SPEEDWAY
WTF U SARAJEVU Osječke taekwondašice Dea i Petra solidne na međunarodnom turniru
Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata
U Sportskoj dvorani „Goran Čengić“ u Sarajevu prošlog je vikenda održan dvodnevni međunarodni taekwondo turnir „Bosnia and Herzegovina open,“ WTF klase „G-1“ klase za senior(k)e i „E-1“ za junior(k)e i kadet(kinj)e.
Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata. Uz ostale, predstavila su se i mnoga poznataimena tog sporta, osvajača medalja s olimpijskih igara, svjetskih i europskih prvenstava.
U toj respektabilnoj konkurenciji Taekwondo klub Osijek predstavio je dvije svoje članice, u juniorskoj konkurenciji PetruŽaper (-63kg) i među seniorkama Deu Marković (-53kg). Petra se u prvo kolu borila s grčkom predstavnicom Rafailiom Eftychia Tigkiropoulou s kojom odrađuje zanimljivu borbu ali na kraju ipak gubi s 2:0 (nakon 4:4, elektronski sustav prepoznao je kaopobjednicu Grkinju zbog više kontakata s oklopom,; 5:1), pa je Petra zauzela plasman od 9. do 16. mjesta. Njena starija klupska kolegica Deaimala je za suparnicu Gruzijku Linu Shavadze, koju glatko pobjeđuje s 2:0 (13:2; 16:2), a potom joj je ždrijeb, u drugom kolu, dodijelio za suparnicu prvu nositeljicu kategorije Andreu Bokan iz Srbije, od koje gubi 2:0 ( 5:2; 14:2) i ostaje na diobi 9.-16. mjesta.No, na povratku iz Sarajeva, Dea Marković ima dosta razloga za zadovoljstvo, jer je na svom drugom seniorskom nastupu uspjela doći do prvih bodova za svjetsku rang-listu.
Foto: TK Osijek
SPEEDWAY
PRVENSTVO BALKANA Hrvati(ca)ma u Grčkom Volosu pet medalja, Mia peta među preponašicama
Mia Wild je 100 m s preponama istrčala za 13,45
Proteklog vikenda u grčkom Volosu održano je atletsko Prvenstvo Balkana za seniore i seniorke, na kojem su nastupili predstavnici 22 zemlje od kojih su najviše odličja osvojili predstavnici Turske (29) kojima je pripalo i 13 naslova prvak(inj)a, a iza njih poredani su atletičari i atletičarke Grčke s 39 (11), Grčke s 8 (4) i Ukrajine sa 7 medalja (3 zlatne). Za Hrvatsku su naslove prvaka zaslužili Nina Vuković na 800 m (2:01,76) i Bruno Belčić na 3000 m sa zaprekama (8:40,05); „srebra“ su osvojili Nino Jambrešić na 1.500 m (3:40,78) i Ivan Geronimo Šerić u skoku s motkom (5,45 m), dok je brončanu medalju osvojila Natalija Švenda na 400 m prepone (57,12).
U reprezentaciji Hrvatske nastupila je i Osječanka Mia Wild, koja je 100 m s preponama istrčala za 13,45 (njen državni mlađeseniorski rekord iznosi 13,24), što je bio peti rezultat natjecanja „preponašica“ od kojih je najbrža bila 27-godišnja Milica Emini (Srbija) s 13,22.
Foto: Ak Slavonija-Žito
SPEEDWAY
PREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
Imao je zanimljivu igračku karijeru u Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia
Novi trener osječkog nogometnog prvoligaša, Federico Bessone, 42-godišnji Argentinac sa španjolskom putovnicom, u utorak je predstavljen osječkim novinarima na posebnom skupu u Opus Areni. Trener koji je od rujna 2025. godine proveo na klupi ljubljanske Olimpije ima iza sebe zanimljiv put nogometnog stručnjaka. Započeo ga je u Andori, gdje je Inter d’Escaldesom osvojio i titulu i Superkup, a potom je prešao u Atletic d’Escalades s kojim je također bio državni prvak i za to bio proglašen najboljim trenerom sezone. Preuzeo je nakon toga Santa Colomu protiv koje je i NK Osijek svojedobno igrao nekoliko europskih utakmica. A s kojim je Bessone bio uspješan u kvalifikacijama Konferencijske lige kad je priredio iznenađenje eliminiravši banjalučki Borac prakticirajući različite sustave i formacije na terenu, te tražeći od svojih igrača napadački i atraktivan nogomet.
Prethodno, novi trener NK Osijek imao je zanimljivu igračku karijeru u Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia, a zatim u Espanyolu B i Gimnasticu, da bi najbolje igračke dane, ipak, proveo u Engleskoj. Igrao, je za Swansea, Leeds, Charlton, Swindon Town, Oldham i Millwall, a jedno je vrijeme proveo „preko velike bare“ u SAD-u, u redovima Kansas Cityja.
– Odrastao sam u La Masiji i volim kad mi momčad ima loptu u nogama i stalno traži posjed. Tako je bilo i kad sam bio igrač u Španjolskoj i Engleskoj – opisao je Bessone samoga sebe. – Razvijao sam se pod utjecajem velikih trenera kao što su Paul Sosa, Robert Martinez, Michael Laudrup, JoanFrancesco Ferera i(li) Gabri Garcia. Uvijek sam nogometu i kao trener pristupao s ambicijom i željom da postignem velike stvari – završio je izlaganje novi šef stručnog stožera osječkog prvoligaša.
Ključne ideje Bessone donosi na temelju svog jasnog nogometnog identiteta i profesionalnog igračkog iskustva. Usmjeren je na performance i razvoj igrača, sa snažnim naglaskom na izgradnju tima i međusobnog povjerenja. Vrlo mu je bitna usredotočenost na svakog pojedinca kroz razumijevanje individualnih potreba i uloga, na prilagodljiv i fleksibilan način, a bez gubitka temeljnih principa. Traži od svoje momčadi što veći posjed lopte, u najboljim uvjetima i na protivničkoj polovici, gdje želi što prije i učinkovitije prebaciti težište igre, čineći to momčadski, po linijama. Voli pustiti igru da se razvija, ali i kontrolirati tempo upravo kroz posjed. U defanzivnom dijelu cilj mu je natjerati protivnika da što manje vremena provodi pred našim kaznenim prostorom, dok u napadu teži biti što jednostavniji i okomitiji. Na svakom dijelu terena mu je bitno ostati kompaktan, također biti intenzivan i proaktivan. Svojim igračima često govori da je važno pokazati hrabrost i osobnost s loptom, preuzimati inicijativu na terenu. Podrazumijeva se i da mu je jako važno zadržati strukturu i disciplinu momčadi u svim fazama igre.
Foto: NK Osijek
SPEEDWAY
ATLETSKO PRVENSTVO Kladivašima Pauli i Marku u Karlovcu zlatna i brončana medalja
Na istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta
Najdarovitiji hrvatski atletičari i atletičarke nastupili su u Karlovcu na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske za juniorski uzrast, godišta od 2007. do 2010. Usprkos sparnom vremenu, postignuti su brojni zapaženi rezultati, a od članova Slavonije-Žito ovaj put prednjačili su bacači kladiva osvojivši dvije medalje. Paula Šljivac još jednom pokazala je da se nalazi u vrlo dobroj formi, bacila je spravu na 47,47 metara i postala juniorska prvakinja Hrvatske. Njen klupski kolega, Marko Adamović, također učenik trenera Benjamina Lovrića, donio je kući „broncu“ jer je s daljinom 43,82 metra zauzeo treće mjesto.
Na istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta, dakle zamalo su im izmakle brončane medalje. Naime, Eva Martinović trčala je 100 m s preponama za 14,87 sekundi, Lana Barišić preskočila je 1,55 m u vis, Lovre Baranić s motkom dosegnuo je 3,60 m, a četvrta je bila i Slavonijina štafeta 4 x 100 m (49,09) u kojoj su trčale Patricija Kladarić, Lana Barišić, Eva Martinović i Lucija Rajković.
Na toj dvodnevnoj smotri mladih hrvatskih atletičarki i atletičara osječki su klub još zastupali: Marta Anić, Ana Zara Perić, Katja Mioš, Marta Polčić, Karlo Lešić Krznarić, Dominik Matoković, Gabriel Bolarić, Mihovil Vegar, Janko Jozić i Gabriel Ovničević. Još jednom su dominirali zagrebački klubovi kojima je pripalo i najviše odličja: Agramu je pripalo 25, a Dinamu-Zrinjevac i Mladosti po 21…

Foto: AK Slavonija-Žito
SPEEDWAY
PLIVANJE Osječanin Čarapović na „Zlatnom medvjedu“ dvaput isplivao državni rekord
Sjajan nastup osječkog plivača na jubilarnom 40. međunarodnom natjecanju zagrebačkog Medveščaka
Prošlog vikenda Plivački klub Medveščak, u sklopu proslave 80. godišnjice postojanja, na bazenskom kompleksu Svetice organizirao je 40. jubilarni međunarodnhi miting „Zlatni medvjed“. Riječ je o jednom od najvećih i najdugovječnijih plivačkih natjecanja u Hrvatskoj.
Već prvog dana na Sveticama je zablistao 20-godišnji Osječanin Luka Čarapović, koji je u utrci na 100 metara leđno isplivao novi mlađeseniorski rekord Hrvatske od 54,99 sekundi. I to ovaj put nije bilo sve od izvrsnog Osječanina. Naime, nakon što je prvog dana srušio taj mlađeseniorski rekord Hrvatske na 100 metara leđno, drugog dana Čarapović je postavio i novi mlađeseniorski rekord plivajući na 50 metara leđno s vremenom 25.42 sekunde, potvrdivši opet status jednog od najvećih talenata hrvatskog plivanja.

– Posebno sam zadovoljan utrkom na 50 metara leđno. Bila je dosta zahtjevna jer je između utrka bilo vrlo malo vremena za odmor, ali mislim da smo odradili dobar posao. Ovo možda nije moj najbolji plasman, ali sigurno sam bio najsvježiji dosad, s obzirom na sve utrke koje smo isplivali. Mislim da je start bio jako dobari da nam je ovo odlična priprema te odličan uvod u Europsko prvenstvo u Parizu. Ima još prostora za napredak, posebno u nekim tehničkim detaljima i na startu. Nadam se da ćemo do sljedećeg natjecanja popraviti ono što treba – rekao je Čarapović.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
NK ELEKTRA Prvaci Druge županijske lige ušli su u Prvu, u 20 utakmica 16 pobjeda i 1 poraz
U cijelom prvenstvu izgubili su samo na Mačkamami od gradskih rivala NK Mursa
U vremenu blago rečeno skromnih izdanja amaterskih nogometnih klubova u Osijeku, tijekom kompletne minule sezone i potom u kvalifikacijama, uspješnim nastupima i konačnom realizacijom svojih planova izdvojio se jedan od najstarijih u gradu na Dravi. Naime, NK Elektra osnovan je davne 1930. godine, tijekom gotovo jednog stoljeća razni su naraštaji skretali pozornost na svoje potencijale uvrštavajući se i u najviši regionalni rang, prema čemu je prvi iskorak ostvario ove godine sastav koji se po mnogo čemu razlikovao od ostalih, a što je okrunio i uvrštenjem u viši stupanj natjecanja.
Različitost „crveno-crnih“ u odnosu na konkurente i njima sličnih klubova odnosi se i na koncept stremljenja prema višem stupnju, a potom i na nesvakidašnji igrački kadar koji je klasična kombinacija iskustva i mladosti. Naime, Elektra je ne tako davno sklopila dogovor o suradnji s Akademijom Krpan&Babić iz čijih redova je crpila školovane mladiće koji već igraju u kadetskom i juniorskom sastavu u Drugoj ligi Hrvatske, koji su u seniorskom sastavu značajno osnaženi s nekolicinom iskusnih i dokazanih igrača spremnih nadmetanja u amaterskoj sredini.

Budući da su se, osim nekadašnjeg hrvatskog reprezentativca Marka Babića, u kompletan projekt priključili još trojica nekadašnjih „bijelo-plavih“ Alen Šundalić kao predsjednik, Valentin Babić – Tinta kao trener s nekoliko i odigranih utakmica, te Mario Vratović o čijim je, također, igračkim vrijednostima suvišno pričati i(li) pisati. Sjajno su se uklopila još nekolicina iskusni(ji)h nogometaša kao što su Zvonimir Lendić, Filip Radovanović, Fran Čolić…, i tako ukomponirana sredina koju je najjednostavnije dočarao Vratović:
– Milina je biti u toj sredini, u koju sam stigao nakon što sam već gotovo odlučio objesiti kopačke o klin. Imamo atmosferu kakva se samo može poželjeti, a naša je superiornost, kojom smo došli do uvjerljiva osvajanja naslova prvaka i uvjerljiva prolaza kroz kvalifikacije, plod su sustavnog i stručnog rada što se za većinu suparnika nije moglo reći – kaže Vratović hvaleći pritom dugogodišnjeg suigrača Tintu kao „čovjeka koji je u svakom trenutku spreman pomoći prijatelju“.

Predsjednik Šundalić, pak, izdvaja značenje uloge Marka Babića, ne samo zbog dogovora o suradnji s njegovom akademijom, nego i zbog konkretna doprinosa u koncipiranju projekta temeljenog na punom povjerenju perspektivnih nogometaša i potom zalaganja u njegovoj realizaciji. Jer, i juniorsko-kadetski dio Elektre već ima zapaženu ulogu u drugoligaškom natjecanju na nacionalnoj razini, a sve je kulminiralo ulaskom u Prvu županijsku osječko-baranjsku ligu.
– Ovo je prvi korak, vjerujemo da ćemo nastaviti s uspinjanjem, jer je sve što smo ostvarili u sezoni 2025./2026. najbolji dokaz da smo na pravom putu, optimist je predsjednik Šundalić.
Za neupućene još ćemo jednom ponoviti najvažnije podatke o Elektri, kao prvaku Druge županijske lige Osijek. Naime, „elektraši“ su u prvenstvu odigrali 20 utakmica, pobijedili u 16, a uz tri remija samo su jednom izgubili na Mačkamami od gradskog rivala Murse (1:2), što im je donijelo 61 bod (s gol-razlikom 68:20), odnosno točno deset više od viceprvaka, upravo spomenute momčadi iz Industrijske četvrti. Uslijedile su dvije kvalifikacijske utakmice s NK Zelčin, prvakom Županijske lige Valpovo, kroz koje su se Osječani doslovce prošetali s 3:0 na gostovanju i rekordnih 12:0 na travnjaku “Kraj Drave“.

U svojim redovima, Elektra ima i nadmoćnog golgetera kompletnog prvenstva Zvonimira Lendića, s 22 pogotka, a „zabijali“ su i Antonio Tomas (7), Filip Radovanović (6), Fran Nekić (5), Ivan Korman (3), Borna Krauz – Drašković (3), Leon Žugec (3), Ivan Haber (2), Luka Subašić (2), Marin Ezgeta (2), Lovro Anić (2), Aleksandar Vida (2) i Leon Omerović (2), te po pogodak Mile Jurjević, Andrej Kovačić, Fabijan Babić, Mario Vratović, Robert Bratić i Andrej Šormaz. K tomu, u Zelčinu, u kvalifikacijskom susretu, pogotke su postigli Radovanović, Lendić i Korman, a tuce na igralištu „Kraj Drave“ kreirali su Lendić 4, Radovanović 3, Luka Šimek 2, Ivano Parlov, Arsen Čočaj i Fabijan Babić.
Tijekom prvenstva, Valentin Babić (u prvim kolima trener je bio Banić) imao je na raspolaganju i ove igrače: Žitnjak, Šekerović, Buković, Vladetić (sve vratari), Adriano Jozić, Mihovil Kekez, Andrija Kerovec, David Mak, Matej Marošević, Srđan Uglješić, Zvonimir Mršo, Adam Tomoković, Rafael Lajtman, Fran Periškić, Jakov Petrović i Rajmond Kolegjeraj.
LENDIĆ 27 U 19 Golgeter sezone Zvonimir Lendić je 22 pogotka postigao igrajući na 17 utakmica, a kad se pridoda još pet kvalifikacijskih pogodaka, eto doista impresivnog učinka – 27 (19). Na 19 utakmica igrao je Fran Čolić, na 18 Borna Krauz-Drašković, na 17 Mario Vratović.
Foto: Lucija Trampus/za NK Elektra
-
Analit1 dan od objaveNIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
-
Fore2 dana od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana24 sata od objaveFRAN FEST Sve je spremno za novi trodnevni alternativni festival, stiže 30-ak bendova i DJ-a
-
Šećerana1 dan od objaveMA KAKVO SPAVANJE Osijek je slavio pobjedu Vatrenih jutros u tri, navijači preplavili Tvrđu
-
Mobilia2 dana od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
-
Svilana20 sati od objaveOLJK Panonska filharmonija večeras u 21 sat u Tvrđi otvara najveću kulturnu manifestaciju
-
Šećerana2 dana od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
SPEEDWAY22 sata od objavePREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
-
Šećerana21 sat od objaveAKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti
-
Kovinar3 sata od objaveĐAKOVŠTINA Krenula sanacija zapadnog dijela kolnika od kružnog toka do ulaza u Interspar
-
Mobilia1 sat od objaveMOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice
-
SPEEDWAY2 dana od objaveATLETSKO PRVENSTVO Kladivašima Pauli i Marku u Karlovcu zlatna i brončana medalja
