Pija raport
BEZ NJE NE IDE Kilogram paprike od 2 do 2,50 eura, skupa je, ali neizostavna za zimnicu
Ljuti primjerci prodaju se po komadu – od 0,30 do čak 0,70 eura!
Sezonski proizvod, mnogima omiljeno povrće i neizostavan dio svake zimnice – paprika, može se pronaći na svakom uglu glavne tržnice. No cijena joj je još uvijek prilično visoka – od 2 do 2,50 eura po kilogramu, pa mnogi s negodovanjem kupuju koji kilogram, kako bi uživali još u tipičnom ljetnom ručku – filovanoj paprici.
Oni koji se već pripremaju za zimnicu također negoduju zbog cijene i kalkuliraju – platiti više domaći proizvod ili manje onaj u trgovinama najčešće uvezen iz inozemstva.
I dok ste u potrazi za jeftinijom paprikom, donosimo vam je dan brzinski recept za papriku u medu. Odlična za zimu (ali i ljeto), jednostavna za pripremu.
Sastojci:
- 5 kg paprike (najbolje crvena roga)
- 2 l vode
- 0,5 l alkoholnog octa
- 15 dkg meda
- 10 dkg soli
- papar u zrnu (po želji)
Priprema:
Papriku operite, očistite i narežite na široke trake. Prokuhati vodu s octom, medom i soliu, a kada prokuha staviti narezanu papriku da se blanšira. Vaditi ju i direktno stavljati u staklenke. Preliti s ostatkom otopine i vrelo zatvoriti.
Foto: Komarilos
Pija raport
KRUMPIR – VELIKA RAZLIKA Cijena na piji je 0,70 a u trgovinama bude i 0,37 eura po kili
Iako je cijena na tržnici znatno pala, i dalje je gotovo dvostruko viša nego u trgovačkim centrima
Krumpir pakiran u velikim vrećama od po 10 kilograma sada se na glavnoj gradskoj tržnici prodaje za 7 eura, što je za čak 3 eura manje nego prije mjesec-dva. Pala mu je cijena, ali u trgovačkim centrima je i dalje krumpir i više nego upola jeftiniji.
Naime, trgovački lanci iz tjedna u tjedan imaju akcijske ponude, a krumpir, kao jedna o najčešće konzumiranih namirnica, gotovo je uvijek na akciji. Pa se tako vreća od 5 kilograma može kupiti i za 1,85 eura, što znači da kilogram stoji 0,37 eura.
Ni snižavanjem cijena nekih proizvoda na tržnici prodavači još uvijek ne mogu postići cijenu koju drže trgovine. Doduše, možda ni ne trebaju snižavati cijenu ukoliko je riječ o domaćim proizvođačima. No, ipak, morali cijena biti baš dvosturko viša?
Foto: Komarilos
Pija raport
BOŽIĆNE PRIPREME Ako ćete peći kolače s lješnjacima, možda odustanete kad im vidite cijenu
Na tržnici je kilogram lješnjaka 10, a u trgovinama nešto više od 8 eura
Orasi su preskupi, barem oni koji se prodaju na tržnici jer se cijena za kilogram popela na vrtoglavih 14 eura. U trgovinama je cijena oraha gotovo dvostruko niža, no to nije slučaj i s lješnjacima. Bez kojih, kao ni bez oraha, nema većine blagdanskih kolača.
Na glavnoj gradskoj tržnici prodavači za kilogram lješnjaka traže 10 eura. Ni u trgovinama nisu puno jeftiniji, tek ih na akciji možete pronaći za nešto više od 8 eura, točnije 8,39 eura po kili. Doduše, bademi su s cijenom od 6 eura za kilu i dalje znatno jefitniji i od oraha i od lješnjaka, pa je možda mudro planirati kolače u kojima će oni biti dominantni.
Foto: Komarilos
Pija raport
KLEMENTINE Zimsko voće nastalo križanjem mandarina i naranči možete kupiti za 3 eura po kili
Jako su zdrave, mnogi ih vole više od mandarina
Nastale križanjem mandarina i naranči, klementine su popularno voće koje se se često naziva i „božićna mandarina“. Aktualne su u najhladnijem dijelu sezone, od studenog do siječnja. Njihova slatkoća zapravo je ono što ih najviše razlikuje od običnih mandarina.
Ipak, klementine ili volite ili ne, nekima je draži kiselkastiji okus mandarina, dok drugi više preferiraju onaj slađi klementina. Osim te, razlika je i u kori i sjemenkama. Klementine imaju glađu koru, tanja je i teže se guli.
Klementine je, prema pričama, otkrio francuski svećenik Clement Rodier, koji se bavio i hortikulturom. Krajem 19. stoljeća u Alžiru je pronašao novu vrstu voća u svom vrtu, gdje su stabla mandarina i naranči bila posađena blizu jedno drugome.
Uočio je da se stvorio prirodni hibrid koji je bio slađi od obične mandarine, te gotovo bez sjemenki. Hibrid je kasnije nazvan po njemu – Clementine.
Klementine na osječkoj piji možete pronaći i kupiti po cijeni od 3 eura za kilogram. Skuplje su od mandarina, čija se cijena sada uglavnom kreće od 2 do 2,50 eura po kili.
Foto: Komarilos
Pija raport
PRIPREME ZA BOŽIĆ Orasi su postali luksuz, na tržnici je kilogram nevjerojatnih 14 eura!
U trgovinama, na akciji, mogu se kupiti za nešto više od 7 eura po kilogramu
Možda više nego u neko drugo doba godine, orasi su početkom prosinca tražena roba. Ponajprije zbog činjenice što su neizostavan dio blagdanskog stola – u kolačima, većim dijelom onim sitnim poput šapa i raznih kiflica.
Znamo i da su jako zdravi, bogati nezasićenim masnim kiselinama, mineralima i vitaminima – zapravo puno više od ukusnog sastojka nekog kolača. No svi koji su ovih dana krenuli u potragu za kilogramom-dva oraha, planirajući i pripremajući se za slatki dio Božića, ostali su iznenađeni cijenom „domaćih“ oraha. Jer, ona je na glavnoj tržnici iznimno visoka. Prodavači traže čak 14 eura po kilogramu!
Džaba natpisi „novi“, „ovogodišnji“, „slobodno probajte“ i slično, kada je cijena ovog ploda otišla nebu pod oblake. Mnogi već kalkuliraju da orahe u kolačima zamjene nekim drugim, jeftinijim orašastim plodom, poput badema, a neki naprosto orahe kupe u trgovini.
Jer, tamo je cijena duplo niža. Kilogram oraha stoji 7,38 eura, a oni koji su ih kušali kažu da nisu loši i da im ništa ne fali. Ionako se uglavnom melju i stavljaju u kolače – bitno je da nisu užegli. A to ne znate dok ne otvorite vrećicu – bilo onu s tržnice ili trgovine.
Foto: Komarilos
Pija raport
ŠIPAK ZA 2,5 EURA PO KILI Sok od nara bolji je antioksidans od crnog vina ili zelenog čaja
U trgovinama je cijena za gotovo jedan euro povoljnija nego na tržnici
Nar, šipak ili morganj jedan je od najzdravijih jesenskih plodova koji obiluje vitaminima, mineralima i antioksidansima. Osim što uglavnom uživamo u njegovim sjemenkama, možemo uživati i u soku, a ovo voće sadrži više od 30 hranjivih i biološki tvari te minerale poput kalija i magnezija.
Sto miligrama nara sadrži 16 posto preporučene dnevne količine vitamina C. Sadrži fitokemikalije koje potiču stvaranje serotonina za bolje raspoloženje i estrogena za održavanje koštane mase. Dokazano je da čaša soka od nara dnevno ima snažnije antioksidativno djelovanje od čaše crnog vina ili zelenog čaja, dok ekstrakt nara djeluje i do deset puta jače.
Na sobnoj temperaturi plod može stajati mjesec dana, a u hladnjaku čak dva mjeseca. Očišćeni nar se može i zamrznuti, dok svježi sok može stajati u hladnjaku do tri dana.
Na glavnoj tržnici možete ga pronaći na nekoliko štandova, a cijena mu je 2,50 eura po kilogramu. Prodavači kažu da je „domaći“, s obale. U trgovinama je 1,59 eura, odnosno gotovo 1 euro manje po kilogramu.
Foto: Komarilos
-
Pičvajz2 dana od objave
NIŠTA OD JEFTINIH STANOVA Poništen natječaj, APN neće graditi 206 stanova na Vinkovačkoj
-
Šećerana20 sati od objave
WINEOS Graševinu je bolje prvo piti uz pršut, a onda uz kulen, da paprika ne sprži nepce
-
Mobilia2 dana od objave
TRULEKS Nemojte sjedati na krezube klupe jer su daske na sjedištu trule i možete propasti
-
Šećerana18 sati od objave
WINEOS GASTRO Pizza s kremom od lješnjaka peče se dvije minute, a nestane u trenu
-
SPEEDWAY2 dana od objave
NK SARVAŠ Ova ekipa u jesenskoj polusezoni nije izgubila ni jednu utakmicu na svom terenu
-
Šećerana12 sati od objave
WINEOS ENIGMA Na kvizu Deana Kotige bilo 13 ekipa i 1 beba – pobjednik Nižerazredni vratnik
-
SPEEDWAY17 sati od objave
ANTONIO KRAJINOVIĆ Naš najbolji sportaš priprema se za važan profesionalni meč u Rotterdamu
-
SPEEDWAY2 dana od objave
RUKOMET Dečki su jedva dočekali pripreme, treba obraniti poziciju u muškoj rukometnoj eliti
-
Šećerana15 sati od objave
WINEOS MASTERCLASS Dobar šampanjac ne treba godinama čuvati kod kuće – popijte ga što prije