Connect with us

Mobilia

SVAKODNEVNICA U CENTRU Želite li ovdje parkirati morate izaći iz auta i pomaknuti romobil

Dok s parkirališta pomičete romobil iza vas trube drugi vozači kojima se žuri proći

Objavljeno

.Dana

Sve je više problema koje po gradu uzrokuju odbačeni električni romobili. Možete na njih naletjeti dok su ispruženi na biciklističkim stazama ili na isti način ometaju prolazak pješaka. Često ih ostavljaju naslonjene na stabla u parkovima ili ih jednostavno odguraju i spuste u travu.

Noću su, doduše, osvijetljeni nešto snažnijim malim pozicijskim svjetlima, ali ipak mogu pješake iznenaditi u marku, naročito ako su na nogostupu ostavljeni poprijeko.

Izgleda da korisnici tih vozila prilikom završetka vožnje, dok nisu pravo ni zaustavili romobil, jednom rukom gledaju kako će prekinuti potrošnju u aplikaciji na mobitelu, pa ih onda nije briga gdje će i kako ostaviti prijevozno sredstvo. U redu, naravno da se svatko brine da ne potroši ni cent više nego što bi trebao, ali takvo je ponašanje prilično neodgovorno prema svima ostalima koji koriste zajedničke ceste, parkirališta, nogostupe, prolaze ili staze u parkovima. Neodgovorno, ali i opasno.

Na primjeru s fotografije snimljene u Waldingerovoj ulici vidi se da je romobil naprosto odbačen na završetku voženje i da je na taj način postao problem onima koji možda ovdje žele parkirati automobil. Ili je to problem parking koncesionara? Zapravo je nebitno. To je naš problem. I stalno se ponavlja.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Temeljito očišćen Trg Ante Starčevića, ručno i sa dva stroja za čišćenje

U posljednje vrijeme srce grada bilo je puno golubljeg izmeta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dva stroja za čišćenje i pranje javnih površina, te ručno sa visokotlačnim čistaćem Trg Ante Starčevića temeljito je očišćen od svih nečistoća i golubljeg izmeta. A upravo je ovo posljednje zahtijevalo nešto „žešće“ čišćenje,  budući da je sam centar grada prostor na kojem se golubovi hrane, ali i hlade uz fontanu.

Kako će u subotu biti i prva ovogodišnja Osječka ljetna noć valjalo je pripremiti centar za veliki broj sugrađana koji će doći na ovu već tradicionalnu manifestaciju. A upravo je glavni gradski trg mjesto na kojem cirkulira najveći broj ljudi.

POKAKANO Nije lijepo, središte je puno golubova, a cijeli Trg presvučen ptičjim drekom

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nema više kombija koji je dvije godine stajao na uglu Savske i Murske ulice

Konačno je riješen višegodišnji problem stanovnika ovog dijela grada

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez pločica više od dvije godine bilo je parkirano na križanju Murske i Savske ulice u Industrijskoj četvrti. Stanari obližnjih zgrada i kuća konstantno su zvali komunalne redare i policiju, ali kombi kao da se „zacementirao“ za kolnik.

Ostavljen da trune na kolniku, zauzimao je parkirno mjesto, pa su se stanari s pravom ljutili. Srećom, dogodio se obrat – vozila više nema, netragom je nestalo, a stanari su odahnuli. Na njega jedino podsjeća trag uvelog lišća koje se doslovno zalijepilo na cesti oko njegovih kotača.

Ovako je bilo prije nekoliko dana

Ovako je danas

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

RETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu

Grad je za obnovu crkve Uzvišenja sv. Križa donirao 40.000 eura

Objavljeno

.Dana

Objavio

Misna slavlja župe Uzvišenja sv. Križa održavaju se u prostoru OŠ Retfala, budući da su u tijeku radovi na obnovi župne crkve u Retfali. Prva je održana u nedjelju, a nazočio joj je i gradonačelnik Ivan Radić koji je naglasio kako Grad Osijek obnovu crkve podupire kapitalnom donacijom od 40.000 eura namijenjenom dovršetku uređenja interijera, uključujući obnovu poda, zidova i stropa, postavljanje klimatizacijskog sustava, nove rasvjete i sjedećih mjesta.

– Crkva Uzvišenja sv. Križa zauzima važno mjesto u životu stanovnika Retfale i Grad želi pomoći da se radovi dovrše do blagdana Uzvišenja sv. Križa 14. rujna, kada je planirano  otvorenje obnovljenog prostora – izjavio je gradonačelnik.

Istaknuo je kako Grad kontinuirano ulaže u očuvanje sakralne baštine te da su za obnovu osječke Konkatedrale sv. Petra i Pavla od 2021. osigurana sredstva u iznosu od gotovo 400.000 eura.

– Grad Osijek ulaže u sakralne objekte diljem grada. Ono što nas posebno veseli je da naša Konkatedrala, jedan od simbola i ponosa grada Osijeka, ide u obnovu, u što će se uključiti i država. Mislim da je to jako bitno. U ovom trenutku radi se podizna platforma za osobe s invaliditetom kako bi im se olakšala pristupačnosti – dodao je.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Mobilia

NA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice

Susjedi kažu da redovito zovu policiju i komunalce, no kombi je i dalje tamo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kombi vozilo bez registarskih pločica već gotovo dvije godine stoji na cesti uz križanje Murske i Savske ulice. Obližnji stanovnici ljuti su i sada već gotovo bespomoćni, jer policiju redovito zovu, ali kombi se ne miče.

– Zovemo i komunalne redare, ali nitko ništa ne poduzima. Dođu pogledaju, odu i više se ništa ne dogodi. Kombi i dalje ovdje trune i zauzima parkirno mjesto. Ovo stvarno više nema smisla – ističe sugrađanin koji je fotodokumentirao ovu situaciju.

Nije ovaj kombi jedino napušteno vozilo u gradu. U gotovo svim dijelovima grada, po parkirnim mjestima, na cesti uz rubnjake redovno svjedočimo napuštenim vozilima na kojima je debeli sloj prašine. Napušteni i ostavljeni da trunu nekom drugom pred vratima, najviše izluđuju obližnje stanare koji su uvijek u potrazi za slobodnim mjestom na koje bi ostavili svoje vozilo.

Osim toga, cesta nije prostor na kojem se ostavljaju vozila da trunu, već mjesto na  kojem se odvija promet. No neke to očito nije briga.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

IVANIN TRG Nekada centralno mjesto druženja stanovnika Vijenca hitno treba obnoviti

U planu je oživljavanje i uređenje ovog prostora, no stanovnicima VIM-a čekanje je već dojadilo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ivanin trg na Vijencu Ivana Meštrovića uređen je krajem 2019. godine, a ni sedam godina kasnije izgleda oronulo i zapušteno. Iako se o njegovoj obnovi govori već neko vrijeme, još uvijek nema konkretnih informacija kada bi ovaj prostor mogao biti obnovljen.

Trg površine oko 1.500 četvornih metara otvoren je u znak sjećanja na trinaestogodišnju djevojčicu Ivanu Vujić koja je stradala tijekom Domovinskog rata kao prva civilna žrtva. Trg koji je prilikom otvorenja predstavljen kao mjesto druženja i okupljanja stanovnika, danas je mjesto koje stanovnici najradije zaobilaze. Prepun je udubljenja, rupa, iskidan i oronuo, pa se rijetko tko na njemu želi i zadržati. A tako će biti sve dok se prostor ne obnovi i ne dobije izgled kakav zaslužuje.

ZAPUŠTENO Ivanin trg na Vijencu već duže nije mjesto za druženje, već za izbjegavanje 

IVANIN TRG Sve je po starom, i dalje se raspada zapušteni, nekad lijepi trg na Vijencu

Doslovce se raspada četiri godine star, ali vrlo zapušten Ivanin trg na Vijencu

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije