Kombinirke
LAMINAT Dobar majstor će novi pod u stanu od pedesetak kvadrata postaviti za samo jedan dan
Komotna je i situacija kad želite vizualno osvježiti pod jer se laminat lako vadi i još lakše se onda postavlja novi
Većina onih koji kreću planirati renoviranje stambenog ili poslovnog prostora u nekom se trenutku dvoumi kod izbora budućih podnih obloga – parket ili laminat? Odluka često ne ovisi samo o vizualnom dojmu nego i o budžetu kojim se raspolaže. Parket je, naravno, skuplji. Ali kod laminata je puno veći izbor uzoraka, boja i reljefa, pa je to sve češći odabir.
Također, laminat je moguće postavljati i na podlogama gdje nije preporučljivo raditi s parketom, primjerice u vlažnim prostorijama ili u uredskim prostorima u kojima su podovi znatno više opterećeni, s više stolica odnosno radnih mjesta.
Dodatno, laminat je zanimljiv i onim investitorima kojima se postojeći parketni pod rasušio. To se može dogoditi u stanovima s jakim grijanjem u kojima je zimi zapravo prevruće, pa se u parketu otvaraju fuge. Najpraktičnija i najbrža opcija u takvim slučajevima je postavljanje laminata na postojeći parket. Izdržljivost tako postavljenog laminata ovisi o tome koliko je parket ravan i kako su postavljene glazure.
Kao i kod drugih poslova na renoviranju stambenih prostora i ovdje je ključno odabrati dobrog majstora. Stručna osoba, naime, nakon pregleda površine točno će reći koja je najbolja i najpovoljnija opcija. Izbor laminata je jako velik, pa je stoga uvijek dobro poslušati savjete parketara koji će sugerirati najoptimalniju opciju.
U stanu od pedesetak kvadrata dobar majstor će laminat postaviti u jednom danu. Postavljanje laminata je jednostavnije od postavljanja parketa, a jednako tako je jednostavnije i održavanja jer laminatne podove je, nakon usisavanja, dovoljno samo prebrisati vlažnom krpom.
U slučaju postavljanja laminata, potrebno je prvo postaviti izolaciju, odnosno termoizolacijske ploče XPS. Naravno, prije toga treba dobro očistiti površinu na koju dolazi izolacija. Zanimljivo je da je u zadnje vrijeme laminat među najčešćim odabirima podnih obloga koje se postavljaju na instalacije podnog grijanja.
Laminat je moguće i brzo zamijeniti kad se za tim pokaže potreba jer investitor, recimo, želi vizualno osvježiti podove u stanu. Jednostavno ga je povaditi i postaviti novi. Sve ide brzo. Problem je jedino ako se investitor slučajno osloni na nestručnu osobu ili pokuša sam obaviti posao postavljanja. U takvim slučajevima događa se kidanje opruga, pa se onda vrlo brzo nakon postavljanja laminat počne razdvajati kad članovi obitelji ili uredski radnici krenu hodati po prostoriji. S druge strane, kad laminat postavi stručnjak – onda će podovi biti funkcionalni godinama.
Foto: Freepik
Kombinirke
ZAVRŠNA FASADNA ŽBUKA Ono što je u startu skuplje dugoročno je isplativije jer duže traje
Klima se promijenila, nema više blagih prijelaza nego poslije vrućih ljeta dolaze nagla zahladnjenja, a fasada je prva na udaru
Kod postavljanja završne fasadne žbuke ključno je odabrati izvođača koji razumije da je praktički svaki objekt drukčiji. Kad ga pozovete da napravi predračun i čuje vaše želje, on mora sagledati sve detalje, vidjeti koliko posao iziskuje vremena, jer nije isto, primjerice, postavljati fasadu na objekt s balkonima ili bez, na objekt s ravnim ili kosim krovom. Također je vrlo važno odabrati i kvalitetne lajsne koje se lijepe na prozore i vrata, odnosno na dovratke kako na spojevima ne bi nastajale pukotine. Uvijek je važno odabrati lajsne koje „trpe“ pomicanje , kako ne bi nastale pukotine.
Kao i kod većine ostalih građevinskih radova i kod postavljanja završne fasadne žbuke na obiteljsku kuću, dobar majstor će savjetovati odabir najkvalitetnijih materijala koji će u startu možda koštati više, ali će dugoročno biti isplativiji, a fasada dugotrajnija.
Kvalitetni završni dekorativni slojevi u zadnjih su nekoliko godina sve češći izbor investitora. Tome u prilog ide i činjenica što se klima promijenila, nema blagih prijelaza, već imamo jako topla, vruća ljeta, nakon kojih dolaze nagla zahladnjenja, te često i vremenske nepogode poput tuče. Zbog toga je jako važno i postavljanje kvalitetnog sustavnog ljepila na stiropor, koje ima efekt gela i može podnijeti jake udare, dok obična cementna ljepila pucaju vrlo lako.
U zadnje vrijeme postavljaju se završni slojevi iz grupe silikona, kako fasada ne bi promijenila boju nakon nekoliko godina, odnosno kako ne bi izblijedila. Silikonske fasadne žbuke otporne su i na napade gljivica, odnosno na mikroorganizme i zbog toga su najbolji odabir. Posebno kada je riječ o obiteljskim kućama – ako se investitoru objasni koje sve prednosti može imati od postavljanja takve fasade, za nju će se odlučiti bez problema.
Završna fasadna žbuka postavlja se na izolacijske ploče od stiropora ili kamene vune. Čak i ako ste limitirani prostorom i ne možete staviti stiropor debljine 15 cm, postoje ploče od fenolne smole debljine 5 cm, a zamjenjuju 10 cm, jer imaju bolji toplinski koeficijent. Stiropor mora imati 40% kontakta s podlogom, a kamena vuna 60%. Kada se postavi stiropor, on se prije tiplanja može i brusiti ako negdje strši. Ako ima praznina između ploča, one se popunjavaju pur pjenom, te se bruse nakon sušenja. Kasnije se postavljaju kutnici s mrežicom i svi potrebni okapni profili, odnosno sve što je potrebno. Tada se ide na punopločno armiranje.
Poželjno je raditi sa što većim alatkama kako bi se postigla što preciznija ravnina. Nakon sušenja završnog sloja na njega se nanosi primer, a dan kasnije još jedan premaz. Svi se završni slojevi nanose metalnim gleterom, a obrađuju se plastičnim gleterom – sve je ručni rad.
IZOLIRKINE FASADE Ako je posao odrađen kako treba, fasadu bi trebalo prebojiti nakon sedam do deset godina.
Foto: Freepik
Kombinirke
AKO PLANIRATE UREĐENJE STANA Izolirka ima prodavače koji se stvarno kuže u robu koju nude
Za akcijski Crni petak najavili su sniženje nekih građevinskih materijala do 50%, kupujte sad za radove u proljeće
Nova, deveta prodavaonica Izolirke nedavno je otvorena u Jablanovoj ulici 35. Uobičajeno, uz prodavaonicu je i ogromno skladište građevinskog materijala u koje je moguće pristupiti automobilima te manjim i većim kamionima.
Trgovina je puna k’o šipak, artikli su klasično posloženi u kategorijama po vrstama građevinskih radova, sve je vrlo pregledno i veliki je izbor proizvoda. No, ono što posebno izdvaja ovakvo mjesto prodaje od svih koji imaju sličnu ponudu je – prodajno osoblje. Izolirkini prodavači su ljubazni i nenametljivi, ali su pri ruci za svako eventualno pitanje. Jako su dobro potkovani svim informacijama vezanima za izloženu ponudu, ali po potrebi će i šire elaborirati o upotrebi pojedinih alata te savjetovati o korištenju građevinskih materijala.
Iako su njihovi kupci jednim dijelom majstori koji uglavnom znaju što traže i precizni su s upitima u vezi s točno određenim artiklima, ipak ovo je idealno mjesto i za uobičajene kupce koji su se eventualno sami upustili u neke radove na obnovi ili osvježavanju stambenog prostora. Oni koji isprva određene artikle uspoređuju samo po cijenama, u kratkom će roku dobiti preporuke temeljem rezultata u praktičnoj upotrebi, trajnosti ili nekim drugim prednostima koje ostvaruju ugradnjom točno određenih materijala.
Za tradicionalni, akcijski Crni petak, 29. studenoga, Izolirka je najavila da će neki segmenti građevinskog materijala biti sniženi i do 50%. To je prilika za kupnju robe koja možda neće biti iskorištena odmah, ali će itekako obradovati one koji planiraju investiciju u uređenje stana, dvorišta, fasade, tavana, garaže ili balkona tijekom prvih proljetnih dana iduće godine. Sad je prilika, sad se kupuje. Prepustite se stručnjacima, pa ćete možda uštedjeti i na greškama koje ćete potencijalno počiniti prilikom kupnje bez stručnog vodstva. Dakle, dvostruka ušteda.
Foto: Izolirka
Kombinirke
POSTOJANO Kad jednom postavite dekorativu na zidove godinama možete krečiti raznim bojama
Trenutačno je hit tzv. decor desert tehnika koja izgleda poput pustinjskog pijeska izrađenog širokim kistom
Dekorativnim tehnikama bojenja zidova može se u potpunosti transformirati prostor u kojem boravite. Potpuno drugačiji izgled u odnosu na klasično obojene zidove već duže vrijeme možemo vidjeti najčešće u dnevnim boravcima. Ni ne čudi, jer to je prostor u kojem se u domu najviše boravi, prostor koji je „najprometniji“ i na oku svima koji vas posjećuju.
Trenutno su in prljavo-bijeli tonovi, odnosno off white nijanse. Prilikom odabira boje treba voditi računa o dekorima – podovima, namještaju, sitnicama. Kakav je ambijent u pitanju, je li uređen u industrijskom stilu, moderno. Ima li puno svjetla ili ne. O tome će vas, prilikom dogovora savjetovati kvalitetan majstor i preporučiti koja je od dekorativnih tehnika za vas najbolji izbor, pa ćete zajedno doći do najbolje boje kako bi prostor bio ugodan za boravak i život, ali i lijep za oko.
Postavljanje dekorative ovisi i o veličini prostora. U manjim je prostorijama dovoljno dekorativu staviti na jedan do dva zida, primjerice na zid na kojemu se nalazi televizor u boravku. Ako je prostor velik, dekorativa može ići na sve zidove, ali u svjetlijim bojama, da ne bi bilo prenapadno. No, praksa je pokazala da se ljudi najčešće odlučuju dekorativu staviti na jedan zid, ili pak na dio zida kako bi naglasili neki detalj.
Decor desert vrlo je čest odabir. Riječ je o boji/tehnici koja izgleda poput pustinjskog pijeska. Boja se nanosi na zidove, a izgled pustinjskog pijeska postiže se širokim kistom s kojim se nakon nanosa zagladi i oblikuje struktura površine. Tehnika je to koja zahtjeva nešto više vremena u odnosu na klasično bojanje zidova, oku je ugodna i nije prenapadna. I odlično se uklapa u razne prostore.
Iako mnogi misle da je dekorativnom tehnikom jednostavno obojiti zidove, ako se i upuste u takav posao samostalno po završetku će primijetiti puno nedostataka. Kao i za sve druge poslove i za ovaj treba puno iskustva, a podloga mora biti dobro pripremljena. Zid se ne smije ljuštiti, jer se na svakoj neravnini na zidu nakon nanošenja dekorative upravo istakne taj nedostatak. Zato je dobro pripremljen zid najvažniji.
Ako se odlučite za ovako uljepšavanje doma, onda je svakako važno po preporuci doći do dobrog i kvalitetnog majstora. Takvi će reći da su im dekorativne tehnike puno draže od klasičnog bojenja, jer je svaka od tehnika zapravo potpis majstora. Dekorativa za majstora predstavlja izazov – kako će u konačnici ispasti i hoće li naručitelj posla biti zadovoljan. Od tehnike do tehnike posao se razlikuje, kao i od zida do zida.
Sve dekorative imaju primarni i završni sloj, a tehnika je u odnosu na klasično bojenje nešto duža – od dva do tri sata po zidu. No, konačni rezultat je puno efektniji i ljepši od klasično obojenog zida. Izbor dekorativa danas je zaista širok – neke su sjajne, neke se prelijevaju, neke imaju reljefni izgled…
Ukoliko se odlučite na ovaj način uljepšati i oživjeti zidove, valja naglasiti kako su ovakve tehnike dugovječnije od običnog bojenja. Postoje i perivi materijali kojima se radi dekorativa, ali i zaštitni premazi koje se po završetku posla može nanijeti.
Foto: Freepik
Kombinirke
NADSTREŠNICE I SJENICE Konstrukcija od hrastovine je tri puta skuplja od jelovine
Drvo zaštićeno kvalitetnim premazom izdržat će sunce i kišu narednih 7 do 8 godina
Drvene nadstrešnice povezuju vaš dom s vanjskim dijelom i vrlo su česte iznad ulaznih vrata i terasa, ali i kao samostojeći objekti, odnosno sjenice. Za drvene se konstrukcije ljudi odlučuju češće nego za metalne, jer su znatno jeftinije, a i mnogima su estetski ljepše.
Kao i kod svih drugih zahvata, odnosno radova koje mislite raditi u vašem domu ili dvorištu, najvažnije je prvo kontaktirati provjerenog majstora/izvođača koji će na licu mjesta zabilježiti vaše želje i zahtjeve, predložiti materijale i savjetovati vas o najboljoj opciji. A u posao se kreće tek po izradi ponude i dogovora oko cijene.
Vrlo je važno donijeti odluku čime želite pokrivati konstrukciju iznutra – hoće li to biti brodski pod, lamperija ili OSB ploča. Također, još je važniji krovni pokrov – ako pad nije velik pretežno se odabire šindra ili limeni pokrov, dok neki inzistiraju na crijepu, koji je naročito preporučljiv za naše podneblje.
Jedna sjenica prosječne veličine može biti gotova za nekoliko dana, budući da je trenutno na tružištu u ponudi prosušena građa. To znači da je ona gotovo već ohoblana, odnosno obrađena, pa uštedi oko 50% vremena na pripremi materijala. Ipak, i takvu građu treba dodatno zaštititi, odnosno premazati barem dva puta kako bi drvena konstrukcija bila „zdrava“ narednih 7 do 8 godina. Današnji su premazi kvalitetni, otporni na UV zrake, a dobro je poznato kako drvetu više škodi sunce nego kiša.
Najčešći izbor kupaca je jelova građa, inače i najpristupačnija po cijeni. Oni koji razmišljaju o konstrukciji od hrastovine trebaju znati da je hrastova građa i do tri puta skuplja. Vrlo često je upravo taj detalj ključan kod završne odluke o izboru materijala. U konačnici, cijenu diktira i sama konstrukcija, odnosno njezina veličina. Kvalitetan majstor uvijek će vam preporučiti deblje grede jer su vizualno puno ljepše. Primjerice, ukoliko se za stupce postavi greda 14×14 cm efektnija je i puno ljepša od one 10×12 cm. To su sitni, ali kasnije vizualno možda i najznačajniji detalji o kojima će vas majstor savjetovati prilikom dogovora.
Današnje moderne nadstrešnice imaju uglavnom ravne linije i jednostavne su, a ipak estetski ugodne. Često kupci već imaju gotovu sliku o tome kako bi željeli da njihova nadstrešnica izgleda, pa onda i majstori znaju udovoljiti tim zahtjevima. Ponekad kupci znaju tražiti krov na 8 voda. Pravi će ih majstor u takvoj situaciji upoznati s činjenicom da će prilikom krojenja biti puno otpadnog materijala. Neki zbog toga promijene narudžbu, ali majstori će rado odraditi i takav zahvat naručiteljima koji si to mogu priuštiti.
Usmena predaja je najbolja preporuka, pa ako ste u potrazi za majstorom koji izrađuje nadstrešnice – najprije pogledajte po susjedstvu gotove nadstrešnice koje vam se sviđaju. Tako ćete doći do kvalitetnih izvođača.
Foto: Freepik
Kombinirke
Krovni prozor pušta više svjetla od krovne kućice, a može se ugraditi za manje od dva sata
VAŽNO Bez obzira na višu cijenu dugoročno je najisplativije troslojno staklo jer je energetski najučinkovitije
Ugradnja krovnih prozora zahtjevniji je postupak od ugradnje zidnih, pa bez obzira gradite li tek svoj stambeni prostor ili već živite u takvom prostoru gdje je potrebno zamijeniti krovne prozore – taj posao svakako prepustite stručnjacima. Naime, za postavljanje krovnog prozora nužan je proboj krova, a ako se taj posao ne obavi kvalitetno i stručno dugoročno ste si otvorili mnoge nove probleme.
Prije ugradnje najveću pozornost treba obratiti na razmak među krovnim gredama. Iskusan majstor informirat će zašto je veličina prozora važna prilikom odabira za točno određene krovove, zatim koliki nagib krova mora da bi se uopće mogao ugrađivati krovni prozor i, konačno, obrazložit će razlike u kvaliteti modela koji su trenutno u ponudi na tržištu.
Najkvalitetniji su PVC prozori, a izvođači će vam uvijek preporučiti da se odlučite za troslojno staklo jer je ono, bez obzira na cijenu, dugoročno najisplativije s obzirom na energetsku učinkovitost. S druge stane, drveni su prozori znatno povoljniji za kupnju, ali su i znatno zahtjevniji za održavanje i da biste na njih mogli dugoročna računati u najmanju ruku potrebno ih je svake godine premazivati zaštitnim sredstvima. Dok kod PVC verzija treba tek voditi računa svakih pet godina pozvati majstora da ih pregleda i po potreba obavi redoviti servis.
Proizvodnja krovnih prozora danas je dovedena do savršenstva, a svu dodatnu opremu (komarnici, rolete…) moguće je naknadno ugraditi, ovisno o potrebama i željama i to bez dodatnih rušenja ili intervencija na krovovima. Trenutno je kao najbolja zaštita od sunca ponuđena aluminijska roleta u nekoliko izvedbi – ručna ili na elektro pogon.
Jedan od najvažnijih elemenata krovnog prozora je unutarnja obloga jer o njezinu pravilnom postavljanju ovisi koju će količinu svjetla prozor propuštati, odnosno kakva će biti cirkulacija zraka. Ako je postavljena u skladu s uputama proizvođača, unutarnja obloga može omogućiti i oko 30% više svjetlosti nego kad majstor ne obraća pažnju na pravilnu izvedbu, a to se nažalost često događa.
Već prilikom prvog susreta upravo biste neke od ovih informacija trebali dobiti od kvalitetnog izvođača radova ugradnje. Primjerice, veličinu prozora potrebno je odabrati sukladno veličini prostorije u koju se ugrađuje. Nadalje, ukoliko je potrebno, u prostoriju je bolje ugraditi i dva prozora, nego kasnije imati problem s nedostatkom svjetla. I najvažnija informacija – krovni prozor svakako je bolji izbor od ugradnje krovnih kućica, jer daje više svjetlosti.
U konačnici, sve one koji se odlučuju na ovakvu vrstu investicije najviše zanima koliko dugo će trajati radovi. Kod ugradnje krovnih prozora to ovisi o vrsti krova. Ako je riječ o novom objektu, jedan prozor može biti postavljen unutar dva sata. Primjerice, jedan stan s pet do šest krovnih prozora može biti gotov u jednom danu, a nakon toga se rade obloge. Odnosno, za razliku od krovnih kućica koje zahtijevaju višednevni rad, postavljanje krovnih prozora u idealnim uvjetima može biti gotovo u jednom radnom danu!
Izvođači/majstori uvijek će se na kraju uklopiti u financijsku konstrukciju klijenta, ali inzistirajte da vam izrade ponudu s predračunom nakon što pogledaju prostor – i pokušajte prihvatiti neke od njihovih savjeta i prijedloga. Dugoročno će to biti bolje rješenje, naročito ako odaberete izvođače s iskustvom. A za dobre ideje možete se inspirirati u aktualnom katalogu – Izolirka.
Foto: Freepik
-
Pičvajz2 dana od objave
NIŠTA OD JEFTINIH STANOVA Poništen natječaj, APN neće graditi 206 stanova na Vinkovačkoj
-
Šećerana19 sati od objave
WINEOS Graševinu je bolje prvo piti uz pršut, a onda uz kulen, da paprika ne sprži nepce
-
Mobilia2 dana od objave
TRULEKS Nemojte sjedati na krezube klupe jer su daske na sjedištu trule i možete propasti
-
Šećerana18 sati od objave
WINEOS GASTRO Pizza s kremom od lješnjaka peče se dvije minute, a nestane u trenu
-
SPEEDWAY2 dana od objave
NK SARVAŠ Ova ekipa u jesenskoj polusezoni nije izgubila ni jednu utakmicu na svom terenu
-
Šećerana12 sati od objave
WINEOS ENIGMA Na kvizu Deana Kotige bilo 13 ekipa i 1 beba – pobjednik Nižerazredni vratnik
-
SPEEDWAY16 sati od objave
ANTONIO KRAJINOVIĆ Naš najbolji sportaš priprema se za važan profesionalni meč u Rotterdamu
-
SPEEDWAY2 dana od objave
RUKOMET Dečki su jedva dočekali pripreme, treba obraniti poziciju u muškoj rukometnoj eliti
-
Šećerana14 sati od objave
WINEOS MASTERCLASS Dobar šampanjac ne treba godinama čuvati kod kuće – popijte ga što prije