Mobilia
TRAMVAJI NA ZRINJEVCU Zbog obuke novih vozača kola su privremeno pomaknuta s Mačkamame
Građani su se stvarno poželjeli svojih tramvaja, neki ih fotografiraju u prolazu
Radovi na modernizaciji tramvajskog prometa u Osijeku već predugo traju, pa već predugo na ulicama nema ni tramvaja. Građani ne skrivaju da su ih se poželjeli i kad god se iz razloga tehničkih provjera nove pruge na nekoj dionici konačno privremeno pojave neka tramvajska kola – odmah nam šalju fotografije. Jutros su ove fotografije snimljene u Reisnerovoj ulici, odnosno na južnom obodu Zrinjevca.
Iz GPP-a pojašnjavaju kako su ova četiri tramvaja samo privremeno pomaknuli s Mačkamame, gdje su prethodno bili u funkciji edukacije novih vozača te da će već sutra najvjerojatnije biti vraćeni u remizu. Inače, tvrtka je u međuvremenu završila s obukom dovoljnog broja vozača koji će za upravljače tramvaja sjesti čim budu dovršeni radovi, odnosno kad ponovo krene tramvajski promet.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
ŽUPANIJSKA OTVORENA Ispuštanjem vode iz cisterni testirali novi sustav oborinske odvodnje
Prethodno su izvođači isfušarili, pa su ih sinoć osobno došli iskontrolirati gradonačelnik i direktor GPP-a
Kasno sinoć obavljene su praktične probe funkcionalnosti sustava odvodnje na dionici Županijske ulice od Trga Ivana Pavla II do Ulice Hrvatske Republike. Vodovodove cisterne ispuštale su ogromnu količinu vode po upravo asfaltiranoj cesti kako bi stručnjaci utvrdili hoće li se sve slijevati kako je predviđeno. Ovaj puta, dakle, ništa se ne prepušta slučaju i neće se čekati prva kiša da bismo praktično svjedočili kako je obavljen posao.
Županijska je ulica tako od 8,30 sati jutros otvorena za sav promet. Ova dionica bila je od kraja rujna nekih 40-ak dana zatvorena i u režimu popravljanja radova koje su izvođači isfuširali tijekom prethodne rekonstrukcije tramvajske pruge. Dogodilo se, naime, da je nakon opsežnih radova ulica konačno puštena u promet i onda se prilikom prve ozbiljnije kiše ispostavilo da je cesta bila pod vodom, odnosno da odvodnja nije bila izvedena sukladno propisima. Nadzorni inžinjeri vratili su posao izvođaču na popravak, a ovaj je to prihvatio i na sebe preuzeo sve troškove ponovljenih radova.
Dakle, cesta i sustav oborinske odvodnje na tramvajskoj pruzi izvođeni su dva puta. Drugi puta ugrađene su linijske kanalice s obje strane trase tramvajske pruge kako bi se povećala učinkovitost slijevanja vode.
LOŠE IZVEDENI RADOVI Županijska se zatvara za promet na mjesec dana, po kiši pliva u vodi
Cisterne na cesti i ovakve probe slijevanja vode na upravo dovršenom asfaltu inače nisu uobičajena slika prije puštanja cesta u promet, ali nakon što smo se opekli poslije prvog otvaranja ulice – logično je da je izvođač izgubio povjerenje i da je ovo jedini način praktičnog uvjeravanja da je posao obavljen kako treba.
Iz tog su razloga sinoć testiranje osobno nadgledali gradonačelnik Ivan Radić i novi direktor GPP-a Darijan Rudan.
Iz GPP-a napominju kako od sutra (12. studenoga) na tramvajskoj liniji T2: Bikara – Trg A. Starčevića – Bikara umjesto autobusa počinju voziti tramvaji. Ističu i kako novoizgrađena stajališta (Radićeva istok – neposredno uz postojeće stajalište Sakuntala park, Županijska – ispred I. gimnazije i stajalište na Vinkovačkoj kod Interspara na Đakovštini) nemaju još uporabnu dozvolu i trenutno nisu u uporabi.
Foto: Komarilos
Mobilia
SJENJAK 85 Mogao bi se ostvariti jedan od 2 scenarija, zapeti kotačem ili propasti u odvod
Prije nekoliko tjedana rupica u asfaltu se počela dodatno udubljivati, sad je već opasno
Prvo je bila rupica, a onda je iz dana u dan postajala sve veća. Sad je, upozoravaju građani,udubina uz kanalizacijski šaht duboka već nekoliko respektabilnih centimetara i predstavlja značajnu prijetnju za kotače automobila, a nekima se čini da je sve to nesigurno i da pod težinom automobila moglo i propasti.
Riječ je o zapadnom traku kolnog prolaza na Sjenjaku kod kućnog broja 85. Građani su se potrudili fotodokumentirati situaciju. Rupa se počela ozbiljnije stvarati prije nekoliko tjedana i sad je već ozbiljna. Bilo bi možda dobro staviti ondje neku vidljivu oznaku, barem za prvu ruku, da barem vozači obrate pažnju. A i pješaci bi mogli stradati ako je asfalt doista na tom dijelu postao nestabilan. Kako god, građane treba slušati, i ako se osjećaju neugodno dok ovdje prolaze onda treba popraviti ili barem jasno upozoriti na opasnost.
Naročito u večernjim i noćnim satima ovdje se vrlo lako netko može spotaknuti, zapeti kotačem bicikla ili naprosto propasti kotačem automobila. Eto, upozorili smo.
Foto: Građani Komarilosi
Mobilia
REZERVACIJA PARKINGA Netko se kod donjogradskog Doma zdravlja osigurao stolicom i daskom
Inače je naselje Vijenac Murse među najdeficitarnijima u gradu po pitanju broja parkirališnih mjesta
Parkiralište u Prolazu kod Snježne Gospe, ispred zgrade donjogradskog Doma zdravlja, od „jutra do sutra“ je prepuno automobila. Tim više jer ovaj potez nije u zoni naplate, za razliku od obližnjeg Trga bana Josipa Jelačića ili Tijardovićeve ulice.
I onda, kako to biva, traži se parking više. Konkurencija je velika – parkirati žele oni koji idu u Dom zdravlja, oni koji idu u crkvu, na poštu, do ljekarne ili na donjogradsku tržnicu, ali i mnogi koji stanuju na Vijencu Murse, gdje je također mnogo manje parkirališta nego što je automobila u vlasništvu stanara.
No, situacija ispred Doma zdravlja koju je jučer snimila čitateljica u isto je vrijeme i smiješna i žalosna. Netko je na označenom parkingu postavio stolicu i dasku te tako jasno dao do znanja kako je ovo mjesto – rezervirano. Za koga, ne znamo, no očito je riječ o nekom komu je prekipjelo tražiti slobodno mjesto. Pa se na ovaj način osigurao. Barem dok mu netko ne odgura i stolicu i dasku.
Foto. Građani Komarilosi
Mobilia
ŽUPANIJSKA Nanose završni sloj asfalta, radi se punom parom, cesta bi brzo mogla u promet
Cesta je asfaltom presvučena u punoj širine i rade nove fuge uz betonske kocke među tračnicama
Županijska ulica je zadnjega dana u rujnu ponovo zatvorena za promet nakon što je, poslije pregleda nadzornih inžinjera, zaključeno kako tijekom radova na rekonstrukciji tramvajske pruge nije dobro izveden sustav odvodnje. Stoga je izvođač radova preuzeo odgovornost na svoj trošak obaviti radove iznova kako bi sve bilo u skladu s projektom.
LOŠE IZVEDENI RADOVI Županijska se zatvara za promet na mjesec dana, po kiši pliva u vodi
Zahvat je očito bio prevelik s obzirom da izvođač nije stigao obaviti posao do kraja listopada, kako je isprva planirano. No, kad su već u potpunosti razvalili cestu onda je sad najvažnije da sve bude kako treba. Danas građani primjećuju kako se radi punom parom na nanošenju završnog sloja asfalta. Također, uočljivo je da nakon intervencije na odvodnim kanalicama posao neće biti obavljen na način da samo iznova asfaltiraju te dijelove na kojima su radili nego iznova asfaltiraju cestu u punoj širini.
Uočljivo je i da su u međuvremenu mjestimice dosta oštećene neke cjeline betonskih kocki unutar tramvajskih tračnica, pa radnici izvode dodatne popravke i fugiranje.
Sudeći prema stanju na terenu, čini se kako bi radovi mogli završiti vrlo brzo i da bi promet u ulici mogao profunkcionirati već za nekoliko dana. A onda čekamo prvu kišu, i nadamo se da i nakon popravnih radova ulica neće opet biti prekrivena vodom.
Foto: Komarilos
Mobilia
STIMULACIJA Oko 150 radnika Unikoma dobit će dodatak na plaću od 100 eura zbog zalaganja
Osijek je prešao europsku normu od 55% odvojeno prikupljenog otpada, prošle godine postigli smo 58%
Osijek je jedini veliki grad koji je prešao normu od 55% odvojeno prikupljenog otpada, koju će Europska unija postaviti od iduće godine. I to za 3%, jer u prošloj godini ima 58% odvojeno prikupljenog otpada, čak za 7% više nego 2022.
– Odlučili smo nagraditi dio djelatnika tvrtke Unikom koji brinu o gospodarenju otpadom, kao i za čistoću i urednost grada. Naravno, sve ovo je rezultat i savjesnih građana, dobre infrastrukture, ali i vrijednih djelatnika koji svako jutro u 6,00 sati kreću na radne zadatke, kako bi naš grad bio lijep, čist i uredan – rekao je gradonačelnik Ivan Radić koji je jutarnju smjenu gradskih higijeničara danas oko 6,00 iznenadio kavom i kiflicama.
Direktor Unikoma Igor Pandžić kaže kako su ovo rekordni rezultati, jer prešli smo normu koja će na snazi biti tek od iduće godine.
– Zahvaljujem se građanima na savjesnom odvajanju otpada i radnicima koji svakodnevno, 365 dana u godini prikupljaju otpad. Radnike RJ Čistoća i sektora gospodarenja otpadom nagradit ćemo kroz neto stimulaciju ili dodatak od 100 eura na plaći. Riječ je o oko 150 radnika koji će dobiti ovu nagradu – dodao je.
Željko Kovačević, zaposlenik Unikoma, kaže kako mu ova nagrada puno znači:
– Osim nagrade, puno znači i što se cijeni naš rad. Radimo po svim vremenskim uvjetima, cijele godine, što je vrlo zahtjevno. Po hladnoći je teško, ali i po vrućinama, no raditi se mora – rekao je Kovačević.
Foto: Komarilos
-
Kovinar1 dan od objave
ADIO ŠEĆERANA Bageri ruše industrijsku baštinu nekadašnje tvornice na kraju Frankopanske
-
Šećerana21 sat od objave
Jedino u Osijeku, kod kina Europa, lokalni kestenjari peku kestene na drvenom ugljenu
-
SPEEDWAY2 dana od objave
NAPETICA U NEDJELJU Osijek gostuje na Rujevici protiv do sada neporaženih Riječana
-
Pija raport24 sata od objave
ŠTA KAŽETE? Kila jesenskog grožđa na osječkoj piji stoji 4 eura, postalo je luksuzna roba
-
SPEEDWAY1 dan od objave
POBIJEDILE SU Osječke rukometašice očekivano su se iz Dugog Sela vratile s bodovima
-
Mobilia3 sata od objave
ŽUPANIJSKA OTVORENA Ispuštanjem vode iz cisterni testirali novi sustav oborinske odvodnje
-
SPEEDWAY5 sati od objave
SPAS U ZADNJI ČAS Naši su na Rujevici uspjeli izjednačiti u posljednjim sekundama susreta
-
Svilana1 sat od objave
ORAŠAR Kasnila online prodaja, najbolja sjedišta nisu slobodna, šokirala i cijena od 30 eura
-
Kožara14 minuta od objave
OPET POGINUO RADNIK Građevinac zaposlen na demontaži pogona Šećerane stradao od struje