Connect with us

Kovinar

DR GORJANSKI Kroz naš program žene za 5 mjeseci smršave preko 13, a muškarci preko 17 kg

Program Osječkog Smanjivanja Težine (POST) po svim kriterijima postiže bolje rezultate od poznatijih svjetskih dijeta

Objavljeno

.Dana

Osječanin Dražen Gorjanski, liječnik obiteljske medicine, s dvojicom je svojih kolega doc. Mariom Ćurkovićem i dr. Ivanom Matićem još 2019. razvio Program Osječkog Smanjivanja Težine (POST) kroz koji je do sada uspješno prošlo 400 polaznika koji su smršavjeli najmanje 10% početne mase.

* Program mršavljenja bez vježbanja i zabrana u Osijeku se provodi već četiri godine, kako to funkcionira?

– POST je drukčiji jer odbacuje predrasude o mršavljenju, osobito da se mršavjeti može samo vježbanjem i smanjivanjem kalorija (više vježbanja, manje jedenja), odnosno zabranom jedenja nekih skupina namirnica (izbacivanje ugljikohidrata).

Oba su načina na duge staze dokazano neuspješna pa je neozbiljno to i ponavljati.  POST smo stoga temeljili samo na dokazano učinkovitim načinima mršavljenja koje možemo sažeti u jednoj rečenici: Program, a ne monoterapija.

Ljudi se debljaju zbog različitih razloga pa je teško vjerovati da će jedna mjera odgovarati svima.

U tom smislu provodimo program koji traje pet mjeseci i tijekom kojega polaznicima pružamo različita znanja i vještine kako bi svatko koristio upravo ono što je ključ za njegov problem. Sedam je skupina znanja koje učimo tijekom POSTA – temelji fiziologije debljanja i mršavljenja, jedenje u skladu sa cirkadijanim ritmom i potrebama tijela, vještine nošenja sa stresom (autogeni trening i meditacija), primjerena tjelesna aktivnost, odmor i spavanje, zdrav odnos prema sebi. Sve navedene djelatnosti protkane su stručnom potporom, a u programu uživo i potporom ostalih polaznika.

* Koliko vas je u timu i kako ste došli na ideju osmisliti ovaj program mršavljenja?

– Trenutno imamo dva programa – jedan je program uživo, a drugi je program POST online. Program  uživo provodimo u suradnji s Gimnastičkim klubom Osijek Žito, on se održava kroz predavanja jednom tjedno tijekom pet mjeseci i upisi su mogući samo dva puta godišnje – u rujnu i veljači. Kako je zanimanje za POST raslo i izvan Osijeka, bilo je nužno napraviti program koji će biti dostupan i drugim građanima pa smo ustrojili i POST online. U njega je moguć upis svaki mjesec, predavanja su snimljena i moguće ih je gledati kada god želite. U oba programa polaznici dobivaju svog mentora koji ih vodi kroz program i kojemu dostavljaju podatke o napretku, postavljaju pitanje te se savjetuju s njime u slučaju potrebe. Mentori su posebno obučeni za vođenje polaznika, a osim mene u programu je pet liječnika, dvije medicinske sestre i magistra kineziologije. Svi mentori živo komuniciraju međusobno te razmjenjuju znanja i iskustva tako da su polaznici u rukama vrhunskih stručnjaka iz ovog područja.

Začetci programa sežu u 2019. kada sam s još dvojicom kolega doc. Mariom Ćurkovićem i dr. Ivanom Matićem raspravljao o podudarnosti da je troje pacijenata umrlo od pretilosti u manje od mjesec dana. Rasprava je urodila prvim pilot projektom koji smo proveli s dragovoljcima u podrumu Doma zdravlja. Rezultati su bili iznimno dobri pa smo odlučili program proširiti i na ostale građane.

U međuvremenu smo izdali i udžbenik POST – mršavljenje bez vježbanja i odricanja kako bismo olakšali polaznicima provođenje programa. Kolege su zbog obveza napustili projekt, ali se program dalje nadograđivao i razvijao sve do današnjeg oblika. U međuvremenu su POST-u pristupili nove kolegice i kolege pa smo u rujnu 2024. uveli smo i POST online.

* Jesu li građani dovoljno upoznati s posljedicama koje prekomjerna težina ostavlja na njihov organizam i zdravlje?

– Govoriti o pretilosti je dvosjekli mač. Govorite li previše, osobe s pretilošću osjećat će se prozvane i to im svakako neće biti ugodno. Istraživanja pokazuju da preagresivne kampanje protiv debljine mogu dodatno pogoršati stanje. S druge strane, zanemarimo li taj problem, osobe s pretilošću ostavljamo bez dovoljno znanja i poticaja da nešto urade sa svojom bolešću. Dodatni je problem što samo osvješćivanje svih teškoća povezanih s pretilošću nije praćeno i postojanjem učinkovitog načina mršavljenja. Drugim riječima ljudima ukažemo na problem, ali im ne ponudimo rješenje. POST se trudi razriješiti taj nesklad i biti pravo rješenje.

* Koliko je osoba do sada prošlo kroz POST? Kakvi su njihovi rezultati?

– Kroz program uživo prošlo je oko 400 polaznika i njihove smo rezultate upravo prikazali na Drugom kongresu Medicine životnog stila koji se održao u Splitu krajem travnja. Ukratko, tijekom osnovnog programa od pet mjeseci žene smršave u prosjeku 13,48 kg (najveći rezultat je 25,7 kg), a muškarci prosječno 17,18 kg (najveći rezultat je 45,8 kg). Izraženo u postocima početne tjelesne mase to za žene iznosi prosječno 12,9%, a za muškarce  prosječno 14%.

Zanimljivo je da je najveći postotak ostvarila jedna polaznica koja je smršavjela 26,83%, dok je najbolji muški rezultat bio 26,6% početne mase.

Ono na što smo posebno ponosni je činjenica da je POST znatno bolji od najpoznatijih svjetskih programa mršavljenja: Atkinsa, Weight Watchers, Slim-Fast i Rosemary Conley poa svim kriterijima: i po apsolutnom i po relativnom gubitku tjelesna mase kao i po postotku polaznika koji smršave najmanje 10 % početne mase.

* Je li odluka o smanjenju tjelesne težine dovoljna motivacija za pokretanje i uključivanje u POST?

– Odluka je početni i nužni korak od kojeg sve počinje. To je ujedno i najteži dio. Kada osobe s pretilošću to učine, već su odradili ono što je mnogima teško ili nemoguće. Ako uđu u program, velika je vjerojatnost da će ga i završiti.

POST uživo završi 72,9 % muškaraca i 71,9 % žena.

* Što nakon završetka programa?

– Krajnja učinkovitost programa mjeri se, između ostalog, i postotkom polaznika koji su imali korist i nakon pet godina od završetka obuke. Moramo još malo čekati kako bi počeli i to istraživanje. Za sada nam se čini da je većina polaznika usvojila program te ga bilo nešto izmijenjenog ili u izvornom obliku i dalje provodi. O tome nam svjedoče i polaznici programa POST PLUS. Naime nakon završetka programa polaznicima i dalje pružamo potporu, pa svi koji to žele dolaze na druženje i razmjenu iskustava svake posljednje subote u mjesecu. Koliko vidimo, većina polaznika nastavlja mršavjeti i nakon završetka programa, neki čak i nakon isteka od gotovo dvije godine. Naravno, neki upadnu u recidiv pa im zajedničko druženje bude izvor novog poticaja. No, za prave podatke i odgovor na Vaše pitanje nužno je provesti istraživanje.

Jeste li posebno ponosni na neke rezultate koje su korisnici programa postigli?

– Da, neki su polaznici doista izvrsni. Jedna se polaznica na posljednjem druženju pohvalila s gubitkom od preko 55 kg. Iako je riječ o značajnim gubicima ostvarenim bez vježbanja i bez ikakvog odricanja, važno je naglasiti kako su ti gubici posljedica usvojenih zdravih navika i popravljanja cjelokupnog zdravlja, a ne samo brojčani gubitak mase. POST prvenstvenu uči zdravom načinu života, a kada se to usvoji kilogrami odlaze sami od sebe.

Naš je rekorder muški polaznik koji je smršavio preko 80 kg i doslovno se prepolovio u odnosu na stanje pri upisu – izgubio je više od 50 % početne mase.

Foto: Osobna arhiva

Kovinar

Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene

Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.

No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu

Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti

Objavljeno

.Dana

Objavio

Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.

Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.

I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Čušpajz

JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića

Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.

Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.

Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.

Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu

Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore

Objavljeno

.Dana

Objavio

Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.

Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.

Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna

Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj

Objavljeno

.Dana

Objavio

Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.

– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.

Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.

– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.

– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.

Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije