Connect with us

SPEEDWAY

ZADNJA UTAKMICA Na kraju razočaravajuće sezone na Opus Arenu stiže Slaven Belupo

Od njih ove sezone nismo izgubili

Objavljeno

.Dana

U vrlo neobičnom terminu, već u danas (petak) u 16 sati na Opus Areni, momčad NK Osijek odigrat će posljednju utakmicu prvenstva Supersport HNL-a. Gosti će biti nogometaši Slaven Belupa, koji u sezonu na izmaku nisu osjetili slast pobjede nad „bijelo-plavima“, jer je početkom listopada na Pampasu domaća momčadi pobijedila (2:1), a preostale dvije završene su istim rezultatom, znakovitim za jalove osječke nogometaše – 0:0.

A da su na Opus Areni svi jedva dočekali kraj, jer je izbjegnuto ono što je visjelo nad glavom NK Osijek kao mač potonuća, moglo se lako prepoznati i na posljednjoj ovosezonskoj, uobičajenoj konferenciji za novinare kojima se obratio trener Tomislav Radotić:

– Igrat ćemo utakmicu u sezoni koja je za sve nas bila razočaravajuća, isto kao i rezultati i naše prezentacije u posljednjim utakmicama – opisao je sve u jednoj rečenici i nastavio. – Nadam se da ćemo u ovom završnom nastupu odigrati dobro i ostvariti priželjkivani rezultat, pa da na pozitivan način zaključimo prvenstvo. No, sigurno da za nastup, uz one otprije i duže vrijeme ozlijeđene, neće biti spremni  Malenica, Čolina i Jelenić Čolina i Jelenić, a završila je suradnja s Karačićem koji više nije s nama.

Prvo značajnije pitanje, zatim, bilo je Radotićevo detaljnije objašnjenje nedavne izjave „kako je već donio odluku što nakon kraja prvenstva“. 

– Interpretiran sam na zanimljiv način, no tada tada sam isključivo mislio na odluke u kontekstu svoje trenerske karijere, a ne svoga statusa. Nijednog trenutka nisam rekao ni da odlazim, ni da ostajem. Kao prvo, za to su potrebne dvije strane, a meni još nije ponuđen nikakav ugovor. Međutim, neke druge stvari kao šef stručnog stožera više ne bih volio dopuštati jer sam možda u pojedinim trenucima izgubio svoj identitet, što nikako nisam želio. Bilo mi je izuzetno zahtjevno funkcionirati u takvim okolnostima, no stavio sam Klub na prvo mjesto i na određene stvari zažmirio što inače ne bih tolerirao. Prvenstveno je bilo bitno sačuvati status u HNL-u i na to smo se fokusirali, u tomu smo uspjeli, no ukoliko dođe do nastavka suradnje, ne bih volio ponavljati takve stvari. Trebao bi svatko nositi i preuzeti svoj dio odgovornosti, nažalost dobar dio ljudi koji više nisu ovdje amnestirani su od toga i onda se sve svelo da je trener glavni i odgovorni za sve što se događalo.

A, je li u proteklom vremenu otkako je na kormilu, imao bilo kakvih problema u smislu svoga autoriteta u svlačionici?

– Ne nisam imao nikakvih iskakanja osim situacije s Mikolčićem s kojim sam kroz našu suradnju imao još i dublji odnos na relaciji  trener – igrač, pa tu nije nastao problem u kontekstu nekakvog autoriteta. Suradnja je, u cjelini, bila dobra, a rekao bih da bi kompletna slika bila odlična da nam je sezona ispala bolja.

Radotić je potom kazao i kako vidi razdoblje nakon posljednje utakmice?

– U sportskom sektoru je važno krenuti u slaganje mozaika za novo prvenstvo, uz realnu predodžbu da ćemo imati zahtjevnu zadaću jer proračun vjerojatno neće biti kao do sada, koji je po meniionako bio nerealno visok! Sve treba dobro posložiti i imati jasnu viziju i strategiju kojim smjerom idemo dalje. Važno je jasno postaviti ciljeve koji će biti realni, te nam dugoročno donijeti bolji status od trenutačnog. NK Osijek sigurno za petak ima motiva, jer (pre)dugo nije nikog pobijedio, niti na Opus Areni postigao pogodak.

– To je prosto nevjerojatno da kod kuće nismo zabilježili bar još poneku pobjedu, pa s time nikako ne mogu biti zadovoljan. Očekivao sam više, osobito nakon one dvije pobjede protiv Vukovaraca i Puljana. Tada sam bio uvjeren da ćemo dohvatiti bolju poziciju na ljestvici od devetog mjesta na kojem ćemo završiti prvenstvo. Ponovit ću opet da sam privilegiran što sam dobio priliku biti prvi trener našeg kluba i tu se ništa nije promijenilo i siguran sam da se sve može posložiti u ovoj klupskoj priči na pametan način i bez nekih velikih ulaganja. Nekada je čak i korak unatrag potreban da bi se stvorili zdraviji temelji i na zdravim osnovama krenulo naprijed.

O početnom sastavu za susret s koprivničkim nogometašima nije bilo riječi, a kandidati su Ćurčija, Jovičić, Hasić, Kolarik, Mersinaj, Jurišić, Barišić, Petrusenko, Bubanja, Vrbančić, Akere, Bukvić, Jakupović, Omerović, Barić, Dedić, Ježić i Grahovac.

Utakmicu će suditi novo ime na terenima Supersport HNL-a: Marko Crnojević iz Novske.

UGOVOR S TEAMWORKSOM U podužoj obavijesti, NK Osijek je upoznao javnost o potpisivanju dugoročnog partnerskog ugovora s Teamworksom, što se tumači kao važan korak u strateškoj transformaciji kluba i dugoročnoj predanosti operativnoj izvrsnosti…. Ambicija je izgraditi klub koji funkcionira prema najvišim međunarodnim standardima, kako na terenu, tako i izvan njega. To znači redefinirati način na koji klub radi, donosi odluke i svakodnevno pruža podršku igračima i stručnom stožeru….

KLUB NIJE NA PRODAJU Konačno se javnosti obratila i Aleksandra Vegh, predsjednica Nogometnog kluba Osijek. Temu nije bilo teško pogoditi – prodaja kluba.

– NK Osijek odlučno odbacuje sve netočne i neprovjerene navode o mogućoj prodaji Kluba, koje se posljednjih dana pojavljuju u medijskom prostoru. Nisu vođeni niti se vode razgovore o prodaji, niti je bilo tko bio s bilo kim s osobama ili subjektima koji se spominju u tim napisima – službena je izjava predsjednice Vegh. – Naš puni fokus usmjeren je isključivo na budućnost NK Osijek i završetak petogodišnje strategije razvoja našeg kluba, jačanje sportske i organizacijske strukture, te pripremu svih ključnih projekata koji slijede.

Foto: Luka Antunac/PIXSELL

SPEEDWAY

VIKEND ODBOJKE Muška i ženska reprezentacija igraju po dvije utakmice u Gradskom vrtu

U Osijeku se odigrava prvi od tri turnira Europske lige

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ljubiteljima odbojke u Osijeku i Slavoniji i Baranji ovog se vikenda nudi nesvakidašnja poslastica, nastup muške i ženske reprezentacije u dvorani Gradski vrt. Naime, nakon što su uspješno odigrali turnire srednjoeuropskog MEVZA prvenstva u Sloveniji i Mađarskoj, odnosno poslije trijumfa naših odbojkaša i osvajanja prvog mjesta, te drugog mjesta odbojkašica, izabrani sastavi Ratka Perisa i Igora Arbutine očekuju nastupi na turnirima Europske lige u Osijeku.

Peris je, tako, nakon trijumfa u Mađarskoj dao našim najboljim odbojkašima nekoliko dana odmora, potom ih je opet okupio u Mariboru, a cijeli ovaj tjedan treniraju u Gradskom vrtu.

– Osijek je prvi, od tri turnira Europske lige – kaže Peris. – Nakon toga, tjedan kasnije, idemo u Finsku, a treći turnir odigrat ćemo u Bosni i Hercegovini. Atmosfera je odlična u reprezentaciji, svi su dobili priliku, tako da mislim da smo na pravi način iskoristili mađarski turnir a i popeli smo se narang-listi CEV-a što nam je i cilj ove godine. Istina nije sve idealno, nekolicina igrača je ozlijeđeno, ali usprkos svemu tomu fokusirani smo na Europsku ligu i osječke utakmice.

Utakmice Europske lige, istih dana na istom parketu (od petka do nedjelje u Gradskom vrtu) naša ženska reprezentacija odmjerit će snage s Grčkom i Litvom. Izbornik Igor Arbutina, koji je okupio naše najboljem odbojkašice tjedan kasnije, također u Mariboru, nakon odigranog MEVZA prvenstva rekao je:

– Nama je taj turnir jako koristio, u potpunosti je ispunio svoju funkciju. Gotovo sve djevojke su igrale i pokazale da se na njih može računati u budućnosti. Naravno, vidi se da tu još uvijek ima dosta prostora za napredak, ali voljnim momentom smo jako zadovoljni. Na kraju smo osvojili drugo mjesto, iako rezultat nikako nije bio presudan, jer nam je glavni cilj ove sezone Europsko prvenstvo, tako da ćemo kroz MEVZA prvenstvo i Europsku ligu uigravati ekipu za to natjecanje.

U odnosu na MEVZA prvenstvo, u Osijeku se mogu očekivati i određene promjene u sastavu.

– Možda će biti nekih promjena, vidjet ćemo, jer imamo igračica koje su u procesu rehabilitacije nakon ozljeda. Ali, ono što je najvažnije, okosnica ekipe se zna. Imamo dosta igračica u rosteru tako da možemo sve isprobati –  rekao je Arbutina, kojeg s njegovim izabranicama, poslije osječkog, očekuju također još dva turnira Europske lige, u u Mađarskoj i Sjevernoj Makedoniji.

  • RASPORED TURNIRA
  • Odbojkašice – PETAK: Hrvatska – Grčka; SUBOTA: Litva – Grčka; NEDJELJA: Hrvatska – Litva; sve utakmice počinju u 17 sati
  • Odbojkaši – PETAK: Hrvatska – Izrael; SUBOTA: Gruzija – Izrael; NEDJELJA: Hrvatska – Gruzija; sve utakmice počinju u 20 sati

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ATLETIKA Naša Paula Šljivac jedina je pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva

Tako je u Zagrebu izborila mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske

Objavljeno

.Dana

Objavio

U organizaciji AK Agram, u Zagrebu je minulog vikenda održano dvostruko juniorsko natjecanje atletskog Kupa i Ekipnog prvenstva Hrvatske. Dominirali su mladići i djevojke iz zagrebačkih klubova (rođeni između 2007. i 2010. godine), kojima su pripala prva tri mjesta u svim konkurencijama, s tim što je Mladost odnijela prva, Agram druga, a Dinamo-Zrinjevac treća mjesta u oba natjecanja.

Sudjelovali su i mladi atletičari i atletičarke osječke Slavonije Žito čiji su pojedinačni rezultati bili dovoljni za skromne klupske plasmane. Naime, za Kup Hrvatske juniorke su zauzele šesto, a juniori sedmo mjesto, što je „crveno-plavima“ ukupno bilo dovoljno za sveukupno šesto mjesto, dok su za Ekipno prvenstvo Hrvatske djevojke došle do zbira bodova dostatnog za peto, a mladići još jednom su bili sedmoplasirani.

Ovaj put najbolji pojedinačni učinak imala je Paula Šljivac ( 2007.) koja je u Zagrebu jedina pobijedila sve konkurentice u bacanju kladiva (težine 4 kg)  s 47,75 m čime je svom klubu za Kup donijela svih 12 bodova, a ekipi 735 bodova. Na taj način, Paula je izborila i mjesto u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koju očekuje nastup na šesteroboju juniorki i juniora u poljskom Raciborzu.

Paulin trener Benjamin Lovrić može biti ponosan i na svog još jednog učenika u bacanju kladiva, jer je Marko Adamović (2009.) u istoj disciplini bacio spravu od 6 kg na 40,40 metara, te za Kup osvojio deset bodova, a za ekipno natjecanje Slavoniji-Žito pridodao 592 boda.

Od ostalih osječkih predstavnika na tom dvodnevnom natjecanju, među petoplasiranima bili su Roko Dimić na 200 metara (22,94), Mihovil Vegar u skoku s motkom (3,50) i  ženska štafeta 4×100 metara u sastavu Marta Mađarac, Eva Martinović, Lana Barišić i Lucija Rajković (49,92). Svi su na kraju bili peti a osim tih rezultata, predstavnici Slavonije-Žito imali su tri šesta, po dva sedma, osma i deseta, te tri deveta mjesta.

Nedvojbeno, osječki bi klub bio bolje plasiran da sastavi nisu bili oslabljeni izostankom ozlijeđenih Stjepana Tarcala, Nikole Šešuma, Gabriela Ovničevića, Marije Sajter i Patricije Kladarić, koje su njihovi treneri čuvali za nadolazeća natjecanja.

Foto: Arhiva kluba

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ŠAH Tročlana ekipa osječkih studentica osvojila naslov sveučilišnih prvakinja Hrvatske

Dečki su završili na četvrtom mjestu

Objavljeno

.Dana

Objavio

Veliki uspjeh postigla je ženska ekipa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera na šahovskom turniru UniSport Finalsa , odigranom u hotelu Albatros u Poreču. Naime, tercet osječkih studentica osvojio je naslov sveučilišnog prvaka Hrvatske za 2026. godinu!

Izvjestitelji su se složili u procjeni da se igralo „u mirnoj, ali izrazito napetoj atmosferi, te da je još to natjecanje pokazalo koliko koncentracije, strpljenja i hladne glave stoji iza svakog poteza“. Na 64 crno-bijelih polja vodile su se prave male strateške bitke, gdje je svaki potez mogao promijeniti tijek turnira.

Na kraju, u ženskoj konkurenciji sedam ekipa, šahistice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku uvjerljivo su trijumfirale nakon što su pobijedile sve svoje suparnice, pet puta s maksimalnih 3:0 pobjeda!

Anja Jovanović (inače, članica ŠK Trpinja), Ester Jurić i Petra Vidović (Radnik, Velimirovac) ponijele su u grad na Dravi lijep pokal organizatora do kojeg su došle poglavito zahvaljujući pobjedi nad trojkom Sveučilišta u Zagrebu (2:1) koja je zauzela drugo mjesto, a treće mjesto pripalo je Sveučilištu u Rijeci. Poredak ostalih: 4. Sveučilište u Splitu, 5. Tehničko veleučilište u Zagrebu, 6. Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru i 7. Veleučilište Sjever.

U muškoj konkurenciji sveučilišnog prvenstva Hrvatske, pak, nastupilo je 12 momčadi, a „zlato“ je otišlo u ruke šahista Sveučilišta u Zagrebu, koji su tijekom turnira pokazali stabilnost i sigurnost u ključnim trenucima, na drugo mjesto plasirali su se studenti  Sveučilišta u Rijeci, dok je „broncu osvojilo“ Tehničko veleučilište u Zagrebu.

Osječki studenti, odreda članovi šahovskog prvoligaša Ferita iz grada na Dravi, zauzeli su četvrto mjesto s osam pobjeda i poraza, a igrali su Luka Jovčić, Antonio Sabolić i Fran Topalić. Iza njih plasirali su se Sveučilište Sjever, Sveučilište u Splitu i ostali.

Foto: UniSport Hrvatska

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ODBOJKA Osječke studentice u Poreču postale državne prvakinje, a dečki su viceprvaci

Sjajan uspjeh ekipa Sveučilišta J. J. Stossmayera na završnici studentskog Prvenstva Hrvatske u odbojci

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Sport Halle Plava laguna u Poreču odigrane su minulog vikenda završne utakmice odbojkaškog prvenstva hrvatskih sveučilišta u odbojci. Nakon što smo nedavno pisali o podvigu darovitih Osječanki na završnom turniru prvenstva Hrvatske za kadetkinje, turniru igranom u Zadru, ljubiteljima sporta u gradu na Dravi stigle su nove lijepe odbojkaške vijesti. Ovaj put, riječ je o završnici studentskog prvenstva Hrvatske, na kojem su studentice i studenti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku zaista ugodno iznenadili.

Posebno se to odnosi na ženski sastav, koji se okitio naslovom prvakinja Hrvatske! Pod vodstvom Miroslava Đekića i predstavnika Sveučilišta Ivana Trusića, osječke studentice-odbojkašice u polufinalu nadigrale Sveučilište u Rijeci s 3:1 (18, – 23, 15,19), a potom u dramatičnom finalu i favorizirane suparnice Sveučilišta u Zagrebu s 3:2 (20,-18,22,-19,12).

Do tog su trijumfa došle Sara Balaž, Sanja Brocić, Sara Đurišić, Ivana Lovrić, Ana Mlinarić, Rea Rajndl, Inga Rukovanjski, Marija Sesar, Dunja Veselčić, pa Tatjana Gajić, Anja Jurić, Lucija Lizatović, Karla Miloloža, Nika Viševikć, Teisa Weinand, s tim što su u prednatjecanjima nastupile i, ovaj put izostale, Lea Bešlić, Dorja Ivanović, Maria Lovrić i Leonarda Stojković, kao i izbornik Milenko Korica.

Inače, u utakmici za 3. mjesto, Splićanke su pobijedile studentsku ekipu iz Rijeke s 3:1 (-22, 19, 23, 22).

Studenti osječkog sveučilišta, međutim, nisu uspjeli nadmašiti Sveučilišta u Zagrebu. Naime, poslije uvjerljivih 3:0 (12, 15, 20) nad Sveučilištem u Rijeci, momčad Josipa Jurja Strossmayera u finalu je doživjela isti takav poraz s 3:0 (18, 18, 26) od studenata Sveučilišta u Zagrebu i vratila se u Osijek s naslovom državnog viceprvaka.

Na trećem mjestu završilo je Tehničko sveučilište u Zagrebu poslije pobjede nad Riječanima  (3:1).

Trener Marin Marinović, te Mijo Ćurić, službena osoba Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, vodili su u Poreču ovu momčad: Matko Grgić, Ivan Gudelj, David Šmital, Šimun Ižaković, Mislav Karačić, Petar Mikolčević, Borna Rakitničan, Eugen Sesar, Jakov Šušnjara, te Kristijan Bečeheli, Andrej Čeke, Petar Majer, Dorijan Šimunić i Domagoj Vukosavljević. Nedostajali su, iz momčadi s prednatjecanja, Zvonimir Bogdanović, Istok Celin, Marin Rupčić, Zoran Škrinjarić, Lovro Škugor, Dino Šoš, Petar Habrka i reprezentativac Marko Kovačević, te trener Mario Teppert.

Foto: UniSport Hrvatska

Nastavi čitati

SPEEDWAY

ŽDRIJEB Bijelo-plavi novu sezonu započinju s dva gostovanja, oba u Velikoj Gorici!

Tek u trećem kolu prvu utakmicu na Opus Areni igraju protiv Lokomotive

Objavljeno

.Dana

Objavio

Neobičan će start u novom državnom prvenstvu imati momčad NK Osijek! Naime, u prostorijama HNS-a obavljen je ždrijeb natjecateljskih brojeva za prvenstvo Supersport Hrvatske nogometne lige 2026./2027. na temelju kojih je sačinjen i raspored utakmica sa startom 1. kolovoza. U tom 1. kolu, „bijelo-plavi“ će biti gosti HNK Gorica u Velikoj Gorici, a tjedan kasnije, što je doista raritet, nastupit će na istom stadionu gdje će novi prvoligaš Rudeš iz Zagreba ugošćavati svoje suparnike.

Tek poslije toga, u trećem vikendu kolovoza ’26, bit će odigrana prva utakmica u novoj sezoni na Opus Areni, kad će u 3. kolu osječki ljubitelji nogometa moći vidjeti novo izdanje zagrebačke Lokomotive.

Evo i raspored preostalih nastupa osječkog prvoligaša u prvoj rundi: gostovanje u Splitu protiv Hajduka, pa ugošćavanje Slaven Belupa i potom (6. kolo) slijedi još jedno teško gostovanje na Rujevici protiv HNK Rijeka, a odmah zatim na Pampas će doći prvak Dinamo. U posljednje dvije utakmice prvog „kruga“ (od četiri, kao i dosad u 36 kola) osječka će momčad biti gost Varaždinaca i, onda, domaćin Istri 1961.

Dakako, to znači i da je NK Osijek, na početku druge runde, u 10. i 11. kolu, dvaput uzastopce domaćin na Opus Areni – nogometašima iz Turopolja i novaku u Ligi.

Raspored utakmica, dakako, sastavljen je na temelju Bergerovih tablica sukladno izvučenim natjecateljskim brojevima. A klubovi su ovaj put imali ovu (ne)sreću: 1 HNK Rijeka, 2. GNK Dinamo, 3. NK Varaždin, 4. Istra 1961, 5. HNK Gorica, 6. NK Osijek, 7. Lokomotiva, 8. Hajduk, 9. Slaven Belupo i – 10 Rudeš. 

Zasad se zna samo da će se prvih osam kola igrati u isto toliko subota i(li) nedjelja od 1. kolovoza do 19. rujna, dok će se 9. kolo igrati 10. listopada. HNS će naknadno odrediti termine preostalih kola.

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Najlaćarnije