C.Dananect with us

Mobilia

ULICA B. RADIĆEVIĆA Ovdje je morao intervenirati gradonačelnik da ljudi ne hodaju po blatu

Sve je raskopano, za radove je predviđeno 9 mjeseci, a nitko nije isplanirao kako će građani dolaziti do svojih kuća

Objavljeno

.Dana

Kad je krenula zamjena dotrajale kanalizacijske mreže i izmjena svih vodovodnih priključaka u Ulici Branka Radičevića u Donjem gradu izvođači su (sukladno projektu) jednostavno raskopali cijelu ulicu “od zida do zida”, odnosno skinuli kompletan asfalt s kolnika, uklonili parkirališta i pješačke nogostupe. I čim je pala prva kiša cijela je ulica preko noći pretvorena u golemi blatni bazen.

Iako je predviđeno da će radovi, koji se odvijaju u dvije faze (od Crkvene do Krstove, pa od Krstove do Trga bana Jelačića), trajati oko devet mjeseci nitko nije razmišljao kako će građani koji ondje žive tijekom tog dugog razdoblja dolaziti do svojih kuća. Jednostavno su ih smjestili u blato. Naravno da su građani iz blata do koljena odmah krenuli zazivati izvođača i investitora… Te informacije brzo dolaze do nadležnih jer radnici na terenu budu prva linija građanskih primjedbi, ali unatoč tome i dalje se nije događalo baš ništa. I potom ljudima koji su stjerani živjeti u blatu nije preostalo drugo nego su fotografijama doslovce zatrpali Gradsku upravu. Danas pričaju kako se, temeljem tih njihovih dokaza, u priču uključio gradonačelnik i gle čuda – već sutradan je izvođač pronašao rješenje, pa su na trasi nogostupa s jedne i druge strane ulice preko blata ovanule OSB ploče po kojima sad građani mogu hodati a da ne isprljaju obuću.

U startu je to izgledalo ovako, gnjecavo i žitko… Nema te obuće koja bi preživjela radove

No, tema ovdje nije činjenica da je gradonačelnik Ivan Radić brzo riješio problem, nego je pitanje kako je uopće moguće da prilikom planiranja radova vrijednih oko 600.000 eura nitko nije vodio računa da će građani mjesecima ovdje gacati po blatu. Kako je moguće da nitko u plan projekta nije uključio trošak postavljanja nekoliko stotina metara OSB ploča koje će narednih mjeseci, naročito u kišnim razdobljima, čuvati građansko dostojanstvo? Potpuno besmisleno i neodgovorno. Krećeš nešto raditi za građane, a onda radiš protiv njih. I što je potpuno obeshrabrujuće – moguće je da će već prilikom raskopavanja sljedeće ulice isti ili novi izvođač učiniti isto.

No, problem je u onome tko ih plaća, tko naručuje radove, u toplim uredima piše projekte i crta kanalizacijske i vodovodne sustave, a zaboravlja da raskopavanjem cijelih ulica otvara more individualnih problema ljudima koji ondje žive. Kako hodati po blatu? Kako je obiteljima s malom djecom? Kako s dječjim kolicima? Što je sa starima koji se teško kreću i s invalidnim osobama? Je li moguće da nitko nije predvidio rješenje?! Moguće je! Za sve njih koji tamo stanuju u startu su predvidjeli samo devet mjeseci gacanja po blatu.

Inače, u ulici je zbog lošeg stanja uklonjeno 26 breza, a po završetku radova će biti posađeno 100 stabala javora klena. Bit će rekonstruirano 322 metra kanalizacije i 601 metar vodovoda, a rekonstrukcijom su obuhvaćeni svi kanalizacijski i vodovodni priključci i po završetku će biti ugrađeni vodomjeri s mogućnošću daljinskog očitavanja. I to je sve lijepo. Ali džaba ako ljude ugurate u blato.

Foto: Komarilos

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nakon dvije godine ponovno montirana kanta za pseći izmet na Vinkovačkoj

Kanta je stradala i nestala, građani su tražili i dobili ju natrag

Objavljeno

.Dana

Objavio

Već i ptice na grani znaju da je urbana oprema najčešće na udaru vandala. Razbijanje, šutiranje, a nekad čak i krađa kanti za otpatke ili dijelova klupa nešto je što se s vremena na vrijeme događa. A onda opet prođe vrijeme dok na to netko reagira, zamijeni, popravi… Naravno, sve to plaćamo mi – građani, no oni koji čine takve stvari to izgleda ne znaju. Ili ih nije briga.

Na Vinkovačkoj je cesti još prije dvije godine tako nastradala, pa nestala kanta za izmet kućnih ljubimaca. Riječ je o potezu prema Centralnom groblju, ispred skladišta tvrtke Vuka. Zahvaljujući inicijativi građana i Gradske četvrti Industrijska četvrt kanta je konačno vraćena i montirana na svoju izvornu poziciju.

Nekima će možda biti čudno čemu toliko buke oko kante za pseći izmet, no oni odgovorni vlasnici ljubimaca koji ovdje prolaze svakodnevno, znaju koliko im je kanta važna i zašto im je bilo bitno vratiti ju na ovo mjesto.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

WALDINGEROVA Postavljeni stupići pred raskrižje sa Strossmayerovom zbog bolje preglednosti

Sad više ne trebate s pola auta izaći na Štrosiku da vidite tko dolazi s lijeve strane

Objavljeno

.Dana

Objavio

Stupići mogu riješiti problem preglednosti, a po gradu se sve češće postavljanju na mjestima na kojima, da se vozači pridržavaju prometnih propisa i ne zaustavljaju i parkiraju na za to zabranjenim mjestima, ne bi trebali. Nakon Ružine ulice, ovih su dana postavljeni neposredno pred križanje Waldingerove ulice sa Strossmayerovom.

U ovoj jednosmjernoj ulici (potez od Pejačevićeve), dozvoljeno je bočno parkiranje do dijela prije raskrižja, no unatoč tome što je na kolniku jasno iscrtana horizontalna signalizacija, ovdje su vozači uredno parkirali svoja vozila. Prilično je nepregledno bilo vozačima koji iz Waldingerove žele lijevo na Strossmayerovu, jer su zbog parkiranih vozila doslovno morali s pola vozila izaći na cestu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

KRPANO Nije baš pametno ovako popraviti rasvjetni stup blizu osnovne škole u središtu grada

Riječ je o rasvjeti na Trgu Pape Ivana Pavla II, prolaznicu kažu da im baš ne djeluje sigurno

Objavljeno

.Dana

Objavio

Oštećena su dva rasvjetna stupa na Trgu Pape Ivana Pavla II, neposredno uz OŠ Svete Ane, pa se priskočilo brzinskom rješavanju problema. Poklopci nekih starih stupova, malo metalnih obujmica na jednom, a na drugom stupu kombinacija plastičnih i metalnih obujmica vjerojatno rješavaju problem kratkoročno.

No nikako ne bi trebali ovdje ostati kao trajno rješenje i to iz više razloga. Jer na jednom su stupu obujmice očito popustile pa je vidljivo kako privremeni poklopac ne stoji na svom mjestu. Mala dječja ruka lako može proći kroz otvor i dotaknuti neke od žica.

Privremeno rješenje ovog problema očito je na udaru vandala, koji su vjerojatno udarcima oštetili poklopce i zaštitu. Stoga ne bi trebalo čekati da se privremeno rješenje u potpunosti raspadne, jer već sada, čak i u prolazu, ne ulijeva sigurnost.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Mobilia

RADI PUNOM PAROM Pauk je od 1. siječnja premjestio 209 auta, a imao je čak 730 intervencija

Služba za premještanje vozila izlazi po nalogu policije ili prometnog redarstva

Objavljeno

.Dana

Objavio

Osječka su parkirališta u centru grada uglavnom puna, pa oni kojima se žuri ili jednostavno nemaju živaca tražiti slobodno mjesto stanu gdje god stignu. Ako je neko kratko zaustavljanje u pitanju, vjerojatno će se izvući nekažnjeno, no ako svoje vozilo parkiraju na nogostup, cestu ili zelenu površinu i ostave ga tako nekoliko sati – kaznu će zasigurno dobiti.

A uz kaznu neke od njih će pokupiti i pauk i premjestiti ih na Biljsku cestu kod Kompostane, gdje se nalazi Unikomova Služba za premještanje nepropisno zaustavljenih i pakiranih vozila. Tamo je od 1. siječnja 209 vlasnika automobila moralo ići po svoje vozilo, jer ih je pauk podigao i premjestio s mjesta gdje se nisu smjeli parkirati.  

Služba za premještanje vozila izlazi po nalogu policije ili prometnog redarstva s kojima je povezana posebnim specijaliziranim uređajima. No, i sami građani, koji uoče nepropisno parkirano vozilo, mogu ga prijaviti Pauk službi pozivom na broj 095 202-40-30, ili Službi prometnog redarstva na broj 031/229-130.

Hoće li vozilo odvesti pauk ili će vlasnik vozila proći „samo“ s kaznom, ovisi o vrsti prekršaja koja je počinjena. Primjerice, vozila parkirana na zelenoj površini se ne premještaju, dakle, pauk ih neće podizati, ali zbog parkiranja na zelenoj površini komunalni redar može ispisati kaznu od 150 eura.

Ako parkirate nepropisno na nogostupu ili cesti, ukoliko vas uoči policija ili Služba prometnog redarstva, pauk će ubrzo stići i vaše će vozilo biti premješteno. Osim kazne koju ćete zaraditi zbog počinjenog prekršaja, za automobil možete platiti i ležarinu ukoliko po automobil na Biljsku cestu ne dođete u roku od 24 sata.

Inače, od 1. siječnja do 11. ožujka osim 209 vozila koja su premještena, Pauk služba imala je i 19 pokušaja premještanja, te 730 naloga, odnosno intervencija.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Mobilia

MOŽE SE! BRAVO! Nakon dva mjeseca konačno zakrpana rupa u asfaltu u Waldingerovoj ulici

Znak upozorenja već je ljutio vozače, no sada je cesta pokrpana i normalno se prometuje

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na križanju Waldingerove i Pejačevićeve ulice još je sredinom siječnja postavljen znak upozorenja na veliku rupu koja se pojavila na kolniku. Trebalo je proći dva mjeseca da se rupa konačno sanira, a znak koji je stajao pred križanjem u posljednje je vrijeme znao izluđivati vozače, posebno u jutarnjim satima kada se na ovom križanju stvara gužva.

Početkom je tjedna rupa raskopana

Problem je, nadamo se, riješen, a cesta na problematičnom dijelu asfaltirana

Prvo su početkom tjedna radnici Vodovoda raskopali asfalt kako bi utvrdili koji je problem uzrokovao propadanje asfalta, a kada nakon obavljenog pregleda rupa je konačno krajem tjedna sanirana. Zatrpana je, a cesta asfaltirana, pa se sada ovdje prometuje bez zastajkivanja i obilaženja znaka upozorenja.

WALDINGEROVA Asfalt je ovdje jako zijevnuo i čeka se da netko upadne kotačima automobila

MOŽE SE! BRAVO! Ekspresno postavljen znak upozorenja na oštećenju ceste u Waldingerovoj ulici

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije