Mobilia
Nova mreža za napajanje tramvaja bit će gotova u kolovozu, sad se već vidi kako izgleda
Radovi obuhvaćaju postavljanje novog ovjesa kontaktnog voda na prethodno ugrađene stupove
U kolovozu će biti gotovi radovi na modernizaciji kontaktne mreže tramvajskog napajanja na potezu od Trga Ante Starčevića do Kanižlićeve ulice, te od Svilajske ulice do Višnjevca.
U Strossmayerovoj ulici, na potezu od Trga do Gornjodravske obale, još su prošle godine po sredini ceste postavljeni stupovi koji će nositi novu naponsku mrežu, a sada su postavljeni i veliki nosači putem kojih će mreža biti razvedena iznad tračnica s obje strane ulice. Na taj će se način rasteretiti fasade zgrada za koje je do sada bila pričvršćena noseća konstrukcija.
Osim radova na modernizaciji kontaktne mreže trenutno se obavljaju i pripremni radovi za prebacivanje javne rasvjete sa starih na nove stupove, a tada će se obaviti i demontaža starih stupova koji su do sada nosili i kontaktnu mrežu i rasvjetu.
Foto i video: Komarilos
Mobilia
MOŽE SE! BRAVO! Odvezen auto koji je mjesecima bio na parkingu dječjeg vrtića Jaglenac
Zauzimao je jedno od 10 mjesta namijenjenih djelatnicima i roditeljima
Mjesecima je na jednom od deset natkrivenih parkirališnih mjesta ispred Dječjeg vrtića Jaglenac u Donjem gradu bio parkiran automobil prekriven debelim slojem prašine. Iako je imao registarske pločice, po njegovom vanjskom izgledu bilo je vidljivo da ga je netko „zaboravio“.
Kako je ovo parkiralište namijenjeno djelatnicima i roditeljima, a ne napuštenim vozilima, građani su s razlogom iskazali nezadovoljstvo. Posebno zbog činjenice što će upravo ovaj vrtić biti dežuran tijekom ljetnih mjeseci i u njega će dolaziti djeca iz drugih dijelova grada. A slobodnih mjesta nikada dovoljno.


Iako je na vozilu prije nekog vremena bila zakačena i kazna, vlasnik nije reagirao. Sve dok širu javnost nismo upoznali s ovim problemom, pa je reakcija bila promptna – vozila na parkingu više nema.
BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
Foto: Komarilos
Mobilia
ZRINJEVAC Beskorisna nekadašnja telefonska govornica magnet je za iživljavanje vandala
Izgleda ružno, nema svrhu i trebalo bi ju ukloniti
Zrinjevac nije jedinom mjesto u gradu na kojem se nalazi telefonska govornica koja više ničemu ne služi. Uređaja nema, ostalo je samo postolje koje je postalo metom vandala. Išarano, prljavo i ružno – ničemu ne služi i zapravo bi ga trebalo ukloniti.
Ovakve telefonske govornice su besmislene jer kartice za njihovu upotrebu odavno se ne prodaju u poštanskim uredima. A i da se prodaju – vjerojatno je mali postotak onih koji bi, u današnje doba mobilne telefonije, koristili telefonsku govornicu.


U nekim su dijelovima grada govornice uklonjene, no ova na Zrinjevcu, složit ćete se djeluje poput zaboravljenog muzejskog izloška na otvorenom.
Foto: Komarilos i građani Komarilosi
Mobilia
BAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
Natkriveni parking namijenjen je roditeljima i zaposlenicima, a ne napuštenim vozilima
Već mjesecima na parkiralištu Dječjeg vrtića Jaglenac u Krstovoj ulici u Donjem gradu stoji parkirani automobil koji je prekriven debelim slojem prašine. Da je netko „zaboravio“ na njega svjedoči i trava koja raste oko kotača. Roditelji koji svakodnevno dovoze svoju djecu u vrtić kažu kako je na vjetrobranskom staklu jedno vrijeme stajala i kazna/upozorenje komunalca, no automobil je i dalje tamo.
– Zauzima jedno od 10 mjesta predviđenih za djelatnike i roditelje. S obzirom da ide ljeto, a ovaj će vrtić biti dežuran te će ovdje dolaziti i dosta roditelja s djecom iz drugih dijelova grada, jedno parkirno mjesto manje predstavlja veliki problem – ističe sugrađanka koja je i fotodokumentirala ovaj problem.


Osim što je prekriven debelim slojem prljavštine i prašine, onemogućava i održavanje parkinga iz čijih opločnika već raste trava. Natkriveni parking, osim zaposlenicima, namijenjen je i roditeljima kojima je potrebno par minuta da dovedu/odvedu dijete iz vrtića. Nije mjesto na kojem netko može ostaviti svoje vozilo da trune.
Foto: Građani Komarilosi i Komarilos
Mobilia
GUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
Nekada neuređen parking u Blok centru sada ima svu potrebnu infrastrukturu
Otvoreno je još jedno novouređeno parkiralište u centru grada. Nakon Strossmayerove i Ulice Hrvatske Republike danas je otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta u Gundulićevoj ulici preko puta Zrinjevca. Od tog je broja pet parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Vrijednost radova je 450.000 eura, trajali su tri mjeseca i ovo nekada neuređeno parkiralište sada ima svu potrebnu infrastrukturu.
– Napravljena je cesta, oborinska odvodnja i uz parkirališna mjesta uskoro će biti postavljena javna rasvjeta. U jesen će biti posađena 22 stabla. Ovo parkiralište, kao i ono u Strossmayerovoj ulici, bilo je potpuno neadekvatno. Parkiralo se u blatu, a ja sam rekao kada Grad Osijek preuzme odgovornost za parking, ovakve se stvari neće događati. I danas imamo sasvim druga parkirališta, od onih sramotnih kakva su ranije bila – naglasio je gradonačelnik Ivan Radić, podsjećajući kako je nakon gotovo 30 godina Grad preuzeo parking koji je bio pod koncesionarom.


Do sada je u gradu uređeno 1.100 parkirališnih mjesta koja će se od 1. rujna postepeno uvoditi u sustav naplate.
Foto: Grad Osijek
Mobilia
UDUBLJENJA Stariji pješaci zapinju za reljefne poklopce šahtova, možda ih treba promijeniti
Ako netko ozbiljnije padne – bit će kasno
Građanin koji je poslao fotografije starih poklopaca šahtova na Vukovarskoj ulici objašnjava kako stariji pješaci redovito zapinju za njihovu reljefnu površinu. Riječ je o starim modelima koji imaju udubljenja.
Bez obzira što su poklopci i dalje čvrsti i vjerojatno mogu izdržati još desetke godina, zanimljive su i primjedebe ljudi koji tamo svakodnevno prolaze.
“U Vukovarskoj ulici na sjevernoj strani postoje tri poklopca od šahta s udubljenjima za koja zapinju pješaci, a kada pada kiša tek nakon pet dana se voda isuši. Nalaze se na križanju s Dobriše Cesarića, križanju s Istarskom i kod mimoilazo-zaštitne ograde pružnog prijelaza s istočne strane. Na njima piše: Telefon. Postoji mogućnost da su ti šahtovi izvan upotrebe. Takvi poklopci se više ne smiju upotrebljavati. Na snazi je propis o tehničkim uvjetima o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti. Mislim da to mora promijeniti korisnik infrastrukture.” – stoji u informaciji koju je poslao čitatelj.
Ako je doista tako, onda će biti zanimljivo pratiti koliko će vremena trebati onome tko upravlja tom infrastrukturom da bi poklopce doista promijenio. U protivnom, riskiraju kazne. Naročito ako građani počnu dostavljati fotografije starijih pješaka koji su možda pali i ozlijedili se jer su zapeli za poklopac.
Foto: Građani Komarilosi
-
Mobilia1 dan od objaveBAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
-
SPEEDWAY22 sata od objaveIVO BILANDŽIJA Bivši nogometaš i umirovljeni ekonomist uporno trči 50 – 60 km tjedno
-
Analit1 dan od objaveNOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
-
Mobilia1 dan od objaveGUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
-
Mobilia3 sata od objaveMOŽE SE! BRAVO! Odvezen auto koji je mjesecima bio na parkingu dječjeg vrtića Jaglenac
-
SPEEDWAY2 dana od objavePOČETNICI Najmlađi sastav NK Osijek pobijedio na turniru i osvojio “Trofej ban Jelačić”
-
Klopa1 dan od objaveISKORISTITE SEZONU Brzi, prevrnuti kolač od jagoda i još par sastojaka nestat će u trenu
-
Mobilia5 sati od objaveZRINJEVAC Beskorisna nekadašnja telefonska govornica magnet je za iživljavanje vandala
-
Analit2 sata od objaveNIŽE CIJENE Od danas Unikom počinje s obavljanjem dimnjačarskih poslova, uveden novi cjenik
-
SPEEDWAY26 minuta od objaveMEMORIJAL „MARKO SVRTAN“ Po deveti puta na Olimpijinom turniru pobijedio NK Osijek
