Connect with us

SPEEDWAY

RUKOMET Djevojke nakon dva kola bez bodova, a dečki su vrhunski raspoloženi na treninzima

Posve različita raspoloženja u redovima osječkih rukometnih prvoligaša uoči novih utakmica

Objavljeno

.Dana

Ovoga vikenda oba osječka rukometna prvoligaša igrat će susrete 3. kola na Zrinjevcu. Učenici Frane Veraje u subotu ugošćuju sastav Dugog Sela, a rukometašice će dan kasnije ugostiti novog slavonskog rivala iz Slavonskog Broda s tim što novonastala situacija može itekako zabrinuti njihove pristalice. Naime, oboljeli trener Zdenko Kordi nije ni putovao u Rijeku (gdje je ŽRK Osijek doživio visok poraz od Zameta, 30:22), gdje je ekipu posve sam morao voditi njegov pomoćnik Zoran Dorić (stoji, prvi slijeva na skupnoj fotografiji), propustio je i nekoliko posljednjih treninga, a nije poznato ni hoće li i u nedjelju biti na klupi sa svojim učenicama.

– Zbog obveza na radnom mjestu (!) na Rijeku nije putovala naša golmanica Katarina Borac, a kod kuće je ostala i lakše ozlijeđene nova reprezentativka Petra Frančić – ispričao nam je Kordić, kojem debi u trenerskoj ulozi na prvoligaškoj sceni sigurno neće ostati u lijepoj uspomeni. Međutim, Dorića optimizam nije napustio, pa priželjkuje svoju prvu prvoligašku pobjedu u trenerskoj ulozi.

– Svjesni smo da nas očekuje težak dvoboj protiv motiviranog i organiziranog protivnika, ali isto tako vjerujemo da se možemo u ovom kratkom vremenu što bolje pripremiti, ući u igru kompletni, kako bismo pred domaćom publikom pružili kvalitetnu i pokušali doći do prvih bodova u novom prvenstvu. U tim bi nam nastojanjima u nedjelju itekako dobro došla „osma igračica“, kao nikad ranije nužna potpora navijača s tribina.

Dorićev posljednji apel nikako nije pila naopako, jer Osječanke u prva dva kola nisu osvojile ni bod, a brodski novak pokazao je u susretu s RK Sinj da nije zalutao u elitni razred CRO ženskog rukometa jer je kao domaćin deklasirao RK Sinj (30:22). Utakmica ŽRK Osijek – Brod igra se u nedjelju, 28. rujna u 18 sati u Zrinjevcu.

Dijametralno suprotno je raspoloženje u redovima rukometaša Osijeka, koji su prije tjedan dana u Kutini pokazali da su u novu sezonu ušli potpuno spremni, deklasirali su Moslavinu čak s 26:16, uknjižili prve bodove pa osokoljeni ugošćuju momčad MRK Dugo Selo. Na pogrešan bi zaključak neupućene mogao navesti rezultat subotnjeg gosta Zrinjevca, koji je u 2. kolu poražen kod kuće od RK Poreč (27:28), jer je isti sastav Tonija Čoline na startu neočekivano pobijedio favorita u Sesvetama, pa će se na osječkom parketu sučeliti momčadi koje poslije prva dva kola Lige B Paket24 Premijer lige Hrvatske koje na svom kontu zasad imaju po dva osvojena boda.

Frano Veraja nema poteškoća sličnih kolegi Kordiju, a što je itekako također bitno, sastav je kompletan, uz malo više sportske sreće na samom startu sada bi već imao stopostotni bodovni učinak. Baš to iznjedrilo je apsolutni Verajin optimizam:

– Zaista sam zadovoljan zalaganjem, borbenošću i discipliniranim ispunjavanjem postavljenih zadataka, pa nam Kutinjani objektivno nisu mogli odoljeti – reći će Veraja. – Prvi bodovi utjecali su i na vrhunsko raspoloženje na ovotjednim treninzima, što bi se moralo odraziti i na igru, odnosno na još jednu dobru partiju i novu pobjedu!

Utakmica RK Osijek – MRK Dugo Selo igra se u subotu u 18 sati u Zrinjevcu. Osječki rukometaši imaju donekle i dodatnu obvezu stvaranja optimalnog ozračja, jer ih u 4. kolu, 1. listopada u Našicama, očekuje slavonski derbi s velikim favoritom Nexeom.

Foto: Arhiva klubova

SPEEDWAY

PADOBRANSKO PRVENSTVO Helena ispred Jadranke, Aeroklub Osijek momčadski viceprvak

Uspjeh je tim veći, jer prave treninge za kvalitetna dostignuća nisu imali od 2023.

Objavljeno

.Dana

Objavio

Bez obzira što u svom gradu nemaju potrebne uvjete za rad i pripreme, članovi Aerokluba Osijek nastupili su u Sinju na 33. državnom padobranskom prvenstvu. Svaki je natjecatelj imao po osam skokova u cilj uz naknadno polufinale za deset i pet za najboljih pet sudionika.

U pojedinačnoj konkurenciji nastupile su samo tri padobranke, a prvakinja je postala Helena Janson ispred klupske kolegice Jadranke, obje iz AK Osijek, dok je na trećem mjestu završila Veselka Klobučarić Pirc (Para klub Croatia, Zagreb). Prvak Hrvatske u muškoj konkurenciji postao je Nedjeljko Brdar, član AK Rijeka, drugo mjesto zauzeo je Goran Ratkajec (Cumulus, Opatija), a treće sinjski padobranac Matko Vuković.

Što se Osječana tiče, Dino Vučković zauzeo je peto mjesto, Siniša Živko bio je deseti, a Roko Erceg plasirao se na 14. mjesto. Momčadski je prvak postao AK Sinj, na drugo mjesto plasirao se AK Osijek, a treće mjesto pripalo je zagrebačkom PK Croatia.

Dakako, bili su zanimljivi dojmovi osječkih padobranaca, s obzirom da u Sinju nisu nastupili ravnopravni u odnosu na suparnike koji nemaju klupskih poteškoća za djelovanje i normalne pripreme, kao što ih, nažalost, već duže ima AK Osijek.

– Gledajući rezultatski, naš ukupni nastup može dobiti pozitivnu ocjenu jer smo posljednje skokove u Osijeku imali još prošle godine,a prave treninge za kvalitetna dostignuća nismo imali od 2023. godine otkad nam je aerodrom zatvoren – rekla je na povratku kući Jadranka Zaradić.

– Nažalost, zbog svega toga sve je manje natjecatelja u klasičnim disciplinama – skok na cilj, a žena još manje, jer si kao i u ostalim sportovima ljudi, i žene i muškarci, uzmu neke životne prioritete u životu ili si naš dosta zahtjevan sport ne mogu uklopiti u svakidašnjicu i rijetki su koji to uspiju sve uklopiti, ali s dosta odricanja.

Usprkos svim spomenutim nedaćama, osječke padobranke planirale su ove godine nastupiti i na tri međunarodna natjecanja. Janson i Zaradić će, tako, od 25. do 28. ovoga mjeseca skakati na Svjetskom kupu u slovenskom Bledu, a nakon tog tradicionalnog okupljanja svjetskih padobranki i padobranaca, nadaju se sudjelovati na Svjetskom prvenstvu u Slovačkoj, u mjestu Spišska Nova Ves, od kraja kolovoza prvih dana rujna, da bi sezonu zaokružili Svjetskim kupom u Italiji, u Bellunu, od 6. do 9. rujna. Dakako, sva velika natjecanja financira Hrvatski zrakoplovni savez.

Foto: AK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

NOVO RAZDOBLJE Bijelo-plavi odradili prvi trening pod vodstvom argentinskog trenera

Federico Bessone počeo je rad s 25 igrača

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na jednom od pomoćnih terena Opus Arene osječki nogometni profesionalci, koji bi sljedeće sezone trebali biti okosnica NK Osijek u prvenstvu Supersport HNL održali su prvi trening na početku priprema pod vodstvom novog trenera Federica Bessonea.

Argentinac je imao na okupu 25 igrača jer su se pozivu odzvali Marko Malenica, Nikola Tony Ćurčija, Petar Tolić, Jon Mersinaj, Emin Hasić, Luka Jelenić, Šimun Begović, Luka Posavec, Krešimir Vrbanac, Roko Jurišić, David Kalem, Oleksandr Petrusenko, Fran Peček, Luka Vrbančić, Niko Farkaš, Šimun Mikolčić, Domagoj Bukvić, Admir Ljatifi, Andrej Mićić, Nail Omerović, Miloš Jovičić, Arnel Jakupović, Jakov Dedić, Marino Žeravica i Mateo Bačić, koji je bio na posudbi u Sesvetama. Izdvojeno od ostalih vježbali su rekovalescenti Stanislav Shopov i Yannick Toure.

Novi će stručni stožer naknadno upoznati darovite Mateja Grahovca, Ivana Kolarika, Jonu Ježića i Ivana Barića, koji su na pripremama U-19 reprezentacije Hrvatske koju uskoro očekuje sudjelovanje na Europskom prvenstvu u Walesu (od 27. lipnja do 19. srpnja).

Zasad su izvan terena još uvijek rekonvalescenti Anton Matković, Mateo Mejia i mladi vratar Jan Hlapčić, dok je još upitan status aktualnog kapetana Borne Barišića. Kao što je poznato, bijelo-plavi će kompletne ljetne pripreme odraditi na svojoj Opus Areni, gdje, kako je istaknuo i Bessone, postoje optimalni uvjeti za odrađivanje planiranog procesa pripremanja i kompletiranja momčadi dostojne nadolazećih izazova.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PRVENSTVO BALKANA Hrvati(ca)ma u Grčkom Volosu pet medalja, Mia peta među preponašicama

Mia Wild je 100 m s preponama istrčala za 13,45

Objavljeno

.Dana

Objavio

Proteklog vikenda u grčkom Volosu održano je atletsko Prvenstvo Balkana za seniore i seniorke, na kojem su nastupili predstavnici 22 zemlje od kojih su najviše odličja osvojili predstavnici Turske (29) kojima je pripalo i 13 naslova prvak(inj)a, a iza njih poredani su atletičari i atletičarke Grčke s 39 (11), Grčke s 8 (4) i Ukrajine sa 7 medalja (3 zlatne). Za Hrvatsku su naslove prvaka zaslužili Nina Vuković na 800 m (2:01,76) i Bruno Belčić na 3000 m sa zaprekama (8:40,05); „srebra“ su osvojili Nino Jambrešić na 1.500 m (3:40,78) i Ivan Geronimo Šerić u skoku s motkom (5,45 m), dok je brončanu medalju osvojila Natalija Švenda na 400 m prepone (57,12).

U reprezentaciji Hrvatske nastupila je i Osječanka Mia Wild, koja je 100 m s preponama istrčala za 13,45 (njen državni mlađeseniorski rekord iznosi 13,24), što je bio peti rezultat natjecanja „preponašica“ od kojih je najbrža bila 27-godišnja Milica Emini (Srbija) s 13,22.

Foto: Ak Slavonija-Žito

Nastavi čitati

SPEEDWAY

WTF U SARAJEVU Osječke taekwondašice Dea i Petra solidne na međunarodnom turniru

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sportskoj dvorani „Goran Čengić“ u Sarajevu prošlog je vikenda održan dvodnevni međunarodni taekwondo turnir „Bosnia and Herzegovina open,“ WTF klase „G-1“ klase za senior(k)e i „E-1“ za junior(k)e i kadet(kinj)e.

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata. Uz ostale, predstavila su se i mnoga poznataimena tog sporta, osvajača medalja s olimpijskih igara, svjetskih i europskih prvenstava.

U toj respektabilnoj konkurenciji Taekwondo klub Osijek predstavio je dvije svoje članice, u juniorskoj konkurenciji PetruŽaper (-63kg) i među seniorkama Deu Marković (-53kg). Petra se u prvo kolu borila s grčkom predstavnicom Rafailiom Eftychia Tigkiropoulou s kojom odrađuje zanimljivu borbu ali na kraju ipak gubi s 2:0 (nakon 4:4, elektronski sustav prepoznao je kaopobjednicu Grkinju zbog više kontakata s oklopom,; 5:1), pa je Petra zauzela plasman od 9. do 16. mjesta.  Njena starija klupska kolegica Deaimala je za suparnicu Gruzijku Linu Shavadze, koju glatko pobjeđuje s 2:0 (13:2; 16:2), a potom joj je ždrijeb, u drugom kolu, dodijelio za suparnicu prvu nositeljicu kategorije Andreu Bokan iz Srbije, od koje gubi 2:0 ( 5:2; 14:2) i ostaje na diobi 9.-16. mjesta.No, na povratku iz Sarajeva, Dea Marković ima dosta razloga za zadovoljstvo, jer je na svom drugom seniorskom nastupu uspjela doći do prvih bodova za svjetsku rang-listu.

Foto: TK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone

Imao je zanimljivu igračku karijeru u Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia

Objavljeno

.Dana

Objavio

Novi trener osječkog nogometnog prvoligaša, Federico Bessone, 42-godišnji Argentinac sa španjolskom putovnicom, u utorak je predstavljen osječkim novinarima na posebnom skupu u Opus Areni. Trener koji je od rujna 2025. godine proveo na klupi ljubljanske Olimpije ima iza sebe zanimljiv put nogometnog stručnjaka. Započeo ga je u Andori, gdje je Inter d’Escaldesom osvojio i titulu i Superkup, a potom je prešao u Atletic d’Escalades s kojim je također bio državni prvak i za to bio proglašen najboljim trenerom sezone. Preuzeo je nakon toga Santa Colomu protiv koje je i NK Osijek svojedobno igrao nekoliko europskih utakmica. A s kojim je Bessone bio uspješan u kvalifikacijama Konferencijske lige kad je priredio iznenađenje eliminiravši banjalučki Borac prakticirajući različite sustave i formacije na terenu, te tražeći od svojih igrača napadački i atraktivan nogomet.

Prethodno, novi trener NK Osijek imao je zanimljivu igračku karijeru u  Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia, a zatim u Espanyolu B i Gimnasticu, da bi najbolje igračke dane, ipak, proveo u Engleskoj. Igrao, je za Swansea, Leeds, Charlton, Swindon Town, Oldham i Millwall, a jedno je vrijeme proveo „preko velike bare“ u SAD-u, u redovima Kansas Cityja.

Odrastao sam u La Masiji i volim kad mi momčad ima loptu u nogama i stalno traži posjed. Tako je bilo i kad sam bio igrač u Španjolskoj i Engleskoj – opisao je Bessone samoga sebe. – Razvijao sam se pod utjecajem velikih trenera kao što su Paul Sosa, Robert Martinez, Michael Laudrup, JoanFrancesco Ferera i(li) Gabri Garcia. Uvijek sam nogometu i kao trener pristupao s ambicijom i željom da postignem velike stvari – završio je izlaganje novi šef stručnog stožera osječkog prvoligaša.

Ključne ideje Bessone donosi na temelju svog jasnog nogometnog identiteta i profesionalnog igračkog iskustva. Usmjeren je na performance i razvoj igrača, sa snažnim naglaskom na izgradnju tima i međusobnog povjerenja. Vrlo mu je bitna usredotočenost na svakog pojedinca kroz razumijevanje individualnih potreba i uloga, na prilagodljiv i fleksibilan način, a bez gubitka temeljnih principa. Traži od svoje momčadi što veći posjed lopte, u najboljim uvjetima i na protivničkoj polovici, gdje želi što prije i učinkovitije prebaciti težište igre, čineći to momčadski, po linijama. Voli pustiti igru da se razvija, ali i kontrolirati tempo upravo kroz posjed. U defanzivnom dijelu cilj mu je natjerati protivnika da što manje vremena provodi pred našim kaznenim prostorom, dok u napadu teži biti što jednostavniji i okomitiji. Na svakom dijelu terena mu je bitno ostati kompaktan, također biti intenzivan i proaktivan. Svojim igračima često govori da je važno pokazati hrabrost i osobnost s loptom, preuzimati inicijativu na terenu. Podrazumijeva se i da mu je jako važno zadržati strukturu i disciplinu momčadi u svim fazama igre.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije