U Osijeku se odigrava prvi od tri turnira Europske lige

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ljubiteljima odbojke u Osijeku i Slavoniji i Baranji ovog se vikenda nudi nesvakidašnja poslastica, nastup muške i ženske reprezentacije u dvorani Gradski vrt. Naime, nakon što su uspješno odigrali turnire srednjoeuropskog MEVZA prvenstva u Sloveniji i Mađarskoj, odnosno poslije trijumfa naših odbojkaša i osvajanja prvog mjesta, te drugog mjesta odbojkašica, izabrani sastavi Ratka Perisa i Igora Arbutine očekuju nastupi na turnirima Europske lige u Osijeku.

Peris je, tako, nakon trijumfa u Mađarskoj dao našim najboljim odbojkašima nekoliko dana odmora, potom ih je opet okupio u Mariboru, a cijeli ovaj tjedan treniraju u Gradskom vrtu.

– Osijek je prvi, od tri turnira Europske lige – kaže Peris. – Nakon toga, tjedan kasnije, idemo u Finsku, a treći turnir odigrat ćemo u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je odlična u reprezentaciji, svi su dobili priliku, tako da mislim da smo na pravi način iskoristili mađarski turnir a i popeli smo se narang-listi CEV-a što nam je i cilj ove godine. Istina nije sve idealno, nekolicina igrača je ozlijeđeno, ali usprkos svemu tomu fokusirani smo na Europsku ligu i osječke utakmice.

Utakmice Europske lige, istih dana na istom parketu (od petka do nedjelje u Gradskom vrtu) naša ženska reprezentacija odmjerit će snage s Grčkom i Litvom. Izbornik Igor Arbutina, koji je okupio naše najboljem odbojkašice tjedan kasnije, također u Mariboru, nakon odigranog MEVZA prvenstva rekao je:

– Nama je taj turnir jako koristio, u potpunosti je ispunio svoju funkciju. Gotovo sve djevojke su igrale i pokazale da se na njih može računati u budućnosti. Naravno, vidi se da tu još uvijek ima dosta prostora za napredak, ali voljnim momentom smo jako zadovoljni. Na kraju smo osvojili drugo mjesto, iako rezultat nikako nije bio presudan, jer nam je glavni cilj ove sezone Europsko prvenstvo, tako da ćemo kroz MEVZA prvenstvo i Europsku ligu uigravati ekipu za to natjecanje.

U odnosu na MEVZA prvenstvo, u Osijeku se mogu očekivati i određene promjene u sastavu.

– Možda će biti nekih promjena, vidjet ćemo, jer imamo igračica koje su u procesu rehabilitacije nakon ozljeda. Ali, ono što je najvažnije, okosnica ekipe se zna. Imamo dosta igračica u rosteru tako da možemo sve isprobati –  rekao je Arbutina, kojeg s njegovim izabranicama, poslije osječkog, očekuju također još dva turnira Europske lige, u u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji.

  • RASPORED TURNIRA
  • Odbojkašice – PETAK: Hrvatska – Grčka; SUBOTA: Litva – Grčka; NEDJELJA: Hrvatska – Litva; sve utakmice počinju u 17 sati
  • Odbojkaši – PETAK: Hrvatska – Izrael; SUBOTA: Gruzija – Izrael; NEDJELJA: Hrvatska – Gruzija; sve utakmice počinju u 20 sati

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva

Tako je u Zagrebu izborila mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske

Objavljeno

.Dana

Objavio

U organizaciji AK Agram, u Zagrebu je minulog vikenda održano dvostruko juniorsko natjecanje atletskog Kupa i Ekipnog prvenstva Hrvatske. Dominirali su mladići i djevojke iz zagrebačkih klubova (rođeni između 2007. i 2010. godine), kojima su pripala prva tri mjesta u svim konkurencijama, s tim što je Mladost odnijela prva, Agram druga, a Dinamo-Zrinjevac treća mjesta u oba natjecanja.

Sudjelovali su i mladi atletičari i atletičarke osječke Slavonije Žito čiji su pojedinačni rezultati bili dovoljni za skromne klupske plasmane. Naime, za Kup Hrvatske juniorke su zauzele šesto, a juniori sedmo mjesto, što je „crveno-plavima“ ukupno bilo dovoljno za sveukupno šesto mjesto, dok su za Ekipno prvenstvo Hrvatske djevojke došle do zbira bodova dostatnog za peto, a mladići još jednom su bili sedmoplasirani.

Ovaj put najbolji pojedinačni učinak imala je Paula Šljivac ( 2007.) koja je u Zagrebu jedina pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva (težine 4 kg)  s 47,75 m čime je svom klubu za Kup donijela svih 12 bodova, a ekipi 735 bodova. Na taj način, Paula je izborila i mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koju očekuje nastup na šesteroboju juniorki i juniora u poljskom Raciborzu.

Paulin trener Benjamin Lovrić može biti ponosan i na svog još jednog učenika u bacanju kladiva, jer je Marko Adamović (2009.) u istoj disciplini bacio spravu od 6 kg na 40,40 metara, te za Kup osvojio deset bodova, a za ekipno natjecanje Slavoniji-Žito pridodao 592 boda.

Od ostalih osječkih predstavnika na tom dvodnevnom natjecanju, među petoplasiranima bili su Roko Dimić na 200 metara (22,94), Mihovil Vegar u skoku s motkom (3,50) i  ženska štafeta 4×100 metara u sastavu Marta Mađarac, Eva Martinović, Lana Barišić i Lucija Rajković (49,92). Svi su na kraju bili peti a osim tih rezultata, predstavnici Slavonije-Žito imali su tri šesta, po dva sedma, osma i deseta, te tri deveta mjesta.

Nedvojbeno, osječki bi klub bio bolje plasiran da sastavi nisu bili oslabljeni izostankom ozlijeđenih Stjepana Tarcala, Nikole Šešuma, Gabriela Ovničevića, Marije Sajter i Patricije Kladarić, koje su njihovi treneri čuvali za nadolazeća natjecanja.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ŠAH Tročlana ekipa osječkih studentica osvojila naslov sveučilišnih prvakinja Hrvatske

Dečki su završili na četvrtom mjestu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Veliki uspjeh postigla je ženska ekipa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera na šahovskom turniru UniSport Finalsa , odigranom u hotelu Albatros u Poreču. Naime, tercet osječkih studentica osvojio je naslov sveučilišnog prvaka Hrvatske za 2026. godinu!

Izvjestitelji su se složili u procjeni da se igralo „u mirnoj, ali izrazito napetoj atmosferi, te da je još to natjecanje pokazalo koliko koncentracije, strpljenja i hladne glave stoji iza svakog poteza“. Na 64 crno-bijelih polja vodile su se prave male strateške bitke, gdje je svaki potez mogao promijeniti tijek turnira.

Na kraju, u ženskoj konkurenciji sedam ekipa, šahistice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uvjerljivo su trijumfirale nakon što su pobijedile sve svoje suparnice, pet puta s maksimalnih 3:0 pobjeda!

Anja Jovanović (inače, članica ŠK Trpinja), Ester Jurić i Petra Vidović (Radnik, Velimirovac) ponijele su u grad na Dravi lijep pokal organizatora do kojeg su došle poglavito zahvaljujući pobjedi nad trojkom Sveučilišta u Zagrebu (2:1) koja je zauzela drugo mjesto, a treće mjesto pripalo je Sveučilištu u Rijeci. Poredak ostalih: 4. Sveučilište u Splitu, 5. Tehničko veleučilište u Zagrebu, 6. Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru i 7. Veleučilište Sjever.

U muškoj konkurenciji sveučilišnog prvenstva Hrvatske, pak, nastupilo je 12 momčadi, a „zlato“ je otišlo u ruke šahista Sveučilišta u Zagrebu, koji su tijekom turnira pokazali stabilnost i sigurnost u ključnim trenucima, na drugo mjesto plasirali su se studenti  Sveučilišta u Rijeci, dok je „broncu osvojilo“ Tehničko veleučilište u Zagrebu.

Osječki studenti, odreda članovi šahovskog prvoligaša Ferita iz grada na Dravi, zauzeli su četvrto mjesto s osam pobjeda i poraza, a igrali su Luka Jovčić, Antonio Sabolić i Fran Topalić. Iza njih plasirali su se Sveučilište Sjever, Sveučilište u Splitu i ostali.

Foto: UniSport Hrvatska

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ODBOJKA Osječke studentice u Poreču postale državne prvakinje, a dečki su viceprvaci

Sjajan uspjeh ekipa Sveučilišta J. J. Stossmayera na završnici studentskog Prvenstva Hrvatske u odbojci

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sport Halle Plava laguna u Poreču odigrane su minulog vikenda završne utakmice odbojkaškog prvenstva hrvatskih sveučilišta u odbojci. Nakon što smo nedavno pisali o podvigu darovitih Osječanki na završnom turniru prvenstva Hrvatske za kadetkinje, turniru igranom u Zadru, ljubiteljima sporta u gradu na Dravi stigle su nove lijepe odbojkaške vijesti. Ovaj put, riječ je o završnici studentskog prvenstva Hrvatske, na kojem su studentice i studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zaista ugodno iznenadili.

Posebno se to odnosi na ženski sastav, koji se okitio naslovom prvakinja Hrvatske! Pod vodstvom Miroslava Đekića i predstavnika Sveučilišta Ivana Trusića, osječke studentice-odbojkašice u polufinalu nadigrale Sveučilište u Rijeci s 3:1 (18, – 23, 15,19), a potom u dramatičnom finalu i favorizirane suparnice Sveučilišta u Zagrebu s 3:2 (20,-18,22,-19,12).

Do tog su trijumfa došle Sara Balaž, Sanja Brocić, Sara Đurišić, Ivana Lovrić, Ana Mlinarić, Rea Rajndl, Inga Rukovanjski, Marija Sesar, Dunja Veselčić, pa Tatjana Gajić, Anja Jurić, Lucija Lizatović, Karla Miloloža, Nika Viševikć, Teisa Weinand, s tim što su u prednatjecanjima nastupile i, ovaj put izostale, Lea Bešlić, Dorja Ivanović, Maria Lovrić i Leonarda Stojković, kao i izbornik Milenko Korica.

Inače, u utakmici za 3. mjesto, Splićanke su pobijedile studentsku ekipu iz Rijeke s 3:1 (-22, 19, 23, 22).

Studenti osječkog sveučilišta, međutim, nisu uspjeli nadmašiti Sveučilišta u Zagrebu. Naime, poslije uvjerljivih 3:0 (12, 15, 20) nad Sveučilištem u Rijeci, momčad Josipa Jurja Strossmayera u finalu je doživjela isti takav poraz s 3:0 (18, 18, 26) od studenata Sveučilišta u Zagrebu i vratila se u Osijek s naslovom državnog viceprvaka.

Na trećem mjestu završilo je Tehničko sveučilište u Zagrebu poslije pobjede nad Riječanima  (3:1).

Trener Marin Marinović, te Mijo Ćurić, službena osoba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, vodili su u Poreču ovu momčad: Matko Grgić, Ivan Gudelj, David Šmital, Šimun Ižaković, Mislav Karačić, Petar Mikolčević, Borna Rakitničan, Eugen Sesar, Jakov Šušnjara, te Kristijan Bečeheli, Andrej Čeke, Petar Majer, Dorijan Šimunić i Domagoj Vukosavljević. Nedostajali su, iz momčadi s prednatjecanja, Zvonimir Bogdanović, Istok Celin, Marin Rupčić, Zoran Škrinjarić, Lovro Škugor, Dino Šoš, Petar Habrka i reprezentativac Marko Kovačević, te trener Mario Teppert.

Foto: UniSport Hrvatska

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ŽDRIJEB Bijelo-plavi novu sezonu započinju s dva gostovanja, oba u Velikoj Gorici!

Tek u trećem kolu prvu utakmicu na Opus Areni igraju protiv Lokomotive

Objavljeno

.Dana

Objavio

Neobičan će start u novom državnom prvenstvu imati momčad NK Osijek! Naime, u prostorijama HNS-a obavljen je ždrijeb natjecateljskih brojeva za prvenstvo Supersport Hrvatske nogometne lige 2026./2027. na temelju kojih je sačinjen i raspored utakmica sa startom 1. kolovoza. U tom 1. kolu, „bijelo-plavi“ će biti gosti HNK Gorica u Velikoj Gorici, a tjedan kasnije, što je doista raritet, nastupit će na istom stadionu gdje će novi prvoligaš Rudeš iz Zagreba ugošćavati svoje suparnike.

Tek poslije toga, u trećem vikendu kolovoza ’26, bit će odigrana prva utakmica u novoj sezoni na Opus Areni, kad će u 3. kolu osječki ljubitelji nogometa moći vidjeti novo izdanje zagrebačke Lokomotive.

Evo i raspored preostalih nastupa osječkog prvoligaša u prvoj rundi: gostovanje u Splitu protiv Hajduka, pa ugošćavanje Slaven Belupa i potom (6. kolo) slijedi još jedno teško gostovanje na Rujevici protiv HNK Rijeka, a odmah zatim na Pampas će doći prvak Dinamo. U posljednje dvije utakmice prvog „kruga“ (od četiri, kao i dosad u 36 kola) osječka će momčad biti gost Varaždinaca i, onda, domaćin Istri 1961.

Dakako, to znači i da je NK Osijek, na početku druge runde, u 10. i 11. kolu, dvaput uzastopce domaćin na Opus Areni – nogometašima iz Turopolja i novaku u Ligi.

Raspored utakmica, dakako, sastavljen je na temelju Bergerovih tablica sukladno izvučenim natjecateljskim brojevima. A klubovi su ovaj put imali ovu (ne)sreću: 1 HNK Rijeka, 2. GNK Dinamo, 3. NK Varaždin, 4. Istra 1961, 5. HNK Gorica, 6. NK Osijek, 7. Lokomotiva, 8. Hajduk, 9. Slaven Belupo i – 10 Rudeš. 

Zasad se zna samo da će se prvih osam kola igrati u isto toliko subota i(li) nedjelja od 1. kolovoza do 19. rujna, dok će se 9. kolo igrati 10. listopada. HNS će naknadno odrediti termine preostalih kola.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Najlaćarnije