Kovinar
KAKO TO! Iz grada je otišla cajkerska karavana, pa da se prisjetimo otkud cajke kod nas
Tijekom rata smo zaboravili na cajke, sve do 1994. kad se na proslavi rođendana zbog njih dogodio masakr
Budimo iskreni. U Osijeku su se uvijek slušale cajke i narodnjaci. Osamdesetih godina prošlog stoljeća, doduše, trebalo je automobilom preko dravskog mosta pa u Baranju, tamo je kao i danas bilo birtija u kojima su nastupali u živo. U gradu toga nije bilo. Ali u gradu se točno znalo iz kojih kuća se čuje radio Šabac. To je bila njihova glavna radio stanica. Drugdje ih se javno u eteru nije moglo čuti. Iako su mnogi odlazili na cajke, zapravo je (u odnosu na današnji trend) broj aktivnih slušatelja bio u manjini. I mladim ljudima moglo se dogoditi da naprosto ne poznaju nikoga tko sluša narodnjake.
I onda je 1991. počeo rat i ta priča naprosto više nije bila u fokusu. Sve do 18. lipnja 1994. i masakra u kafiću Grafičar. Rat je još uvijek ozbiljno tutnjio (kraj nije bio ni na vidiku, Oluja se dogodila godinu dana kasnije) i na grad su još uvijek cijevi teškog topništva redovito isporučivale ozbiljne serije razarajućih granata. Jedan se hrvatski vojnik vraćao kući s položaja i prolazeći pokraj kafića čuo kako unutra trešte cajke. Netko je slavio rođendan na koji je on, ne razmišljajući, upao s puškom. Epilog: četvero mrtvih i osmero ranjenih.
To je narodnjake i cajke vratilo u prvi plan. Unatoč činjenici da je tijekom ratnih godina ta glazba poistovjećivana s agresijom i svim zlima koja su nas snašla, tu je postalo javno i bjelodano da su cajke preživjele i da su u gradu i u takvim vremenima postojali ljudi kojima su grijale srca. Tadašnji masakr, naravno bio je užasan i ničim opravdan čin jer svatko je i tada (kao i sada) imao pravo slušati što je htio. Jer muzika ne ubija ljude.

Za pjevačicu koja je prvo sludila Zagreb (4 Arene), a onda i postavila rekord u Osijeku (5 Gradskih vrtova) mnogi Osječani do objave koncerta zapravo nisu ni čuli, a to ju opet nije omelo da proda toliko ulaznica. No, da bi unaprijed odagnali sve buduće nejasnoće o njezinom pokoravanju Hrvatske treba citirati poznatog crnogorskog umjetnika Ramba Amadeusa: „Kad uzmeš jednu pjevačicu iz ‘šofer-kafane’ pokraj puta, pa joj daš stilista i modernu garderobu, popneš je na ogromnu binu s light showom i daš joj prime time na televiziji – to je nekritička upotreba tehnologije, to je turbo-folk.“. Eto ga! Mislite li da to važi samo za srpske medije?
Euforija oko Prije, kako su ju prozvali “naši”, a koju su hranile naše televizijske kuće i portali je naprosto frapantna. Broj objava im se i ne zna. To ne možeš platiti. Urednici su najveći fanovi dotičnog glazbenog izričaja. Nema druge.
Kad smo skrenuli? Gdje smo zastranili? Od masakra zbog cajki do potpune euforije zbog njih. Nije problem što narod sluša. Problem je što ništa ne čuje…
“Tvoja je postelja kô mesto zločina
Moja je greška što nisam prikočila
Kad si me opio
Na eks me popio, kô čašu slomio
Kad god sam pala, ti krila si dobio
Skupo me častio pa upropastio”
(Aleksandra Prijović, pjesma Mesto zlocina)
Ako prvi puta vidite tekst ove pjesme, onda još ima nade. Iako svi trebamo biti svjesni da su cajke u Osijeku zapravo oduvijek.
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Kovinar
Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene
Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške
Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.
No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.


Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu
Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti
Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.
Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.


I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.
Foto: Komarilos
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Kovinar
ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu
Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore
Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.
Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.
Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna
Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj
Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.
– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.
Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.
– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.
– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.
Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
-
Mobilia1 dan od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Kožara1 dan od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Analit6 sati od objaveNIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
-
Šećerana1 dan od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana1 dan od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Šećerana5 sati od objaveFRAN FEST Sve je spremno za novi trodnevni alternativni festival, stiže 30-ak bendova i DJ-a
-
Mobilia1 dan od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
-
Šećerana7 sati od objaveMA KAKVO SPAVANJE Osijek je slavio pobjedu Vatrenih jutros u tri, navijači preplavili Tvrđu
-
Šećerana2 sata od objaveAKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti
-
SPEEDWAY3 sata od objavePREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
-
Svilana1 sat od objaveOLJK Panonska filharmonija večeras u 21 sat u Tvrđi otvara najveću kulturnu manifestaciju
