Connect with us

SPEEDWAY

MAJSTOR PINGIĆA Neuništivi Darko Guldan je u invalidskim kolicima, ali planira opet hodati

Nije klonuo duhom usprkos amputaciji obje potkoljenice, čak kreće pomagati drugima koje je snašao dijabetes

Objavljeno

.Dana

Kako život ponekad može pokazati i svoje okrutno lice, uvjerio se, nažalost, Darko Guldan (1959.), u sportskom svijetu rodnog Osijeka poznat kao fanatični zaljubljenik u stolni tenis, igrač, trener i sportski djelatnik koji je tijekom karijere bitno pridonosio uspjesima i razvoju pingića u gradu na Dravi. Naime, zbog posljedica podmukle bolesti dijabetesa, postao je stopostotni invalid.

Prije nešto više od godinu dana, potkraj travnja 2023., amputirana mu je najprije desna, a onda na isti dan ove godine i lijeva potkoljenica, pa je vezan uz invalidska kolica.

No, kad počnete razgovor, umjesto depresivne, naići ćete na osobu punu optimizma, s planovima koji odražavaju vjeru u budućnost kakvu najčešće stječu oni koji su život doslovce posvetili sportu.

– Na desnoj nozi već imam protezu, u procesu sam saniranja lijeve operacije, pa kad sve sasvim zaraste dobit ću i lijevu – kaže Darko. – Zato ni ne želim suvremenija kolica, i s jednom sam protezom već hodao i vozio bicikl, pa budite sigurni da ću opet hodati! Da, i to samostalno, bez štaka, ne želim živjeti invalidno…

Gotovo je nevjerojatan odgovor na pitanje kako se suočio s tom životnom tragedijom:

– Nikad me nitko, blagovremeno, nije upozorio na kolokvijalno rečeno „šećer“ tipa 2, što je precizan naziv, iako se meni sve ovo dogodilo u principu zbog bakterije. Bio sam zdrav k’o dren, a prije oko 2,5 godine, istina, sustavnim mršavljenjem, počeo sam osjećati poteškoće koje su na kraju završile kako su završile. Žao mi je što nisam imao oko sebe ljude od kojih bih sazna(va)o nešto više, pa me sada i nosi pomisao da na temelju sadašnjih saznanja pomognem drugima. Jer, na endokrinologiji sam, među promotivnim materijalima, pronašao i knjigu o dijabetesu koju sam doslovce naučio napamet! Shvatio sam da je to bolest koju uz dijetu možeš samokontrolirati, što su spoznaje koje bih želio prenijeti onima kojima prijeti da dožive ono što sam ja doživio.

Hvaleći uspješne operacijske zahvate amputiranja dr. Davora Šimundića (lani) i dr. Ivana Marovića (na isti dan ove godine) u Vinkovcima, Guldan ukratko opisuje i ideju o zamišljenom programu pomoći zainteresiranim osječkim dijabetičarima s kojim je već upoznao, i dobio prvu potporu, Dragana Kneževića, jednog od najboljih osječkih stolnotenisača uopće a sada dopredsjednika HSTS-a:

– Zajedno s nekoliko fizioterapeuta i jednom profesoricom tjelesnog odgoja, uz Knezovu potporu, održavali bismo dva-tri puta tjedno treninge u Gradskom vrtu, ali sve to kad saniram i lijevu nogu…

Darko s karakterističnim servisom

No, kako je razgovor odmicao, Darko nas je sve više usmjeravao prema najvećoj ljubavi svoga života, prema – stolnom tenisu. Kako i ne bi, kad je za zelenim stolom proveo desetljeća počevši vrlo rano, kao učenik drugog razreda nekadašnje OŠ „Ivica Šestak“ u Tvrđi, da bi ga pingiću sasvim usmjerio, možda, jedan slučajan susret kad je bio dvanaestogodišnjak.

– Stjecajem okolnosti, kad sam baš ja postavljao stolnoteniski stol, u Dom VK Iktus na objed je došao već tada slavni Dragutin Šurbek što me fasciniralo, zatražio sam da sa mnom odigra nekoliko poena, pristao je i to nikad nisam zaboravio – prisjeća se Darko. – Mnogo kasnije, u sasvim drugim okolnostima, bio sam jedan od onih koji je baš Šurbu angažirao za Metalac OLT (preimenovan u Vodovod Osijek) koji je s Nigerijcem Olaleo Suleom, Draganom Kneževićem, Zlatkom  Jakšićem i Igorom Tomićem bio predvodnik osječke momčadi, hrvatskog viceprvaka nekoliko godina nakon osamostaljenja. Trebalo je i truda i financija, imali smo u gradu potporu, našli i sponzore, a da bismo nadmašili i Industrogradnju, na kraju, falilo nam je nešto dojčmaraka!

To je tek jedna, možda i najupečatljivija epizoda Guldanove stolnoteniske priče u kojoj iz dugogodišnje igračke karijere izdvaja treće mjesto na Turniru prijateljstva u Zagrebu kad mu je bilo 28 godina, potom neuništiv entuzijazam u trenerskom poslu s odgovarajućim certifikatom, kao i volontersko poklanjanje cijeloga sebe u stolni tenis. U njemu je ostalo na tisuće servisa za Metalac OLT, Veterana Domovinskog rata Bilje, STK Našice, te za sadašnji Novi grad, klub koji je osnovao i za koji će reći da mu je baš on utemeljitelj i pravi „gazda“, a s njim su u sastavu Branimir Greger, Davor Farkaš i Tomislav Ćutuk.

Današnja momčad STK Novi grad: Branimir Greger, Davor Farkaš, Tomislav Ćutuk i Darko Guldan (slijeva)

Upečatljiva je, ipak , već spomenuta priča oko osnutka momčadi koja je aspirirala da postane prvak nove Hrvatske u prvoj polovici devedesetih. Pritom hvali suradnju i potporu nekadašnjeg Metalčeva predsjednika Stevana Doboša, sponzore Josipa Kovačevića i Miroslava Doležala, kasnije i Milka Rebe, uz neizostavnu naklonost Branimira Glavaša. Pohvalit će se i da je kao trener radio s čuvenim osječkim pingpongaši(ca)ma Draganom Kneževićem, Jakovom Krivićem, sestrama Doboš, Sonjom Bertović i Ivanom Rosandić, a da je kao trener u Donjem gradu, s legendarnim Matijom Gregićem, stvorio impresivni kadar Olimpijinih dječaka i djevojčica od kojih je u sezoni 1996./1997. njih čak 26 bilo na rang-listama HSTS-a!

Početkom Domovinskog rata nije dvojio, uključio se u obranu kao dragovoljac, postao je pripadnik 106. brigade HV te sudjelovao u obje slavne akcije Bljesak i Oluja.

O tome priča bez posebne samohvale, jer kaže da je to za njega bila i obveza i čast u svakom pogledu. Darko Guldan živi kao samac (rastavljen, ima sina), čeka da stekne sve uvjete za starosnu mirovinu (radni vijek proveo je najduže kao skladištar u Kovinaru), okružen je dobrim ljudima kolji mu pomažu u svakodnevici, a nestrpljivo očekuje da opet prohoda i posveti se treninzima s onima koji bi na njegovim treninzima shvatili da dijabetes nije bauk.

S pokojnim Šurbekom tijekom života sklopio je istinsko prijateljstvo, a kako je taj planetarno čuveni stolnotenisač jedan od onih koji je pedantno vodio plan i popise svih svakodnevnih treninga i nije skrivao sve što ga je i dovelo do stolnoteniske besmrtnosti, poklonio je Guldanu par bilježnica ispisanih rukom i(li) starim pisaćim strojevima. Budući da je opis treninga autogene psihoze ustvari vrhunsko stručno djelo, mnogo bi koristi imali svi sadašnji stolnotenisači kojima bi Darko mogao prirediti i pravo predavanje. Čime bi trajno bila okrunjena i Šurbekova neporeciva sklonost prema Osječanima, što bi, pak, Darku Guldanu predstavljalo izuzetno zadovoljstvo i čast.

Darko Guldan (sasvim desno) s legendarnim pokojnim Matijom Gregićem (sasvim lijevo), stvorili su u Olimpiji sjajnu Školu stolnog tenisa

Foto: Komarilos i osobna arhiva

SPEEDWAY

MEĐUŽUPANIJSKA LIGA Nogometaši Višnjevca nažalost zatajili u samoj završnici prvenstva

Zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača nisu mogli izdržati ritam konkurenata

Objavljeno

.Dana

Objavio

Od svih amaterskih nogometnih klubova u Osijeku, još jednom, u najvišem stupnju natjecanja nastupao je sastav Športskog nogometnog kluba (ŠNK) Višnjevac, iz prigradskog naselja koje prema posljednjem popisu stanovništva broji nešto manje od sedam tisuća ljudi. Naime, višnjevački nogometaši natjecali su se u Međužupanijskoj ligi Osijek-Vinkovci, s 15 konkurenata, što je, ustvari, četvrti stupanj hrvatskih nogometnih natjecanja.

– Sve do samog kraja sezone bili smo u igri za drugo mjesto, međutim zbog prevelikog broja ozlijeđenih igrača u završnici nismo mogli izdržati ritam konkurenata – ukratko je prokomentirao minulu sezonu ambiciozni predsjednik Ivan Barišić. 

Za ŠNK Višnjevac u sezoni 2025./2026., pod nadzorom trenera Marija Amidžića, igrali su: Filip Jakovljević i Borna Sabolić (vratari), Bojan Gvozdenović, Pavo Grgić, Ivan Lončarević, Gordan Jelić, Matej Kurilj, Luka Ivković, Marko Pavlović, Bruno Stubičar, Marin Knežević, Robert Knežević, Vedran Goluža, Tomislav Ognjenčić, Ivan Gelo, Matej Lugarić, Luka Nađ, Tin Rebrina, Fran Jakobović, Filip Pandžić, Nikola Šafar, Marko Liović i Roberto Marić.

Golgeter natjecanja, iskusni Igor Priji „zabio“ je u dresu prvaka Mladosti iz Vođinaca čak 31 pogodak, a najviše pogodaka za višnjevačkog međužupanijskog ligaša u sezoni 25./26. postigao je Luka Nađ (7). Na klupskoj listi iza njega su Matej Lugarić (6) i Ivan Gelo(5). Što se tiče seniorske momčadi, za sljedeću sezonu već je zacrtano da će treneru Amidžiću pomoćnik biti Roberto Marić.

Višnjevčani su primjerno organizirana sportska udruga, koja skrbi i o svojim najmlađim sumještanima, ali i o – veteranima. Potonji su, štoviše, u tek završenoj sezoni osvojili naslov prvaka s bivšim nogometašima baranjskih klubova (Osijek nema veteransku ligu!) a ističu se i nastupima na malonogometnim turnirima. Što se mladeži tiče, redovne treninge i nastupe imaju limači, (pred)početnici i mlađi pioniri, svi bez imperativa natjecateljskihpodviga.

– Nakon što smo protekle sezone imali u natjecanju i kadetsku momčad ukomponiranu s odgovarajućim dječacima NK Vardarac, u nadolazećem će prvenstvu naši kadeti nastupati samostalno jer imamo dovoljan igrački kadar za taj uzrast pa nam od kadrova mladeži nemamo mogućnost za oformljenje juniora – nadodao je predsjednik Barišić.

Za kraj, treba istaknuti da je nedavno održana je i redovna Skupština na kojoj su klupskim čelnici opet dobili dosadašnji mandat: predsjednik Ivan Barišić, dopredsjednici Ivan Gelo i Roberto Marić, tajnik Perica Mihaljević i Nikola Šafar, voditelj Škole nogometa.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

MAGANIĆ Jedan od najboljih osječkih rukometaša iz Zrinjevca, preko Zagreba ide u Dugo Selo

Marko je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ono što se već duže vrijeme naslućivalo, pa i nije previše iznenadilo osječke ljujbitelje rukometa, konačno se i dogodilo. Naime, RK Osijek ostaje bez jednog od svojih najboljih igrača Marka Maganića, lijevog vanjskog koji već duže vrijeme nastupima u Paket24 Premijer ligi Hrvatske skreće pozornost na svoj neporeciv potencijal – postao je članom najboljeg hrvatskog kluba RK Zagreb.

Štoviše, taj 20-godišnji lijevi vanjski još je prošlog ljeta potpisao za „zagrebaše“, pa je kao posuđen igrač prvenstvo ’25/’26 sjajno odradio u osječkom prvoligašu. Ovih dana, pak, već je  ostvarena i kombinacija po kojoj će Maganić u narednoj sezoni braniti boje RK Dugo Selo te će osim u nacionalnom prvenstvu nastupati i u Europskoj ligi.

Maganić se bavi rukometom još „od malih nogu“, kad je kao osmogodišnjak počeo svladavati rukometnu abecedu pod nadzorom osječke rukometne legende Hrvoja Privšeka, što znači da je dres raznih selekcija RK Osijek nosio čak 12 godina. Prije tri godine, pak, Frano Veraja prepoznao je Markovu darovitost, prerastao je u prvotimca i dostigao status reprezentativca i prije nekoliko dana vratio se s priprema naše najbolje juniorske selekcije pošto je ranije bio i u mlađejuniorskoj. Taj prirodni put razvoja, eto, odveo je Maganića u redove najboljeg hrvatskog kluba, što ujedno znači i da će RK Osijek iduće sezone biti znatno oslabljen.

Jednom prigodom povjerio se suigračima, prijateljima i novinarima:

– Moram se zahvaliti svima u RK Osijek što su mi pružili mogućnost što sam 12 godina, ustvari, živio rukomet, pa iza mene ostaje toliko prelijepih godina mog odrastanja. Svi zajedno smo i slavili pobjede i prolazili kroz teške trenutke, a sveukupno smo stvarali nezaboravne uspomene. No, sada je došao trenutak rastanka, putevi nam se razilaze, ali će mi ovaj klub zauvijek ostati u srcu, a na sportskom polju želim mu mnogo uspjeha.

Marko Maganić potpisao je s RK Zagreb četverogodišnji ugovor tijekom kojeg će, uvjereni smo, još jedan rođeni Osječanin postati najnoviji izdanak osječke škole rukometa u kojoj su ranije, uz spomenutog Privšeka, u raznim razdobljima stasali i Bambir, i Ivandija, i Ćurak, i Bičanić, i Boban, i Kuduz, a o Katici Ileš da i ne govorimo, i mnogi drugi. Maganić je, inače, student prve godine Kineziološkog fakulteta u Osijeku, ali će, kako je rekao, jednostavno uskladiti sportske i studentske obveze kao i mnogi vrhunski sportaši prije njega.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

HANŽEK Amerikanka u utrci na 100 metara srušila rekord memorijala koji je stajao od 1988.

Naša Mia Wild u Sportskom parku Mladost istrčala 13,39

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sportskom parku Mladost u Zagrebu, u petak poslijepodne, održan je 76 Boris Hanžeković memorijal iz serije World Athletics Continental Toura na kojem je postignuto šest novih rekorda tog uglednog mitinga. Najsnažnije odjeknulo je 10,91 sekundi na 100 metara, čime je Elaine Thompson (SAD) postavila nov rekord memorijala koji je još od 1988. držala Anolia Nuneva (10,92)!

U respektabilnoj konkurenciji brojnih etabliranih svjetskih atletičarki i atletičara sudjelovala je i Mia Wild, perspektivna članica Slavonije-Žito iz Osijeka. Nažalost, protiv iskusnijih i znalo se unaprijed konkurentica s boljim osobnim rezultatima, 20-godišnja osječka studentica, morala se zadovoljiti posljednjim, osmim mjestom postigavši za nju skroman rezultat od 13,39 sekundi.

Pobijedila je Alaysha Johnson s 12,43, ispred dvije američke sunarodnjakinje s rezultatima ispod magičnih 13 sekundi u toj disciplini. Podsjećamo, da je prvog dana lipnja, u Trstu, Wild popravila mlađejuniorski rekord Hrvatske u toj disciplini – 13,34 sekunde.

Bilo kako bilo, „Hanžek“ je za Miju bio značajna prilika za novo upoznavanje sa svjetskom elitom, u koju polako ulazi poslije prethodne serije sjajnih juniorskih ispita u karijeri.

Foto: Magnific

Nastavi čitati

SPEEDWAY

NAVIJAČKA Prva originalna FIFA majica već je pristigla u Osijek, noćas je to stvar prestiža

Suvenir je kupljen prije 10 dana, neposredno pred susret u Dallasu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Svako veliko sportsko natjecanje, uz ostalo, ostavlja trajni trag i u marketinškim potezima. Posjetiteljima utakmica aktualnog Svjetskog nogometnog prvenstva ponuđene su tako, kao trajne uspomene na prvo natjecanje tog tipa koji je FIFA priredila u tri države, SAD, Kanada i Meksiko s rekordnih 48 državnih selekcija – i raznolike majice za koje je, dakako, trebalo izdvojiti pozamašne svote. No, o tomu se nije previše razmišljalo, jer je majica s oznakama organizatora World Cupa ’26 prilika da postane dokaz boravka na američkom tlu baš u vrijeme natjecanja na kojem igra i naša reprezentacija.

Događaj koji ovih dana (i noći!) zaokuplja pozornost na svim kontinentima, postao je mnogima stvar prestiža, što se odnosi i na ovog našeg sugrađanina. Doista lijepa majica kupljena neposredno prije susreta Hrvatska – Engleska u Dallasu, osvanula je u donjogradskoj ulici u kojoj hrvatska trobojnica baš pristaje uspomenama upravo prenesenima s nekih dalekih prostora. Jer, iako su vatreni protiv Gordog Albiona poklekli, na što će majica ponajviše podsjećati, ubrzo su navijači imali razloga za veselje jer je pogodak Ante Budimira u Torontu (Panama, 1:0) bio dostatan za prva tri boda i – nadu da će naši najbolji nogometaši izboriti plasman u nokaut-fazu prvenstva.

Za ostvarenje tog plana Modriću i društvu u subotu kasno navečer potrebna je pobjeda nad Ganom. Majica koja je stigla u Osijek možda na neki način donese nužnu sreću iz grada u kojem će, kao i širom Hrvatske, poželjeti planirani uspjeh. Sretno, Hrvatska!

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

SPEEDWAY

NK OSIJEK Nova imena u stručnom stožeru, slijedi kompletiranje ostatka sportskog segmenta

Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nogometni klub Osijek kompletira svoj sportski sektor u seniorskom pogonu za novu sezonu. Poznato je od ranije kako je ulogu sportskog direktora preuzeo Nizozemac Kenneth Zandvliet, a njegov je pomoćnik Mađar Mark Makrai.

Glavni je trener Federico Bessone, Argentinac sa španjolskom putovnicom, kojemu su pomoćnici Enric Pi i dojučerašnji kapetan „bijelo-plavih“ Vedran Jugović. Trener vratara ostao je Filip Šušnjara, dok su za kondicijsku pripremu i trenažni proces u oporavku igrača zaduženi Fran Nunez i Marin Vučko. Fizioterapeuti su i dalje u nepromijenjenoj postavi: Milan Marković, Marko Ovničević i Nikola Grgić. Dr. Lovro Marinčić je na čelu medicinskog tima koji će biti kompletiran s još nekoliko specijalista. U ekonomatu su Ivica Vincek, Luka Tomas i Zoran Stranjak, dok u tehničkom i operativnom smislu značajan dio posla i nadalje odrađuje Mislav Leko, sada u ulozi voditelja nogometnih operacija.

Podatkovni odjel, kako je priopćio stručni stožer, postao je neizostavan dio suvremenog sportskog sustava, što se odnosi i na detaljan analitički pristup, budući da analitika više nije rezervirana samo za najveće europske klubove. Stoga je novi stožer odlučio pojačati aktivnosti i više će pozornosti posvetiti učinkovitijem korištenju takvih resursa i kontinuiranom podizanju razine rada. Dakle, kako bismo pojasnili ljubiteljima nogometa, za video analize ubuduće će biti zaduženi Gabriel Gotovac i Adrijan Topolovčan.

U narednim danima bit će kompletiran i ostatak sportskog segmenta u seniorskom pogonu s naglaskom na analitiku, podatkovni pristup i skauting. Rad skautske službe bit će usko povezan s analitičkim procesima i sportskom strategijom Kluba kako bi identifikacija i selekcija igrača bila što učinkovitija, te u skladu s profilima i principima igre koje NK Osijek želi razvijati, a sve to će koordinirati pomoćnik sportskog direktora Makrai. Zajednička vizija, jasni principi rada i uska suradnja svih odjela predstavljaju temelje nove sportske strukture osječkog prvoligaša. Cilj je stvoriti okruženje koje omogućuje kontinuirani razvoj igrača, donošenje kvalitetnijih odluka i dugoročnu konkurentnost Kluba na domaćoj i međunarodnoj razini.

Foto: NK Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije