Connect with us

Kovinar

EU PROJEKTI Više u Osijeku izgleda ne možemo ni sijalicu promijeniti bez pomoći Europe

Čast iznimkama, ali ima dosta projekata od kojih koristi imaju samo građevinari i politika

Objavljeno

.Dana

Osijek se, kao i većina gradova u Hrvatskoj, ukrcao u taj brzi vlak s europskom škrinjom blaga. Već od samoga početka organiziralo se i pokušalo iskamčiti koji euro za napaćenu Slavoniju. Jedini je problem što od svih tih silnih para kod jednog broja projekata koristi imaju samo građevinari i pogađate – politika.

No, dobro ima naravno i dobrih stvari. Prvo dva pozitivna primjera iz kojih se može vidjeti čemu bi europska sredstva zapravo trebala i služiti.

Dobre priče

REGIONALNI VODOOPSKRBNI SUSTAV OSIJEK Rekonstrukcija i obnova kolektorske mreže i vodoopskrbnog sustava. Projekt je odobren još 2013. O brzini njegove provedbe dalo bi se… Sjećamo se Promenade koja je bila raskopana cijelo jedno ljeto. Istrpili smo to. U konačnici dobili smo moderan pročistač otpadnih voda, proširenje kapaciteta kanalizacije u gradu, a dobili smo i najmoderniji sustav dvostupanjske filtracije čime je odstranjen arsen u vodi s čime je grad muku mučio od početka moderne vodovodne distribucije. Uostalom za osječane se u ostatku Hrvatske govorilo da su usporeni i flegmatični zbog vode koju piju (zbog arsena iz arteških bunara). “Dobili” smo jer projekt je bio ukupno vrijedan 72,5 milijuna eura i u to vrijeme bio jedan od najvrijednijih projekata u Hrvatskoj kojeg je odobrila EU i financirala gau iznosu od 70%.

MODERNIZACIJA TRAMVAJSKE INFRASTRUKTURE Projekt vrijedan 35 milijuna eura trebao bi potpuno izmijeniti postojeću tramvajsku infrastrukturu i poboljšati prijevoz putnika. S obzirom na tramvajsku povijest Osijeka ovo je projekt za pohvalu jer osim pruga, stižu i novi tramvaji, obnova svih tramvajskih stajališta, izmještanje remize… Inače obnova pruge je trebala po projektu biti gotova do 31.12. 2023. Vidimo da se preregulaciji prometa i kopanju u središtu grada ne nazire kraj.

Uzmi novce i bježi

A sad malo o projektima koje bi slobodno mogli nazvati “take the money and run”.

PROJEKT OBNOVE SAKUNTALA PARKA Prekogranična suradnja s gradom Suboticom, kojeg su oni bili i nositelj. Na njihovu inicijativu zatražen je bilo kakav projekt od strane Osijeka. Iako nas uvjeravaju da projekti samo čekaju u ladici, naravno da nismo imali ništa. I onda se netko sjetio secesijskog parka. Osim što su stradale biste Adolfa Waldingera, Huge von Hötzendorfa i Paje Kolarića te izgrađena nekakva sjenica koja ničemu ne služi, projekt je blago rečeno za zaborav. Posječeno par velikih stabala, posađeno neko grmlje i nasute staze. Čak nisu znali ni gdje bi sa sfingama, ali su na sreću postavljene.

PROJEKT “STARA PEKARA” Iako najavljen kao prostor koji će biti darovan na korištenje gradskim udrugama u kuloarima se odmah znalo da će to predati nekome za hostel. Samo za hostel se nisu mogle dobiti pare pa se izmišljalo s udrugama. Čak su se svi na dan otvorenja morali ukazati u prostoru i glumiti da su se već uselili u njega. Rezime… lijepa bijela fasada, unutra trenutno ne znamo je li hostel zaživio. Udruge sigurno nisu.

PROJEKT TURISTIČKOG INFORMATIVNOG CENTRA Ovo je jedna od većih gluposti. Ako većina građana uopće zna što je i gdje je to (nalazi se nasuprot istočnog ulaza u Tvrđu). Stara konjušnica pretvorena je u nešto. Prazno. Grad jedanput godišnje tamo organizira nekakav prijem i to je to. Zatvoreno i napušteno već pri otvorenju. A što reći na onu najlonom okruženu ruševinu koju, navodno, konzervatori nisu dali srušiti pa sad izgleda kao da radnici sa skelama nisu nikada ni otišli sa gradilišta. Niti će.

PROJEKT OBNOVE TVRĐE Ok, lijepo je popločana Tvrđa, izmijenjena kanalizacijska i ostala infrastruktura, ali fasade svih zgrada su i dalje u totalnom raspadu. Dakle, to nije projekt nego poluprojekt. Stanovnici Tvrđe, doduše, znaju koliko im vrijedi izmjena instalacija pod zemljom te obnova nogostupa i cesta, ali za sve nas ostale stari grad i dalje je otužan. Općenito, nema baš nikakve javno objavljene vizije što ćemo s inače u svim normalnim gradovima najljepšim dijelom grada, odnosno starom jezgrom.

Osim cajkaroških tuluma vikendom, Tvrđa je uglavnom pusta. Par kafića ljeti na Trgu s terasama i to je to. Spominjan je, doduše, megalomanski projekt obnove dijela zidina Tvrđe (ona je oko 1800.-te godine bila najjača vojna utvrda tadašnjeg Habsburškog carstava) koji bi barem po nečemu izdvojio taj dio grada, ali ništa.

Dakle, na ovim EU projektima zarađuju projektanti, građevinari, a benefite izvlače jedino političari. A zgradurine ostaju prepuštene same sebi dok ih izjedaju salitra i zub vremena.

PROJEKT “VODENICA NA DRAVI” O ovome bi se dao napisati roman. Od samoga početka projekt je totalni fijasko. Uglavnom, vodenica je izgrađena s potpuno krivim građevnim drvetom. Navodno troškovnik projekta su radili totalni dibidusi pa se nitko nije ni želio prihvatiti izgradnje. Vodenica je inače potpuna laž jer ona melje na struju? Onaj kotač koji se do nedavno okretao je čisti ukras. Dekor. A vodenica je trebala prikazivati tradiciju mljevenja žita na Dravi. Trenutna sudbina vodenice se ne zna. Stoji u Dravi, zatvorena dok ju voda ne odnese.

PROJEKT REGIONALNE VINOTEKE Sjećali se tko da i to imamo!? Zaključana drvena vrata (pomalo sasušena) u zidinama Tvrđe koja kriju prostoriju napunjenu regionalnim vinima. Lokalo se tamo samo na otvorenju i još neko vrijeme dok su iz projekta valjda bili pokriveni i troškovi aktivnosti u vinoteci, a nakon toga – ključ u bravu. Vina se raskrčmila, a za ključ se više vjerojatno ni ne zna gdje se nalazi.

Osijek je već godinama rekorder po povlačenju sredstava iz EU. Bilo je zaista uspješnih i korisnih projekata, recimo podvoznjak u Ulici Sv. L. B. Mandića koji je i bez Europe trebao biti gotov odavno, ali stječe se dojam da više ni sijalicu ne možemo promjeniti ako Europa ne da novce.

Foto: Komarilos

Kovinar

Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene

Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške

Objavljeno

.Dana

Objavio

Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.

No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu

Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti

Objavljeno

.Dana

Objavio

Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.

Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.

I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Čušpajz

JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića

Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica

Objavljeno

.Dana

Objavio

Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.

Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.

Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.

Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu

Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore

Objavljeno

.Dana

Objavio

Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.

Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.

Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Kovinar

GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna

Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj

Objavljeno

.Dana

Objavio

Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.

– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.

Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.

– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.

– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.

Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Najlaćarnije