Fore
SPAS U VODI Uz Dravu ili bazene na Kopiki ipak je moguće nešto lakše preživjeti dan
Pred nama je još cijeli tjedan iznimno visokih temperatura, zato ručnik pod ruku i pravac – na plažu!
Ne možemo po cijele dane samo sjediti u klimatiziranim prostorijama i i čekati da prođe pakao. Valja izaći i na zrak, koliko god težak i sparan bio. A da bi lakše preživjeli ove temperaturne ekstreme, treba se smjestiti uz vodu.
Drava nam je spas, tri gradske plaže, ali i nekoliko „divljih“ koje Osječani vole više od mora. Kopika je tradicionalno najposjećenija, rijeka se povukla, pijesak je tu, a iako nema hlada, uz vodu se lakše premosti onih +40 u zraku. No ima onih koji Dravu ne vole, draži su im bazeni. Netko će na Gradske, netko na Copacabanu, pa u pretrpanim bazenima pronalaziti spas od vrućine.
Koji god da ste tip – dravski ili bazenski, ovih vam dana ne preostaje ništa drugo nego ručnik pod ruku i pravac na plažu. Jer, gledajući dugoročnu prognozu – do početka idućeg tjedna ipak ništa od osvježenja.
Foto: Komarilos
Bilo jednom...
SPORTSKA POVIJEST Rukometašice bivšeg Grafičara izgradile su temelje današnjeg ŽRK Osijek
Klub je s popisa osječkih kolektiva izbrisan nakon preimenovanja 1968., a polako iščezavaju i igračice
Sredinom je studenoga, što je prošlo gotovo sasvim nezapaženo, preminula Lucija Močnik, čije ime i prezime njenim brojnim sugrađanima nisu privukli veću pozornost. Pogotovo jer je u mladosti ta vižljasta Osječanka bila aktivna sportašica s djevojačkim prezimenom Mikačić, a igrala je rukomet, i to u Grafičaru, rukometnom klubu koji je odavno iščeznuoo s popisa osječkih sportskih kolektiva. Štoviše, budući da joj, nakon što je davne 1956., kao jedna od najmlađih učenica Stanislava Šuperine, dala svoj doprinos plasmanu „grafičarki“ u nekadašnju Prvu saveznu ligu, karijera joj nije još dugo potrajala.
Stoga su je kao rukometašicu, ponajprije, zapamtile suigračice i ono malo još živih navijača nekad okupljanih oko retfalačke šljake, a prezime pod kojim je preminula, zapamćenije je po njenom pok. suprugu Antunu – Braci, od kojeg su desetljećima Osječani (do 2021. kad nas je zauvijek napustio) dugo trebali usluge kao vrsnog majstora brusača noževa i škara.
Lucin odlazak u vječnost potaknuo nas je da se prisjetimo rukometašica nekadašnjeg Grafičara, u čijim je juniorskim redovima, pod nadzorom čuvenog Stanislava Šuperine, omalena Luca učila abecedu sporta koji je prvi u povijesti donio osječkom ženskom sportu prvoligaški status. Štoviše, nakon desetljeća postojanja u svoje je vitrine smjestio i pokal Kupa Jugoslavije, tada već u znatno promijenjenom sastavu i s trenerom Ljubomirom Savinom za kormilom. Povratak u to doba, dakako, ne bi bio potpun da se, prilažući i neke sačuvane fotografije, ne bismo prisjetili Lucinih suigračica, te prve generacije onih djevojaka koje su nešto kasnije svoj trag ostavile duboko urezan u niz uspjeha izgrađujući pritom temelje današnjeg ŽRK Osijek tako preimenovanog davne 1968.
Svjesni smo, pritom, da za mnoge od njih naši suvremenici nisu ni čuli, ili oni stariji s ponosom pričaju samo o igračicama koje su, u sada već 70-godišnjoj tradiciji osječkog ženskog rukometa, dosegnule i europske vrhunce.
Najlošije je kvalitete fotka iz 1955., kad je popularni Šupe (do teške ozljede vrsni nogometaš) vodio juniorski sastav Grafičara, a Lucija Mikačić stoji prva zdesna, s vrpcom u kosi. Samo godinu kasnije, u prvoligaškom debiju s Branikom iz Maribora, kad su „grafičarkama“ nabavljene lijepe majice s bijelim i plavim prugama (sličnim današnjim s Pampasa), pozirale su i nove igračice, stojeći slijeva, Ranogajac, Lončarić, Bartovski, Ivezić, Horvat i Šuperina, te Malošević i Cvjetičanin u čučečem položaju.
Standardne prvoligašice, pak, u prvoj polovici šezdesetih godina već su i rukometašice zauvijek zapamćene i po imenima i(li) nadimcima: Kaja (Ileš), Hermina (dj. Rončević, pa Stojanović i Milošević), Blaža (Lončarić), Nada (Šprem), Mira (Grbić), Janja (Milković), Zdena i Bisa (sestre Kuzma), Višnja (Bartovski), Lela (Dvoržak), Milka (Zec), Mara (Domokoš), Nada (Braz), Seka (Balen), Slava (Magdić), Marija (Gado), Jelena (Virag), Pajče (Pajčić) od kojih neke i nisu na trećoj fotki, a pripadaju naraštaju koji je svibnja 1966. donio golemi Kup pokal dotad neviđen u osječkom klupskom sportu.
Uspomene su, eto, prohujale, no neke su ipak zapamćene, pa ih treba pokoji put ponoviti, pa makar i uz neki tužan trenutak kao što je jedan vječni rastanak. Pogotovo kad pregledavanjem fotografija iz prošlih vremena shvatimo da je mnogo onih koji su negdje gore ovih dana dočekali Luciju Mikačić-Močnik. Uz ostale i njihovi učitelji Šupe i Ljubo.
Foto: Privatna arhiva
Fore
POZNATI SU DETALJI Trgovački centar Retfala Nova u kojemu je i KFC – otvara se 12. prosinca
Pogledajte kako izgleda poslovno, trgovačko i ugostiteljsko središte koje će promijeniti život u Retfali
Konačno je objavljeno da će otvorenje novog retail parka Retfala Nova biti 12. prosinca. Riječ je o trgovačkom centru čija je gradnja započela u siječnju na parceli između Emmezete i nekadašnjeg Peveca. Ovih dana radovi se privode kraju i riječ je uglavnom o uređenju interijera i opremanju prodavaonica. Zgrada je odavno gotova, uređene su prometnice, parkirališta i okoliš.
Pretpostavka je da će prvoga dana u trgovinama zablistati prigodni popusti za otvorenje. Podsjetimo, u centru će biti velika prodavaonica Spara, zatim TEDI, BIPA, Vacom, ZooCity, Hespo, Jysk i poslovnica PBZ-a. No, posebno je interesantna ugostiteljska sekcija koja će biti pozicionirana na zapadnom kraju objekta – predvodi ju restoran iz lanca Batak Grill, do sada prostorno najveći u Hrvatskoj. Zatim, također veliki Vivas bar iz lanca poznatih istoimenih kafeterija. I konačno, u Osijeku se otvara i restoran brze hrane KFC, jedini istočno od Zagreba.
RETFALA SUTRA Novi maloprodajni park mijenja standarde života u cijeloj četvrti
Kako je već i najavljeno, očekuje se da će trgovačka zona Retfala Nova svojom ponudom potpuno reorganizirati način života u ovom dijelu grada. Veliki broj parkirališta (u konačnici ih je više od 200) s jakim ugostiteljskim adutima te nova ponuda samoposluge s mješovitom robom, dućani s ponudom specijaliziranom za praktičnu organizaciju i opremanje suvremenog stanovanja, kućnih ljubimaca, zabavne elektronike, zdravog spavanja i drogerijskog asortimana te poslovnica banke – sve je to sad praktički u susjedstvu velikog broja obitelji koje žive u ovom dijelu grada. I ovo će vjerojatno biti njihovo novo poslovno središte i mjesto druženja.
Foto: RP Retfala Nova
Fore
NAJLJEPŠI BOR U GRADU Hotel Osijek je prvi reagirao i blješti blagdanskom čarolijom
Advent počinje iduće subote, a najveći gradski hotel tradicionalno podiže atmosferu na Promenadi
Grad još nije prigodno blagdanski ukrašen, sve što nas podsjeća na najčarobniji mjesec u godini su radovi na sklapanju adventskih kućica u Tvrđi te lunapark i panoramski kotač koje radnici postavljaju u Parku kralja Držislava, kod Školjke. Samo što nije krenulo postavljanje najveće božićne jelke ispred katedrale i svjetlećih ukrasa na Korzu, ali je tu već najljepši bor u gradu! Ovaj ispred hotela Osijek koji svojim sjajem i izgledom prolaznike razveseli u večernjim i noćnim satima prilikom prolaska Šamačkom ulicom i Promenadom.
Ogromna umjetnička instalacija poglede plijeni već nekoliko godina i zapravo nam potez Šamačka – Lučki prilaz – Promenada osvjetljava već krajem studenog, tijekom cijelog prosinca, pa i dobar dio siječnja. Čarolija svjetlećih instalacija kod hotela sada je već tradicija koja je neizostavan dio šetnji tijekom blagdanskog vremena.
Foto: Komarilos
Bilo jednom...
KADOVIĆI Saga o Peleu, Zagalu, Povischilu, vrsnom golmanu i kolekcionaru iz Osijeka
Otac i sin istog imena i prezimena, Stjepan Kadović, povezuju dvije osječke epohe
Možda se nedavno, prolazeći pokraj Gradske i sveučilišne knjižnice u središtu grada, netko od naših najstarijih sugrađana našao u čudu pročitavši najavu izložbe „Izumrla industrijska baština Osijeka“ čiji bi ga i naziv, a još više ime i prezime autora, mogli odvesti u neka druga vremena. Jer, izložbu je postavio poznati osječki kolekcionar Stjepan Kadović, sin nekada isto tako čuvenog nogometnog golmana, istog imena i prezimena!
Rijetka poveznica dviju epoha grada na Dravi, nedvojbeno, zaslužuje prostor zanimljiv bivšim, ali još više današnjem naraštaju Osječana.
Prednost, naravno, ima Stjepan stariji, čije ime je ostalo duboko zapisano u osječku nogometnu povijest, jer je u dva vremenska navrata čuvao mrežu najboljeg slavonsko-baranjskog kluba, a o čijim vratarskim kvalitetama najbolje svjedoči podatak da je Kadović st. na vrhuncu karijere proveo i u Maksimiru, u Dinamu, a zatim i u subotičkom Spartaku.
Tretinjak, Popović, Nikolnikov, Kezdi, Bogdanić, Stojanović, Kadović, Hajrović, Divjački, Mak, Kratil, Sl. Špehar, Trajić, Jergović, Molnar i Ovčina. To je popis svih golmana koji su branili prva dva desetljeća za Proleter i Slavoniju, od osnutka pa do 1967. kad je najbolji slavonsko-baranjski klub „kršten“ u današnji NK Osijek. Tek su tada stigli Majer, Krsmanović, Dugalić i drugi…
Za izbor najboljega od onih iz početnih dvadesetak godina ne bi se mogao odlučiti ni najstandardniji posjetitelji utakmica na igralištu „Kraj Drave“ i tek izgrađenom Gradskom vrtu, ali ne sumnjamo da bi se u najužem krugu kandidata našao baš spomenuti Kadović stariji. Oni koji su tog rođenog Đakovčanina gledali uživo, najčešće s ushićenjem opisuju njegove munjevita istrčavanja s gol-crte i neustrašive padove – u noge suparničkim napadačima.
I, eto, nakon mnogo, mnogo godina u javnom životu Osijeka opet se pojavio još jedan Stjepan Kadović! No, ne u sportu, nego u osječkom kulturnom životu, diplomirani ekonomist i pasionirani kolekcionar, čije izložbe su posljednjih godina s razlogom privlačile pozornost u prostoru Gradske i sveučilišne knjižnice u Europskoj aveniji. Ove jeseni, predstavio je priču o gradu s bogatom industrijskom baštinom, ispričanu na stručan kolekcionarski način, s misijom, da se „naša bogata industrijska gradska baština ne smije nikad zaboraviti…“
Što je to Kadovića ml. zaintrigiralo da sugrađanima ponudi na razgledavanje razne sačuvane uspomene na osječku prošlost, gdje je i kako prikupljao brojne eksponate za ovu, kao i za sve izložbe koje su već iza, ali i – pred njim? Odgovore smo potražili kroz razgovor.
Budući da niste mogli gledati svog oca kako brani, što su Vam drugi pričali ili ste od njega čuli?
– Na žalost svog oca nisam mogao gledati u prvoligaškim utakmicama tadašnje Prve savezne lige, jer kada je objesio kopačke o klin, već kao 28-godišnjak zbog teže ozljede, još se nisam rodio. No, često me vodio Maksimir, na utakmice tadašnje državne reprezentacije Jugoslavije. Puno puta je znao reći da ne može zaboraviti lijepa vremena provedena u Zagrebu, te da se uprava Dinama prema njemu ponašala korektno, sve su mu dali i pružili, a u prvom redu poštivanje. Znao je reći, da su ljudi koji vode Dinamo prava gospoda, a suigrači odlični ljudi i pravi prijatelji, spremni na pomoć na terenu i izvan terena u što sam se osobno uvjerio mnogo godina poslije. Kupio sam 2004. turistički sportski aranžman za EP u Portugalu, no kako mi turistička agencija nije mogla osigurati sve utakmice Hrvatske (Švicarska, Francuska i Engleska) aranžman bi mi propao da moj otac nije nazvao svog prijatelja iz igračkih dana, Dražana Jerkovića koji je pronašao ulaznice i za mene i prijatelje Matu i Jozu! Osim toga, kad bi Dinamo dolazio u Osijek, otac se sastajao s g. Barišićem i uz kavu (po)pričao, a kad mi je otac 2009. preminuo, na njegovu sahranu su došle delegacije Dinama, NK Osijeka i Spartaka. Svake godine kada Dinamo gostuje u blizini Đakova, klupsko izaslanstvo dolazi na grob s velikim vijencem.
Jedan od najboljih osječkih nogometnih golmana rođen je 1936. u Đakovu, a kako mu se otac (također Stjepan!) uspješno bavio nogometom nije čudno što su sva trojica sinova (Ivan, Josip i Stjepan) krenuli njegovim stopama. Najviše je postigao očev imenjak i već kao 15-godišnjak branio za seniore lokalne Slobode, a kad se u Osijeku upisao u gimnaziju postao je član Proletera.
– Stjecajem okolnosti, kad je Popović morao na vojnu vježbu, uoči prvoligaškog susreta Proleter – Dinamo (na starom igralištu „Kraj Drave“) na vrata „crveno-plavih“ trener Bernard Huegl-Benda uvrstio je 17-godišnjeg Kadovića. I tada je sve počelo, proveo je tri prvoligaške sezone na vratima osječkog kluba. Inače, otac nije bio sklon samohvali, a oni koji su ga gledali zapamtili su njegove golmanske parade kada su mu donji dijelovi nogu bili daleko iznad glave i ruku o čemu i danas svjedoči nekoliko fotki iz novinskih isječaka tog vremena. Na grobnici sam mu zato dao usklesati njega u prepoznatljivoj golmanskoj paradi, jer je obožavao nogomet, bez obzira na artritis, koji je od njega „zaradio.“
Ispadanje Proletera 1956. iz Prve savezne lige usmjerilo je karijeru talentiranog vratara, nakon Hueglove izjave da „može najozbiljnije ugroziti velikog Vladimira Bearu“, prema zagrebačkom Dinamu, ali kako je istodobno iz mostarskog Veleža u Maksimir stigao i iskusniji Gordan Irović, s kojim je Stjepan, isto kao i već spomenutim golgeterom Jerkovićem (naj-strijelac 1962. na SP u Čileu), sklopio čvrsto prijateljstvo. No, 1957. je Kadović branio jednu utakmicu na južnoameričkoj turneji za državnog prvaka predstavljanog kao reprezentacijom, „europskim Brazilom“ u konkurenciji brazilskih velikana Sao Pulom, Corinthiansom, Flamengom i kombiniranim sastavom Santosa i Vasco de Game, te Belenensesa, Lazia i Seville, iz Europe. Bilo je to godinu prije SP-a u Švedskoj, gdje se proslavio legendarni Pele, koji je debitirao za seniore na tom turniru u Morumbi. U tri utakmice, inače, Pele je tada „zabio“ pet pogodaka.
– Tata je branio na prvoj utakmici, protiv Flamenga, te obranio kazneni udarac čuvenom Zagalu! I danas čuvam hvalospjehe brazilskih novinara za „mladog vratara iz Zagreba“. Štoviše, u brazilskom tisku pola stoljeća kasnije napisano je: „U velikoj pobjedi Flamenga nad jugoslavenskim prvakom (danas hrvatskim prvakom), postignuta su samo dva gola jer su ostali bili autogolovi. Zanimljivo je, da je golman Dinama Kadović tada obranio penal čuvenom Zagalu, a svojim majstorskim obranama spriječio veću pobjedu Flamenga“.
– Na spomenutoj turneji u Brazilu, zbog nekih problema na avionu dinamovci su stali su Dakru i bili smješteni u luksuznom hotelu. Na večeri im je pripremljena riba, a na stolu je svaki igrač imao zdjelicu s vodom i limunom. Neki su razumjeli da je to neki način konzumacije hrane, te su vodu popili, a limun za kraj isisali. I tako dok im konobar nije šapnuo da voda služi za pranje ruku. Nakon ribe poslužen je jastog koji mnogi nisu znali kako jesti, pa su grizli tvrde dijelove pa ih je opet konobar morao upozoriti da se ti tvrdi dijelovi ne jedu, te pokazao način rezanja s posebnim škarama. Nakon obilne večere, pak, poslužene su im banane i još neko tropsko voće. Također, mnogi su voće jeli zajedno s korom! Bila je to 1957. kad u Jugi nije bilo konzumacije tropskog voća, a nije ni bilo nekih vrhunskih hotela, u kojima bi se konzumiralo jelo na primjeren način.
Nakon Dinama, Kadović st. prešao je u subotički Spartak (osječka Slavonija, u to doba je drugoligaš), u kojem je bio neprikosnoven na vratima, te doživio svoje najveće sportske trenutke. Ipak, 1961. vratio se u Osijek i tri godine kasnije završio karijeru u dresu Slavonije.
– Uvijek se smatrao Osječaninom, volio je Osijek, njegove ljude, posebno Dravu, na kojoj je uživao u pecanju, te u plovidbi čiklom i gliserom, koji su tada imali samo on, dr. Zorić i Đakovčanin Tošo, poznat po prvom disco baru u Slavoniji, Viktoriji. Ljubav prema Dinamu, NK Osijeku, gradu Osijeku, Dravi, kao i povijesti grada prenio je na mene. Inače, zaposlio se kao službenik u JŽ i rado se odazivao na utakmice željezničarske reprezentacije Jugoslavije. Sjećam se da smo zbog toga imali pogodnosti jeftinijih karti za vlak, pa smo često kao obitelj putovali po Europi, a posebnu pažnju obraćali smo nogometnim stadionima u Londonu, Parizu, Bruxellesu, Rimu, Milanu, Torinu. Na HŽ-u je radio i u vrijeme Domovinskog rata, te po njegovu završetku dočekao mirovinu. Mnoge prijatelje je izgubio u ratu, te se nije snalazio u novim društvenim i etičkim promjenama, te se povukao u osamu na kuću u Đakovo, na imanju koje je naslijedio od svoje bake, gdje je vrijeme kratio vrtlarenjem, uzgojem kunića, kartanjem u obližnjem Vatrogasnom domu sa svojim prijateljima iz djetinjstva, koje nikada nije zaboravio, pa i kada je bio najpopularniji. Posebno je uživao u društvu unučadi, s kojima je igrao nogomet i rado odlazio na pecanje na obližnja đakovačka jezera. Posebno se angažirao vikendom u kulinarstvu, kada se radovao druženju s djecom i unucima, te pripremao njegov čuveni „Iločki ćevap“, koji mi jako nedostaje, jer ga je jedino on znao tako pripraviti. Godinama sam poslije pokušao pojesti u Iloku taj specijalitet, no ni jedan nije bio pripravljen kao očev. Očev je bio i ostao najbolji! Umro je nakon što mu u osječkoj bolnici nisu na vrijeme dijagnosticirali blaži srčani udar, te je uskoro dobio sepsu, te nas napustio gotovo u tri dana, nakon što je s unucima još igrao nogomet. Iza sebe je ostavio i danas živu suprugu Viktoriju, kćerke, stariju Lidiju (umirovljeni je građevinski inženjer), Jadranku (sudac u Starigradu na Hvaru, gdje živi i radi a Osječanima je u uspomeni kao vrsna odbojkašica prvoligaša Željezničara), mene, te unuke Gorana, Marinu, Marka, Tonija i Krunu. I kao kuriozitet svoje vrste: Kruni je kršteno ime Stjepan!
Drugi dio priče neizbježno je posvetiti Stjepanu Kadoviću, kolekcionaru čije su nas ime i prezime – vratili u povijest.
– Kao rođeni Osječanin, veći dio života proveo sam u Donjem gradu, gdje sam završio OŠ „Bratstvo i jedinstvo“ (danas „Jagoda Truhelka“) i završio Gimnaziju „Braća Ribar“ u Tvrđi – priča nam, ustvari, Stjepan Kadović III. s još jednom zanimljivošću a to je da mu je kemiju predavala prof. Nevenka Matanovac, isto kao i na Gimnaziji njegovom ocu! – Diplomski i postdipmomski studij završio sam na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i kao odličan student na preporuku prof. Mellera, odmah po diplomiranju dobio prvi posao, u „Mobiliji – Ivo Marinković“ na mjestu samostalnog referenta uvoza.
O tijeku brzog napredovanja u struci, Stjepan će vam pričati ilustrirajući ga mnogim za današnje prilike nezamislivim detaljima naglašavajući one koji se odnose na (ne)zamislivost neplaćanja računa bilo kakve vrste i u bilo kojim okolnostima.
– To su bila vremena, kada je ljudska riječ nešto vrijedila, i nije trebala niti gotovina niti kreditna bankarska kartica. Još u Mobiliji zavolio sam povijest, dizajn, starine, te proučavao tradiciju zasnovanu na „Povischillu“. Davne 1991. radio sam na novom idejnom brendiranom rješenju, koje je prihvaćeno od strane javnosti i gospodarstvenika. Kao ambiciozan mlad poslovni čovjek, pri kraju Domovinskog rata, shvatio sam u kojem smjeru ide budućnost tvrtke sa stoljetnom tradicijom, pa sam se zaposlio u Brodomerkuru d.d. Split, koja je tada bila jedna od najvećih trgovačkih tvrtki u novoosnovanoj državi. Bio sam šef predstavništva tvrtke (u kojoj su svi bili hajdukovci) u Osijeku na području elektromaterijala. Nakon nekoliko godina osjetio sam da je perspektiva Hrvatske u graditeljstvu, pa sam se zaposlio u austrijskoj tvrtki „Baumit“, u kojoj sam napredovao do pomoćnika voditelja prodaje za Hrvatsku. Osobito sam ponosan na činjenicu što sam vlasnike tvrtke uvjerio da svoju donaciju, koju su planirali dati Hrvatskoj, usmjere konkretno na obnovu franjevačkog samostana Sv. Ante u Osijeku. To je važan događaj jer je jedna austrijska tvrtka donirala materijal i novac za radove saniranja zvonika crkve Sv. Antuna, čime je praktički započela obnova osječke Tvrđe. To mi je bio posebno drag potez, jer sam time pomogao svojem gradu. U saniranju mnogih zgrada osječke Tvrđe u kasnijim godinama su ugrađeni najkvalitetniji materijali za saniranje, a čiji postupak sam osobno vodio, jer mi je uvijek bio cilj konačno potaknuti gradsku vlast i Ministarstvo kulture RH na obnovu stare zaštićene gradske jezgre.
Želeći samostalan rad, potom je Kadović otvorio vlastitu tvrtku „Bekament“, koja je godinama bila jedna od najuspješnijih u Hrvatskoj. No, kako nikakvi instrumenti osiguravanja plaćanja u novom društvu nisu bili dovoljni da se zaštiti prodavatelj robe, umoran od graditeljstva i teškog razdoblja poslovanja, razišao se sa partnerom i počeo se baviti onim što je oduvijek želio, uređivanjem interijera.
– Otvorio sam poznati Studio za uređenje interijera, Design „Zebra“, u Ul. Republike (preko puta bivšeg „Bonusa“), koji je donio prvih godina uspjeh. No, ubrzo recesija zahvaća i ovo područje te se okrećem antikvarijatu i mojem dosadašnjem hobiju, a da mi istovremeno donosi prihode. Budući da se od antikvarijata ne može živjeti, barem u Osijeku, kao i drugi antikvarijati i moj je uskoro bio – zatvoren.
Razgovor se, potom, neizbježno usmjerio prema nogometu, Stjepan se sjeća „Gaučosa“ s malonogometnih turnira „Tri kornera-penal“, pa aktivnosti s vršnjacima na ulici „od jutra do večeri“, da bi kao gimnazijalac vrlo dobro igrao rukomet i košarku.
– „Pravi“, veliki nogomet sam igrao u juniorima Željezničara na „Mačkamami“, sve do upisa na fakultet, kada su me obuzele neke druge obveze.
Ne propušta utakmice klubova za koje je branio, NK Osijek i Dinama u Ligi prvaka, kao i reprezentacije Hrvatske. I pritom se često sjeća očeva predviđanja pri debiju Luke Modrića za Dinamo:
– Taj mali daleko će dogurati, bit će top klasa“! Žao mi je, što tata nije dočekao uspjehe „vatrenih“ kad je Luka to i postao. Inače, znao je o Peleu pričati s golemim poštovanjem, možda i zato što ga je osobno upoznao. Također je s poštovanjem pričao o Zagalu, doslovce je volio je Dražana Jerkovića, a u Osijeku je prijateljevao s Vernerom, Kasačem, Čulinom.
Naravno, i ono najvažnije pitanje: otkud sklonost prema kolekcionarstvu, kad je to počelo, gdje ste sve skupljali predmete, a posebno značajno: koliko ste dosad imali izložbi?
– Ljubav prema starinama me potaknula da s pokojnim Šimurdom pokrenemo ideju o sajmu antikviteta u Osijeku davne 2005. u Bastionu u Tvrđi, ubrzo je sajam preseljen na Glavni trg u Tvrđi, te je do danas postao turistički i kulturni brend grada. I dan-danas se na sajmu antikviteta pojavljujem kao izlagač, jer kao kolekcionar imam misiju: da je dužnost kolekcionara predstaviti javnosti, građanima, svoje kolekcije, da i oni uživaju u predmetima iz kolekcije, a ne samo kolekcionar. Iz tog razloga priređujem tematske izložbe posljednjih 15 godina u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek. Svake godine pripremim 1-2 tematske izložbe, koje pripremim iz svoje obilne kolekcije pod određenom temom, a na osnovu višemjesečnog kolekcionarskog i povijesnog istraživanja predmeta iz vlastite kolekcije.
O posljednjoj, uvodno spomenutoj, napisano je:
„Autor je simbolički industrijsku baštinu Osijeka usporedio sa dinosaurusima, bićima koja su davno “izumrla”, i jedini njihovi materijalni dokazi: kosturi i kosti se čuvaju u mnogim arheološkim muzejima širom svijeta. Stoga je u naslovu izložbe naziv “Izumrla industrijska baština”. Tako autor na ovoj izložbi predstavlja eksponate, iz vlastite kolekcije koji su jedini materijalni dokazi tvrtki, koje više ne postoje, a mnogima se ne zna ni lokacija. To su tzv. “kosti osječke izumrle industrijske baštine”. Također, će se nastaviti priča stolarskog radnika Marka.“.
U pripremi je za 2025, iz „Kadovićeve radionice“ za one koje to zanima dakako, izložba pod nazivom: Osamdesete su bile godine!
Foto: Obiteljska arhiva
Analit
NARUČEN PROJEKT Nova Gradska knjižnica bit će u rekonstruiranoj Konjičkoj vojarni u Tvrđi
Dok betonski kostur nedovršene Sveučilišne knjižnice trune u Kampusu, planira se obnova druge trule zgrade
Grad Osijek naručio je izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju postojeće zgrade u Ulici Kamila Firingera 3 kako bi ona bila pretvorena u zgradu Gradske knjižnice Grada Osijeka. Riječ je o zgradi nekadašnje Konjičke vojarne u Tvrđi koja je pojedinačno zaštićeno nepokretno kulturno dobro (vojna i obrambena građevina).
Poznato je kako bi se Gradska knjižnica trebala „odvojiti“ od Sveučilišne, o čemu se već godinama priča i piše. No, iako je „kostur“ Sveučilišne knjižnice izgrađen u Kampusu, tako nedovršen stoji od 2017. i ne zna se hoće li i kada biti završen. Kao odgovor na nemogućnost postizanja dogovora sa Sveučilištem J. J. Strossmaeyera prošle je godine najavljeno kako će se novi objekt Gradske knjižnice graditi u Strossmayerovoj ulici, pa je u tom kontekstu naručeni projekt rekonstrukcije Konjičke vojarne zapravo iznenađenje, odnosno promjena plana.
TRULA KNJIŽNICA Isplativije je sanirati betonsku konstrukciju nego pustiti da propadne
Od 2017. propadaju novci i trune betonska konstrukcija buduće sveučilišne knjižnice
RIJETKO JE OTVORENA Bivša konjička vojarna u Firingerovoj puna je golubljeg dreka
Poznato je kako sadašnja zgrada Gradske i Sveučilišne knjižnice Osijek (GISKO) nema dovoljno prostora i rasporedom ne zadovoljava uvjete za daljnji razvoj knjižnice. Riječ je o kući Gillming-Hengl u Europskoj aveniji, koju je obitelj nekadašnjeg osječkog gradonačelnika Vjekoslava Hengla 1945. darovala gradu sa svojom ogromnom bibiliotekom od oko 6.000 knjiga, u kojoj gradska knjižnica posluje od 1957.
Sad zapravo imamo situaciju da betonski kostur jedne buduće knjižnice godinama trune, postojeća gradska knjižnica nema prostora za širenje, a nova knjižnica ide u prostor nekadašnje vojarne koja je također godinama u dosta raspadajućem stanju.
No, vratimo se na početak priče. U dokumentima javne nabave procijenjena vrijednost izrade projektne dokumentacije za rekonstrukciju Konjičke vojarne je 120.000 eura, a rok za dostavu rješenja je 2. prosinca. Izrade projektne dokumentacije za rekonstrukciju u zgradu gradske knjižnice obuhvaća sve etaže. Tako bi se u prizemlju trebao naći ulazni predprostor, recepcija, arhiva, sanitarni čvorovi, čajna kuhinja, spremište, manje dvorane i hall, čitaonice, dizalo. Na prvom bi katu bio prostor knjižnice, čitaonice, manje dvorane, sanitarni čvor i uredski prostori, a u potkrovlju prostorija arhiva i strojarnica.
Ponuditelji bi trebali izraditi više varijantnih idejnih rješenja (najmanje dva) u kojem će biti vidljiv smještaj potrebnih sadržaja s predvidivom procjenom troškova gradnje. Idejno rješenje mora biti usklađeno sa prostorno-planskom dokumentacijom Grada Osijeka i konzervatorskim uvjetima. Također, potrebno je dati i procjenu vrijednosti radova.
Foto: Komarilos
-
Mobilia2 dana od objave
VRT JAGODE TRUHELKE Sada je konačno ozelenjen obnovljeni urbani gradski kutak u centru
-
Pija raport2 dana od objave
PRIPREME ZA BOŽIĆ Orasi su postali luksuz, na tržnici je kilogram nevjerojatnih 14 eura!
-
SPEEDWAY1 dan od objave
SPEKTAKL U GRADSKOM VRTU Briljirali osječki nokauteri Antonio, Andrej i Niko!
-
Klopa2 dana od objave
DUBAI ČOKOLADA Svi su poludjeli za slasticom koju vrlo jednostavno možete napraviti kod kuće
-
SPEEDWAY20 sati od objave
NK OSIJEK – LOKOMOTIVA 3:0 Uraganski start bijelo-plavih Lokomotivu ostavio “bez pare”
-
Mobilia19 sati od objave
GDJE JE ZNAK?! Biciklisti, oprez! Kotač bi vam lako mogao upasti u ovu, opet neobilježenu, rupu
-
Šećerana17 sati od objave
PSEĆANJ Novo izdanje najljepšeg kalendara na svijetu dobilo je 13. mjesec, dođite na promociju!
-
Kombinirke13 sati od objave
ZAVRŠNA FASADNA ŽBUKA Ono što je u startu skuplje dugoročno je isplativije jer duže traje
-
Kožara15 sati od objave
RUTINSKA KONTROLA Vozio auto iako mu je oduzeta vozačka, pa će 13 dana provesti u zatvoru