Connect with us

Šećerana

TAJNA DEGUSTACIJA Predigra za festival Wineos, predstavili su 15 vrsta graševine iz 2023.

Lapidarij Arheološkog muzeja bio je bajkovita scena istinske ugode

Objavljeno

.Dana

U svojevrsnoj predigri za festival Wineos (koji će se održati u petak i subotu, 10. i 11. siječnja u Gospodarskom centru) organizatori su u petak uvečer priredili tajnu degustaciju čak 15 vrsta graševine u ambijentu Arheološkog muzeja u Tvrđi. Sudionike su najprije okupili kod Rondela velikana ispred III. gimnazije te poslali zvijezdu vodilju koja je ekipi pokazala put do muzeja što je u tom trenutku još uvijek bio tajna lokacija. Dobro osvijetljeni dron prigodno opterećen buteljom vina nadlijetao je Ulicu Franje Markovića do izlaza na Trg Sv. Trojstva gdje je, na ulazu u muzej, goste dočekao posluženi pjenušac na bazi graševine.

Iz ovih nekoliko detalja kod organizacije prijema gostiju vidljivo je da kreativni tim koji stoji iza Wineosa i dalje uporno radi na novim idejama, što je sajam od njegovih početaka izdvajalo od sličnih manifestacija.

U muzeju je potom kraći pozdravni govor održao utemeljitelj festivala Vinko Ručević, koji je prije 10 godina prvi Wineos organizirao upravo na ovom mjestu. Otvarajući i prigodnu izložbu fotografija, zapravo veliki fotodokumentarij razvoja festivala kroz godine koje su uslijedile, Ručević je između ostaloga istaknuo kako je stalna mijena koja organizatore prati zapravo neprestani rast festivala, i broja vinara-izlagača i zainteresirane publike.

– Od male poduzetničke ideje skovane u podrumu u gradskom središtu, Wineos je do danas izrastao u brend zbog kojega je Osijek upisan na prestižnu vinsku kartu svijeta – rekao je Ručević, ponosno pokazujući na fotogafije koje svjedoče uspjehu.

U vibrantnoj atmosferi bajkovitog muzejskog lapidarija uslijedila je degustacija najfinijih graševina iz 2023. prema izboru udruge Graševina Croatica i uz sommelieresku pratnju Borisa Ocića. Ukupni dojam pojačala je živa klavirska pratnja potpomognuta zavodničkim melodijama saksofona. Pun pogodak.

  • VINSKA KARTA
  • Enosophia graševina Trs No5 2023
  • Sontacchi graševina 2023
  • Mihalj graševina 2023
  • Galić graševina 2023
  • Perak graševina Premium 2023
  • Krauthaker graševina Mitrovac 2023
  • Kolar graševina 2023
  • Belje graševina Premium 2023
  • Siber graševina 2023
  • Vina Erdut graševina new line 2023
  • Antunović graševina 2023
  • PO Ivan Čobanković graševina 2023
  • Buhač graševina 2023
  • Papak graševina Radosh 2023
  • Iločki podrumi graševina Sofija 2023

Foto: Wineos

Šećerana

SPAS Tri dana toplinskog udara najbolje je i najsigurnije provesti uz Dravu ili na bazenima

Sva sreća u ovo ljeto Osijek je ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih kupališta

Objavljeno

.Dana

Objavio

Dok traju sulude visoke temperature i dok je pred nama stalno prijeteća opasnost najavljenog crvenog meteo alarma, odnosno ozbiljnog toplinskog udara tijekom nedjelje, ponedjeljka i utorka – najuptunije je vrijeme provododiti unutar klimatiziranog prostora ili uz vodu.

Tijekom subote građani su maksimalno koristili bazenski kompleks novouređenog kupališta Copacabana, silazili su u Dravu i praktički gdje god je to bilo moguće – na nekom od kupališta Pampas, Željo, Kopika i Kod kompe, a primijećeni su i kako se u manjim skupinama osvježavaju čak u plićaku kod platoa uz Trg Nikole Tesle u Donjem gradu (u neposrednoj blizini restorana Javor).

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Osijek je u ovo ljeto ušao s gotovo maksimalnim brojem kvadrata uređenih i održavanih kupališta (nedosaje još samo mali kapacitet Gradskih bazena koji će u funkciji biti od jeseni) i stvarno te kapacitete treba koristiti sad kad su praktički jedini spas od nesnosnih vrućina.

21.06.2026., Osijek – Visoke temperature i prvi dan ljeta osjecani provode na obnovljenoj Kopiki. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

100 GODINA SAMOSTALNOSTI Družba Marijinih sestara Čudotvorne medaljice

Sestre koje brinu o bolesnicima u Osijeku su, zbog propasti štednje, 1937. uz doplatu dobile dvorac Pejačević

Objavljeno

.Dana

Objavio

U povodu 100 godina samostalnosti Družbe Marijinih sestara Čudotvorne medaljice, gradonačelnik Ivan Radić i njegov zamjenik Dragan Vulin posjetili su njihov samostan u Ulici svetog Leopolda Bogdana Mandića.

– Drago mi je i izuzetno sam ponosan što se ovo događa u Osijeku. Mi brinemo o sakralnim objektima i imamo odlučnu suradnju sa svim župama. Samo u konkatedralu smo 2021. uložili 400.000 eura. Jedan od ponosa i simbola Osijeka će uskoro ići u temeljitu obnovu i uključit će se i Ministarstvo kulture. Družbi Marijinih sestara želim puno zdravlja, snage i božjeg blagoslova – rekao je gradonačelnik Radić.

Osvrnuo se i na nagradu  Europskog Najgradonačelnika koju je primio prije dva dana:

– To je nagrada svim Osječankama i Osječanima, svima koji znanjem, radom i predanošću rade za svoj grad. I svakako je vidljivo da su ti rezultati koje zajedno postižemo prepoznati i izvan Hrvatske. U gradu imamo rekordno nisku nezaposlenost i rekordno visoku zaposlenost – rekao je gradonačelnik.

Provincijalna poglavarica Družbe Marijinih sestara, Samuela Markanović, objasnila je kako je Družba osnovana krajem 19. stoljeća da bi služile bolesnicima.

– Samostanost se pravno dogodila 1926. U Hrvatskoj nas ima 54 sestre. Imamo i slovensku provinciju i delegaturu u Ukrajini. U Osijeku su sestre najprije bile u dvorcu Pejačević i tada su stanovale u kući u Rokovoj ulici. Sestre su 1937., zbog propadanja banke u kojoj su štedjele, uz doplatu dobile dvorac Pejačević. Od tada do 2000. smo boravile u dvorcu, a onda smo se preselile u ovaj prostor. Ovdje smo sretnije jer smo bliže narodu, a prostor je prilagođen za bolesne i starije sestre. Ovdje nas je 17 sestara – rekla je sestra Markanović.

Objasnila je da obilaze nemoćne, stare i osamljene te beskućnike. Rade s djecom, mladima i obiteljima. Imaju radionice i mjesečne susrete štovatelja Gospe Čudotvorne medaljice i jednom godišenje idu u jedno od marijanskih svetišta.

Foto: Grad Osijek

Nastavi čitati

Šećerana

HRVATSKA PROTIV GANE Kafići će raditi do 3, uz Tvrđu veliki ekran i na Trgu Ante Starčevića

Osijek noćas opet neće spavati

Objavljeno

.Dana

Objavio

Hrvatska večeras u 23 sata igra svoju treću utakmicu na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Susret protiv Gane počinje u 23 sata, pa je pred Osječankama i Osječanima još jedna besana noć.  Srećom, vikend je pa će se većina stići naspavati.

Kako je ranije najavljeno, u vrijeme kada Hrvatska reprezentacija igra, osječki kafići imaju dozvolu za produljeno radno vrijeme, pa će noćas raditi do 3 sata. Novost je da će osim velikog ekrana na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi biti postavljen i veliki ekran na Trgu Ante Starčevića, pa će svi posjetitelji prve ovogodišnje Osječke ljetne noći moći pratiti i Vatrene.

Foto: Marko Šeper/PIXSELL

Nastavi čitati

Šećerana

ČUJ, SRCE TI PRIČA! Studenti medicine besplatno mjere tlak, šećer i zasićenost krvi kisikom

Subota, 27. lipnja od 10 do 13 sati u TC Portanova

Objavljeno

.Dana

Objavio

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC prije ljetne stanke održava akciju u sklopu projekta „Čuj, Srce Ti Priča!“ koja će se održati u subotu, 27. lipnja od 10 do 13 sati u trgovačkom centru Portanova (prizemlje). 

Građani će imati priliku besplatno snimiti jednokanalni EKG, izmjeriti krvni tlak, razinu šećera u krvi i zasićenost krvi kisikom, kao i u svega nekoliko sekundi analizirati sastav tijela pomoću metaboličke vage.

Ovo je zadnje mjerenje prije ljetne stanke, a s projektom nastavljaju u listopadu na istom mjestu u isto vrijeme.

Foto: CroMSIC

Nastavi čitati

Šećerana

KINO POD ZVIJEZDAMA Večeras i sutra kod Zdenca po dvije projekcije, ponesite dekice!

Lilo & Stitch, Superman, Zootropolis 2 i F1: The Movie od 21 sat

Objavljeno

.Dana

Objavio

Savjet mladih Osječko-baranjske županije i Savjet Mladih Grada Osijeka i ove godine organiziraju već tradicionalno Kino pod zvijezdama! Projekcije će se održati u petak, 26. lipnja i subotu, 27. lipnja kod secesijskog zdenca na Šetalištu Franje Šepera.

Projekcije počinju u 21 sat, a u petak su na programu Lolo&Stitch i Superman, a u duboru Zootropolis 2 i F1: The Movie.

Iz Savjeta mladih poručuju da ponesete dekice, prostirke ili jastuke za sjedenje, udobno se smjestite pod zvjezdanim nebom i uživate u filmskoj čaroliji ovogodišnjeg Kina pod zvijezdama.

Foto: Komarilos

Nastavi čitati

Najlaćarnije