Kovinar
Skupljali smo čepove da nam osvijetle most, a da probamo sad s praznim rolama WC papira?
Potpuni poraz, jedan od 100 najljepših mostova na svijetu je u Osijeku, a i dalje nemamo rješenja kako ga osvijetliti
Na jedinom pogodnom prijelazu preko donjeg toka rijeke Drave, panonsko pleme Andizeti su podigli Mursu (kako su ga kasnije nazvali Rimljani), svoje najveće naselje. To je ilirsko pleme vjerojatno migriralo s prostora današnje Bosne. I za pretpostaviti je da su pronalazili načine za prelazak preko rijeke i odlazak u veliku močvaru koja se nalazila prokoputa jer su ih mamile velike količine ribe i divljači.
Negdje između 9. i 2. godine prije Krista rimska je vojska osvojila Mursu, pa je za pretpostaviti kako su i oni, iz istih razloga, zadivljeno gledali u veliku močvaru preko rijeke gdje je ogromna količina hrane bila nadohvat ruke. Paralelno su punih 200 godina mudrovali kako bi najlakše prešli Dravu koja je tada bila prilično divlja i nepredvidiva, a i vrlo široka.
Prvi su most Rimljani sagradili 236. godine. Nalazio se u produžetku današnje Huttlerove ulice, u Donjem gradu. Bio je to kameno-drveni most, koji je uništen u 5. stoljeću kad je propala rimska Mursa.
Jedan od povijesno najpoznatijih osječkih mostova zasigurno je Sulejmanov most iz 1566. Il ponte famoso d’Essek. Tako su ga u Europi zvali. Bio je to tada epski inžinjerski i graditeljski pothvat. Pontonski most na čamcima povezanim lancima, ukupne dužine oko 8 kilometara i širine 6 metara. Vodio je do Darde. Preko cijele močvare do suhih predjela današnje Baranje. Trajao je nekih 120 godina dok ga na kraju vojvoda Badenski nije spalio tjerajuci Turke prema Osijeku.
Kroz povijest, Osijek je imao ukupno 16 mostova preko Drave. Većina je srušena ili spaljena u povijesnim previranjima. Ali zahvaljujući ovom koji stoji i danas – Osijek je uvršten u knjigu o 100 najljepših mostova na svijetu.
Viseći pješački most izgrađen je 1980. Izgradila ga je Beogradska firma Mostogradnja i to u svega tri mjeseca. Zahvaljujući ideji, viziji i ogromnoj energiji tadašnjeg predsjednika tadašnje Skupštine općine Osijek, odnosno gradonačelnika Ivice Feketea. Do 1991. zvao se Most mladosti, a sad svatko ima svoju varijantu imena – Pješački most, Bijeli most, Viseći most… Obnavljan je nekoliko puta. Zadnji puta prošle godine. Dobro, nije baš išlo glatko. Dva puta su farbali gaznu podlogu. Prva je bila presvijetla pa se prebrzo zaprljala… No, kako god, most ovdje ponosno stoji već 44 godine i zajedno s konkatedralom i hotelom Osijek definira grad na svim turističkim fotografijama, razglednicama, monografijama, logotipima… To je naš most.

Onda je došla 2017. i na mostu je instalirana moderna LED rasvjeta, pa je naprosto procjvetao novom ljepotom. Mijenjao je boje, poprimao vizure hrvatske zastave, po potrebi i ukrajinske kad smo im slali poruke podrške… Tehnologija svjetlosne animacije omogućila je da most postane medij za sebe, da komunicira naš glas, naš stav i da nas ujedinjuje… Za tu svjetlosnu raskoš Osječani su skupljali čepove Coca-Cole! Točnije, skupili su 108.048 čepova. Toliko ih je trebalo da bi Coca-Cola investirala u instalaciju te rasvjete kako je i obećala. Most je tada izgledao zaista prelijepo, ali uvijek je bilo mrvicu ponižavajuće da smo morali skupljati čepove da bi nam multinacionalka osvijetlila most.
Nitko od te sile državne, županijske i gradske administracije, svih tih razvojnih agencija te ureda za ovo i ono nije pronašao dostojanstveniji način za financiranje rasvjete na mostu, nego su građani morali skupljati čepove!?
No, dobro, to smo prebrodili. Zamijenili smo čepove za LED rasvjetu i sve je funkcioniralo do nedavno. A onda je, prilikom zadnje obnove, ta predivna LED rasvjeta pažljivo demontirana i – bačena u smeće. Most je opet vraćen u mrak. Tijekom večeri gotovo da se i ne vidi. A samo najhrabriji noću preko njega prelaze. I osjećaju jezu.
Dakle, prije 44 godine u gradu je izgrađen most na ponos svim građanima. A naša generacija nema rješenje kako taj lijepi most samo osvijetliti. Možda da razmislimo što bismo sad mogli skupljati? Možda prazne role WC papira, recimo. Također, ima tu i dodatne simbolike. Ona ružna Coca-Colina drvena klupa instalirana pokraj mosta onomad kad je instalirana i sad već bivša rasvjeta – isto je sad već u raspadu i samo što nije i ona već završila u smeću.
“Kad predvečer Drava mjesec sačeka
u srcu se javi čežnja daleka
i kad s neba zvijezda padne
ne znam kud
moje nade Dravom plove uzalud…”
(Najbolji hrvatski tamburaši / Josip Ivanković)
Foto: Komarilos
Kovinar
Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene
Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške
Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.
No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.


Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu
Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti
Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.
Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.


I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.
Foto: Komarilos
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Kovinar
ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu
Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore
Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.
Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.
Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna
Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj
Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.
– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.
Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.
– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.
– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.
Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
-
Mobilia2 dana od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Kožara2 dana od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Analit20 sati od objaveNIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
-
Šećerana2 dana od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana18 sati od objaveFRAN FEST Sve je spremno za novi trodnevni alternativni festival, stiže 30-ak bendova i DJ-a
-
Šećerana2 dana od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Šećerana21 sat od objaveMA KAKVO SPAVANJE Osijek je slavio pobjedu Vatrenih jutros u tri, navijači preplavili Tvrđu
-
Mobilia2 dana od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
-
Šećerana16 sati od objaveAKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti
-
Svilana15 sati od objaveOLJK Panonska filharmonija večeras u 21 sat u Tvrđi otvara najveću kulturnu manifestaciju
-
SPEEDWAY17 sati od objavePREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
