Pija raport
ŠTA KAŽETE? Kila jesenskog grožđa na osječkoj piji stoji 4 eura, postalo je luksuzna roba
U trgovačkim centrima može se uhvatiti bolja cijena jedino kad je akcijska ponuda
Grožđe je odličan izvor vitamina C i vitamina skupine B koji su važni za izmjenu ugljikohidrata i povoljnu utječu na živčani sustav. Grožđe obiluje polifenolima – prirodnim tvarima koje štite srce i krvne žile. Oni su snažni antioksidansi i štite tijelo od prijevremenog starenja, bolesti i propadanja. Ovo voće normalizira rada crijeva i bubrega, a šećer iz grožđa izvanredno brzo ulazi u krvotok i zato je prikladan prilikom fizičkih i psihičkih napora.
No šećer bi vam još i više mogao skočiti kada na nekoliko tezgi na tržnici ugledate cijenu grožđa. Prodaje se pod egidom „super slatko“ i stoji 4 eura po kilogramu. Na jednom smo štandu grožđe puno sitnijih bobica vidjeli i za 3,5 eura po kilogramu, no cijena mu se, neovisno je li riječ o bijelom ili crnom, fiksirala uglavnom na 4 eura.
Po nižim ga cijenama nećete naći ni u trgovinama, osim ako ne naletite na neku akciju, pa s pravom možemo reći kako je ovo tipično jesensko voće postalo pravi luksuz kojeg si ne može danas svatko priuštiti.
Foto: Komarilos
Pija raport
ZDRAVO POVRĆE Brokula je na glavnoj tržnici u ponudi za 5 eura po kili – je li to puno?
Smrznuta brokula u trgovinama je nešto povoljnija, oko 3,5 eura po kili
Prepuna je vitamina i minerala i zbog toga bi se češće trebala naći na jelovniku, no kada vidimo cijenu jednog kilograma, često odustajemo od njezine kupnje. Jer, dok ju očistite, odnosno skinete cvjetiće, neće vam ostati baš puno. U trgovačkim centrima, osim svježe, možete kupiti i zamrznute cvjetiće brokule. Cijena im je oko 3,5 eura po kilogramu, dok ćete svježu na osječkoj glavnoj tržnici plaćati po cijeni od 5 eura/kg.
Istina, i stabljika brokule je jestiva, no bit će vam potrebno nešto više vremena za kuhanje, s obzirom da su cvjetovi najzdraviji ako ih kratko kuhate u vodi, ili na pari. Može se jesti i sirova, a njezinu najveću vrijednost očuvat ćete kuhanjem na pari. Skuhanu začinite solju, s malo maslaca ili maslinovog ulja, te pokojom kapljicom limunovog soka.
Brokula je super povrće iz porodice kupusastog povrća (cvjetača, kupus, prokulice). Ima visok udio vlakana, vitamina, C, vitamina K, željeza i kalija, a i sadrži više proteina od velikog broja drugog povrća.
Foto: Komarilos
Pija raport
KRUMPIR – VELIKA RAZLIKA Cijena na piji je 0,70 a u trgovinama bude i 0,37 eura po kili
Iako je cijena na tržnici znatno pala, i dalje je gotovo dvostruko viša nego u trgovačkim centrima
Krumpir pakiran u velikim vrećama od po 10 kilograma sada se na glavnoj gradskoj tržnici prodaje za 7 eura, što je za čak 3 eura manje nego prije mjesec-dva. Pala mu je cijena, ali u trgovačkim centrima je i dalje krumpir i više nego upola jeftiniji.
Naime, trgovački lanci iz tjedna u tjedan imaju akcijske ponude, a krumpir, kao jedna o najčešće konzumiranih namirnica, gotovo je uvijek na akciji. Pa se tako vreća od 5 kilograma može kupiti i za 1,85 eura, što znači da kilogram stoji 0,37 eura.
Ni snižavanjem cijena nekih proizvoda na tržnici prodavači još uvijek ne mogu postići cijenu koju drže trgovine. Doduše, možda ni ne trebaju snižavati cijenu ukoliko je riječ o domaćim proizvođačima. No, ipak, morali cijena biti baš dvosturko viša?
Foto: Komarilos
Pija raport
BOŽIĆNE PRIPREME Ako ćete peći kolače s lješnjacima, možda odustanete kad im vidite cijenu
Na tržnici je kilogram lješnjaka 10, a u trgovinama nešto više od 8 eura
Orasi su preskupi, barem oni koji se prodaju na tržnici jer se cijena za kilogram popela na vrtoglavih 14 eura. U trgovinama je cijena oraha gotovo dvostruko niža, no to nije slučaj i s lješnjacima. Bez kojih, kao ni bez oraha, nema većine blagdanskih kolača.
Na glavnoj gradskoj tržnici prodavači za kilogram lješnjaka traže 10 eura. Ni u trgovinama nisu puno jeftiniji, tek ih na akciji možete pronaći za nešto više od 8 eura, točnije 8,39 eura po kili. Doduše, bademi su s cijenom od 6 eura za kilu i dalje znatno jefitniji i od oraha i od lješnjaka, pa je možda mudro planirati kolače u kojima će oni biti dominantni.
Foto: Komarilos
Pija raport
KLEMENTINE Zimsko voće nastalo križanjem mandarina i naranči možete kupiti za 3 eura po kili
Jako su zdrave, mnogi ih vole više od mandarina
Nastale križanjem mandarina i naranči, klementine su popularno voće koje se se često naziva i „božićna mandarina“. Aktualne su u najhladnijem dijelu sezone, od studenog do siječnja. Njihova slatkoća zapravo je ono što ih najviše razlikuje od običnih mandarina.
Ipak, klementine ili volite ili ne, nekima je draži kiselkastiji okus mandarina, dok drugi više preferiraju onaj slađi klementina. Osim te, razlika je i u kori i sjemenkama. Klementine imaju glađu koru, tanja je i teže se guli.
Klementine je, prema pričama, otkrio francuski svećenik Clement Rodier, koji se bavio i hortikulturom. Krajem 19. stoljeća u Alžiru je pronašao novu vrstu voća u svom vrtu, gdje su stabla mandarina i naranči bila posađena blizu jedno drugome.
Uočio je da se stvorio prirodni hibrid koji je bio slađi od obične mandarine, te gotovo bez sjemenki. Hibrid je kasnije nazvan po njemu – Clementine.
Klementine na osječkoj piji možete pronaći i kupiti po cijeni od 3 eura za kilogram. Skuplje su od mandarina, čija se cijena sada uglavnom kreće od 2 do 2,50 eura po kili.
Foto: Komarilos
Pija raport
PRIPREME ZA BOŽIĆ Orasi su postali luksuz, na tržnici je kilogram nevjerojatnih 14 eura!
U trgovinama, na akciji, mogu se kupiti za nešto više od 7 eura po kilogramu
Možda više nego u neko drugo doba godine, orasi su početkom prosinca tražena roba. Ponajprije zbog činjenice što su neizostavan dio blagdanskog stola – u kolačima, većim dijelom onim sitnim poput šapa i raznih kiflica.
Znamo i da su jako zdravi, bogati nezasićenim masnim kiselinama, mineralima i vitaminima – zapravo puno više od ukusnog sastojka nekog kolača. No svi koji su ovih dana krenuli u potragu za kilogramom-dva oraha, planirajući i pripremajući se za slatki dio Božića, ostali su iznenađeni cijenom „domaćih“ oraha. Jer, ona je na glavnoj tržnici iznimno visoka. Prodavači traže čak 14 eura po kilogramu!
Džaba natpisi „novi“, „ovogodišnji“, „slobodno probajte“ i slično, kada je cijena ovog ploda otišla nebu pod oblake. Mnogi već kalkuliraju da orahe u kolačima zamjene nekim drugim, jeftinijim orašastim plodom, poput badema, a neki naprosto orahe kupe u trgovini.
Jer, tamo je cijena duplo niža. Kilogram oraha stoji 7,38 eura, a oni koji su ih kušali kažu da nisu loši i da im ništa ne fali. Ionako se uglavnom melju i stavljaju u kolače – bitno je da nisu užegli. A to ne znate dok ne otvorite vrećicu – bilo onu s tržnice ili trgovine.
Foto: Komarilos
-
Mobilia1 dan od objave
GORNJODRAVSKA Svi su ovi auti parkirani na dvosmjernoj cesti dobili kazne pod brisače
-
Analit1 dan od objave
PROVJERENO Radnici Končara završno opremaju prvi novi tramvaj koji u Osijek stiže u ožujku
-
Mobilia2 dana od objave
Netko je skinuo i odnio 4 panela s ograde parka za pse Višnjica, možda si pravi kokošinjac
-
Kovinar1 dan od objave
PETAK, DAN ZA BOJKOT TRGOVINA Cijene hrane gotovo da nam rastu pred očima u realnom vremenu
-
Kožara1 dan od objave
Lažnim financijskim savjetnicima je tijekom 6 mjeseci uplatio više od 60.000 eura i – ćao!
-
Mobilia12 sati od objave
NASELJE VLADIMIRA NAZORA Krenuli su uništavati dječje igralište postavljeno prije 2 mjeseca
-
SPEEDWAY1 dan od objave
PRVENSTVO U TRČANJU ŠAFETE Naše djevojke – Lorena, Petra, Melani i Mia osvojile srebro
-
Mobilia11 sati od objave
SLJEMENSKA Posao nije gotov kako je planirano jer ga je usporio povrat vode iz kanalizacije
-
Šećerana7 sati od objave
DNEVNIK PENZIONERKE Zašto ne ograniče cijene japanki, kišobrana, lokota za bicikle i papuča
-
Analit5 sati od objave
ISTINA O TRAMVAJIMA Čak 30% postojećih kola navršila su 60 godina i nema rezervnih dijelova
-
SPEEDWAY9 sati od objave
Rukometašice danas u Zrinjevcu dočekuju splitsku ekipu koja im je prvi susjed na ljestvici