Connect with us

Šećerana

TIHA MISA Aktivisti i ove subote u 10 sati pred konkatedralom stoje za svaku žrtvu nasilja

Iz udruge Adela poručuju kako je već 17 žena ubijeno u prvih 11 mjeseci ove godine

Objavljeno

.Dana

I ove, prve subote u mjesecu (7. prosinca) aktivisti/ce udruge Adela u 10 sati iskazat će svoj otpor nametanju patrijarhata i traženju ukidanja prava žena, koji se iskazuje političkim činom klečanja i takozvane molitve ispred konkatedrale u Osijeku. Pozivaju sve građanke i građanke da stanu uz njih i ponesu ružu ili kakav drugi cvijet.

– Svakih otprilike 20 dana jedna žena je ubijena, jedna do dvije žene mjesečno žrtva je femicida. Već 17 žena ubijeno je tijekom 11 mjeseci ove godine. Usporedimo ovu brojku sa svima poznatim mjesečnim aktivnostima – svakih 20 dana idemo na šišanje, netko „na nokte“, božićnoj pšenici treba 20 dana da proklija, nikne i dođe do željene visine i gustoće – ističu u udruzi, poručujući kako 60% svih ubojstava žena počine intimni partneri ili drugi članovi obitelji, samo 12% svih ubojstava muškaraca počinjeno je u privatnom okruženju.

Nadalje, u Hrvatskoj čak 20% žena ne prijavljuje nasilje vlastitoga sina. U 2023. od 13 ubijenih žena, šest njih su ubili sinovi, a sve češće su i nove vrste nasilja nad ženama starije životne dobi. Globalno su te brojke još crnje. Naime, prema podacima UN-a, u 2023. su oko 51.100 žena i djevojaka diljem svijeta ubili njihovi intimni partneri ili drugi članovi obitelji. To znači da u prosjeku 140 žena ili djevojaka svaki dan ubije netko iz vlastite obitelji, dakle, svakih 10 minuta.

– Za to vrijeme se molitvom na trgovima „za mir u svijetu i domovini, muškarce kao duhovne autoritete, život u predbračnoj čistoći, čednost u odijevanju i ponašanju, prestanak pobačaja“ zagovaraju politički ciljevi diskriminacije određenih skupina i ukidanje stečenih prava. Stoga i ovom Tihom misom stojimo za ravnopravne članove obitelji, stojimo za Hrvatsku, domovinu svake njezine građanke i građana, za prevenciju nasilja i edukaciju, za pravo na molitvu za sve koji je žele na način kojega žele, za pravo svih na svoju vjeru, jer samo sekularno društvo jamči pravo svih na slobodu vjeroispovijesti, te u konačnici stojimo za svaku ubijenu ženu, za svaku žrtvu nasilja – poručuju.

Foto: Udruga Adela

Šećerana

ANTUNOVO Prva misa služena u 3, u 18h u samostanskom dvorištu blagoslov djece i ljiljana

Tvrđa je danas središte velikog broja hodočasnika koji se okupljaju oko oltara sv. Ante

Objavljeno

.Dana

Objavio

U crkvi Svetog Križa u Tvrđi prva današnja misa služena je još u 3 sata ujutro, te potom i mise u 4, 5, 6, 7.30 i 9 sati. Svetu misu u 10.30 sati predvodit će msgr. Fabijan Svalina, srijemski biskup, a zatim slijede mise u 12, 16, 18, 19.30 i 21 sat.

Blagoslov djece i ljiljana bit će uz svečanu svetu misu koju predvodi fra Franjo Vuk, u 18 sati u samostanskom dvorištu.

Tvrđa je danas središte velikog broja hodočasnika koji se okupljaju oko oltara sv. Ante i preuzimaju posvećeno cvijeće. Na tisuće njih će kroz crkvu proći danas do kasne večeri. Antunovo u Tvrđi je za većinu sugrađana posebno iskustvo jer u stari grad ne dolaze samo vjernici nego i građani koji vole osjetiti posebnu atmosferu što se među zidinama ponavlja već više od 300 godina.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Šećerana

PARK KOD ŠKOLJKE Već je postavljen lunapark za Antunovo, najviše mu se vesele djeca

Tu je i šator s klupama, a od sutra i uobičajena kirvajska ponuda

Objavljeno

.Dana

Objavio

Tradicionalno, nekoliko dana prije blagdana Antunova u Parku kralja Držislava, neposredno uz Školjku, počinje postavljanje lunaparka. Dan prije blagdana sve je već gotovo spremno, a sutra će ovdje biti veliki broj djece i roditelja koji će se nakon misa i blagoslova iz Tvrđe uputiti u park.

Skalamerija raznih atrakcija za svaku dob zauzela je veći dio parka, a postavljen je i šator s klupama. Sutra će se ovdje moći kupiti i razne drangulije, uobičajena kirvajska ponuda koja djecu oduševljava, a roditeljima zadaje glavobolje.

Ako želite sačuvati koji euro u džepu, u Tvrđu se uputite promenadom i jednostavno zaobiđite park.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Šećerana

DOZVOLA Kad Hrvatska igra na Svjetskom prvenstvu kafići mogu raditi do 2, 3 i 5 sati ujutro

Ako reprezentacija bude pobjeđivala stalno će se produljivati radno vrijeme ugo objekata

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na Svjetskom nogometnom prvenstvu Hrvatska prvu utakmicu igra protiv Engleske 17. lipnja, a susret po našem vremenu započinje u 22 sata. Kafići, barovi i restorani moći će tog dana raditi do 2 sata iza ponoći. Sljedeća je tekma 24. lipnja protiv Paname, a taj susret počinje u 1 sat ujutro, pa je Grad ugostiteljima dozvolio rad do 5 sati. Utakmica protiv Gane igra se 27. lipnja i počinje u 23 sata, a ugostiteljima će rad biti dozvoljen do 3 sata.

Osječki ugostitelji pripremili su se na vrijeme i od Grada Osijeka još prije nešto više od dva mjeseca zatražili su dozvole za produženje radnog vremena. Zahtjevima je udovoljeno i navijači u Osijeku, koji će zbog vremenske razlike biti budni do ranih jutarnjih sati, dakle, neće imati problema i moći će planirati druženja u svojim omiljenim kafićima.

Foto: Borna Jakšić/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

TO! Gradski vijećnik Mišetić donirao 4 palete bilježnica za OŠ Retfala, a dijeli i ogrijev

Svaki učenik od prvog do četvrtog razreda dobit će paket s dovoljno bilježnica za cijelu godinu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Pred osnovnom školom Retfala zaustavio se kamion s četiri palete bilježnica namijenjenih učenicima od prvog do četvrtog razreda. Kamion je dopratio i istovar nadzirao gradski vijećnik Tomislav Mišetić koji je uz pomoć suradnika osigurao donaciju retfalačkim učenicima.

– Uskoro ćemo objaviti plan podjele kompleta bilježnica. Ovo je nastavak brige za naše sugrađane, a ovoga puta svoje smo djelovanje usmjerili prema našim najmlađim Retfalčanima. Slijedi sortiranje i slaganje bilježnica u pakete. Svaki paket će sadržavati dovoljno bilježnica za cijelu školsku godinu i to za sva četiri razreda razredne nastave. Taj posao odradit ćemo uz pomoć volontera u slijedeća dva tjedna te ćemo putem medija i društvenih mreža pozvati roditelje i učenike da preuzmu svoje besplatne pakete – rekao je Mišetić, naglašavajući zahvalnost tvrtki Lotis uz čiju je potporu osigurao donaciju.

Također, na kamionu su se nalazile i palete s ogrjevnim drvima koje ovih dana Mišetić i ekipa besplatno distribuiraju obiteljima u potrebi.

– U ovom trenutku imamo 34 obitelji o kojima skrbimo na različite načine. Smatram da je to jedan od važnih segmenata bavljenja politikom. Na žalost, relativno veliki broj ljudi živi na granici siromaštva, a osim sustavnih rješenja važno je i individualno djelovanje nas koji smo sudionici javnog i političkog života. Mi polazimo od sebe, osluškujemo potrebe zajednice i trudimo se biti uvijek dostupni onima koji nas trebaju – rekao je Mišetić dok su nešto kasnije radnici istovarali drva jednoj od korisnica.

Ovo će olakšati život u zimskim mjesecima ljudima koji se griju na drva, a takvih je mnogo.

Foto: Privatna arhiva

Nastavi čitati

Šećerana

INVENTURA Evo kako izgleda kupalište Copacabana točno 10 dana prije najavljenog otvorenja

Prostranim sunčalištima više ne dominira livadska trava nego nabijeni sitni kamenčići – bijeli i sivi

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kopika se za kupače otvara 20. lipnja. Druga faza temeljite rekonstrukcije i obnove kupališta je u samom završetku i izvođači na gradilištu praktički broje sate kako bi sve stigli obaviti na vrijeme. Dovršavaju čišćenje bazena, uređuju pristupne staze, montiraju ogradu i ulazna vrata u bazenski kompleks, stavljaju opločnike i ugađaju nove tuševe.

Posađeno je dosta mladih stabala, ali ove godine njihove krošnje neće biti dovoljno velike da bi štitile od sunca. Postavljene su i zanimljive velike dječje igračke oko najmanjeg bazena i bit će tu klincima jako zanimljivo. A novost su i veliki, izdignuti zeleni otoci unutar sunčališta koji su obrubljeni drvenim podlogama za sjedenje.

Zanimljivo je da velikim i prostranim sunčalištima više ne dominira livadska trava na koju su kupači prije prostirali ručnike, nego se sad radi o nabijenom sitnom šljunku u dvije boje – bijelom i sivom. Šljunak je mjestimice razdvojen čvrstim metalnim pregradama što ostavlja snažan vizualni dojam ovalnih pretapanja, odnosno preslikavanja oblika bazena u sunčališni prostor.

No, treba pričekati kad dođu kupači i vidjeti kako će to u praksi funkcionirati s obzirom da već sad, kad radnici prolaze sunčalištima, dolazi do miješanja sivih i bijelih kamenčića. Moguće je da bi to moglo izazvati vizualni kaos, ali u ovoj fazi vjerojatno lijepo izgleda kad se gleda iz ptičje perspektive.

Nadalje, bazenski i dravski dio kupališta i dalje su odvojeni fiksnom ogradom. Na taj će detalj primjedbu imati vjerojatno najstariji kupači koji se sjećaju kupališta iz razdoblja kad je otvoreno i kad je godinama djelovalo kao jedinstveni sportsko-rekreacijski kompleks. No, to je prošlost. Uz glavnu pješačku prometnicu paralelnu s obalom Drave postavljena je nova ograda u koju je na svakih nekoliko desetaka metara interpolirana jedna od novih ugostiteljskih kućica iz koje će posluživanje biti omogućeno na obje strane, na obje plaže.

Sve je novo i sve izgleda lijepo, ali kupalište tek treba proći prvi stvarni test – prvi dan kupanja.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije