Connect with us

Šećerana

HRANOM DO ZDRAVLJA Preko 200 sudionika i stručnjaka u Osijeku raspravlja o budućnosti hrane

Na 15. znanstveno-stručnom skupu bit će prezentirano preko 130 tema važnih za prehranu

Objavljeno

.Dana

Na Prehrambeno tehnološkom fakultetu u Osijeku započeo je međunarodni znanstveno stručni skup “Hranom do zdravlja” koji će, prema riječima dekana Jurislava Babića, tijekom dva dana okupiti više od 200 sudionika. Prije početka sudionike je pozdravio Tihomir Florijančić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka.

– Proizvodnja hrane je strateška gospodarska grana ovdje, ali i u Europi i u cijelom svijetu. To je zapravo budućnost svijeta. Poljoprivrednike sa svog administrativnog područja podržavamo na različite načine, financiranjem različitih programa i mjera, prvenstveno analize poljoprivrednog tla, podizanje staklenika i plastenika te pčelarskih proizvoda – rekao je Florijančić i dodao kako u Osijeku trenutno rade na projektu objedinjene kuhinje da bi sva vrtićka i školska djeca s gradskog područja imala kvalitetnu prehranu.

Zamjenik županice Osječko-baranjske županije, Josip Miletić istaknuo je kako je uvjeren da će skup doprinijeti kvalitetnijoj i boljoj proizvodnji hrane i da će iz teorije prijeći u konkretne stvari u gospodarstvu.

– Iznimna je važnost proizvodnje hrane ovdje na istoku Hrvatske, žitnici Hrvatske gdje imamo brojne resurse kojima treba mudro i kvalitetno upravljati. Ovdje su i predstavnici tvrtki koji će obogatiti svoja znanja, a oni zaključci koji budu doneseni u znanstvenom smislu uvjeren sam da će u narednom periodu pronaći svoje mjesto u hrvatskim tvornicama – rekao je Miletić.

Predsjednik Organizacijskog odbora Skupa i dekan Prehrambeno tehnološkog fakulteta u Osijeku, Jurislav Babić, dodao je kako skup okuplja rekordan broj znanstvenika i stručnjaka iz gospodarstva te da će ovdje biti prezentirano preko 130 različitih tema povezanih s hranom i zdravljem s ciljem promoviranja hranu i prehrane povezane sa zdravljem.

Foto: Grad Osijek

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Šećerana

AKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti

DAtelje, četvrtak, 25. lipnja od 17 do 20 sati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Ukoliko vas zanimaju teme rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i aktivnog građanstva i imate između 18 i 30 godina, pridružite se projektu Y-PREVENT i sudjelujte u besplatnoj radionici namijenjenoj mladima s područja Osječko-baranjske županije.

Kroz projekt se želi osnažiti mlade za aktivno djelovanje u području rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i izgradnje društva temeljenog na solidarnosti, dijalogu i nenasilju. Projekt okuplja mlade iz Osječko-baranjske županije koji će kroz edukacije, radionice i zajedničko stvaranje sadržaja razvijati znanja, vještine i kampanje usmjerene na podizanje svijesti o rodno uvjetovanom nasilju i nejednakosti.

Radionica pod nazivom Sustav zaštite žena od nasilja i uloga zajednice – od znanja do akcije održat će se 25. lipnja 2026. u prostoru DAtelje-a (Županijska 11) od 17 do 20 sati, a radionica je namijenjena mladima u dobi od 18 do 30 godina, osobama zainteresiranima za teme rodne ravnopravnosti, prevencije nasilja i aktivnog građanstva, te sudionicima spremnima aktivno sudjelovati u projektnim aktivnostima do završetka provedbe projekta.

Kroz radionicu ćete steći nova znanja, razvijati kritičko promišljanje te upoznati druge mlade zainteresirane za stvaranje pravednijeg i sigurnijeg društva. Prijave su otvorene putem ovog obrasca.

Foto: Magnific

Nastavi čitati

Najlaćarnije