C.Dananect with us

Fore

MOŽE SE! BRAVO! Na Promenadu je upravo vraćena obnovljena Coca-Colina klupa i podest

Klupa je svježe obojana, a drveni dijelovi baš su olakirani, pa je sve još ograđeno zaštitnom vrpcom

Objavljeno

.Dana

Prije oko mjesec dana s Promenade je uklonjena klupa koju je ondje postavila Coca-Cola 2017. kada je u akciji prikupljanja čepova s boca tog osvježavajućeg pića postavljena i rasvjeta na pješački most. Klupa, odnosno cijela foto-točka, morala je biti uklonjena jer su istrulili drveni dijelovi i počela se raspadati pred očima prolaznika.

Nakon toga na Promenadi je do danas stajao samo betonski podest, pa su građani dvojili hoće li klupa uopće biti vraćena, hoće li na tom mjestu bljesnuti neki drugi objekt namijenjen šetačima i prolaznicima, odnosno jedan dio je smatrao da treba ukloniti i betonski temelj te tih nekoliko kvadrata na Promenadi vratiti u prvobitno stanje.

Uglavnom, klupa je upravo vraćena, obnovljeni su svi drveni dijelovi, napravljen je i novi drveni podest, sve je svježe obojano i olakirano, pa će se već od sutra ondje ponovo moći sjediti i fotografirati s mostom u pozadini. Bravo! Još jedino da smislimo što ćemo i s rasvjetom pješačkog mosta koja je u međuvremenu pregorjela i skinuta s konstrukcije mosta.

UKLONJENA COCA-COLINA KLUPA Neće valjda sada na Promenadi trajno ostati betonski podest?

Raspao se drveni podest Coline foto točke kod mosta, izgleda se čeka da netko slomi nogu

Foto: Komarilos

Fore

RESTAURIRAN Vraćen je stari sat na toranj zgrade HEP Plina, još je u probnom režimu rada

Satni mehanizam težak 80 kg postavljen je u toranj početkom 20. stoljeća i nema oznaku proizvođača

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nakon nešto više od dva mjeseca restauracije, u toranj zgrade HEP Plina na uglu Hadrijanove i Svačićeve ulice vraćen je kompleksni mehanizam starog sata koji ondje pokazuje vrijeme od početka 20. stoljeća. Građani su primijetili da još uvijek ne pokazuje točno vrijeme, pa su iz tvrtke Urar Živković, koja se prihvatila zahtjevnog posla, pojasnili da je sat trenutno u probnom režimu rada jer ga nije moguće točno podesiti sve dok ne bude u potpunosti ugrađen u predviđenu konstrukciju unutar tornja.

JESTE LI PRIMIJETILI? Odnedavno nema sata na tornju zgrade HEP Plina u Hadrijanovoj

– Radi se o mehanizmu teškom osamdesetak kilograma, koji je izrađen tako da pokazuje vrijeme uz pomoć četiri odvojena kompleta kazaljki i brojčanika, na svaku stranu svijeta – objašnjava urar Nino Živković. – Ključni problem je u tome što su i mehanizam i kazaljke oštećeni gelerima od granata tijekom Domovinskog rata. Odmah nakon oštećenja učinjeni su površni popravci pa je sat narednih godina radio, ali je s vremenom postajao sve neprecizniji.

Veliki mehanizam su, priča Živković, tijekom zahtjevne restauracije doveli u njegovo originalno stanje. Problem je bio u tome što nigdje nije vidljiva oznaka proizvođača, pa su radili bez nacrta mehanizma te svaki oštećeni dio ili izrađivali ponovo ili popravljali ako je to bilo moguće.

Danas su i kazaljke i  brojčanik u izvornom stanju. Na brojčaniku više nisu crtice nego originalni rimski brojevi.

– Stari mehanizam smo dodatno osvježili elektroničkim sklopom koji će ubuduće poboljšati njegovu preciznost i neće više biti problema s točnošću prikazanog vremena. Trebamo još otprilike tjedan dana da cijeli sustav ugodimo tako da bude u punoj funkciji i maksimalno precizan – dodaje Živković.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Šećerana

ŠLINGANA ŠKOLJKA Motivi tradicionalnog slavonskog veza pogođeni su do svakog detalja

Jedan od najsimpatičnijih gradskih simbola povremeno bljesne u novom izdanju, ovo je odlično

Objavljeno

.Dana

Objavio

U Parku kralja Držislava poznata Školjka izgrađena je u svrhu održavanja koncerta i već godinama suvereno dominira parkom. Povremeno doista i dolazi do izražaja kao pozornica glazbenih događanja, ali većim dijelom godine uglavnom živi na staroj slavi.

Ipak, riječ je o jednom od neprijepornih gradskih simbola i gosti grada koji ondje slučajno prolaze uglavnom zastajkuju kako bi ju fotografirali. U zadnje vrijeme, zahvaljujući aktivnostima udruga te Sajmu antikviteta koji se na prostoru oko nje održava svake prve subote u mjesecu, ipak je nešto češće u centru pažnje.

Zahvaljujući udruzi PLANTaža i njihovom projektu „Urbane vibracije“, školjka je u rujnu oslikana. I to ne bilo kako, nego s motivima tradicionalnog slavonskog veza – šlinge, najraširenijeg ručnog rada na području Slavonije.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Fore

PREPORUKA Klinci prošetaju šumom i danima prepričavaju roditeljima da je bilo spektakularno

Avantura u Podravlju odvija se svake subote prijepodne, a interes je veliki pa se treba unaprijed prijaviti

Objavljeno

.Dana

Objavio

Permakultura i šumska pedagogija spojeni u inovativne radionice ROOTS Rangers novost su u gradu zahvaljujući Centru za održivi obiteljski život ROOTS koji ih organizira za djecu od 4 do 6 godina starosti. Nešto novo i drugačije izazvalo je veliki interes, pa za radionice, koje se održavaju svake subote, roditelji moraju prijaviti svoje dijete.

– To su djeca koja već mogu duže šetati i odraditi neke zahtjevnije aktivnosti. Ljetos smo održali probne radionice, da vidimo koliki je interes i kako će djeca reagirati. Iskreno, nismo očekivali takav odaziv. Same radionice kombiniraju elemente šumske pedagogije i permakulture. Djeca sade, grade, izrađuju predmete… Tu je puno igre, raznih priča koje djeci pričamo prije nego što idemo u šumu. Na taj ih način pripremimo na što trebaju obratiti pažnju – govori Matej Marušić, jedan od voditelja radionica.

U Ulici Grmić 20 u Podravlju na prostoru udruge Ospera subotom u 9,00 sati je okupljanje. Prva na redu je priča, a zatim šetnja šumom. Nakon šetnje djeca se vraćaju u udrugu gdje se radi nešto kreativno kroz igru. Uz članove udruge tu su i pedagoginje koje također rade s djecom. U nekim dijelovima ima i nestrukturirano provedenog vremena što je za tu dob jako važno, jer tri sata radionice za djecu je puno vremena, a kako im ne bi bilo dosadno, svaka je minuta pomno osmišljena. Puno je tu kretanja, rada na finoj morotici, priče, ali ima i odmora koji je bitan da se djeca posvete svojim emocijama. Subotnje druženje završava u podne.

U probnim su radionicama sudjelovali i roditelji, no tada se djeca potpuno drukčije ponašaju, tako da su od jeseni djeca pod nadzorom voditelja i pedagoga, bez roditelja.  Radionice su prilagođene za maksimalno 12 djece, stoga su prijave obavezne, a otvorene su za mjesec studeni u kojem će se održati četiri radionice.

Bez obzira što nam slijedi nešto hladnije vrijeme, radionice će se održavati neprestano. Jer, kako kaže ona izreka – „Nema lošeg vremena, samo loše odjeće i obuće“. Tome u prilog ide i činjenica kako su upravo u mjesecima koji nam slijede djeca ionako više vremena u zatvorenom prostoru, podložnija raznim virusima, pa im ovako organizirani boravak u prirodi i na svježem zraku jako koristi.

Ovaj je program osmišljen kako bi se mališani razvili u otpornu i samostalnu djecu koja razumiju važnost održivosti i povezanosti s prirodom, a radionice snažno utječu i na razvoj njihovih socijalnih vještina.

– Ovo je za njih potpuno drugačiji poticaj, mjesto gdje su oni aktivni. To neprestano kretanje utječe na njihovu percepciju, a cijeli program veliko iskustvo. Zapravo, mislim da ne možemo niti percipirati koliko utječe na njih. Roditelji nam govore da djeca nakon radionica danima prepričavaju doživljaje, postavljaju pitanja – dodaje Marušić, napominjući da čak neke aktivnosti koje nama ne izgledaju spektakularno, na njih ostavljaju jako velik dojam. 

Foto: Udruga Ospera

Nastavi čitati

Analit

PLAN Od Nove godine država sufinancira 1/3 troška ugradnje dizala, tko će platiti ostatak?

Prosječna cijena nabave i ugradnje lifta je 60.000 eura, dakle i nakon subvencije treba još dosta novca

Objavljeno

.Dana

Objavio

Nakon što 1. siječnja 2025. na snagu stupi novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, mnogi će suvlasnici koji žive u višestambenim zgradama bez lifta odahnuti jer će se otvoriti mogućnost da država sufinancira 1/3 troškova njihove ugradnje. Sufinanciranje bi moglo biti i veće, posebno za one gradove i općine koje se odluče priključiti i pomoći svojim sugrađanima. Već je najavljeno, primjerice, da će Grad Zagreb sufinancirati tih 33% troškova nabavke i ugradnje dizala.

Kad se u obzir uzme činjenica da se prosječna cijena ugradnje dizala kreće i do 60.000 eura, vrlo je lako zaključiti da nije riječ o malom trošku i da će se mnogi sugrađani u Osijeku (ulaza u zgrade s 4+ katova bez dizala je ovdje 800) teško odlučiti za ugradnju i uz sufinanciranje od 1/3, jer ih i tada dizalo stoji 40.000 eura. No, ako bi bilo omogućeno i sufinanciranje iz gradskog proračuna, suvlasnici bi lakše donosili odluke.

– Mi smo se još na sastanku, koji smo u Gradu imali s pročelnikom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu 7. listopada povodom Svjetskog dana stanovanja, dotakli i te teme. Rečeno nam je da će se Grad aktivno uključiti u tu problematiku. I u onom dijelu koji se tiče pitanja prostorno-planske dokumentacije, odnosno zemljišta za potrebe liftova za zgrade koje nemaju svoj prostor, a i da razmišljaju o mogućem sufinanciranju. Nismo dobili precizan odgovor koliko će sufinanciranje iznositi, ali je rečeno da se o tome vodi računa i da će se uključiti – kaže Milan Kamenko, predsjednik Udruženja stanara grada Osijeka.

U Udruženju znaju da interes postoji još od kada je prije nekoliko godina spominjano sufinanciranje ugradnje liftova putem fondova EU. No, najveći je problem, kaže Kamenko, činjenica što je bilo potrebno napraviti kompletnu građevinsku dokumentaciju i onda se prijaviti. To je iziskivalo određeni trošak za suvlasnike, a bez potvrdnog izgleda da će se nešto moći ostvariti. I tu je većina stala, no sada, kada postoje konkretni iznosi kojim će se ugradnja dizala sufinancirati, vjeruje kako će suvlasnici ponovno pokazati interes.

– Kada se to postavi na zdrave temelje, u smislu da će se znati točno tko će, što i koliko sufinancirati, i sami suvlasnici će se lakše organizirati. Jer, liftovi su danas jako skupi, a sretni su oni koji mogu postaviti stakleni okvir unutar stubišta i postaviti lift, jer će proći najjeftinije. Oni ulazi koji moraju imati konstrukciju izvana, bojim se da će troškovi biti jako veliki. No, važno je znati koliko što košta i koliko tko sudjeluje u financiranju – dodaje Kamenko, napominjući kako se nada da će i u ovom slučaju biti potrebna ona kvalificirana većina od 80%, kao i za sve druge troškove koje suvlasnici zajednički odobravaju.

– Vidjet ćemo još što će konkretno stajati u konačnom tekstu zakona koji se donese. Za vrijeme obje rasprave u Saboru bilo je dosta primjedbi, znamo da će se neke stvari korigirati i vidjet ćemo kako će zakon u konačnici izgledati. U krajnjoj liniji, sigurno je da će biti puno jasnije i puno preciznije nego što je bilo do sada – dodao je.

INICIJATIVA Gradski vijećnik Babić predlaže kako olakšati ugradnju 800 dizala u Osijeku

Poznato je kako je gradski vijećnik Marin Babić još početkom godine rekao da će, nakon donošenja zakona, u Gradskom vijeću pokrenuti inicijativu da se iz gradskog proračuna dodatno subvencionira značajan dio od preostalih 66% troškova koji će za ugradnju dizala imati suvlasnici čiji su projekti prethodno subvencionirani državnim novcem. Tako bi suvlasnici bili dodatno stimulirani za dogovor i podizanje kredita putem kojih bi financirali svoj dio obveze te ga otplaćivali kroz pričuvu. Nadamo se da je inicijativa pripremljena.

Foto: Freepik

Nastavi čitati

Analit

SECESIJSKA DVORIŠTA Za dvije godine bit će rekonstruirane zelene oaze iza vila u središtu

Prvo je na redu zapušteno dvorište iza kina Urania, a poslije njega i ono iza Gradske knjižnice

Objavljeno

.Dana

Objavio

Kroz program Interreg Central Europe 2021.-2027., Grad Osijek planira urediti dvorišta koja se nalaze u nizu secesijskih vila najatraktivnije osječke ulice – Europske avenije, koja ima devet secesijskih i historicističkih vila, od kojih je tu svaka pod najvišim stupnjem zaštićene kulturne baštine.

Prvo u nizu bit će dvorište uz Kinematografe Osijek, koje ima pristup sa Šetališta kardinala Franje Šepera. Sjeverno od njega nalazi se velika, otvorena zelena površina na kojoj je Pejačevićev zdenac, zatim šetnica i rijeka Drava. Drugo dvorište, u koje se ulazi kroz prvo (sa sjeverne strane), te sa zapadne i južne strane kroz dvorište Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek (iz Europske avenije), kao i prvo trenutno je u zapuštenom stanju, a iako prolaznici vide zelenilo, ono je samoniklo.

Dvorišta trenutno nemaju nikakvu funkciju, zatvorena su za javnost, ne koriste se, odnosno vrlo rijetko su se koristila povremeno za neka kulturna događanja.

Ulaz sa Šetališta kardinala Franje Šepera

Kroz program će se izraditi glavni projekti za oba dvorišta. Manje dvorište će se kroz ovaj projekt obnoviti kao pilot aktivnost, te tako postati nova zelena površina u gradu otvorena za javnost, zeleni prostor za manja kulturna događanja poput koncerata i promocija knjiga, te za programe Knjižnice na otvorenom.

Vrijednost projekta je 1.173.894,91 eura, a 80% bit će financirano kroz projekt. To znači da će Grad za 149.840,29 eura dobiti novi, javni, urbani, zeleni kutak u centru grada. Projekt bi trebao biti gotov do siječnja 2027., do kada bi se trebala obaviti sva konzervatorska istraživanja, te napraviti rekonstrukcija i sanacija dvorišta.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije