Kovinar
POŽAR JE POD KONTROLOM Osječanke čekaju pakete s haljinama i parfemima koji su izgorjeli
Puno je razočaranih kupaca koji su svjesni da njihove pošiljke neće tako skoro biti isporučene
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2024/09/pozar1_feat.jpg)
Požar koji je izbio u nedjelju oko 3,00 u osječkom Južnom predgrađu i dalje nije u potpunosti ugašen, ali je pod kontrolom. Vatrogasci su još uvijek na terenu i prate situaciju, a očevid će započeti čim oni konstatiraju kako više nema baš nikakve opasnosti i kad vremenske prilike to budu dozvoljavale. Ukratko, sve je pod kontrolom, ali nitko ne može reći kad će požar biti potpuno ugašen.
VELIKI POŽAR Noćas oko 3,00 sata planulo je skladište uz Južnu obilaznicu, promet zatvoren
OTVORENA OBILAZNICA Požar još tinja, dva vatrogasaca je odbacila eksplozija, ali dobro su
U međuvremenu po gradu se prepričavaju najrazličitije verzije individualnih problema koji su zbog požara nastali kod tvrtki koje su iznajmljivale prostor i poslovale iz velikog skladišta kod Južne obilaznice. Gotovo sva roba, instalacije i alati koji su se nalazili u vatrom zahvaćenim skladištima su naprosto izgorjeli. Poduzetnici su jutro poslije već krenuli gledati kako će aktivirati svoja osiguranja, ali ni te procedure ne mogu krenuti prije nego što bude obavljen očevid.
Nekima su izgorjeli ili su barem jako nagorjeli i automobili koji su bili u skladištima ili parkirani u krugu oko objekta koji je izgorio. Neki su već organizirali posao s onim što im je ostalo i traže rješenja da mogu nastaviti raditi bez prekida kako bi osigurali prihode od kojih isplaćuju plaće. Lokalni kooperant jedne kurirske službe, primjerice, od jutros posao obavlja iz centralnog skladišta u Vinkovcima, što će mu znatno povećati troškove poslovanja, ali će imati neprekinutu uslugu.
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2024/09/pozar2_-1.jpg)
Ipak, veliki je problem s pošiljkama koje su neposredno prije požara stigle i bile uskladištene u Osijeku. Od zaposlenika različitih kurirskih službi čija su skladišta izgorjela u požaru može se čuti kako je vatra progutala stotine paketa s modnom odjećom, parfemima, kozmetikom, posteljinom, namještajem i dodacima za uređenje interijera, dječjim igračkama i opremom za djecu te najrazličitijim sitnicama koje se kupuju kod najpoznatijih kineskih trgovaca online.
U Osijeku i okolici danas je već puno razočaranih djevojaka koje su čekale haljine, roditelja koji čekaju, primjerice, dječja kolica i mladih parova koji dovršavaju uređenje svojih stanova.
Za pretpostaviti je da će roba koja je izgorjela u požaru biti nadomještena i naknadno isporučena do kupaca, nakon što po završetku očevida bude i službeno konstatirano da je izgorjela u požaru. Iz perspektive građana/kupaca to je, nakon što je požar stavljen pod kontrolu, najvažniji problem – kojega je također potrebno prioritetno rješavati.
Foto: Grad Osijek
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2023/11/Komarilos_logo.png)
Kovinar
PETAK, DAN ZA BOJKOT TRGOVINA Cijene hrane gotovo da nam rastu pred očima u realnom vremenu
Situacija postaje dodatno dramatična kad cijene u eurima preračunate u nekadašnje kune – bude suludo
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/bojkot_fp_feat.jpg)
Još su krajem prošlog tjedna putem Facebook stranice „Halo, inspektore“ koji je pokrenuo Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP) građani pozvani na bojkot kupovine teletine u mesnicama i trgovačkim centrima. Razlog? Cijena ovog mesa koja je od nove godine otišla u nebesa. I dok se u prošloj godini kilogram telećeg vrata ili lopatice mogao kupiti za oko 5,59 eura, od 1. siječnja cijena ovoga mesa se kreće od 7,99 eura na više.
Ako bismo to preračunali u kune, po novom bi kilogram teletine stajao najmanje 60 kuna! Jeste li spremni toliko izdvojiti za jedan nedjeljni ručak? Jer, teletina se na stolu ne nalazi svaki dan, a sada će još i rjeđe.
Od bojkota teletine nije prošao ni dan, a već su se potrošačke udruge organizirale i pozvale građane Hrvatske na opći bojkot trgovina. To znači da u petak, 24. siječnja, nitko ne bi trebao kupiti ništa ni u jednoj trgovini, supermarketu, mesnici…
– Odazovite se bojkotu! Taj dan nemojte ići u trgovine. Nemojte ništa kupiti (osim ako baš nije neka hitna situacija). Oduprite se snažnom porivu kupovanja u ime višeg cilja. Neka trgovine budu (polu)prazne u petak, 24.1.2025. Za dobro svih nas!
Neka bude kao nedjelja, ili praznik, „ne kupovni“ dan. Preživjet ćemo taj jedan dan. Ali ćemo pokazati snagu potrošača – pozivaju udruge.
Osim teletine, koja je u proteklih nekoliko mjeseci poskupjela u prosjeku za 43%, poskupjela je i većina drugih namirnica. Jedna, bez kojih većina građana ne može je kava. Poznata Franckova „ciglica“ od 250 grama stoji 4,49 eura. Možda vam se na prvu to ne čini puno, no kada preračunamo u kune – to je 33 kune! Ciglici je, do uvođenja eura, maksimalna cijena bila do 20 kuna, a na akciji je znala bit i za 15-ak kuna.
Domaćica – keks bez kojeg se ne ide u goste i koji se nalazi(o) u svakom kućanstvu danas stoji 3,49 eura. Kutiju od 300 grama plaćate više od 26 kuna, a taj je keks u punoj cijeni bio 15 kuna, a na akciji ga se moglo pronaći i za 10!
A čokolada?! Nekada smo u goste rado nosili 300-gramsku Milka čokoladu. Em je fina, em lijepo izgleda i s njom nikada nećete pogriješiti. U pravilu je koštala između 15 i 18 kuna, što nam se prije dvije-tri godine također činilo skupo. Danas, ona s cijelim lješnjacima nema ni 300 grama (ima 270) i košta nevjerojatnih 6,79 eura! Biste li doista plaćali skoro 52 kune za 270 grama čokolade?!
Ovo su samo neki od proizvoda kojima su cijene drastično narasle kroz dvije godine, koliko je euro službena valuta u Hrvatskoj. Ništa se, naravno, nije dogodilo preko noći, cijene su rasle postupno, ali teško da netko pamti da su cijeni rasle takvom brzinom u tako kratkom vremenu. Ako zastanete uz trgovačku policu i koncentrirano gledate u ispisanu cijenu neko vrijeme – gotovo da se može dogoditi da se ta cijena počne mijenjati i rasti u realnom vremenu pred vašim očima. Doista besmisleno.
Foto: Freepik
Kovinar
DANAS JE NAJDEPRESIVNIJI DAN Treći ponedjeljak u siječnju hladan je, tmuran i jako težak
Svojedobno su ga 2005. pretvorili i u marketinški trik kako bi prodali što više aranžmana za ljetni godišnji odmor
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/blue-monday_.jpg)
Treći ponedjeljak u siječnju, konkretno današnji dan, najdepresivniji je dan u godini. Nastao kao marketinški trik još 2005., zapravo je osmišljen kako bi se povećala prodaja aranžmana za ljetni godišnji odmor. No, iskreno, kada odvrtimo film unatrag, nakon čarobnog prosinca, siječanj je doista depresivan.
Blagdani su iza nas, blještavilo lampica i brojna događanja koja su nas zaokupljala cijeli prosinac i jedan dio siječnja netragom su nestala. Hladno je, tmurno, dani su još uvijek prekratki i jednostavno smo depresivniji nego inače. A današnji je dan navodno najdepresivniji.
Lako bi se s tim mogli složiti samo ako pogledate kroz prozor – sunca nema na vidiku, jako je hladno, džepovi su se već lagano ispraznili (a do sljedeće plaće ima o-ho-ho vremena), otplaćujemo dugove s kartice jer nas je prosinac „ponio i zanio“ i čini nam se da zimi nema kraja. Bez obzira na sve, zapravo bi bilo dobro tu formalno nazvanu depresiju pretvoriti u nešto korisno, pa makar to bilo i maleno resetiranje.
Iako mnogi priliku za novi početak uzimaju upravo Novu godinu, odnosno 1. siječnja (krećem na dijetu, prestajem pušiti, prestajem nekontrolirano kupovati…), istraživanja pokazuju kako je većina tih zacrtanih ciljeva nerealna i lako se odustaje od njih.
No, možda je kraj siječnja prilika za novi početak?! Ili vraćanje na tvorničke postavke. Možda je ovo „depresivno vrijeme“ prilika da se umotate u dekicu i uzmete knjigu koju već dugo želite pročitate. Promijenite rutinu spavanja, pa u krevet idete ranije nego inače. Umjesto kave ujutro popijete čaj. Nakon ručka odete u kratku šetnju. Nazovete prijatelje s kojima se niste dugo čuli… Lista je podugačka, jer sigurno je još jako puno stvari koje ste ne tako davno željeli napraviti ili uvesti u svoju rutinu, ali niste imali vremena.
Sada je za to pravo vrijeme, jer kao i kod djece – kreativnost i promjena nastaju iz dosade. Stoga, nemojte se prepuštati dosadi i depresiji, već se pokrenite i malim koracima napravite nešto korisno za sebe. A za informaciju – i vrijeme je na našoj strani, jer bi se već od vikenda vrijeme trebalo proljepšati, a uz najavljeno sunce stižu i više temperature.
Foto: Komarilos
Kovinar
IGRALIŠTE OS KOD SUPERA Ovdje netko malo-malo pa poruši zaštitnu ogradu, a radovi ne kreću
Za sad je u središtu grada u najboljem stanju novoobnovljeno dječje igralište u Vrtu Jagode Truhelke
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/os2_feat.jpg)
Dočekat ćemo valjda jednom da se i igralište OS kod Supera konačno sanira. Proljetos se krenulo s radovima, pa se ubrzo stalo. Oštećenja ograđena metalnim ogradama koje netko stalno ruši. Pa u samom centru imamo prilično ružnu i smiješnu situaciju.
Roditelji s djecom i dalje dolaze ovdje iako se djeca zapravo nemaju gdje igrati. Mogu trčkarati oko ograđenih oštećenja i penjati se na slova O i S. Prethodno smo u centru grada ostali smo bez „Indijanskog sela“, igrališta na Vijencu Paje Kolarića koje je u potpunosti uklonjeno jer je predstavljalo opasnost za djecu. Ono na susjednom Vijencu Jakova Gotovca također je u prilično lošem stanju, a Legos na Gornjodravskoj obnovi vapi za kompletnijom sanacijom.
Sva sreća pa je zima, pa djeca vani provode manje vremena, a kada se i ako zateknu u centru najbolje je u novoobnovljenom Vrtu Jagode Truhelke. Tamo imaju tri čitava konjića za njihanje.
Foto: Komarilos
Kovinar
REISNEROVA Raspada se pročelje Šibicare i veliki komadi padaju po pješacima na nogostupu
Nogostup je mjestimice pun ostataka žbuke i pijeska koji nastaje uslijed toga što prolaznici gaze otpale komade fasade
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara_kolaz_feat.jpg)
Komadi fasade sa upravne zgrade nekadašnje Šibicare padaju na pločnik Reisnerove ulice. Primjetno je kako su prolaskom vremena ti komadi usitnjeni jer po njima hodaju prolaznici, pa je dobrim dijelom nogostup pun ostataka žbuke i pijeska. Cijela je zgrada zapravo u raspadajućem stanju, a ako se uskoro prostor ne sanira ili ogradi, netko bi ovdje mogao ozbiljno nastradati.
KRAJ Zemljište i pogon nekadašnje Šibicare ponuđeni na prodaju za 5,2 milijuna eura
Nekadašnja osječka Šibicara osnovana je 23 godine nakon pojave prve žigice u svijetu
Inače, upravo je taj preostali dio Šibicare, s južne strane Reisnerove ulice, još prošle godine ponuđen na prodaju. Riječ je o građevinskom zemljištu površine 28.151,00 m² koje se od križanja Reisnerove i Anine ulice proteže dalje Reisnerovom prema kružnom toku Đakovština, a Aninom južno prema Sv. L. B. Mandića. Unutar kompleksa se nalaze zgrade bivše tvorničke proizvodnje i gospodarsko dvorište. Cijena je početkom prošle godine na jednom internet oglasniku bila 5,2 milijuna eura, a navedeno je kako je lokacija idealna za izgradnju cijelog stambenog naselja. Taj dio koji je ponuđen na prodaju u vlasništvu je jedne osiguravajuće kuće, odnosno njezine tvrtke za nekretnine. Dok se prostor ne ogradi, pješacima bi najbolje bilo izbjegavati cijelu tu dionicu nogostupa ili prijeći na suprotnu stranu ulice.
Dio Šibicare koji se protezao s druge, sjeverne strane Reisnerove ulice, prodan je i srušen 2023., a zemljište je trenutačno rašćišćeno i ograđeno.
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara14_.jpg)
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara11_.jpg)
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara9_.jpg)
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara5_.jpg)
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/sibicara2_.jpg)
Foto: Komarilos
Kovinar
NOVOST Više nije moguće kupovati vinjete za mađarske autoceste na Ininoj crpki na Čepinskoj
Preostaje opcija kupnje online ili na benzinskim postajama u Mađarskoj
![](https://komarilos.com/wp-content/uploads/2025/01/vinjeta_fp_feat.jpg)
Od početka 2025. više nije moguće na Ininoj benzinskoj postaji u Ulici Sv. L. B. Mandića (nekadašnja Čepinska cesta) u Osijeku kupovati vinjete za korištenje autocesta u Mađarskoj. Vozači koji su naviknuli, prije odlaska na putovanje, ovdje kupovati vinjete sad su upućeni mobitelom skenirati QR kod na blagajni koji vodi izravno na internet stranicu mađarskog nacionalnog sustava za naplatu cestarine (https://nemzetiutdij.hu/en/).
U mobilnoj verziji u izborniku je moguće izabrati upotrebu hrvatskoga jezika, pa će korisnik u nekim rudimentarnim funkcijama vidjeti hrvatski prijevod ponude za kupnju cestarine. Inače, sustav je pregledno organiziran, a oni koji putuju češće mogu se registrirati (osobna registracija ili registracija tvrtke) i čak dodavati više automobilskih registracija te onda prilikom svake kupnje biraju koji će automobil koristiti. Nakon plaćanja sustav šalje potvrdu o kupnji, vinjetu u pdf formatu i zatim račun na mail adresu koja je registrirana u profilu.
Poznato je da Mađarska koristi elektronski sustav nadzora naplate cestarine, odnosno registarske oznake automobila bit će automatizmom skenirane i prepoznate tijekom vožnje, bez potrebe zaustavljanja i fizičke kontrole.
Naravno, i dalje postoji mogućnost kupovine vinjeta na benzinskim crpkama u Mađarskoj.
Foto: Freepik
-
Mobilia1 dan od objave
GORNJODRAVSKA Svi su ovi auti parkirani na dvosmjernoj cesti dobili kazne pod brisače
-
Analit1 dan od objave
PROVJERENO Radnici Končara završno opremaju prvi novi tramvaj koji u Osijek stiže u ožujku
-
Mobilia2 dana od objave
Netko je skinuo i odnio 4 panela s ograde parka za pse Višnjica, možda si pravi kokošinjac
-
Kovinar1 dan od objave
PETAK, DAN ZA BOJKOT TRGOVINA Cijene hrane gotovo da nam rastu pred očima u realnom vremenu
-
Kožara1 dan od objave
Lažnim financijskim savjetnicima je tijekom 6 mjeseci uplatio više od 60.000 eura i – ćao!
-
Mobilia12 sati od objave
NASELJE VLADIMIRA NAZORA Krenuli su uništavati dječje igralište postavljeno prije 2 mjeseca
-
SPEEDWAY1 dan od objave
PRVENSTVO U TRČANJU ŠAFETE Naše djevojke – Lorena, Petra, Melani i Mia osvojile srebro
-
Mobilia11 sati od objave
SLJEMENSKA Posao nije gotov kako je planirano jer ga je usporio povrat vode iz kanalizacije
-
Šećerana8 sati od objave
DNEVNIK PENZIONERKE Zašto ne ograniče cijene japanki, kišobrana, lokota za bicikle i papuča
-
Analit5 sati od objave
ISTINA O TRAMVAJIMA Čak 30% postojećih kola navršila su 60 godina i nema rezervnih dijelova
-
SPEEDWAY9 sati od objave
Rukometašice danas u Zrinjevcu dočekuju splitsku ekipu koja im je prvi susjed na ljestvici