Connect with us

Šećerana

HIT WINEOS Vinsko-zimska pizza, vino i sushi, roastbeef u marmeladi od luka i šaran s pjenušcem

Iz naše regije dolazi 50% svih hrvatskih vina i ovo vinsko slavlje u Osijeku potvrđuje našu poziciju

Objavljeno

.Dana

– Nadam se da ćemo ovogodišnji WineOS iskoristiti kako bismo goste festivala upoznali sa sortnim specifičnostima regije iz koje dolazi više od 50% hrvatskih vina. Naime, mi u Hrvatskoj trenutno imamo dosta apsurdnu situaciju, a to je da se s jedne strane razvijaju moderne vinarije u kojima nastaju vina koja osvajaju svjetske nagrade, a s druge strane istovremeno nam pada broj površina pod vinogradima i pada nam proizvodnja vina. Tako da trenutno proizvodimo tek 70% svojih potreba za vinom, a istodobno nam i izvoz vina pada. Stoga nam ova najveća vinska manifestacija u kontinentalnoj Hrvatskoj itekako treba kako bi objedinila snagu i znanje proizvođača vina – rekao je Dragan Kovačević iz HGK tijekom programa otvaranja ovogodišnjeg WineOSa u Gospodarskom centru.

Kovačević je zapravo postavio savršeni okvir i odredio ozbiljan pravac zajedničkog djelovanja svih onih koji se okupljaju pod kapom osječkog festivala vina, delicija i hedonizma.

Prilikom otvorenja izlagače i posjetitelje su pozdravili Tomislav Panenić (Graševina Croatica), Krunoslav Karalić (HAPIH) i župan Mato Lukić, a službeno ga je otvorila izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade – Nataša Tramišak.

Nešto ranije na glavnoj pozornici posjetitelje je šarmirao chef Danijel Petrić koji je efektno složio veliki broj porcija hladnog predjela – roastbeef u marmeladi od luka na domaćoj foccacci. A neposredno nakon otvorenja briljirao je i naš osječki, odnosno svjetski prvak u spravljanju pizza, Alen Radanović koji je specijalno za WineOS složio tzv. zimsko-vinsku pizzu s kremom od lješnjaka, kiselo-ljutim papričicama, mozzarelom, kuhanom šunkom i pršutom. Publika je naprosto razgrabila njegovu deliciju.

Kumovi – Ivana Medić i Igor Delač

Paralelno je u amfiteatru Udruge Graševina Croatica održano nekoliko zanimljivih radionica na temu sljubljivanja vina i hrane, pa su radoznali vinoljupci mogli uživati u kombinaciji graševine i sushija te šarana u rašljama s domaćim pjenušcem. Šarana kojega je servirao chef Tomo posebno je iz publike, nakon degustacije, pohvalio i legendarni kuhar Stevo Karapandža.

Predstavljeno je i prvih dvoje ovogodišnjih festivalskih kumova. Operna pjevačica Ivana Medić, međimurska Slavonka koja već 20 godina živi i radi u Osijeku (HNK), a sada prvi puta uživa na manifestaciji na kojoj je uvijek bila posjetiteljica. Popularni pjevač Igor Delač predstavio se kao “osoba koja je zadnjih 40 godina zapravo pjevač u usponu” te poentirao kako je nakon poziva da se pokumi s Wineosom o tom prijedlogu razmišljao tek oko pola sekunde. I evo ga!

Kako je vrijeme odmicalo Gospodarski centar se punio publikom, a programa i vina je toliko da će mnogi teško uspjeti vidjeti i kušati baš sve što je priređeno.

Foto: Wineos

Šećerana

SPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima

Sva sreća u ovo ljeto Osijek je ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih kupališta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dok traju sulude visoke temperature i dok je pred nama stalno prijeteća opasnost najavljenog crvenog meteo alarma, odnosno ozbiljnog toplinskog udara tijekom nedjelje, ponedjeljka i utorka – najuptunije je vrijeme provododiti unutar klimatiziranog prostora ili uz vodu.

Tijekom subote građani su maksimalno koristili bazenski kompleks novouređenog kupališta Copacabana, silazili su u Dravu i praktički gdje god je to bilo moguće – na nekom od kupališta Pampas, Željo, Kopika i Kod kompe, a primijećeni su i kako se u manjim skupinama osvježavaju čak u plićaku kod platoa uz Trg Nikole Tesle u Donjem gradu (u neposrednoj blizini restorana Javor).

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Osijek je u ovo ljeto ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih i održavanih kupališta (nedosaje još samo mali kapacitet Gradskih bazena koji će u funkciji biti od jeseni) i stvarno te kapacitete treba koristiti sad kad su praktički jedini spas od nesnosnih vrućina.

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije