SPEEDWAY
DRUGI IZBOR SPORTAŠA Mia Wild, Andrej Kedveš i odbojkaši Murse najbolji u županiji
Nenad Solar iz Gimnastičkog kluba Inovagim Osijek dobio je nagradu za životno djelo
U Gospodarskom centru Osijek u podne je prvi puta održana svečanost proglašenja najboljih sportaša i sportskih kolektiva Osječko-baranjske županije. Kao što je poznato, sve do lani, a od nastanka Osječko-baranjske županije (1996.), zajednički je priređivan tradicionalni „Sportaš godine“ kad su proglašavani i nagrađivani najbolji na razini grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, da bi ta lijepa suradnja ovaj put bila dogovorno prekinuta.
Bez obzira tko je inicirao zasebne godišnje svečanosti, na nedavnoj gradskoj i najnovijoj županijskoj svečanosti, obje za 2025. godinu, mogli su se čuti prijepori kao neizbježna posljedica dvostrukog isticanja i nagrađivanja sportaš(ic)a, klubova i sportskih djelatnika.
Uočeno je, tako, na proglašenju županijskih laureata da je u pojedinim kategorijama nominirano više kandidata, dok je u nekima proglašen laureat bez ijednog suparnika. Dakako, nametnulo se odmah pitanje koji su parametri korišteni za rangirane među više nominiranih, kao i temeljem kojih su kriterija pojedini dobitnici proglašavani najboljima.
Sjedeći među predstavnicima nekoliko poznatih osječkih klubova, propitkivali smo se za način nominiranja da bismo dobili odgovore kako – uopće nisu bili kontaktirani glede možebitnog isticanja njihovih kandidata! Ne želeći pritom osporavati relevantnost izbora, ipak, bilo je i onih koji su se, opravdano ili ne, svejedno, pitali kako pojedini laureati na nedavnom proglašavanju najboljih u gradu Osijeku nisu to isto i na razini Županije, ako su u pitanju osječki dobitnici?!
Isto tako, možda bi ubuduće, i to ne samo na županijskoj nego i nagradskoj razini, pri rangiranju sportaš(ic)a trebalo razdvojiti (ne)olimpijske sportove.
NAJUSPJEŠNIJA PERSPEKTIVNA EKIPA četverac na pariće mlađih juniorki VK Iktus (Katja Bačić, LucijaZara Dražić, Ana Jukić, Nina Slunjski), a nominirana i juniorska muška ekipa AK Slavonija Žito Osijek
NAJUSPJEŠNIJA PERSPEKTIVNA SPORTAŠICA: Dunja Viszmeg i Greta Dragišić (VK Iktus, članice HR četverca bez kormilara), a nominirana i Paula Šljivac (AK Slavonija Žito)
NAJUSPJEŠNIJI PERSPEKTIVNI SPORTAŠ: Leon Zegnal ( Građansko streljačko društvo „Osijek 1784“), a nominirani i Nikola Šešum, Roko Dimić i Stjepan Tarcal (svi Atletski klub Slavonija Žito), te Matko Moslavac (Rukometni klub Nexe Našice)
NAJUSPJEŠNIJA STUDENTICA-SPORTAŠICA: Leonarda Patača (AK Slavonija Žito)
NAJUSPJEŠNIJI STUDENT-SPORTAŠ: Lovro Nedeljković (oboje AK Slavonija Žito)
NAJUSPJEŠNIJE ŠKOLSKO-SPORTSKO DRUŠTVO OSNOVNIH ŠKOLA: Mladost Osijek (OŠ „Mladost“,Osijek)
NAJUSPJEŠNIJE ŠKOLSKO-SPORTSKO DRUŠTVO SREDNJIH ŠKOLA: Primag Osijek (Treća gimnazija)
NAJUSPJEŠNIJI SPORTSKI KOLEKTIV OSOBA S INVALIDITEOM: Športska udruga slijepih Svjetlost Osijek
NAJUSPJEŠNIJI SPORTAŠ OSOBA S INVALIDITETOM Darko Sarapa (Športska udruga slijepih Svjetlost), a nominirani i Mirko Blažević (Malonogometni klub gluhih Slavonac Osijek), MarinŽupanović (AK Slavonija Žito), Hinko Cajzler, Stojan Bjelajac i Magdalena Sablić (svi Športska udrugaslijepih Svjetlost)
NAJUSPJEŠNIJI TRENER: Krešimir Ižaković (VK Iktus), a nominirani i Ratko Peris (MOK Mursa Osijek), Matej Matković (Boksački klub Osijek), Saša Šešum (Atletski klub Slavonija Žito), Rudolf Štiks (Hrvački klub Fami, Donji Miholjac) i Vladimir Mađarević (Gimnastički klub Osijek Žito)
NAJUSPJEŠNIJI SPORTSKI KOLEKTIV ŽUPANIJE: Muški odbojkaški klub Mursa Osijek, a nominirani i Rukometni klub Nexe Našice, STK Donji Miholjac, Hrvački klub Fami Donji Miholjac, Atletski klub Slavonija Žito, Veslački klub Iktus i Građansko streljačko društvo „Osijek 1784“
NAJUSPJEŠNIJA SPORTAŠICA ŽUPANIJE: MiaWild (AK Slavonija Žito), a nominirana i Donna Vekić (Teniski klub Tennis Talents Osijek)

NAJUSPJEŠNIJI SPORTAŠ ŽUPANIJE 2025: Andrej Kedveš (Kickboxing klub Blitz, Đakovo), a nominirani i Tin Lučin (RK Nexe Našice), Ivan Horvat (AK SlavonijaŽito) i Luka Pratljačić (Boksački klub Osijek)
VOLONTER GODINE U SPORTU: Dario Považanj – Kajak kanu klub Aljmaš
PRIZNANJE GOSPODARSKOM SUBJEKTU ZA DOPRINOS SPORTU: NEXE d.d. Našice
PRIZNANJE ZA UZORNU SPORTSKU MANIFESTACIJU: DOBRO World Cup Osijek
PROMOTOR SPORTA OSJEČKO-BARANJSKEŽUPANIJE: Donna Vekić
POSEBNE NAGRADE KOMISIJE GLASA SLAVONIJE I ŠPORTSKE ZAJEDNICE OSJEČKO-BARANJSKEŽUPANIJE
* UZOR-TROFEJ MATIJA LJUBEK (Nagrada za životno djelo): Nenad Solar (Gimnastički klub Inovagim Osijek)
* NAGRADA „SOKOL“: Tin Lučin, Mirko Blažević i Ratko Peris
(Na glavnoj fotografiji: Mia Wild i županica Nataša Tramišak)
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SPEEDWAY
VIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu
U Osijeku se odigrava prvi od tri turnira Europske lige
Ljubiteljima odbojke u Osijeku i Slavoniji i Baranji ovog se vikenda nudi nesvakidašnja poslastica, nastup muške i ženske reprezentacije u dvorani Gradski vrt. Naime, nakon što su uspješno odigrali turnire srednjoeuropskog MEVZA prvenstva u Sloveniji i Mađarskoj, odnosno poslije trijumfa naših odbojkaša i osvajanja prvog mjesta, te drugog mjesta odbojkašica, izabrani sastavi Ratka Perisa i Igora Arbutine očekuju nastupi na turnirima Europske lige u Osijeku.
Peris je, tako, nakon trijumfa u Mađarskoj dao našim najboljim odbojkašima nekoliko dana odmora, potom ih je opet okupio u Mariboru, a cijeli ovaj tjedan treniraju u Gradskom vrtu.
– Osijek je prvi, od tri turnira Europske lige – kaže Peris. – Nakon toga, tjedan kasnije, idemo u Finsku, a treći turnir odigrat ćemo u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je odlična u reprezentaciji, svi su dobili priliku, tako da mislim da smo na pravi način iskoristili mađarski turnir a i popeli smo se narang-listi CEV-a što nam je i cilj ove godine. Istina nije sve idealno, nekolicina igrača je ozlijeđeno, ali usprkos svemu tomu fokusirani smo na Europsku ligu i osječke utakmice.
Utakmice Europske lige, istih dana na istom parketu (od petka do nedjelje u Gradskom vrtu) naša ženska reprezentacija odmjerit će snage s Grčkom i Litvom. Izbornik Igor Arbutina, koji je okupio naše najboljem odbojkašice tjedan kasnije, također u Mariboru, nakon odigranog MEVZA prvenstva rekao je:
– Nama je taj turnir jako koristio, u potpunosti je ispunio svoju funkciju. Gotovo sve djevojke su igrale i pokazale da se na njih može računati u budućnosti. Naravno, vidi se da tu još uvijek ima dosta prostora za napredak, ali voljnim momentom smo jako zadovoljni. Na kraju smo osvojili drugo mjesto, iako rezultat nikako nije bio presudan, jer nam je glavni cilj ove sezone Europsko prvenstvo, tako da ćemo kroz MEVZA prvenstvo i Europsku ligu uigravati ekipu za to natjecanje.
U odnosu na MEVZA prvenstvo, u Osijeku se mogu očekivati i određene promjene u sastavu.
– Možda će biti nekih promjena, vidjet ćemo, jer imamo igračica koje su u procesu rehabilitacije nakon ozljeda. Ali, ono što je najvažnije, okosnica ekipe se zna. Imamo dosta igračica u rosteru tako da možemo sve isprobati – rekao je Arbutina, kojeg s njegovim izabranicama, poslije osječkog, očekuju također još dva turnira Europske lige, u u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji.
- RASPORED TURNIRA
- Odbojkašice – PETAK: Hrvatska – Grčka; SUBOTA: Litva – Grčka; NEDJELJA: Hrvatska – Litva; sve utakmice počinju u 17 sati
- Odbojkaši – PETAK: Hrvatska – Izrael; SUBOTA: Gruzija – Izrael; NEDJELJA: Hrvatska – Gruzija; sve utakmice počinju u 20 sati
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SPEEDWAY
ATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva
Tako je u Zagrebu izborila mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske
U organizaciji AK Agram, u Zagrebu je minulog vikenda održano dvostruko juniorsko natjecanje atletskog Kupa i Ekipnog prvenstva Hrvatske. Dominirali su mladići i djevojke iz zagrebačkih klubova (rođeni između 2007. i 2010. godine), kojima su pripala prva tri mjesta u svim konkurencijama, s tim što je Mladost odnijela prva, Agram druga, a Dinamo-Zrinjevac treća mjesta u oba natjecanja.
Sudjelovali su i mladi atletičari i atletičarke osječke Slavonije Žito čiji su pojedinačni rezultati bili dovoljni za skromne klupske plasmane. Naime, za Kup Hrvatske juniorke su zauzele šesto, a juniori sedmo mjesto, što je „crveno-plavima“ ukupno bilo dovoljno za sveukupno šesto mjesto, dok su za Ekipno prvenstvo Hrvatske djevojke došle do zbira bodova dostatnog za peto, a mladići još jednom su bili sedmoplasirani.
Ovaj put najbolji pojedinačni učinak imala je Paula Šljivac ( 2007.) koja je u Zagrebu jedina pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva (težine 4 kg) s 47,75 m čime je svom klubu za Kup donijela svih 12 bodova, a ekipi 735 bodova. Na taj način, Paula je izborila i mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koju očekuje nastup na šesteroboju juniorki i juniora u poljskom Raciborzu.
Paulin trener Benjamin Lovrić može biti ponosan i na svog još jednog učenika u bacanju kladiva, jer je Marko Adamović (2009.) u istoj disciplini bacio spravu od 6 kg na 40,40 metara, te za Kup osvojio deset bodova, a za ekipno natjecanje Slavoniji-Žito pridodao 592 boda.
Od ostalih osječkih predstavnika na tom dvodnevnom natjecanju, među petoplasiranima bili su Roko Dimić na 200 metara (22,94), Mihovil Vegar u skoku s motkom (3,50) i ženska štafeta 4×100 metara u sastavu Marta Mađarac, Eva Martinović, Lana Barišić i Lucija Rajković (49,92). Svi su na kraju bili peti a osim tih rezultata, predstavnici Slavonije-Žito imali su tri šesta, po dva sedma, osma i deseta, te tri deveta mjesta.
Nedvojbeno, osječki bi klub bio bolje plasiran da sastavi nisu bili oslabljeni izostankom ozlijeđenih Stjepana Tarcala, Nikole Šešuma, Gabriela Ovničevića, Marije Sajter i Patricije Kladarić, koje su njihovi treneri čuvali za nadolazeća natjecanja.
Foto: Arhiva kluba
SPEEDWAY
ŠAH Tročlana ekipa osječkih studentica osvojila naslov sveučilišnih prvakinja Hrvatske
Dečki su završili na četvrtom mjestu
Veliki uspjeh postigla je ženska ekipa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera na šahovskom turniru UniSport Finalsa , odigranom u hotelu Albatros u Poreču. Naime, tercet osječkih studentica osvojio je naslov sveučilišnog prvaka Hrvatske za 2026. godinu!
Izvjestitelji su se složili u procjeni da se igralo „u mirnoj, ali izrazito napetoj atmosferi, te da je još to natjecanje pokazalo koliko koncentracije, strpljenja i hladne glave stoji iza svakog poteza“. Na 64 crno-bijelih polja vodile su se prave male strateške bitke, gdje je svaki potez mogao promijeniti tijek turnira.
Na kraju, u ženskoj konkurenciji sedam ekipa, šahistice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uvjerljivo su trijumfirale nakon što su pobijedile sve svoje suparnice, pet puta s maksimalnih 3:0 pobjeda!
Anja Jovanović (inače, članica ŠK Trpinja), Ester Jurić i Petra Vidović (Radnik, Velimirovac) ponijele su u grad na Dravi lijep pokal organizatora do kojeg su došle poglavito zahvaljujući pobjedi nad trojkom Sveučilišta u Zagrebu (2:1) koja je zauzela drugo mjesto, a treće mjesto pripalo je Sveučilištu u Rijeci. Poredak ostalih: 4. Sveučilište u Splitu, 5. Tehničko veleučilište u Zagrebu, 6. Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru i 7. Veleučilište Sjever.
U muškoj konkurenciji sveučilišnog prvenstva Hrvatske, pak, nastupilo je 12 momčadi, a „zlato“ je otišlo u ruke šahista Sveučilišta u Zagrebu, koji su tijekom turnira pokazali stabilnost i sigurnost u ključnim trenucima, na drugo mjesto plasirali su se studenti Sveučilišta u Rijeci, dok je „broncu osvojilo“ Tehničko veleučilište u Zagrebu.
Osječki studenti, odreda članovi šahovskog prvoligaša Ferita iz grada na Dravi, zauzeli su četvrto mjesto s osam pobjeda i poraza, a igrali su Luka Jovčić, Antonio Sabolić i Fran Topalić. Iza njih plasirali su se Sveučilište Sjever, Sveučilište u Splitu i ostali.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ODBOJKA Osječke studentice u Poreču postale državne prvakinje, a dečki su viceprvaci
Sjajan uspjeh ekipa Sveučilišta J. J. Stossmayera na završnici studentskog Prvenstva Hrvatske u odbojci
U Sport Halle Plava laguna u Poreču odigrane su minulog vikenda završne utakmice odbojkaškog prvenstva hrvatskih sveučilišta u odbojci. Nakon što smo nedavno pisali o podvigu darovitih Osječanki na završnom turniru prvenstva Hrvatske za kadetkinje, turniru igranom u Zadru, ljubiteljima sporta u gradu na Dravi stigle su nove lijepe odbojkaške vijesti. Ovaj put, riječ je o završnici studentskog prvenstva Hrvatske, na kojem su studentice i studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zaista ugodno iznenadili.
Posebno se to odnosi na ženski sastav, koji se okitio naslovom prvakinja Hrvatske! Pod vodstvom Miroslava Đekića i predstavnika Sveučilišta Ivana Trusića, osječke studentice-odbojkašice u polufinalu nadigrale Sveučilište u Rijeci s 3:1 (18, – 23, 15,19), a potom u dramatičnom finalu i favorizirane suparnice Sveučilišta u Zagrebu s 3:2 (20,-18,22,-19,12).

Do tog su trijumfa došle Sara Balaž, Sanja Brocić, Sara Đurišić, Ivana Lovrić, Ana Mlinarić, Rea Rajndl, Inga Rukovanjski, Marija Sesar, Dunja Veselčić, pa Tatjana Gajić, Anja Jurić, Lucija Lizatović, Karla Miloloža, Nika Viševikć, Teisa Weinand, s tim što su u prednatjecanjima nastupile i, ovaj put izostale, Lea Bešlić, Dorja Ivanović, Maria Lovrić i Leonarda Stojković, kao i izbornik Milenko Korica.
Inače, u utakmici za 3. mjesto, Splićanke su pobijedile studentsku ekipu iz Rijeke s 3:1 (-22, 19, 23, 22).
Studenti osječkog sveučilišta, međutim, nisu uspjeli nadmašiti Sveučilišta u Zagrebu. Naime, poslije uvjerljivih 3:0 (12, 15, 20) nad Sveučilištem u Rijeci, momčad Josipa Jurja Strossmayera u finalu je doživjela isti takav poraz s 3:0 (18, 18, 26) od studenata Sveučilišta u Zagrebu i vratila se u Osijek s naslovom državnog viceprvaka.
Na trećem mjestu završilo je Tehničko sveučilište u Zagrebu poslije pobjede nad Riječanima (3:1).

Trener Marin Marinović, te Mijo Ćurić, službena osoba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, vodili su u Poreču ovu momčad: Matko Grgić, Ivan Gudelj, David Šmital, Šimun Ižaković, Mislav Karačić, Petar Mikolčević, Borna Rakitničan, Eugen Sesar, Jakov Šušnjara, te Kristijan Bečeheli, Andrej Čeke, Petar Majer, Dorijan Šimunić i Domagoj Vukosavljević. Nedostajali su, iz momčadi s prednatjecanja, Zvonimir Bogdanović, Istok Celin, Marin Rupčić, Zoran Škrinjarić, Lovro Škugor, Dino Šoš, Petar Habrka i reprezentativac Marko Kovačević, te trener Mario Teppert.
Foto: UniSport Hrvatska
SPEEDWAY
ŽDRIJEB Bijelo-plavi novu sezonu započinju s dva gostovanja, oba u Velikoj Gorici!
Tek u trećem kolu prvu utakmicu na Opus Areni igraju protiv Lokomotive
Neobičan će start u novom državnom prvenstvu imati momčad NK Osijek! Naime, u prostorijama HNS-a obavljen je ždrijeb natjecateljskih brojeva za prvenstvo Supersport Hrvatske nogometne lige 2026./2027. na temelju kojih je sačinjen i raspored utakmica sa startom 1. kolovoza. U tom 1. kolu, „bijelo-plavi“ će biti gosti HNK Gorica u Velikoj Gorici, a tjedan kasnije, što je doista raritet, nastupit će na istom stadionu gdje će novi prvoligaš Rudeš iz Zagreba ugošćavati svoje suparnike.
Tek poslije toga, u trećem vikendu kolovoza ’26, bit će odigrana prva utakmica u novoj sezoni na Opus Areni, kad će u 3. kolu osječki ljubitelji nogometa moći vidjeti novo izdanje zagrebačke Lokomotive.
Evo i raspored preostalih nastupa osječkog prvoligaša u prvoj rundi: gostovanje u Splitu protiv Hajduka, pa ugošćavanje Slaven Belupa i potom (6. kolo) slijedi još jedno teško gostovanje na Rujevici protiv HNK Rijeka, a odmah zatim na Pampas će doći prvak Dinamo. U posljednje dvije utakmice prvog „kruga“ (od četiri, kao i dosad u 36 kola) osječka će momčad biti gost Varaždinaca i, onda, domaćin Istri 1961.
Dakako, to znači i da je NK Osijek, na početku druge runde, u 10. i 11. kolu, dvaput uzastopce domaćin na Opus Areni – nogometašima iz Turopolja i novaku u Ligi.
Raspored utakmica, dakako, sastavljen je na temelju Bergerovih tablica sukladno izvučenim natjecateljskim brojevima. A klubovi su ovaj put imali ovu (ne)sreću: 1 HNK Rijeka, 2. GNK Dinamo, 3. NK Varaždin, 4. Istra 1961, 5. HNK Gorica, 6. NK Osijek, 7. Lokomotiva, 8. Hajduk, 9. Slaven Belupo i – 10 Rudeš.
Zasad se zna samo da će se prvih osam kola igrati u isto toliko subota i(li) nedjelja od 1. kolovoza do 19. rujna, dok će se 9. kolo igrati 10. listopada. HNS će naknadno odrediti termine preostalih kola.
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
-
Kožara8 sati od objavePUF! Automobilom se zabio ravno u ulazna vrata pekare Retfala na uglu Čvrsničke i Kalničke
-
Mobilia1 dan od objaveSKORO JE GOTOVO Završno asfaltiranje novog parkirališta uz Gundulićevu, nasuprot Zrinjevcu
-
Šećerana1 dan od objaveFUTURE RIDER Natjecanje klinaca od 5 do 14 godina na prilagođenom poligonu Skate parka
-
SPEEDWAY1 dan od objaveATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva
-
Pija raport9 sati od objaveDOBRO SU RODILE Nevjerojatno, ali cijena marelica znatno je niža nego prošle godine
-
Kovinar7 sati od objaveLJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
-
Analit1 dan od objave13. FARM SHOW Poljoprivredna revolucija na prvom sajmu specijaliziranom za mehanizatore
-
SPEEDWAY1 dan od objaveVIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu
-
Šećerana11 sati od objavePOSH STORE Second hand sajam na livadi kod Rondela, sve je po 1 euro za pse iz Azila
-
Mobilia5 sati od objaveDONJODRAVSKA Radovi u ulici koja će konačno dobiti asfalt i infrastrukturu u punom zamahu
