Connect with us

Analit

ŠEĆERANA Ovdje je bila tvornica s 2000 radnika, od nje su danas ostali silos i dimnjak

Rušenje nekadašnje Tvornice šećera krenulo je krajem 2023.

Objavljeno

.Dana

Teški su strojevi već odavno završili posao u Tvorničkoj ulici, gdje je godinama oko 2000, pa na samom kraju 200 radnika, svakodnevno odlazilo na posao. Rušenje pogona osječke Šećerane započelo još krajem 2023., a radovi na su se intenzivirali krajem 2024.

Danas na nekadašnju Šećeranu podsjećaju veliki silos i dva tvornička dimnjaka, dok na očišćenoj parceli nekoliko strojeva ravna površinu.  Šećerane se najbolje sjećaju oni koji su u njoj proveli svoj radni vijek ili godinama u kampanji šećerne repe radili u smjenama. Od čak 2000 radnika, koliko je Šećerana brojala u najboljim danima, odnosno do Domovinskoga rata, posljednjih je 200 radnika ove tvrtke u tvornicu zakoračilo u ožujku 2021.

Šećerana je u Osijeku osnovana 1905. kao prvo hrvatsko-slavonsko dioničko društvo za industriju šećera. Već je 1906. na periferiji Donjega grada započela proizvodnja s dnevnim kapacitetom obrade od 700 tona šećerne repe. Nakon II. svjetskog rata je nacionalizirana i nastavlja raditi kao Tvornica šećera Osijek. Ozbiljno je oštećena tijekom Domovinskog kada je s pogođena s 980 granata. Najveći dio njezinog sirovinskog područja bio je okupiran još sedam godina, sve do mirne reintegracije. Proizvodni kapacitet po kampanji bio je 560.000 tona šećera.

Nekada najveća od 23 tvornice šećera u Jugoslaviji, osječka je tvornica proizvodila čak 10% ukupne količine šećera bivšoj državi. Nakon pretvorbe i privatizacije tvrtka je konstantno smanjivala broj radnika. A nakon 115 godina od početka rada pretvorena je u prah i pepeo.

POSLJEDNJI POZDRAV Nakon 114 godina rada ovih je dana Šećerana pretvorena u prah i pepeo

Foto: Komarilos

Analit

GROBLJE DONJI GRAD Oštećenja na zidu su učvršćena daskama, a što ako se sruši na grobnice

Nije sigurno i ne izgleda lijepo

Objavljeno

.Dana

Objavio

Zidana ograda groblja Donji grad već je duže vrijeme mjestimično učvršćena daskama. To izgleda ružno, ali svakako doprinosi stabilizaciji očigledno oštećenih dijelova zida. No, građane i prolaznike tamo zanima kad će konačno na red doći i sanacija zida?

Konkretno, građanin koji je poslao inicijalnu informaciju i fotografije podsjeća na nedavno promovirani novi Cjenik grobne naknade, koji je nakon reakcije građana zbog znatnog povećanja cijena brzo povučen na doradu, i pita se: “Ne znam koliko će ih koštati kada se uruši zid i ošteti grobnice s druge strane?”.

Doista, iz perspektive onih koji se ovdje okupljaju na pogrebima i obilaze grobove svojih pokojnika nejasno je da oštećenja uličnog grobljanskog zida moraju tako dugo čekati na popravak. Ovakve zakrpe ne izgledaju lijepo, a i postoji opasnost oštećenja grobnica. Zid je, piše građanin, “više od 60 godina takav”, a jedino što smo u stanju napraviti je postaviti daske.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Analit

13. FARM SHOW Poljoprivredna revolucija na prvom sajmu specijaliziranom za mehanizatore

Na Sportskom aerodromu Čepin sajam poljoprivredne mehanizacije održava se do nedjelje

Objavljeno

.Dana

Objavio

Sajam poljoprivredne mehanizacije, 13. Farm Show, otvoren je danas i traje sve do nedjelje (7. lipnja) na Sportskom aerodromu u Čepinu. U organizaciji Udruge prodavatelja poljoprivredne mehanizacije i opreme, Farm Show je prvi sajam u Hrvatskoj specijaliziran za mehanizatore, a posjetitelji ovdje mogu vidjeti i sjemenske kuće, zaštitna sredstva, gnojiva, te pogledati pokusna polja i demonstracije strojeva.

– Najveći sajam poljoprivredne mehanizacije u Hrvatskoj nama kao Gradu je posebno važan, jer se održava u Osijeku, središtu Slavonije i središtu poljoprivredne proizvodnje. Naglasak bih svakako stavio na korištenje novih tehnologija, jer vjerujem kako se događa nova poljoprivredna revolucija u smislu precizne proizvodnje i korištenja novih tehnologija, od dronova, GPS-a i svega onoga što poljoprivrednu proizvodnju čini ekološkijom, učinkovitijom i u konačnici isplativijom. Sajmovanje je uvijek dobro, jer svi oni zainteresirani mogu na jednom mjestu vidjeti što sve tvrtke nude i što je novo na tržištu – naglasio je prilikom otvorenja dogradonačelnik Dragan Vulin.

Županica Nataša Tramišak podsjetila je kako je naša županija treća po proizvodnji žitarica u Hrvatskoj, odnosno 30% sveukupne proizvodnje nalazi se na našem području.

– 212.000 hektara poljoprivrednog zemljišta koje često ističemo i spominjemo daje nam za pravo da se upravo ovako važne manifestacije održavaju ovdje. Mi podržavamo sve naše poljoprivrednike da idu u smjeru obnove poljoprivredne mehanizacije, novih tehnologija, jer to je sigurno dobar put kako povećati produktivnost u poljoprivrednoj proizvodnji – dodala je Tramišak.

Foto: David Jerković/PIXSELL

Nastavi čitati

Analit

MOŽE SE! BRAVO! Postavljena ograda gradilišta s opasnom dubokom rupom uz stazu u Štrosiki

Trebalo je manje od dva dana, ali pješaci i biciklisti sad su sigurni

Objavljeno

.Dana

Objavio

Potpuno otvorena rupa nekadašnjeg podruma srušene kuće u Strossmayerovoj danima je prijetila upravo na milimetar od pješačke i biciklističke staze. Zapravo je bilo nevjerojatno kako se netko usudio (ako je uopće razmišljao) tako opasnu i duboku zamku ostaviti nezaštićenu praktički uz nogu pješacima, ali sad je ta priča gotova.

Nakon što su građani fotodokumentirali i alarmirali na opasnost, u subotu je to bila tema dana, a već u ponedjeljak sve je ograđeno prema propisima. I najvažnije je da je nogostup siguran.

Ovo je bila jedna od pristojnijih i brzih gesti izvođača radova ili građevinskih investitora i doista je lijepo što ispada kako i među njima ima onih koji brinu o sigurnosti i reakcijama građana. Naime, Osijek je zadnjih godina veliko gradilište i praktički na svakih stotinjak metara gradi se poneka nova katnica, urbana vila, višestambena zgrada ili cijelo naselje i ogromna vojska građevinaca i njihovih strojeva svakodnevno zauzimaju kolnike, nogostupe, prolaze, pa čak i ceste. Često su građani zbog radova upućeni hodati po blatu ili ih ogradama gradilišta naprosto skrenu da prolaze po cesti (bez posebnih znakova), pa je ovaj slučaj iz Štrosike ipak svijetli primjer iz kojega se vidi da da reakcija može biti brza i kvalitetna kad razumijete da svojim radom izazivate nered.

Na kraju, najvažnije je da ovdje u Štrosiki nitko nije slomio vrat, a baš i to se moglo dogoditi.

OPREZ! Srušili staru kuću u Štrosiki i hladno ostavili metar duboku rupu uz pješačku stazu

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Analit

FORA Na Kopiki, Kampusu i Podgrađu postavit će Zelene sobe, novo rješenje ozelenjavanja

Koncept je zamišljen kao ozelenjavanje urbanih sredina

Objavljeno

.Dana

Objavio

Tri lokacije u gradu uskoro će dobiti Zelene sobe. Riječ je o urbanoj opremi s integriranim vegetacijskim zidovima, solarnim napajanjem i daljinskim upravljanjem sustava navodnjavanja koje predstavljaju suvremeni oblik koji spaja arhitektonska, hortikulturna i energetski učinkovita rješenja u svrhu unaprjeđenja javnih prostora i povećanja kvalitete života građana.

Zelene sobe postavit će se u sklopu projekta INTERCLIM, za njih je Grad Osijek raspisao javnu nabavu u vrijednosti od 370.800,00 eura, a natječaj za njihovo postavljanje otvoren je do 23. lipnja.

Prva od tri bit će postavljena na križanju Kanižlićeve i Strossmayerove ulice, odnosno u Podgrađu na sjevero-zapadnoj poziciji uz tramvajsko okretište. Druga Zelena soba bit će na šetnici Hrvatskih Dragovoljaca Domovinskog Rata, odnosno na Kopiki unutar ograđenog i uređenog dijela bazenskog kompleksa, a treća je na križanju Svačićeve i Lavoslava Ružičke, odnosno na prostoru Kampusa uz studentski restoran.

Lokacija Zelene sobe na Kopiki

Kampus

Okretište tramvaja u Podgrađu

Koncept zelenih soba je inovativno rešenje u ozelenjivanju urbanih sredina. Predstavlja ambijent koji u kombinaciji sa drugim sadržajima pruža mogućnost različitog načina korištenja. Zelena soba građanima može služiti za odmor, izložbeni prostor, knjižnice na otvorenom uz mogućnost korištenja solarne energije za punjenje elektronskih uređaja i wi-fi konekciju.

Konstrukcija Zelene sobe nije fiksno vezana za tlo, nego je samo postavljena na ranije uređenu površinu, a može se postaviti na bilo kojoj lokaciji u gradu. Sastoji se od zelenih zidova i zelenog krova koji jednim dijelom pokriva unutrašnji prostor „sobe“. U okviru konstrukcije je  instaliran solarni panel, koji pruža mogućnost punjenja elektronskih uređaja, kao i osvjetljenja sobe noću.

Foto: Magnific (naslovna ilustracija)

Nastavi čitati

Analit

DOISTA IMPRESIVNO Objavljena je virtualna šetnja interijerom budućeg KBC Osijek

Najavljeno je da će izgradnja biti gotova za pet godina

Objavljeno

.Dana

Objavio

Iz Osječko-baranjske županije oko podneva je podijeljen dvoipolminutni video koji prikazuje interijere budućeg Kliničko-bolničkog centra Osijek koji će biti izgrađen u Ulici 3. GBR Kune.

Riječ je o projektu vrijednom više od 800 milijuna eura za koji je Vlada Republike Hrvatske, na sjednici krajem prošloga tjedna, donijela zaključak o financiranju i potpori izgradnje.

U veljači je potpisan ugovor o doniranju parcele za gradnju, kojim je vlasnik postao KBC Osijek, i tom je prilikom naglašeno kako će budući kompleks biti površine 215.000 četvornih metara. Tada je najavljeno da će izgradnja biti gotova za pet godina.

Inače, na pripremi dokumentacije za realizaciju radi se još od 2017., kad su pokrenuti procesi rješavanja imovinsko-pravnih odnosa.

Foto: Vizual iz virtualne šetnje

Nastavi čitati

Najlaćarnije