Connect with us

Kovinar

Pismo građana s Vijenca Dinare i Petrove Gore: Naše naselje kao da je na selu, a ne u gradu

Zajednica ozbiljno kuha, zadnje planski napravljeno naselje u Osijeku danas je u potpunom kaosu

Objavljeno

.Dana

Pritisnuti ogromnim komunalnim problemima koji ozbiljno ugrožavaju standarde svakodnevnog života u naselju, građani Vijenca Dinare i Vijenca Petrove Gore poslali su nam pismo u nadi da će njegova objava barem mrvicu potaknuti nadležne da pokažu volju i reguliraju nagomilane probleme.

Stanovnici objašnjavaju kako svaka nova zgrada u naselju ima više stanova nego što naprave parkirnih mjesta

Naselje je u međuvremenu preizgrađeno, parkinga nema ni za lijek jer je zadnjih godina izgrađeno više stanova nego parkirališta. I to je tek početak kaosa. Nije im bilo teško noću fotografirati po naselju i slati fotografije. Slijedi tekst pisma:

Kako je u našem gradu svih ovih godina bilo primjetno da se grad ne razvija u željenom pravcu, da nam je infrastruktura na vrlo niskom stupnju razvoja, nogostupi razrovani, ceste pune rupa, nove zgrade izvan zadanih gabarita… tako je problem s parkirnim mjestima eskalirao.

Godinama se mi stanovnici Vijenca Dinare i Vijenca Petrove Gore obraćamo nadležnim službama no nikakvih kvalitetnih pomaka nema. Napravili su 10 novih parkirnih mjesta što je beznačajno.

Imamo prometni znak da je parkiralište namijenjeno za osobne automobile, ali ga nitko ne poštuje

Tražili smo da se u naselju Vijenac Dinare stavi prometni znak da je parkiranje dozvoljeno samo za osobne automobile. Kada smo ga napokon dobili, misleći da taj znak nešto vrijedi – ispostavilo se da služi samo kao ukras.

I dalje brojni kombiji, kamiončići i druga teretna vozila zauzimaju parkirna mjesta a da mi stanovnici naselja nemamo gdje parkirati.

Žalosno je vidjeti da pojedinci uz svoje osobne automobile dovoze u naselje i službene cadyije, kombije, kamiončiće radi svog komfora ne vodeći brigu o drugima. Nažalost ovo je samo odraz cjelokupne situacije u društvu.

Kad god smo zvali Prometnu policiju nisu se htjeli odazvati jer imaju oni pametnijeg posla.

Kad smo se obratili gradskim službama vezano za našu problematiku dobili smo odgovor da prometni komunalni redari ne mogu znati koje je vozilo teretno a koje osobno. Smiješno….

Dovoljno je pogledati znak pa da vidiš da na prometnom znaku stoji slika osobnog automobila a ne kamiona, autobusa ili aviona.

No, kad stanovnici naselja dođu navečer kući a parkinzi budu prepuni, ostaje im parkirati ili na nogostup ili na travu i eto komunalaca koji pišu kazne, eto Prometne s paukom i pišu kazne ili odvoze aute.

Pa tko je tu lud?

Kad su mnogi od nas doselili u naselje 2000. bilo je dovoljno mjesta za parkiranje. Zapravo zato smo i doselili. Znate zašto je bilo dovoljno parkirališta? Zato što je to zadnje planski napravljeno naselje u Osijeku.

E, onda se nebrigom gradskih vlasti u naselju prave nove zgrade koje se uopće ne uklapaju u ovo naselje. Ni po katnosti, ni po boji a ne zadovoljavaju ni standarde gradnje po zakonu koje moraju poštivati…

Ovo je stanje na parkinzima tijekom prijepodneva kad su svi na poslu, a već popodne je kaos

Tako da imate zgradu s 35 stanova i 10 parkirnih mjesta i 4 garaže, pa se napravi druga zgrada na pet katova, doduše napravi podzemnu garažu ali sa samo 18 parkirnih mjesta na oko 45 stanova.

Sve u svemu, nikada nitko nije odgovarao za ovakav nemar i nebrigu.

Naselje koje je nekada bilo uredno, poželjno odredište za obitelji s malom djecom pretvorilo se u veliki kokošinjac gdje imate zgradu na zgradi, gdje stanovnici Sljemenske ulice naprave kroz svoja dvorišta izlaze na vijenac Dinare i uzurpiraju parkirna mjesta kao da su za njih pravljenja, gdje na pojedinim mjestim ne postoje nogostupi, gdje parkirnih mjesta nema dovoljno….

Nevjerovatna je to nebriga svih gradskih vlasti unatrag 15 godina. No, pozivajući u pomoć aktualnu gradsku vlast nismo dobili adekvatnu pomoć ni razumijevanje.

Za sve imamo i pisane tragove pa i za ostale komunalne probleme.

Tražili smo pomoć oko problema iznošenja kanti za smeće već subotom i nedjeljom i to na parkirna mjesta a kante se odvoze ponedjeljkom izjutra, a zelene kante ponedjeljkom oko 23,00 sata no naši zahtjevi nadležnim službama ne predstavljaju ništa.

Zanima nas je li i u centru grada kante stoje po 3 dana vani i jel ih onda četvrti dan unose? Normalno da ne stoje.

A zašto je onda nadležnima problem riješiti ovu komunalnu problematiku? Pa puna tri dana su zauzeta parkirna mjesta! Tri dana kante stoje na parkinzima, vjetar razbacuje i kante i smeće i nikome ništa. Naše naselje izgleda kao da je na nekom selu a ne u gradu.

Na kraju krajeva, dođite i uvjerite se u sve navedeno. Svi mi koji živimo u naselju plaćamo sve naše obaveze iz kojih se financiraju gradske službe no ne dobivamo adekvatnu uslugu.

Stanovnici su frustrirani jer, unatoč izravnim upitima i prijavama – nitko ništa ne rješava

Inače zadnjih godina sve sitne kozmetičke zahvate u naselju Vijenac Dinare su napravljena na temelju naše upornosti, našeg dosađivanja, a ne iz nekog plana i reda.

Sve u svemu, to je jedna ružna stvarnost, sva ta nebriga kojom smo okruženi. Teško je izreći sve što se kod nas događa a nitko ništa ne poduzima.

Predugo se ovaj grad pretvarao u palanku a tako ne treba niti smije biti.

Nadamo se da će se nešto drastično promijeniti jer na prvom mjesto u gradu trebaju biti stanovnici a ne interesne skupine i pojedinci.

Foto: Komarilos i stanovnici naselja

Kovinar

GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna

Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj

Objavljeno

.Dana

Objavio

Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.

– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.

Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.

– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.

– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.

Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.

Foto: Komarilos i Grad Osijek

Nastavi čitati

Kovinar

NOVO Unikom ustrojio dimnjačarski odjel i službeno kreću raditi od ponedjeljka, 15. lipnja

Sve je spremno, građani se mogu početi javljati s upitima

Objavljeno

.Dana

Objavio

Iz osječkog Unikoma je nešto prije 19 sati danas stigla obavijest iz koje je razvidno da su se organizirali za početak pružanja usluga iz domene dimnjačarske djelatnosti. Tako je i službeno završila priča započeta nakon što je Grad Osijek ranije raskinuo koncesijski ugovor s tvrtkom Dimnjak i taj posao dodijelio svojoj komunalnoj tvrtki.

Unikomov dopis donosimo u cijelosti: 

Poštovani korisnici, obavještavamo vas da trgovačko društvo Unikom d.o.o. od ponedjeljka, 15. lipnja 2026. godine, započinje s pružanjem komunalne usluge dimnjačarskih poslova na području Grada Osijeka.

Sukladno Odluci o obavljanju dimnjačarskih poslova koju je Gradsko vijeće Grada Osijeka donijelo na 6. sjednici održanoj 14. svibnja 2026. i Općim uvjetima isporuke komunalne usluge dimnjačarskih poslova, na koje je Gradsko vijeće Grada Osijeka dalo prethodnu suglasnost na 7. sjednici održanoj 28. svibnja 2026., u okviru Unikom d.o.o. ustrojena je nova organizacijska jedinica zadužena za stručno i redovito obavljanje dimnjačarskih poslova na području Grada Osijeka u skladu s važećim propisima i pravilima struke.

Preuzimanjem ove komunalne djelatnosti Unikom d.o.o. nastavlja širiti opseg komunalnih usluga koje pruža s ciljem osiguravanja kvalitete, učinkovitosti i dostupnosti komunalnih usluga građanima grada Osijeka.

Novom organizacijom rada nastojat ćemo dodatno unaprijediti koordinaciju aktivnosti, osigurati pravodobne informacije korisnicima te povećati sigurnost i pouzdanost u obavljanju dimnjačarskih poslova, koji predstavljaju važan dio komunalnih djelatnosti i zaštite korisnika komunalnih usluga.

Odluka o obavljanju dimnjačarskih poslova i Opći uvjeti isporuke komunalne usluge dimnjačarskih poslova objavljeni su na službenoj stranici Unikom d.o.o. www.unikom.hr.

Sve informacije vezane uz obavljanje dimnjačarskih poslova, kao i podnošenje upita, zahtjeva i prijava, dostupne su putem službenog telefonskog broja 031/374-224 i info e-maila dimnjacarstvo@unikom.hr.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

ZELENO POLJE Malo tko se sjeća da je ovdje nekada bila tvornica s čak 500 radnika

Stambeni blok počeo se graditi sredinom prošle godine, uskoro će biti useljen

Objavljeno

.Dana

Objavio

Stambeni blok u Ulici Zeleno polje, na mjestu nekadašnje tvornice Analit, izgrađen je i vjerojatno će uskoro biti i useljen. Mlađe generacije ne sjećaju se tvornice za preradu i proizvodnju plastičnih masa za potrebe industrije i široke potrošnje, koja je zapošljavala više od 500 radnika. I dok nekima ova parcela izaziva sjećanja, za druge će ona biti samo niz stambenih zgrada.

A ova je promijenila vizuru cijele ulice – gradnja je krenula sredinom prošle godine, a ovdje je sada stambeni blok. Ništa novo ni neobično, budući da se na prostorima nekadašnjih osječkih tvornica grade poslovne, stambene zgrade ili trgovački centri. Uskoro će i prostor nekadašnje Šibicare, za koji se izrađuje Urbanistički plan uređenja, postati površina za novo stambeno naselje, a stambenu će namjenu, najvjerojatnije, dobiti i prostor nekadašnje Šećerane.

NEKADA I SADA Napreduje izgradnja stanova na mjestu nekadašnjeg Analita na Zelenom polju

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Fore

LJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije

Poznati su po prvom ljekarničkom robotu i drive-in sustavu isporuke lijekova pacijentima u automobilima

Objavljeno

.Dana

Objavio

Poznata osječka zdravstvena ustanova Ljekarne Tripolski proslavila je 35. obljetnicu rada. Toliko je, naime, prošlo od kada je mr. Marta Tripolski pokrenula prvu osječku privatnu ljekarnu u Pejačevićevoj 9. Do danas, iz njezine je poduzetničke inicijative izrastao ozbiljan poslovni sustav s centralnim skladištem i 14 ljekarni u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Požeško-slavonskoj županiji u kojima radi sedamdesetak djelatnika.

– Biti prvi je uvijek teško, pogotovo u tim izazovnim vremenima devedesetih, ali kad vidimo današnju zdravstvenu ustanovu ne preostaje mi ništa nego vam iskreno čestitati – rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić. – Grad Osijek je partner svim svojim poduzetnicima i od 2021. kad sam došao na dužnost za mjere potpore poduzetnicima do sada smo uložili četiri milijuna eura.

U nastavku je gadonačelnik prigodno govorio o mjerama koje gradska vlada provodi kao potporu zdravstvu i najavio strateški projekt Vlade RH, odnosno gradnju novog kliničkog-bolničkog centra Osijek vrijednog 850 milijuna eura što će biti, naglasio je, najveće ulaganje ne samo u zdravstvo nego u Osijek u proteklih 100 godina.

– U ovom trenutku u gradu imamo rekordno visoku zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost u odnosu na 2021., odnosno danas je u gradu zaposleno 5.000 ljudi više nego te godine. A svakako su dio te priče i Ljekarne Tripolski koje zapošljavaju djelatnike. U nadi da ćemo i dalje biti partneri u izgradnji grada, baš kako je rekao i vaš ravnatelj Žolt Tripolski, podsjećam da je snaga u ljudima, snaga je u timu. Pozivam vas da na taj način nastavimo graditi grad i voditi ga prema ljepšoj budućnosti – rekao je gradonačelnik prilikom obraćanja djelatnicima zdravstvene ustanove Ljekarne Tripolski te njihovim partnerima i gostima na proslavi obljetnice.

Prilikom proslave predstavljen je i film o 35 godina povjerenja pacijenata u kojemu većim dijelom, o svojim radnim zadacima, neprekidnom usavršavanju, potpori digitalnih alata i iskustvima u komunikaciji s pacijentima – govore farmaceuti zaposleni u ustanovi.

Tijekom godina ustanova je kontinuirano usavršavala specifičan pristup pacijentima, temeljen na pažljivom slušanju i otvaranju dijaloga, pa su s vremenom postali i referentno mjesto za savjetovanje čak i zdravih ljudi. Poznati su po otvaranju prvog drive in sustava za isporuku lijekova koji se u njihovoj poslovnici u osječkoj Kanižlićevoj ulici mogu preuzimati iz automobila. Također, svojedobno je u javnosti snažno odjeknula njihova tehnološka inovacija sustava robotiziranog pretraživanja, lociranja i predaje lijekova do pacijenata, odnosno oslobađanje vremena za dodatno savjetovanje pacijenata za ljekarničkom recepturom.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Kovinar

SVE JE ISTO Biciklistima i pješacima smetaju zaključani dvokotači na ogradi nekadašnje EMŠE

Većina bicikala i romobila zauzima dio biciklističke staze, građani se s pravom ljute

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nije ništa novo, ali bicikliste i pješake ljuti, jer je postalo sasvim uobičajeno da ograda Strojarsko-tehničke škole u Osijeku, ona u prolazu koji dijeli školu od Srednjoškolskog igrališta, učenici i rekreativci redovito parkiraju svoje bicikle i romobile. Ograda je tako preko noći postala jedan veliki stalak, pa biciklisti koji iz Zvonimirove ulice nastavljaju prema vIjencu Ivana Meštrovića, moraju zaobilaziti vozila koja svojim kotačima zauzimaju dio biciklističke staze.

Interesantno je kako se pred školom nalazi nekoliko stalaka za bicikle, no svi su spiralni, oni najomraženiji među biciklistima, pa su ovaj trend vezivanja za ogradu polako preuzeli brojni učenici, a nerijetko se ovdje parkiraju i rekreativci sa Srednjike.

Bicikli i romobili parkirani su duž cijele ograde

– Već duži period učenici Strojarsko – tehničke škole u Osijeku, Istarska 3 zaključavaju bicikle i romobile za ogradu škole gdje je biciklistička staza i pješačka staza pored srednjoškolskog igrališta i na taj način onemogućuju odvijanje prometa. Biciklistička staza je dvosmjerna. U dvorištu škole postavljen je stalak za parkiranje bicikla, ali ga nitko ne koristi. Bilo bi vrijeme da škola poduzme radnje i upozori učenike da svojim postupcima ometaju promet. Neka bicikle za vrijeme nastave ostavljaju, ako baš hoće, unutar dvorišta i neka ih vežu za ogradu, ali sa unutarnje strane – ističe sugrađanin, koji je fotodokumentirao ovu novo-normalnu pojavu koja je postala svakodnevna praksa.

Iako ispred EMŠE imaju stalke za bicikle, neki ih i dalje zaključavaju za ogradu dvorišta

Foto: Građani Komarilosi

Nastavi čitati

Najlaćarnije