Pija raport
ZIMSKE LJEPOTICE Još uvijek stignete posaditi maćuhice i uživati u njima do proljeća
Cijena jedne sadnice na tržnici je trenutno 0,70 eura
Iako je njihova sadnja obično početkom listopada, još nije kasno da u vrt ili balkonske žardinijere posadite omiljene jesensko/zimske ljepotice – maćuhice. Ovo je cvijeće vrlo otporno na niske temperature i hladnoću, pa vrtu ili balkonu daje posebnu čar.
Maćuhica je cvijet u kojem možete uživati tijekom cijele jeseni i zime, sve do pojave prvih velikih vrućina. Ako ih do sada niste posadili, stignete još uvijek. Cijena jedne sadnice je 0,70 eura, ima ih u ponudi na glavnoj tržnici, a važno je da prilikom kupnje birate biljke s puno cvjetnih pupova i sa zdravim zelenim listovima.
Ako ih sadite u vrtu, najbolje je odabrati osunčane i djelomično zasjenjene lokacije. Nakon sadnje, maćuhice je potrebno kontinuirano zalijevati, te uklanjati ocvale cvjetova jer se tako sprječava tvorba sjemena koja iscrpljuje biljku. Na taj način biljka će duže cvjetati.
Uz pravilnu njegu u maćuhicama ćete uživati sve do prvih vrućina kada s dolaskom visokih temperatura prestaje razdoblje njihove cvatnje.
Foto: Komarilos
Pija raport
CIJENE NA PIJI Peršin na komad ide za 3 eura po kili, a ako kupite cijeli kg onda je 1 euro
Postoje i vezice u kojima je peršin pomiješan s mrkvom kao komplet za juhu, cijena ovisi o veličini vezice
Trenutno na glavnoj piji kilogram korijena peršina stoji čak 3 eura ako ga uzimate na komad. No, nešto manji izdanci s listom mogu se naći za 1 euro po kilogramu ali je u tom slučaju potrebno kupiti najmanje jedan kilogram.
Oni koji planiraju nešto kuhati s većom količinom peršina možda će imati interesa pronaći se u ovoj “akcijskoj” cijeni. Inače, po različitim je cijenama peršin moguće pronaći i u vezicama s mrkvom, odnosno u kompletima za juhu.
Korijen peršina najčešće ide u juhe ili kao dodatak varivima, a list je uglavnom u potrebi kao začin. Peršin je jako zdrav, bogat vitaminom C i željezom, može smanjiti nadutost i regulirati lošu probavu, smanjuje krvni tlak i jača imunitet. Ujedno, peršin je diuretik, a jesti se može čak i sirov.
Foto: Komarilos
Pija raport
PAŽLJIVO Kila krumpira na piji stoji 1 euro na veliko, a u trgovinama ga ima i po 0,40 eura
Ako dođete kupiti samo kilogram krumpira onda stoji i više – 1,5 euro, kao suho zlato
Oni koji pažljivo prate ponudu u katalozima trgovačkih centara primijetit će kako je u najmanje jednom od njih tijekom tjedna krumpir na akciji. I to u pakiranjima od 5 kilograma, kada ćete kilogram platiti 0,40 eura. I tako, za 4 eura iz trgovačkog centra kući donesete 10 kilograma krumpira, dok ćete vreću od 10 kilograma na tržnici platiti – 10 eura.
Ako kupujete domaće, imate svog proizvođača kojemu vjerujete i želite podupirati hrvatsku poljoprivredu, možda vam neće biti žao na tržnici kupiti krumpir koji je više nego dvostruko skuplji od onog iz trgovine. I to samo ako ga kupujete „na veliko“, jer ako ćete na tržnicu otići po kilogram krumpira, on će vas stajati nevjerojatnih 1,5 eura.
Foto: Komarilos
Kovinar
BLAGDAN SVIH SVETIH Krizanteme u kalićima koje su prije koštale 20 kuna sad kreću od 5 eura
Ako obilazite, primjerice, 5 grobova – na cvijeće i svijeće možete potrošiti i do 100 eura
Bliži se blagdan Svih svetih, 1. studenoga. Prema gužvama na parkiralištima oko tržnica vidljivo je da su mnogi su već u potrazi za cvjetnim aranžmanima, krizantemama u kalićima te lampionima. Iako je ponuda iznimno bogata i zapravo ista kao i svake godine – bilo da ju razgledate po trgovačkim centrima, cvjećarnicama, na tržnicama ili u vrtnim centrima, više nego bogata – cijene su puno više nego nego inače.
Krizanteme u kalićima teško da ćete pronaći po cijeni nižoj od 5 eura, a ako ih i nađete to su kalići malenog promjera. S većim promjerom kalića raste i cijena – 10, 15, pa čak i 20 eura. Ovisno o broju počivališta koja posjećuju, mnogi će možda morati zavući ruue duplje u džep i posegnuti za nekom skrivenom štednjom. Jer, nisu tu samo aranžmani, tu su i lampioni, čija se cijena kreće od najmanje 0,70 eura do čak 4,50 ili 5 eura za veće lampione u staklenim posudama. I oni električni su skuplji u odnosu na prošlu godinu i teško da ćete ih naći po cijeni manjoj od 3,50 eura.
Ukratko, posjet groblju postao je investicija za koju u tren oka građanin može izdvojiti i stotinjak eura ako posjećuje više grobova.
Ako usporedimo cijene s onima otprije dvije godine, dok smo još plaćali u kunama, krizanteme u kalićima mogli smo kupiti već za 20 kuna, a sad su 5 eura (dakle 37,67 kuna), gotovo dvostruko.
Sigurno je da će u trgovačkim centrima cijene vjerojatno već od idućeg tjedna biti nešto niže, posebno dan ili dva prije 1. studenoga, pa ako kupujete u zadnji tren ili pazite na kućni budžet, možda je bolje da pričekate još koji dan. Hoće li tako biti i kod cvjećara i prodavača na tržnici, ostaje za vidjeti.
Foto: Komarilos
Pija raport
NEUGODNO Mladi kupus stabilizirao se na 2, ali kilogram mahuna stoji nevjerojatnih 5 eura
Na prvu vam se može učiniti da su prodavači istaknuli cijene u kunama, ali ne, nisu
Otkako je euro službena valuta plaćanja u Hrvatskoj, nagledali smo se svakakvih cijena. Posebno na tržnici. I dok nam se još uvijek na prvi pogled kada vidimo brojku 5 čini da je riječ o kunama, osvijestimo se i shvatimo da nije. Riječ je o 5×7,53450 nekadašnjih kuna. Pa je isto tako nevjerojatno da ćete za kilogram mahuna na tržnici izdvojiti nekadašnjih gotovo 38 kuna.
To voli, nek’ izvoli, a takvih vjerojatno ima, jer cijena mahunama ne bi bila 5 eura po kilogramu da nema potražnje. Oni koji si ne mogu priuštiti ovo svježe, domaće povrće s tržnice, kilogram smrznutih platit će manje od 2,50 eura, što znači da će za kilogram svježih (koje moraju očistiti) dobiti više od 2 kilograma smrznutih, očišćenih.
I dok cijena svježih mahuna ide nebu po oblake, barem se cijena mladog kupusa stabilizirala. Sada je 2 eura po kilogramu iako je prije tjedan-dva bilo i tezgi na kojima se prodavao za 3 eura.
Foto: Komarilos
Pija raport
TURKINJA Vrijeme je za bundevu u pećnici, na piji ih prodaju u komadima po 1 euro za kilu
Odlične su, u 100 grama imaju samo 30 kalorija
Bundeva turkinja ima nebrojene blagodati za zdravlje – regulira probavu, bogata je beta karotenom koji u tijelu prelazi u vitamin A koji opet ima veliku ulogu u imunološkom sustavu. Niskokalorična je i u 100 grama sadrži samo 30 kalorija, bogata je mineralima i vitaminima. Osim beta karotena, bogata je biljnim proteinima, a sadrži vitamine C i B te više od 60% nezasićenih masnih kiselina. Svi proizvodi od bundeve djeluju antikancerogeno i antiupalno pa su zbog toga povoljni za konzumiranje.
U našim se krajevima najčešće priprema vrlo jednostavno – pečenjem u pećnici. Da bi ju ispekli, prvo trebate očistiti koštice. Potom ju režete na željene komade i posložite na lim za pečenje. Na 180 stupnjeva peče se oko 10 – 15 minuta.
Na glavnoj gradskoj tržnici možete ju pronaći na nekoliko štandova, a cijena joj je 1 euro po kilograma. Prodavači ju režu na željene komade, pa ako ste jedini u obitelji koji ju jedu pečenu, odite po svoj komad ili dva.
Foto: Komarilos
-
Analit2 dana od objave
ADVENT Najam kućice je 4.000 eura, pa cijene langošica i fritula valjda neće biti šokantne
-
Klopa21 sat od objave
IZBOR Kiseli kupus u glavicama je 2 eura za kilu, a svježi za kiseliti je 25 eura za 25 kg
-
SPEEDWAY1 dan od objave
RONDO KUP Fascinantan festival ritmičke gimnastike u Gradskom vrtu, nastupa čak 380 curica
-
Kožara2 dana od objave
OPET PRIJEVARA Starijoj Osječanki s računa skinuli 25.000 eura, dala je podatke s kartice
-
SPEEDWAY19 sati od objave
NAPETICA U NEDJELJU Osijek gostuje na Rujevici protiv do sada neporaženih Riječana
-
Šećerana2 dana od objave
BRAVO MAJSTORI Naša Vinoteka Vinita opet je među najboljim online trgovinama u regiji
-
SPEEDWAY2 dana od objave
RUKOMETAŠICE Čak i u porazima pokazuju sve bolju formu, pa u Dugo Selo idu po pobjedu
-
Kožara23 sata od objave
MARTINJE Policija kontrolira, ako planirate piti vozite se taxijem ili javnim prijevozom
-
Kovinar51 minuta od objave
ADIO ŠEĆERANA Bageri ruše industrijsku baštinu nekadašnje tvornice na kraju Frankopanske
-
Svilana22 sata od objave
NE PROPUŠTAJTE Sviraju djela Bacha, Brahmsa, Beethowena, Ravela, Krežme i Dore Pejačević