Connect with us

Fore

Mladen Radić: kao student mislio sam da će Tvrđa biti obnovljena prije nego ostarimo, ali nije

Čini se da je ova zadnja obnova zapravo bila vrhunac, a da će se ostale zgrade i problemi rješavati pojedinačno

Objavljeno

.Dana

Dugogodišnji ravnatelj nacionalnog Muzeja Slavonije, Mladen Radić do umirovljenja je punih 40 godina radio u ruinama Tvrđe. Muzej je smješten na tamošnjem glavnom trgu, a Radić je neko vrijeme u Tvrđi čak i živio i išao ondje u osnovnu školu.

Danas u mirovini, jedan je od zadnjih istinskih zaljubljenika u staru osječku gradsku jezgru koji često javno komentira stanje pojedinih zgrada, pročelja, balkona, krovova, kapija i naročito stanje posebnih detalja na pročeljima. Nakon zadnje i najtemeljitije obnove ikada, Tvrđa je i dalje ostala musava i neugledna, barem kad su u pitanju njezina pročelja.

Zapravo, zanimljivo je da se ni Radić ne sjeća kad su zadnji puta barem neka pročelja u Tvrđi izgledala doista lijepo.

– Sedamdesetih su neke značajnije javne zgrade, odnosno uglavnom njihove fasade i krovišta obnavljane (Generalkasarna, Državni arhiv, Muzej), a važnije ulice su pokockane granitnim kockama s obnovljene Vukovarske ulice. Tada su izrađene idejne podloge i objavljeni dokumenti – priča Radić.

Ključni problemi Tvrđe su (1) sanacija vlage, (2) sanacija krovne konstrukcije i (3) sanacija instalacija.

Posebno je, kaže Radić, kompliciran i relativno dugotrajan proces isušivanje vlage, što se ponovno pokazalo i prilikom obnove zgrade Gradske straže za potrebe Arheološkog muzeja! Međutim, ima primjera u Europi gdje stare gradske jezgre izgledaju kao da su iz bajke.

– Tijekom socijalističkog razdoblja bila je važna ta temeljna razlika u vlasničkim odnosima. Da pojednostavimo: Zapad (privatno i državno vlasništvo, crkva) i Istok (državno vlasništvo, vojska, crkva). Kod nas je poslije 1991. vojska napustila svoje objekte u koje su ušle javne institucije ili su i nakon više od 30 godina i dalje prazne i napuštene. To je problem. Kao član pojedinih savjetodavnih tijela i komisija i kao ravnatelj nacionalnog Muzeja Slavonije sudjelovao sam i u jednom razgovoru s predstavnicima nizozemskog grada Utrehta koji su svoj stari dio grada u sličnom stanju kao Tvrđa uredili na trošak grada i države (infrastruktura, osnovni javni sadržaji), a onda kada je cijena kvadrata narasla destorostruko, sudjelovali su i u privatnim projektima – sjeća se Radić.

Fasade izgledaju grozno

Tvrđa je, kaže, poslije 1945. naseljena siromašnim stanovništvom i na taj način zapravo opustošena. Od tada do danas u dijelu koji je stambena zona sve je prepušteno privatnoj inicijativi, ali čak i kad ima novca i volje kod nas sve ide sporo u administrativnom smislu. Jer je to pitanje i zakonskih, odnosno građevinskih normi (posebni materijali i tehnike), ali i zatečenog stanja (statika, krovna konstrukcija, instalacije…).

– Ljude je nemoguće “natjerati” na obnovu, jer je pitanje i vlasničkih odnosa, pa tu sigurno Grad i Država moraju biti investitori, osobito kada su nametnuli pravila zaštite.

Ipak, svi se uvijek vraćaju na pitanje, odakle bi zapravo trebala krenuti inicijativa da se stvar s Tvrđom doista odradi temeljito i u cijelosti.

– Prilika je bila kod zadnje djelomične obnove europskim novcem rješiti najveći problem zgrada u Tvrđi, a to je ogromna vlaga, koja se ne može preko noći izvući iz starih i masivnih temelja! No, sad je tako kako je. Mislim da u budućnosti rješenje može biti samo kombinacija javnih i privatnih inicijativa i interesa.

Neke kuće su zapravo ruševne

Bez definiranja osnovnih problema i mehanizama rješavanja nema ni kvalitetnog planiranja.

– Naravno da su već izrađene studije koje su temelj i dosadašnjh obnova i zahvata, ali pojednostavljeno, dok se sve zgrade u Tvrđi građevinsku ne saniraju, a to su ozbiljni skupi zahvati, ne treba očekivati privatne kupce, pa i investitore.

No, danas je Tvrđa u percepciji građana uglavnom kvart s lokalima za zabavu i noćne izlaske.

– Nije dobro da Tvrđa bude prepuna lokala i institucija bez temeljnih sadržaja koji čine grad, što je Tvrđa bila od srednjeg vijeka, a osobito nakon izgona Turaka i izgradnje utvrde.

Meni osobno je žao što se najstarija pošta (u istoj zgradi gotovi 300 godina!!!) samo ugasila.

– Kad sam bio student, naša “stručna procjena” je bila da će Tvrđa biti obnovljena, a mi ćemo hodati sa štapovima ili voziti se u kolicima i nismo puno pogriješili. Dakle, prošlo je cca 50 godina. Koliko će još proći, ne znam. Možda toliko, jer mi se čini da je ova zadnja obnova vrhunac, a da će se ostale zgrade i problemi rješavati pojedinačno – jasan je Radić.

Dakle, ne treba očekivati znatno više od ovoga što imamo sada.

Foto: Komarilos i privatna arhiva

Fore

KIĆO SLABINAC Predstavljena knjiga o omiljenom pjevaču, jedna ulica nosit će njegovo ime

„Kad umjetnost dodirne dušu“ napisala je Kićina bivša supruga Dubravka Bouša

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kad umjetnost dodirne dušu knjiga je Dubravke Bouše predstavljena danas u Kulturnom centru, a koja govori o životu i karijeri Krunoslava Kiće Slabinca. S poznatim je pjevačem u braku bila 10 godina, imaju dvojicu sinova, a upravo na inicijativu i ideju jednog od njih, Dubravka, inače profesorica književnosti, odlučila ju je napisati.

– Znala sam da je Kruno cijeli život htio napisati autobiografiju. Kada je preminuo, bila je šteta propustiti sve priče i dogodovštine koje sam znala. Krenula sam na posao, no nisam znala da će on tako dugo trajati. Materijal je samo počeo bujati, došla sam do 1000 stranica, popisala sam cijelu njegovu diskografiju. Knjiga je kontekstualizirana u vremenu i prostoru, pisala sam i o Slavoniji i o Domovinskom ratu. Male anegdotice su u knjizi, on je bio hodajuća riznica viceva jer je čitav život bio šaljivdžija – istaknula je Bouša, dodajući kako Kiću smatra prvim stand-up komičarom naših prostora, jer nije bio profesionalni glumac.

– Kao dijete je glumio u Dječjem kazalištu, bio je senzibiliziran za kazalište i sve je svoje koncerte radio kao male kazališne predstave – naglasila je.

– Kićo je uistinu svojom glazbom, a posebno svojim glasom, dodirivao dušu jednom pozitivnom, zaraznom energijom. Drago mi je da se predstavljanje odvija upravo ovdje, u Kulturnom centru , na mjestu gdje smo nedavno izgradili prvu Koncertnu dvoranu u povijesti grada. Dobila je ime po osječkom virtuozu Franji Krežmi, a Kiću je kao Osječanina Osijek i oblikovao. Na ovom je mjestu bio popularni Radnjak odakle je Kićo zajedno sa svojim Dinamitima krenuo i započeo glazbenu karijeru. Kao Osječani koji se ponose Kićom odlučili smo ulicu gdje se nalazi Koncertna dvorana i Kulturni centar nazvati Ulicom Krunoslava Kiće Slabinca. To je način da se Osijek i svi njegovi građani oduže Kići za sve ono što je dao svom gradu – rekao je prilikom predstavljanja knjige gradonačelnik Ivan Radić. 

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Analit

DRŽE SE ROKOVA Skoro gotovi novi bazeni na Kopiki, završne radove obišli učenici i studenti

Obnovljeno kupalište vrata otvara sredinom lipnja, na svoj 50. rođendan

Objavljeno

.Dana

Objavio

U sklopu Dana otvorenih vrata EU projekata gradonačelnik Ivan Radić obišao je radove na rekonstrukciji i obnovi Copacabane zajedno sa učenicima Graditeljsko-geodetske škole i studentima Građevinskog i arhitektonskog fakulteta.

U osječkoj EU avanTOUR-i učenici i studenti tijekom cijeloga dana obilaze projekte koji su sufinancirani europskim novcem, a kako je najveći od njih upravo Copacabana, na njoj su se i susreli s gradonačelnikom.

– Druga faza uređenja kupališta vrijedna je 9 milijuna eura. Tijekom prve faze uređenja Osijek je dobio prvi pravi olimpijski bazen te bazen s atrakcijama. Ta je faza stajala 4,5 milijuna eura, a kupalište je po prvi puta spojeno na kanalizacijsku mrežu. Kroz ITU mehanizam osigurali smo sredstva za drugu fazu uređenja u kojoj radimo rekreacijski bazen, dječji bazen sa atrakcijama. Postavljeni su novi tobogani, uređuje se zelenilo, a čak 56% cijele površine Copacabane bit će pod zelenilom. Nakon završetka radova posadit će se 200 stabala, 1.800 različitog grmlja i ukrasnog bilja – pojasnio je učenicima i studentima gradonačelnik, dodajući kako svi radovi idu planiranom dinamikom, te će do početka kupališne sezone, odnosno sredine lipnja, Copacabana biti gotova, baš na svoj 50. rođendan.

Stupovi javne rasvjete su postavljeni, kao i ograda. Za šest novih ugostiteljskih kućica pristigla je 51 ponuda za zakup, a sutra je javno otvaranje. Nije zaboravljena ni dravska obala, a u suradnji s Hrvatskim vodama nasut će se 6.000 kubika pijeska na plažu.

Ivica Crnković, u ime izvođača radova, Projektgradnje, rekao je kako se projekt uspješno privodi kraju. Svi radovi su u završnoj fazi – keramika, opločnjaci, hortikultura…

– Strojarnica je gotova, ostalo je stavit fasadu na objekt. U pripremama smo i za početak punjenja bazena kroz desetak dana – naglasio je.

– Ovo iskustvo puno mi je značilo, kao budućem arhitektonskom tehničaru mislim da sam puno naučila i vidjela. Obišli smo i vrtić Krijesnica, sportski dvoranu na Jugu 2, biciklističke staze i sada bazene – rekla je učenica Graditeljsko-geodetske škole Dorotea Knežević.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL i Komarilos

Nastavi čitati

Fore

FORA Hotel Lug u Baranji nudi ekskluzivnu mogućnost slijetanja helikopterom u dvorište

U vinskom podrumu ispod restorana ekipe gostiju satima istražuju butelje vrhunskih vina

Objavljeno

.Dana

Objavio

U srcu Baranje, tamo gdje se tradicija susreće s vrhunskom elegancijom, Hotel Lug nudi jedinstvenu kulisu za najvažnije životne trenutke. Za goste koji traže dozu prestiža i cijene svoje vrijeme, iskustvo započinje već u zraku. Uz mogućnost dolaska helikopterom, let iznad zlatnih ravnica završava mekim slijetanjem na samo imanje, pružajući gostima neponovljiv, „filmski“ ulazak u privatnu proslavu ili poslovni događaj.

Ova ekskluzivna opcija čini Hotel Lug savršenom destinacijom za one koji žele ostaviti snažan dojam i započeti svoje druženje na najvišoj razini.

Unutrašnjost hotela skriva prostore koji odišu toplinom i diskrecijom. Za proslave, svadbe ili poslovne susrete na raspolaganju stoji vrhunski opremljen restoran s kapacitetom od 40 sjedećih mjesta, koji svojim intimnim ambijentom i kompletnom opremom osigurava potpunu udobnost.

Poseban dragulj imanja je vinski podrum, ugodno tempirana oaza koja čuva desetke probranih etiketa najfinijih regionalnih vina. To je mjesto gdje se sati gube u razgovorima i istraživanju vrhunskih butelja, stvarajući savršenu atmosferu za privatne degustacije, tematske proslave ili opuštena druženja nakon službenog dijela programa.

Kako bi svaki događaj bio upotpunjen vrhunskim gastronomskim doživljajem, Hotel Lug nudi mogućnost organizacije vrhunskog cateringa. U suradnji s najboljim partnerima regije, gostima na raspolaganju stoji organizacija cjelokupne gastronomske ponude – od tradicionalnih delicija do modernih menija – prilagođenu željama i karakteru proslave.

A kako se najbolji trenuci uz izvrsnu hranu i probrana vina često i zasluženo oduže, nema potrebe za planiranjem povratka istu večer. U hotelu Lug gosti svoju  proslavu mogu zaokružiti odmorom u udobnim i moderno opremljenim sobama hotela, pretvarajući svaku svečanost u nezaboravan vikend bijeg u mir i tišinu Baranje.

Od ekskluzivnog slijetanja helikopterom do intimnog druženja u vinskom podrumu, svaka sekunda boravka na ovom imanju osmišljena je kao vrhunska senzacija i privatna oaza za najvažnije trenutke.

Sve informacije o terminima i mogućnostima rezervacije: info@hotellug.hr ili 098 174 7108.

Foto: Hotel Lug

Nastavi čitati

Fore

BAŠ JE LIJEP Prolistao ginko, najdraži i najljepši gradski „starac“ koji nas uvijek oduševi

Iako mu je više od 200 godina svakog proljeća nanovo oživi

Objavljeno

.Dana

Objavio

S lišćem ili bez njega, mnogima je ginko u Tvrđi jednako lijep. Stablo pred kojim mnogima zastane dah, posebno kada u jesen krene mijenjati boju lišća, već je neko vrijeme u pravom proljetnom raspoloženju. Lišće na granama ovog 200-godišnjaka se zeleni i gotovo da nema prolaznika koji ne zastane kako bi ga fotografirao.

Osječki je Ginko starosjedilac Tvrđe, ima preko 200 godina i jedan je od najstarijih primjeraka u Europi. Zelen je u proljeće i ljeto, žuto narančast u jesen, te potpuno nag zimi, u staroj je gradskoj jezgri mjesto uz koje se zastaje.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Fore

nanoSTEM Povežite atome, naučite njihovu muziku i doznajte sve o svjetlosti i čokoladi

U svibnju Odred izviđača Suncokret organizira brojne zanimljive radionice, prijavite se!

Objavljeno

.Dana

Objavio

Projekt nanoSTEM Odreda izviđača „Suncokret“ iz Čepina usmjeren je na nano znanost i tehnologiju. Kroz izvanškolske i izvannastavne aktivnosti koje se odvijaju u školama partnerima projekt razvija kompetencije budućnosti: znanstveno razmišljanje, rješavanje problema, timski rad i inovativnost.

Vrijednost projekta je 296.788,79 eura, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda plus (85%), dok je ostatak sufinanciran sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%). Projekt je započeo u ožujku 2025. i traje do ožujka 2028.

Nositelj projekta je Odred izviđača Suncokret iz Čepina kojem su partneri Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera s Odjelom za fiziku Osijek, OŠ Budrovci, OŠ Frana Krste Frankopana Osijek i OŠ Dobriša Cesarić iz Osijeka. Poseban naglasak stavlja se na inkluzivnost i održivi razvoj, kroz korištenje ekološki prihvatljivih materijala i obrađivanje tema povezanih s ciljevima održivog razvoja.

I tijekom svibnja možete sudjelovati u edukativnim i zabavnim STEM radionicama namijenjenima djeci i mladima za koje se trebate prijaviti.

  • 4. svibnja, 11:40 – 12:25, Kako se atomi povezuju? 1, OŠ Budrovci, Budrovci (prijava na radionicu
  • 4. svibnja, 12:40 – 13:25, Kako se atomi povezuju? 2, OŠ Budrovci, Budrovci (prijava na radionicu
  • 5. svibnja, 14:15 – 14:55, Svjetlost i čokolada 1., OŠ Mate Lovraka, Vladislavci (prijava na radionicu)
  • 5. svibnja, 13:00 – 13:45, Simetrija i nanoSTEM 1., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 6. svibnja, 13:00 – 13:45, Simetrija i nanoSTEM 2., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 6. svibnja, 12:40 – 13:25, Kako se atomi povezuju? 3, OŠ Budrovci, Budrovci (prijava na radionicu
  • 6. svibnja, 13:15 – 14:00, Mjerimo put, mjerimo vrijeme 3., OŠ Franje Krežme, Osijek (prijava na radionicu)
  • 6. svibnja, 10:00 – 10:45, Š kao Schrodingerova mačka 3., DV Sjenčica, Osijek (prijava na radionicu)    
  • 7. svibnja, 14:05 – 14:45, Svjetlost i čokolada 2., OŠ Antunovac, Antunovac (prijava na radionicu)
  • 13. svibnja, 10:00 – 10:45, Muzika atoma 3., DV Sjenčica, Osijek (prijava na radionicu
  • 19. svibnja, 13:00 – 13:45, Simetrija i nanoSTEM3., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 19. svibnja, 9:30 – 10:15, Muzika atoma 1., DV Mak, Osijek (prijava na radionicu
  • 19. svibnja, 18:20 – 19:05, Zanimljivi pokusi iz biologije i kemije, OŠ Ivana Kukuljevića, Belišće (prijava na radionicu)
  • 20. svibnja, 13:15 – 14:00, Mjerimo put, mjerimo vrijeme 4., OŠ Franje Krežme, Osijek (prijava na radionicu)
  • 20. svibnja, 13:00 – 14:00, nanoSpektri, OŠ Nikole Andrića, Vukovar (prijava na radionicu)  
  • 21. svibnja, 9:30 – 10:15, Muzika atoma 2., DV Mak, Osijek (prijava na radionicu)  
  • 28. svibnja, 10:00 – 11:00, Znanstveni sajam OŠ Bilje – predstavljanje projekta nanoSTEM
  • 28. svibnja, 9:00 – 9:45, BINARNI OTKUCAJI, binarna narukvica 1., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 28. svibnja, 10:00 – 10:45, BINARNI OTKUCAJI, binarna narukvica 2., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 28. svibnja, 11:00 – 11:45, BINARNI OTKUCAJI, binarna narukvica 3., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 28. svibnja, 10:00 – 10:45, Istraživači nano svijeta 4., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)
  • 28. svibnja, 10:00 – 10:45, Istraživači nano svijeta 5., OŠ Bilje, Bilje (prijava na radionicu)

Potpuni kalendar možete pronaći i OVDJE.

Foto: Odred izviđača Suncokret

Nastavi čitati

Najlaćarnije