Connect with us

SPEEDWAY

ŽENSKI RUKOMET Osječankama u Zrinjevac dolazi ekipa Zrinskog, bit će to teška utakmica

Zrinski u u ovom trenutku na trećem mjestu, a naše djevojke na diobi od osmog do desetog mjesta

Objavljeno

.Dana

Okončan je predah u nacionalnom prvenstvu naših najboljih rukometašica, u kojem lani i nije odigrana kompletna prva polusezona, koja će okončati potkraj siječnja do kada će se u prvenstvu Prve hrvatske lige nanizati četiri kola prvog dijela prvenstva.

Kako se i predmnijevalo, za naslov prvakinja već su se iskristalizirala samo dva imena, Lokomotive Zagreb i Podravke, koje su jedine dosad imale stopostotni učinak. Zagrepčanke na čelu s rođenim Osječaninom Silvijom Ivandijom pobijedile u svih deset odigranih utakmica, a drugoplasirane Koprivničanke u jednoj manje odigranoj utakmici.

Pogled na trenutni raspored na prvenstvenoj ljestvici itekako je intrigantan (i) za osječke ljubitelje rukometa, jer u subotu, u prvom ovogodišnjem susretu, na parket dvorane Zrinjevac, u okviru 10. kola, stiže Zrinski iz Čakovca, u ovom trenutku trećeplasirana ekipa prvenstva koja je u deset lanjskih utakmica osvojila 14 bodova i to – nanizavši sedam uzastopnih pobjeda u posljednjih kola!

Budući da je ŽRK Osijek na diobi od osmog do desetog mjesta, sa skromnih šest bodova na svom saldu, nije teško proniknuti u složenu zadaću učenica Zdenka Kordija koja se svodi na izbjegavanje samog dna ljestvice i očuvanje prvoligaškog statusa.

– Zrinski se jesenas znatno pojačao, ima u svojim redovima nekoliko novih igračica od kojih prednjači Dora Krsnik, koja je pokretač kompletne igre čakovečkog sastava koji je u posljednjih sedam nastupa iskazao zaista zavidnu moć i formu – rekao nam je Zdenko Kordi, iskusni trener osječkih rukometašica. – Zbog svega toga, kao i zbog položaja na ljestvici, dolaze nam u goste kao favoritkinje, ali mi se nećemo predati, igramo na našem parketu, uvjeren sam da će djevojke dati svoj maksimum koji bi nam trebao, nadam se, biti dovoljan za ostvarenje vrlo značajnog povoljnog rezultata.

Subotnja utakmica ŽRK Osijek – Zrinski igra se u 18 sati.

Foto: Arhiva kluba

SPEEDWAY

PRVENSTVO BALKANA Hrvati(ca)ma u Grčkom Volosu pet medalja, Mia peta među preponašicama

Mia Wild je 100 m s preponama istrčala za 13,45

Objavljeno

.Dana

Objavio

Proteklog vikenda u grčkom Volosu održano je atletsko Prvenstvo Balkana za seniore i seniorke, na kojem su nastupili predstavnici 22 zemlje od kojih su najviše odličja osvojili predstavnici Turske (29) kojima je pripalo i 13 naslova prvak(inj)a, a iza njih poredani su atletičari i atletičarke Grčke s 39 (11), Grčke s 8 (4) i Ukrajine sa 7 medalja (3 zlatne). Za Hrvatsku su naslove prvaka zaslužili Nina Vuković na 800 m (2:01,76) i Bruno Belčić na 3000 m sa zaprekama (8:40,05); „srebra“ su osvojili Nino Jambrešić na 1.500 m (3:40,78) i Ivan Geronimo Šerić u skoku s motkom (5,45 m), dok je brončanu medalju osvojila Natalija Švenda na 400 m prepone (57,12).

U reprezentaciji Hrvatske nastupila je i Osječanka Mia Wild, koja je 100 m s preponama istrčala za 13,45 (njen državni mlađeseniorski rekord iznosi 13,24), što je bio peti rezultat natjecanja „preponašica“ od kojih je najbrža bila 27-godišnja Milica Emini (Srbija) s 13,22.

Foto: Ak Slavonija-Žito

Nastavi čitati

SPEEDWAY

WTF U SARAJEVU Osječke taekwondašice Dea i Petra solidne na međunarodnom turniru

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sportskoj dvorani „Goran Čengić“ u Sarajevu prošlog je vikenda održan dvodnevni međunarodni taekwondo turnir „Bosnia and Herzegovina open,“ WTF klase „G-1“ klase za senior(k)e i „E-1“ za junior(k)e i kadet(kinj)e.

Sudjelovalo je oko tisuću natjecateljki i natjecatelja iz osamdesetak zemalja sa svih kontinenata. Uz ostale, predstavila su se i mnoga poznataimena tog sporta, osvajača medalja s olimpijskih igara, svjetskih i europskih prvenstava.

U toj respektabilnoj konkurenciji Taekwondo klub Osijek predstavio je dvije svoje članice, u juniorskoj konkurenciji PetruŽaper (-63kg) i među seniorkama Deu Marković (-53kg). Petra se u prvo kolu borila s grčkom predstavnicom Rafailiom Eftychia Tigkiropoulou s kojom odrađuje zanimljivu borbu ali na kraju ipak gubi s 2:0 (nakon 4:4, elektronski sustav prepoznao je kaopobjednicu Grkinju zbog više kontakata s oklopom,; 5:1), pa je Petra zauzela plasman od 9. do 16. mjesta.  Njena starija klupska kolegica Deaimala je za suparnicu Gruzijku Linu Shavadze, koju glatko pobjeđuje s 2:0 (13:2; 16:2), a potom joj je ždrijeb, u drugom kolu, dodijelio za suparnicu prvu nositeljicu kategorije Andreu Bokan iz Srbije, od koje gubi 2:0 ( 5:2; 14:2) i ostaje na diobi 9.-16. mjesta.No, na povratku iz Sarajeva, Dea Marković ima dosta razloga za zadovoljstvo, jer je na svom drugom seniorskom nastupu uspjela doći do prvih bodova za svjetsku rang-listu.

Foto: TK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone

Imao je zanimljivu igračku karijeru u Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia

Objavljeno

.Dana

Objavio

Novi trener osječkog nogometnog prvoligaša, Federico Bessone, 42-godišnji Argentinac sa španjolskom putovnicom, u utorak je predstavljen osječkim novinarima na posebnom skupu u Opus Areni. Trener koji je od rujna 2025. godine proveo na klupi ljubljanske Olimpije ima iza sebe zanimljiv put nogometnog stručnjaka. Započeo ga je u Andori, gdje je Inter d’Escaldesom osvojio i titulu i Superkup, a potom je prešao u Atletic d’Escalades s kojim je također bio državni prvak i za to bio proglašen najboljim trenerom sezone. Preuzeo je nakon toga Santa Colomu protiv koje je i NK Osijek svojedobno igrao nekoliko europskih utakmica. A s kojim je Bessone bio uspješan u kvalifikacijama Konferencijske lige kad je priredio iznenađenje eliminiravši banjalučki Borac prakticirajući različite sustave i formacije na terenu, te tražeći od svojih igrača napadački i atraktivan nogomet.

Prethodno, novi trener NK Osijek imao je zanimljivu igračku karijeru u  Španjolskoj, gdje se školovao i razvijao u prestižnoj akademiji Barcelone La Masia, a zatim u Espanyolu B i Gimnasticu, da bi najbolje igračke dane, ipak, proveo u Engleskoj. Igrao, je za Swansea, Leeds, Charlton, Swindon Town, Oldham i Millwall, a jedno je vrijeme proveo „preko velike bare“ u SAD-u, u redovima Kansas Cityja.

Odrastao sam u La Masiji i volim kad mi momčad ima loptu u nogama i stalno traži posjed. Tako je bilo i kad sam bio igrač u Španjolskoj i Engleskoj – opisao je Bessone samoga sebe. – Razvijao sam se pod utjecajem velikih trenera kao što su Paul Sosa, Robert Martinez, Michael Laudrup, JoanFrancesco Ferera i(li) Gabri Garcia. Uvijek sam nogometu i kao trener pristupao s ambicijom i željom da postignem velike stvari – završio je izlaganje novi šef stručnog stožera osječkog prvoligaša.

Ključne ideje Bessone donosi na temelju svog jasnog nogometnog identiteta i profesionalnog igračkog iskustva. Usmjeren je na performance i razvoj igrača, sa snažnim naglaskom na izgradnju tima i međusobnog povjerenja. Vrlo mu je bitna usredotočenost na svakog pojedinca kroz razumijevanje individualnih potreba i uloga, na prilagodljiv i fleksibilan način, a bez gubitka temeljnih principa. Traži od svoje momčadi što veći posjed lopte, u najboljim uvjetima i na protivničkoj polovici, gdje želi što prije i učinkovitije prebaciti težište igre, čineći to momčadski, po linijama. Voli pustiti igru da se razvija, ali i kontrolirati tempo upravo kroz posjed. U defanzivnom dijelu cilj mu je natjerati protivnika da što manje vremena provodi pred našim kaznenim prostorom, dok u napadu teži biti što jednostavniji i okomitiji. Na svakom dijelu terena mu je bitno ostati kompaktan, također biti intenzivan i proaktivan. Svojim igračima često govori da je važno pokazati hrabrost i osobnost s loptom, preuzimati inicijativu na terenu. Podrazumijeva se i da mu je jako važno zadržati strukturu i disciplinu momčadi u svim fazama igre.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ATLETSKO PRVENSTVO Kladivašima Pauli i Marku u Karlovcu zlatna i brončana medalja

Na istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Najdarovitiji hrvatski atletičari i atletičarke nastupili su u Karlovcu na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske za juniorski uzrast, godišta od 2007. do 2010. Usprkos sparnom vremenu, postignuti su brojni zapaženi rezultati, a od članova Slavonije-Žito ovaj put prednjačili su bacači kladiva osvojivši dvije medalje. Paula Šljivac još jednom pokazala je da se nalazi u vrlo dobroj formi, bacila je spravu na 47,47 metara i postala juniorska prvakinja Hrvatske. Njen klupski kolega, Marko Adamović, također učenik trenera Benjamina Lovrića, donio je kući „broncu“ jer je s daljinom 43,82 metra zauzeo treće mjesto.

Na  istom su natjecanja mladi slavonijaši osvojili i četiri četvrta mjesta, dakle zamalo su im izmakle brončane medalje. Naime, Eva Martinović trčala je 100 m s preponama za 14,87 sekundi, Lana Barišić preskočila je 1,55 m u vis, Lovre Baranić s motkom dosegnuo je 3,60 m, a četvrta je bila i Slavonijina štafeta 4 x 100 m (49,09) u kojoj su trčale Patricija Kladarić, Lana Barišić, Eva Martinović i Lucija Rajković. 

Na toj dvodnevnoj smotri mladih hrvatskih atletičarki i atletičara osječki su klub još zastupali: Marta Anić, Ana Zara Perić, Katja Mioš, Marta Polčić, Karlo Lešić Krznarić, Dominik Matoković, Gabriel Bolarić, Mihovil Vegar, Janko Jozić i Gabriel Ovničević.  Još jednom su dominirali zagrebački klubovi kojima je pripalo i najviše odličja: Agramu je pripalo 25, a Dinamu-Zrinjevac i Mladosti po 21…

Foto: AK Slavonija-Žito

Nastavi čitati

SPEEDWAY

PLIVANJE Osječanin Čarapović na „Zlatnom medvjedu“ dvaput isplivao državni rekord

Sjajan nastup osječkog plivača na jubilarnom 40. međunarodnom natjecanju zagrebačkog Medveščaka

Objavljeno

.Dana

Objavio

Prošlog vikenda Plivački klub Medveščak, u sklopu proslave 80. godišnjice postojanja, na bazenskom kompleksu Svetice organizirao je 40. jubilarni međunarodnhi miting „Zlatni medvjed“. Riječ je o jednom od najvećih i najdugovječnijih plivačkih natjecanja u Hrvatskoj.

Već prvog dana na Sveticama je zablistao 20-godišnji Osječanin Luka Čarapović, koji je u utrci na 100 metara leđno isplivao novi mlađeseniorski rekord Hrvatske od 54,99 sekundi. I to ovaj put nije bilo sve od izvrsnog Osječanina. Naime, nakon što je prvog dana srušio taj mlađeseniorski rekord Hrvatske na 100 metara leđno, drugog dana Čarapović je postavio i novi mlađeseniorski rekord plivajući na 50 metara leđno s vremenom 25.42 sekunde, potvrdivši opet status jednog od najvećih talenata hrvatskog plivanja.

– Posebno sam zadovoljan utrkom na 50 metara leđno. Bila je dosta zahtjevna jer je između utrka bilo vrlo malo vremena za odmor, ali mislim da smo odradili dobar posao. Ovo možda nije moj najbolji plasman, ali sigurno sam bio najsvježiji dosad, s obzirom na sve utrke koje smo isplivali. Mislim da je start bio jako dobari da nam je ovo odlična priprema te odličan uvod u Europsko prvenstvo u Parizu. Ima još prostora za napredak, posebno u nekim tehničkim detaljima i na startu. Nadam se da ćemo do sljedećeg natjecanja popraviti ono što treba – rekao je Čarapović.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

Najlaćarnije