SPEEDWAY
OSIJEK – LOKOMOTIVA 1:1 Bijelo-plavi izbjegli poraz, njih desetorica uspjela spasiti bod
Zagrepčani su šezdesetak minuta igrali s igračem više
Umjesto pobjede, koja bi označila početak bijega sa samog začelja Superspofrt HNL-a, momčad NK Osijek u nedjelju je na svom stadionu na Pampasu morala sasvim zadovoljna napustiti travnjak Opus Arene. Jer, Lokomotiva je, u cjelini, ostavila bolji dojam i razumljivo je što njihov trener Nikica Jelavić nije skrivao nezadovoljstvo, ali i u njemu je skriven dio razloga što su „bijelo-plavi“ izbjegli poraz jer, igrajući šezdesetak minuta s igračem više, Zagrepčani nisu realizirali nijednu stvorenu priliku a na trenutke su u drugom poluvremenu, povremeno odavali dojam – bahatih nogometaša! Kao da su bili uvjereni da će sačuvati prednost stečenu iz kaznenog udarca u 43. minuti, što im se osvetilo.
Tko, međutim, zna kako bi se odvijala utakmica da se u 15. minuti nije istakao gostujući vratar Josip Posavec, ili da Ukrajinac Petrusenko nije bezglavo „zaradio“ crveni karton u 28. Domaćin je, naime, stvorio stopostotnu priliku nakon samo petnaestak minuta igre kad je Šopov stavio na muke vratara gostiju, Posavec je sjajno obranio, a kad je odbijenu loptu i Bukvić, još opasnije, uputio prema mreži – opet se bacio Lokomotivin čuvar mreže i spriječio pogodak. Imao je pritom i dosta sreće, jer ga je lopta kod Bukvićeva šuta – pogodila u glavu! Uslijedilo je razdoblje izjednačene igre, a onda je Petrusenko, kao posljedicu lošeg „štopanja“ lopte, preoštro startao na Antolića i, uz ranije dobiveni žuti, u ruci suca Ivana Vukančića iz Benkovca ugledao i – crveni karton ostavivši suigrače, kako se to kolokvijalno kaže, na cjedilu.
0:1 Ipak, ključni trenutak prvog poluvremena vidjeli smo kad je Brazilac Renan Borges Guedes krajnje neoprezno startao na Boškovića kojem je lopta već izmakla kontroli i završila bi izvan okvira terena, zahvatio na rubu kaznenog prostora suparnikovu nogu, a sudac Vukančić (kasnije i nakon savjetovanja s VAR sobom, u kojoj je „glavni“ bio Mario Zebec) bez razmišljanja pokazao na „bijelu točku“. Praktično poklonjen kazneni udarac Marko Pajač je, šutiravši po sredini gola dok je Malenica krenuo u lijevu stranu, pretvorio u vodstvo Lokomotive – 0:1,43. minuta).
U drugom poluvremenu zaigrao je i rekonvalescent Anton Matković, ali bez konkretnijeg učinka jer su domaći, samo djelomice zbog činjenice da su ostali s igračem manje, najviše vremena proveli u svojoj polovici terena čini se čekajući pogrešku suparnika i tako bar poravnali. Ne bi to i dočekali da njihov kapetan Marko Malenica još jednom nije dokazao visoku klasu. Kapetan gostiju Denis Kolinger (57.), malo iskosa desetak metara od domaćih vratiju, efektno je pucao škaricama ali je Malenica bio na mjestu, isto kao i Luka Jelenić (61) glavom na gol-crti otklonio mrtvu priliku gostiju. I, onda, nakon svega, dogodilo se da – tko čeka taj dočeka!
1:1 David Čolina s desne strane je rukom bacio loptu u šesnaesterac Lokomotive, prvi je šutirao Ivan Cvijanović, a kad su gosti odbili loptu, u drugom pokušaju, Jelenić ljevicom je gađao desne rašlje nemoćnog golmana gostiju. Na kraju, u tzv. sudačkoj nadoknadi vremena, opet su strijepili domaći navijači, jer su i Stojaković i Virgili Fernandez uz malo više prisebnosti mogli režirati rezultat u korist gostiju.
– Nisam zadovoljan rezultatom, drugo poluvrijeme smo bili očekivano bolji jer imali smo igrača više i stvorili dosta šansi. Nisam zadovoljan bodom jer smatram kako smo izgubili dva boda. Imali smo 20 udaraca u gol i jednostavno moramo biti bolji u realizaciji – izjavio je poslije susreta Nikica Jelavić, trener „lokosa“ čime je u najkraćem sažeo nedjeljni susret na Opus Areni, u kojem njegova momčad ni u petom pokušaju uzastopce nije uspjela postići pobjedu!
„Bijelo-plavima“, pak, bod je, poslije onoga što su pokazali pred dosad najmanjim brojem gledatelja na Pampasu ove sezone (2.742), pravo bogatstvo jer više nisu posljednji na ljestvici. Sad je NK Osijek deveti s 11 bodova, koliko ima i „fenjeraš“ Vukovar 1991 s nešto slabijom gol-razlikom, a u sljedećem kolu susret će se upravo – slavonski prvoligaši međusobno.
Za NK Osijek igrali su: Malenica, Guedes (od 81. Mersinaj), Jelenić, Mkrtchyan, Čolina (od 81. Jovičić), Petrusenko, Šopov (od 35. Cvijanović), Bukvuić (od 46. Matković), Omerović (od 66. Peček) i Jakupović.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SPEEDWAY
VIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu
U Osijeku se odigrava prvi od tri turnira Europske lige
Ljubiteljima odbojke u Osijeku i Slavoniji i Baranji ovog se vikenda nudi nesvakidašnja poslastica, nastup muške i ženske reprezentacije u dvorani Gradski vrt. Naime, nakon što su uspješno odigrali turnire srednjoeuropskog MEVZA prvenstva u Sloveniji i Mađarskoj, odnosno poslije trijumfa naših odbojkaša i osvajanja prvog mjesta, te drugog mjesta odbojkašica, izabrani sastavi Ratka Perisa i Igora Arbutine očekuju nastupi na turnirima Europske lige u Osijeku.
Peris je, tako, nakon trijumfa u Mađarskoj dao našim najboljim odbojkašima nekoliko dana odmora, potom ih je opet okupio u Mariboru, a cijeli ovaj tjedan treniraju u Gradskom vrtu.
– Osijek je prvi, od tri turnira Europske lige – kaže Peris. – Nakon toga, tjedan kasnije, idemo u Finsku, a treći turnir odigrat ćemo u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je odlična u reprezentaciji, svi su dobili priliku, tako da mislim da smo na pravi način iskoristili mađarski turnir a i popeli smo se narang-listi CEV-a što nam je i cilj ove godine. Istina nije sve idealno, nekolicina igrača je ozlijeđeno, ali usprkos svemu tomu fokusirani smo na Europsku ligu i osječke utakmice.
Utakmice Europske lige, istih dana na istom parketu (od petka do nedjelje u Gradskom vrtu) naša ženska reprezentacija odmjerit će snage s Grčkom i Litvom. Izbornik Igor Arbutina, koji je okupio naše najboljem odbojkašice tjedan kasnije, također u Mariboru, nakon odigranog MEVZA prvenstva rekao je:
– Nama je taj turnir jako koristio, u potpunosti je ispunio svoju funkciju. Gotovo sve djevojke su igrale i pokazale da se na njih može računati u budućnosti. Naravno, vidi se da tu još uvijek ima dosta prostora za napredak, ali voljnim momentom smo jako zadovoljni. Na kraju smo osvojili drugo mjesto, iako rezultat nikako nije bio presudan, jer nam je glavni cilj ove sezone Europsko prvenstvo, tako da ćemo kroz MEVZA prvenstvo i Europsku ligu uigravati ekipu za to natjecanje.
U odnosu na MEVZA prvenstvo, u Osijeku se mogu očekivati i određene promjene u sastavu.
– Možda će biti nekih promjena, vidjet ćemo, jer imamo igračica koje su u procesu rehabilitacije nakon ozljeda. Ali, ono što je najvažnije, okosnica ekipe se zna. Imamo dosta igračica u rosteru tako da možemo sve isprobati – rekao je Arbutina, kojeg s njegovim izabranicama, poslije osječkog, očekuju također još dva turnira Europske lige, u u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji.
- RASPORED TURNIRA
- Odbojkašice – PETAK: Hrvatska – Grčka; SUBOTA: Litva – Grčka; NEDJELJA: Hrvatska – Litva; sve utakmice počinju u 17 sati
- Odbojkaši – PETAK: Hrvatska – Izrael; SUBOTA: Gruzija – Izrael; NEDJELJA: Hrvatska – Gruzija; sve utakmice počinju u 20 sati
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SPEEDWAY
ATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva
Tako je u Zagrebu izborila mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske
U organizaciji AK Agram, u Zagrebu je minulog vikenda održano dvostruko juniorsko natjecanje atletskog Kupa i Ekipnog prvenstva Hrvatske. Dominirali su mladići i djevojke iz zagrebačkih klubova (rođeni između 2007. i 2010. godine), kojima su pripala prva tri mjesta u svim konkurencijama, s tim što je Mladost odnijela prva, Agram druga, a Dinamo-Zrinjevac treća mjesta u oba natjecanja.
Sudjelovali su i mladi atletičari i atletičarke osječke Slavonije Žito čiji su pojedinačni rezultati bili dovoljni za skromne klupske plasmane. Naime, za Kup Hrvatske juniorke su zauzele šesto, a juniori sedmo mjesto, što je „crveno-plavima“ ukupno bilo dovoljno za sveukupno šesto mjesto, dok su za Ekipno prvenstvo Hrvatske djevojke došle do zbira bodova dostatnog za peto, a mladići još jednom su bili sedmoplasirani.
Ovaj put najbolji pojedinačni učinak imala je Paula Šljivac ( 2007.) koja je u Zagrebu jedina pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva (težine 4 kg) s 47,75 m čime je svom klubu za Kup donijela svih 12 bodova, a ekipi 735 bodova. Na taj način, Paula je izborila i mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koju očekuje nastup na šesteroboju juniorki i juniora u poljskom Raciborzu.
Paulin trener Benjamin Lovrić može biti ponosan i na svog još jednog učenika u bacanju kladiva, jer je Marko Adamović (2009.) u istoj disciplini bacio spravu od 6 kg na 40,40 metara, te za Kup osvojio deset bodova, a za ekipno natjecanje Slavoniji-Žito pridodao 592 boda.
Od ostalih osječkih predstavnika na tom dvodnevnom natjecanju, među petoplasiranima bili su Roko Dimić na 200 metara (22,94), Mihovil Vegar u skoku s motkom (3,50) i ženska štafeta 4×100 metara u sastavu Marta Mađarac, Eva Martinović, Lana Barišić i Lucija Rajković (49,92). Svi su na kraju bili peti a osim tih rezultata, predstavnici Slavonije-Žito imali su tri šesta, po dva sedma, osma i deseta, te tri deveta mjesta.
Nedvojbeno, osječki bi klub bio bolje plasiran da sastavi nisu bili oslabljeni izostankom ozlijeđenih Stjepana Tarcala, Nikole Šešuma, Gabriela Ovničevića, Marije Sajter i Patricije Kladarić, koje su njihovi treneri čuvali za nadolazeća natjecanja.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
ŠAH Tročlana ekipa osječkih studentica osvojila naslov sveučilišnih prvakinja Hrvatske
Dečki su završili na četvrtom mjestu
Veliki uspjeh postigla je ženska ekipa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera na šahovskom turniru UniSport Finalsa , odigranom u hotelu Albatros u Poreču. Naime, tercet osječkih studentica osvojio je naslov sveučilišnog prvaka Hrvatske za 2026. godinu!
Izvjestitelji su se složili u procjeni da se igralo „u mirnoj, ali izrazito napetoj atmosferi, te da je još to natjecanje pokazalo koliko koncentracije, strpljenja i hladne glave stoji iza svakog poteza“. Na 64 crno-bijelih polja vodile su se prave male strateške bitke, gdje je svaki potez mogao promijeniti tijek turnira.
Na kraju, u ženskoj konkurenciji sedam ekipa, šahistice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uvjerljivo su trijumfirale nakon što su pobijedile sve svoje suparnice, pet puta s maksimalnih 3:0 pobjeda!
Anja Jovanović (inače, članica ŠK Trpinja), Ester Jurić i Petra Vidović (Radnik, Velimirovac) ponijele su u grad na Dravi lijep pokal organizatora do kojeg su došle poglavito zahvaljujući pobjedi nad trojkom Sveučilišta u Zagrebu (2:1) koja je zauzela drugo mjesto, a treće mjesto pripalo je Sveučilištu u Rijeci. Poredak ostalih: 4. Sveučilište u Splitu, 5. Tehničko veleučilište u Zagrebu, 6. Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru i 7. Veleučilište Sjever.
U muškoj konkurenciji sveučilišnog prvenstva Hrvatske, pak, nastupilo je 12 momčadi, a „zlato“ je otišlo u ruke šahista Sveučilišta u Zagrebu, koji su tijekom turnira pokazali stabilnost i sigurnost u ključnim trenucima, na drugo mjesto plasirali su se studenti Sveučilišta u Rijeci, dok je „broncu osvojilo“ Tehničko veleučilište u Zagrebu.
Osječki studenti, odreda članovi šahovskog prvoligaša Ferita iz grada na Dravi, zauzeli su četvrto mjesto s osam pobjeda i poraza, a igrali su Luka Jovčić, Antonio Sabolić i Fran Topalić. Iza njih plasirali su se Sveučilište Sjever, Sveučilište u Splitu i ostali.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ODBOJKA Osječke studentice u Poreču postale državne prvakinje, a dečki su viceprvaci
Sjajan uspjeh ekipa Sveučilišta J. J. Stossmayera na završnici studentskog Prvenstva Hrvatske u odbojci
U Sport Halle Plava laguna u Poreču odigrane su minulog vikenda završne utakmice odbojkaškog prvenstva hrvatskih sveučilišta u odbojci. Nakon što smo nedavno pisali o podvigu darovitih Osječanki na završnom turniru prvenstva Hrvatske za kadetkinje, turniru igranom u Zadru, ljubiteljima sporta u gradu na Dravi stigle su nove lijepe odbojkaške vijesti. Ovaj put, riječ je o završnici studentskog prvenstva Hrvatske, na kojem su studentice i studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zaista ugodno iznenadili.
Posebno se to odnosi na ženski sastav, koji se okitio naslovom prvakinja Hrvatske! Pod vodstvom Miroslava Đekića i predstavnika Sveučilišta Ivana Trusića, osječke studentice-odbojkašice u polufinalu nadigrale Sveučilište u Rijeci s 3:1 (18, – 23, 15,19), a potom u dramatičnom finalu i favorizirane suparnice Sveučilišta u Zagrebu s 3:2 (20,-18,22,-19,12).

Do tog su trijumfa došle Sara Balaž, Sanja Brocić, Sara Đurišić, Ivana Lovrić, Ana Mlinarić, Rea Rajndl, Inga Rukovanjski, Marija Sesar, Dunja Veselčić, pa Tatjana Gajić, Anja Jurić, Lucija Lizatović, Karla Miloloža, Nika Viševikć, Teisa Weinand, s tim što su u prednatjecanjima nastupile i, ovaj put izostale, Lea Bešlić, Dorja Ivanović, Maria Lovrić i Leonarda Stojković, kao i izbornik Milenko Korica.
Inače, u utakmici za 3. mjesto, Splićanke su pobijedile studentsku ekipu iz Rijeke s 3:1 (-22, 19, 23, 22).
Studenti osječkog sveučilišta, međutim, nisu uspjeli nadmašiti Sveučilišta u Zagrebu. Naime, poslije uvjerljivih 3:0 (12, 15, 20) nad Sveučilištem u Rijeci, momčad Josipa Jurja Strossmayera u finalu je doživjela isti takav poraz s 3:0 (18, 18, 26) od studenata Sveučilišta u Zagrebu i vratila se u Osijek s naslovom državnog viceprvaka.
Na trećem mjestu završilo je Tehničko sveučilište u Zagrebu poslije pobjede nad Riječanima (3:1).

Trener Marin Marinović, te Mijo Ćurić, službena osoba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, vodili su u Poreču ovu momčad: Matko Grgić, Ivan Gudelj, David Šmital, Šimun Ižaković, Mislav Karačić, Petar Mikolčević, Borna Rakitničan, Eugen Sesar, Jakov Šušnjara, te Kristijan Bečeheli, Andrej Čeke, Petar Majer, Dorijan Šimunić i Domagoj Vukosavljević. Nedostajali su, iz momčadi s prednatjecanja, Zvonimir Bogdanović, Istok Celin, Marin Rupčić, Zoran Škrinjarić, Lovro Škugor, Dino Šoš, Petar Habrka i reprezentativac Marko Kovačević, te trener Mario Teppert.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ŽDRIJEB Bijelo-plavi novu sezonu započinju s dva gostovanja, oba u Velikoj Gorici!
Tek u trećem kolu prvu utakmicu na Opus Areni igraju protiv Lokomotive
Neobičan će start u novom državnom prvenstvu imati momčad NK Osijek! Naime, u prostorijama HNS-a obavljen je ždrijeb natjecateljskih brojeva za prvenstvo Supersport Hrvatske nogometne lige 2026./2027. na temelju kojih je sačinjen i raspored utakmica sa startom 1. kolovoza. U tom 1. kolu, „bijelo-plavi“ će biti gosti HNK Gorica u Velikoj Gorici, a tjedan kasnije, što je doista raritet, nastupit će na istom stadionu gdje će novi prvoligaš Rudeš iz Zagreba ugošćavati svoje suparnike.
Tek poslije toga, u trećem vikendu kolovoza ’26, bit će odigrana prva utakmica u novoj sezoni na Opus Areni, kad će u 3. kolu osječki ljubitelji nogometa moći vidjeti novo izdanje zagrebačke Lokomotive.
Evo i raspored preostalih nastupa osječkog prvoligaša u prvoj rundi: gostovanje u Splitu protiv Hajduka, pa ugošćavanje Slaven Belupa i potom (6. kolo) slijedi još jedno teško gostovanje na Rujevici protiv HNK Rijeka, a odmah zatim na Pampas će doći prvak Dinamo. U posljednje dvije utakmice prvog „kruga“ (od četiri, kao i dosad u 36 kola) osječka će momčad biti gost Varaždinaca i, onda, domaćin Istri 1961.
Dakako, to znači i da je NK Osijek, na početku druge runde, u 10. i 11. kolu, dvaput uzastopce domaćin na Opus Areni – nogometašima iz Turopolja i novaku u Ligi.
Raspored utakmica, dakako, sastavljen je na temelju Bergerovih tablica sukladno izvučenim natjecateljskim brojevima. A klubovi su ovaj put imali ovu (ne)sreću: 1 HNK Rijeka, 2. GNK Dinamo, 3. NK Varaždin, 4. Istra 1961, 5. HNK Gorica, 6. NK Osijek, 7. Lokomotiva, 8. Hajduk, 9. Slaven Belupo i – 10 Rudeš.
Zasad se zna samo da će se prvih osam kola igrati u isto toliko subota i(li) nedjelja od 1. kolovoza do 19. rujna, dok će se 9. kolo igrati 10. listopada. HNS će naknadno odrediti termine preostalih kola.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
-
Kožara1 dan od objavePUF! Automobilom se zabio ravno u ulazna vrata pekare Retfala na uglu Čvrsničke i Kalničke
-
Pija raport1 dan od objaveDOBRO SU RODILE Nevjerojatno, ali cijena marelica znatno je niža nego prošle godine
-
Kovinar1 dan od objaveLJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
-
Mobilia1 dan od objaveDONJODRAVSKA Radovi u ulici koja će konačno dobiti asfalt i infrastrukturu u punom zamahu
-
Šećerana1 dan od objavePOSH STORE Second hand sajam na livadi kod Rondela, sve je po 1 euro za pse iz Azila
-
Analit8 sati od objaveGROBLJE DONJI GRAD Oštećenja na zidu su učvršćena daskama, a što ako se sruši na grobnice
-
Mobilia11 sati od objaveEUROPSKA AVENIJA Nove mladice posađene duž cijele ulice u vrećama su za navodnjavanje
-
Šećerana5 sati od objaveMARTA TRIPOLSKI Na proslavi 35. obljetnice ljekarni oživjele su stare crno-bijele slike
-
Klopa9 sati od objaveCARSKA PITA Brza je i ukusna, idealna za doručak ili večeru, priprema se bez brašna i ulja
