Kovinar
Skupljali smo čepove da nam osvijetle most, a da probamo sad s praznim rolama WC papira?
Potpuni poraz, jedan od 100 najljepših mostova na svijetu je u Osijeku, a i dalje nemamo rješenja kako ga osvijetliti
Na jedinom pogodnom prijelazu preko donjeg toka rijeke Drave, panonsko pleme Andizeti su podigli Mursu (kako su ga kasnije nazvali Rimljani), svoje najveće naselje. To je ilirsko pleme vjerojatno migriralo s prostora današnje Bosne. I za pretpostaviti je da su pronalazili načine za prelazak preko rijeke i odlazak u veliku močvaru koja se nalazila prokoputa jer su ih mamile velike količine ribe i divljači.
Negdje između 9. i 2. godine prije Krista rimska je vojska osvojila Mursu, pa je za pretpostaviti kako su i oni, iz istih razloga, zadivljeno gledali u veliku močvaru preko rijeke gdje je ogromna količina hrane bila nadohvat ruke. Paralelno su punih 200 godina mudrovali kako bi najlakše prešli Dravu koja je tada bila prilično divlja i nepredvidiva, a i vrlo široka.
Prvi su most Rimljani sagradili 236. godine. Nalazio se u produžetku današnje Huttlerove ulice, u Donjem gradu. Bio je to kameno-drveni most, koji je uništen u 5. stoljeću kad je propala rimska Mursa.
Jedan od povijesno najpoznatijih osječkih mostova zasigurno je Sulejmanov most iz 1566. Il ponte famoso d’Essek. Tako su ga u Europi zvali. Bio je to tada epski inžinjerski i graditeljski pothvat. Pontonski most na čamcima povezanim lancima, ukupne dužine oko 8 kilometara i širine 6 metara. Vodio je do Darde. Preko cijele močvare do suhih predjela današnje Baranje. Trajao je nekih 120 godina dok ga na kraju vojvoda Badenski nije spalio tjerajuci Turke prema Osijeku.
Kroz povijest, Osijek je imao ukupno 16 mostova preko Drave. Većina je srušena ili spaljena u povijesnim previranjima. Ali zahvaljujući ovom koji stoji i danas – Osijek je uvršten u knjigu o 100 najljepših mostova na svijetu.
Viseći pješački most izgrađen je 1980. Izgradila ga je Beogradska firma Mostogradnja i to u svega tri mjeseca. Zahvaljujući ideji, viziji i ogromnoj energiji tadašnjeg predsjednika tadašnje Skupštine općine Osijek, odnosno gradonačelnika Ivice Feketea. Do 1991. zvao se Most mladosti, a sad svatko ima svoju varijantu imena – Pješački most, Bijeli most, Viseći most… Obnavljan je nekoliko puta. Zadnji puta prošle godine. Dobro, nije baš išlo glatko. Dva puta su farbali gaznu podlogu. Prva je bila presvijetla pa se prebrzo zaprljala… No, kako god, most ovdje ponosno stoji već 44 godine i zajedno s konkatedralom i hotelom Osijek definira grad na svim turističkim fotografijama, razglednicama, monografijama, logotipima… To je naš most.

Onda je došla 2017. i na mostu je instalirana moderna LED rasvjeta, pa je naprosto procjvetao novom ljepotom. Mijenjao je boje, poprimao vizure hrvatske zastave, po potrebi i ukrajinske kad smo im slali poruke podrške… Tehnologija svjetlosne animacije omogućila je da most postane medij za sebe, da komunicira naš glas, naš stav i da nas ujedinjuje… Za tu svjetlosnu raskoš Osječani su skupljali čepove Coca-Cole! Točnije, skupili su 108.048 čepova. Toliko ih je trebalo da bi Coca-Cola investirala u instalaciju te rasvjete kako je i obećala. Most je tada izgledao zaista prelijepo, ali uvijek je bilo mrvicu ponižavajuće da smo morali skupljati čepove da bi nam multinacionalka osvijetlila most.
Nitko od te sile državne, županijske i gradske administracije, svih tih razvojnih agencija te ureda za ovo i ono nije pronašao dostojanstveniji način za financiranje rasvjete na mostu, nego su građani morali skupljati čepove!?
No, dobro, to smo prebrodili. Zamijenili smo čepove za LED rasvjetu i sve je funkcioniralo do nedavno. A onda je, prilikom zadnje obnove, ta predivna LED rasvjeta pažljivo demontirana i – bačena u smeće. Most je opet vraćen u mrak. Tijekom večeri gotovo da se i ne vidi. A samo najhrabriji noću preko njega prelaze. I osjećaju jezu.
Dakle, prije 44 godine u gradu je izgrađen most na ponos svim građanima. A naša generacija nema rješenje kako taj lijepi most samo osvijetliti. Možda da razmislimo što bismo sad mogli skupljati? Možda prazne role WC papira, recimo. Također, ima tu i dodatne simbolike. Ona ružna Coca-Colina drvena klupa instalirana pokraj mosta onomad kad je instalirana i sad već bivša rasvjeta – isto je sad već u raspadu i samo što nije i ona već završila u smeću.
“Kad predvečer Drava mjesec sačeka
u srcu se javi čežnja daleka
i kad s neba zvijezda padne
ne znam kud
moje nade Dravom plove uzalud…”
(Najbolji hrvatski tamburaši / Josip Ivanković)
Foto: Komarilos
Kovinar
GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna
Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj
Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.
– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.
Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.
– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.
– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.
Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
Kovinar
NOVO Unikom ustrojio dimnjačarski odjel i službeno kreću raditi od ponedjeljka, 15. lipnja
Sve je spremno, građani se mogu početi javljati s upitima
Iz osječkog Unikoma je nešto prije 19 sati danas stigla obavijest iz koje je razvidno da su se organizirali za početak pružanja usluga iz domene dimnjačarske djelatnosti. Tako je i službeno završila priča započeta nakon što je Grad Osijek ranije raskinuo koncesijski ugovor s tvrtkom Dimnjak i taj posao dodijelio svojoj komunalnoj tvrtki.
Unikomov dopis donosimo u cijelosti:
Poštovani korisnici, obavještavamo vas da trgovačko društvo Unikom d.o.o. od ponedjeljka, 15. lipnja 2026. godine, započinje s pružanjem komunalne usluge dimnjačarskih poslova na području Grada Osijeka.
Sukladno Odluci o obavljanju dimnjačarskih poslova koju je Gradsko vijeće Grada Osijeka donijelo na 6. sjednici održanoj 14. svibnja 2026. i Općim uvjetima isporuke komunalne usluge dimnjačarskih poslova, na koje je Gradsko vijeće Grada Osijeka dalo prethodnu suglasnost na 7. sjednici održanoj 28. svibnja 2026., u okviru Unikom d.o.o. ustrojena je nova organizacijska jedinica zadužena za stručno i redovito obavljanje dimnjačarskih poslova na području Grada Osijeka u skladu s važećim propisima i pravilima struke.
Preuzimanjem ove komunalne djelatnosti Unikom d.o.o. nastavlja širiti opseg komunalnih usluga koje pruža s ciljem osiguravanja kvalitete, učinkovitosti i dostupnosti komunalnih usluga građanima grada Osijeka.
Novom organizacijom rada nastojat ćemo dodatno unaprijediti koordinaciju aktivnosti, osigurati pravodobne informacije korisnicima te povećati sigurnost i pouzdanost u obavljanju dimnjačarskih poslova, koji predstavljaju važan dio komunalnih djelatnosti i zaštite korisnika komunalnih usluga.
Odluka o obavljanju dimnjačarskih poslova i Opći uvjeti isporuke komunalne usluge dimnjačarskih poslova objavljeni su na službenoj stranici Unikom d.o.o. www.unikom.hr.
Sve informacije vezane uz obavljanje dimnjačarskih poslova, kao i podnošenje upita, zahtjeva i prijava, dostupne su putem službenog telefonskog broja 031/374-224 i info e-maila dimnjacarstvo@unikom.hr.
Foto: Komarilos
Kovinar
ZELENO POLJE Malo tko se sjeća da je ovdje nekada bila tvornica s čak 500 radnika
Stambeni blok počeo se graditi sredinom prošle godine, uskoro će biti useljen
Stambeni blok u Ulici Zeleno polje, na mjestu nekadašnje tvornice Analit, izgrađen je i vjerojatno će uskoro biti i useljen. Mlađe generacije ne sjećaju se tvornice za preradu i proizvodnju plastičnih masa za potrebe industrije i široke potrošnje, koja je zapošljavala više od 500 radnika. I dok nekima ova parcela izaziva sjećanja, za druge će ona biti samo niz stambenih zgrada.
A ova je promijenila vizuru cijele ulice – gradnja je krenula sredinom prošle godine, a ovdje je sada stambeni blok. Ništa novo ni neobično, budući da se na prostorima nekadašnjih osječkih tvornica grade poslovne, stambene zgrade ili trgovački centri. Uskoro će i prostor nekadašnje Šibicare, za koji se izrađuje Urbanistički plan uređenja, postati površina za novo stambeno naselje, a stambenu će namjenu, najvjerojatnije, dobiti i prostor nekadašnje Šećerane.


NEKADA I SADA Napreduje izgradnja stanova na mjestu nekadašnjeg Analita na Zelenom polju
Foto: Komarilos
Fore
LJEKARNE TRIPOLSKI Tijekom 35 godina otvorili su 14 ljekarni sa 70 zaposlenih u 3 županije
Poznati su po prvom ljekarničkom robotu i drive-in sustavu isporuke lijekova pacijentima u automobilima
Poznata osječka zdravstvena ustanova Ljekarne Tripolski proslavila je 35. obljetnicu rada. Toliko je, naime, prošlo od kada je mr. Marta Tripolski pokrenula prvu osječku privatnu ljekarnu u Pejačevićevoj 9. Do danas, iz njezine je poduzetničke inicijative izrastao ozbiljan poslovni sustav s centralnim skladištem i 14 ljekarni u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Požeško-slavonskoj županiji u kojima radi sedamdesetak djelatnika.
– Biti prvi je uvijek teško, pogotovo u tim izazovnim vremenima devedesetih, ali kad vidimo današnju zdravstvenu ustanovu ne preostaje mi ništa nego vam iskreno čestitati – rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić. – Grad Osijek je partner svim svojim poduzetnicima i od 2021. kad sam došao na dužnost za mjere potpore poduzetnicima do sada smo uložili četiri milijuna eura.
U nastavku je gadonačelnik prigodno govorio o mjerama koje gradska vlada provodi kao potporu zdravstvu i najavio strateški projekt Vlade RH, odnosno gradnju novog kliničkog-bolničkog centra Osijek vrijednog 850 milijuna eura što će biti, naglasio je, najveće ulaganje ne samo u zdravstvo nego u Osijek u proteklih 100 godina.
– U ovom trenutku u gradu imamo rekordno visoku zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost u odnosu na 2021., odnosno danas je u gradu zaposleno 5.000 ljudi više nego te godine. A svakako su dio te priče i Ljekarne Tripolski koje zapošljavaju djelatnike. U nadi da ćemo i dalje biti partneri u izgradnji grada, baš kako je rekao i vaš ravnatelj Žolt Tripolski, podsjećam da je snaga u ljudima, snaga je u timu. Pozivam vas da na taj način nastavimo graditi grad i voditi ga prema ljepšoj budućnosti – rekao je gradonačelnik prilikom obraćanja djelatnicima zdravstvene ustanove Ljekarne Tripolski te njihovim partnerima i gostima na proslavi obljetnice.
Prilikom proslave predstavljen je i film o 35 godina povjerenja pacijenata u kojemu većim dijelom, o svojim radnim zadacima, neprekidnom usavršavanju, potpori digitalnih alata i iskustvima u komunikaciji s pacijentima – govore farmaceuti zaposleni u ustanovi.
Tijekom godina ustanova je kontinuirano usavršavala specifičan pristup pacijentima, temeljen na pažljivom slušanju i otvaranju dijaloga, pa su s vremenom postali i referentno mjesto za savjetovanje čak i zdravih ljudi. Poznati su po otvaranju prvog drive in sustava za isporuku lijekova koji se u njihovoj poslovnici u osječkoj Kanižlićevoj ulici mogu preuzimati iz automobila. Također, svojedobno je u javnosti snažno odjeknula njihova tehnološka inovacija sustava robotiziranog pretraživanja, lociranja i predaje lijekova do pacijenata, odnosno oslobađanje vremena za dodatno savjetovanje pacijenata za ljekarničkom recepturom.
Foto: Komarilos
Kovinar
SVE JE ISTO Biciklistima i pješacima smetaju zaključani dvokotači na ogradi nekadašnje EMŠE
Većina bicikala i romobila zauzima dio biciklističke staze, građani se s pravom ljute
Nije ništa novo, ali bicikliste i pješake ljuti, jer je postalo sasvim uobičajeno da ograda Strojarsko-tehničke škole u Osijeku, ona u prolazu koji dijeli školu od Srednjoškolskog igrališta, učenici i rekreativci redovito parkiraju svoje bicikle i romobile. Ograda je tako preko noći postala jedan veliki stalak, pa biciklisti koji iz Zvonimirove ulice nastavljaju prema vIjencu Ivana Meštrovića, moraju zaobilaziti vozila koja svojim kotačima zauzimaju dio biciklističke staze.
Interesantno je kako se pred školom nalazi nekoliko stalaka za bicikle, no svi su spiralni, oni najomraženiji među biciklistima, pa su ovaj trend vezivanja za ogradu polako preuzeli brojni učenici, a nerijetko se ovdje parkiraju i rekreativci sa Srednjike.

– Već duži period učenici Strojarsko – tehničke škole u Osijeku, Istarska 3 zaključavaju bicikle i romobile za ogradu škole gdje je biciklistička staza i pješačka staza pored srednjoškolskog igrališta i na taj način onemogućuju odvijanje prometa. Biciklistička staza je dvosmjerna. U dvorištu škole postavljen je stalak za parkiranje bicikla, ali ga nitko ne koristi. Bilo bi vrijeme da škola poduzme radnje i upozori učenike da svojim postupcima ometaju promet. Neka bicikle za vrijeme nastave ostavljaju, ako baš hoće, unutar dvorišta i neka ih vežu za ogradu, ali sa unutarnje strane – ističe sugrađanin, koji je fotodokumentirao ovu novo-normalnu pojavu koja je postala svakodnevna praksa.
Iako ispred EMŠE imaju stalke za bicikle, neki ih i dalje zaključavaju za ogradu dvorišta
Foto: Građani Komarilosi
-
Kožara2 dana od objaveNE ČEKAJU Na pružnom prijelazu preko Svačićeve neki vozači voze slalom kroz spuštenu rampu
-
Mobilia13 sati od objaveBAHATO Mjesecima ovaj auto prekriven prašinom stoji na parkiralištu vrtića u Donjem gradu
-
SPEEDWAY10 sati od objaveIVO BILANDŽIJA Bivši nogometaš i umirovljeni ekonomist uporno trči 50 – 60 km tjedno
-
Šećerana2 dana od objaveANTUNOVO Prva misa služena u 3, u 18h u samostanskom dvorištu blagoslov djece i ljiljana
-
Analit16 sati od objaveNOVA LJEPOTICA Zgrada Državnog arhiva u Tvrđi u novom ruhu, gotova energetska obnova
-
Mobilia15 sati od objaveGUNDULIĆEVA Otvoreno 87 novih parkirališnih mjesta, na jesen kreće sadnja 22 stabla
-
SPEEDWAY1 dan od objavePOČETNICI Najmlađi sastav NK Osijek pobijedio na turniru i osvojio “Trofej ban Jelačić”
-
Pija raport2 dana od objaveTržnica puna višanja i trešanja, cijene se razlikuju, pa ako želite uštedjeti morate šetati
-
Klopa14 sati od objaveISKORISTITE SEZONU Brzi, prevrnuti kolač od jagoda i još par sastojaka nestat će u trenu
