Kovinar
VBK NIKADA NEĆE BITI VIM! Mi našu djecu i unučad odgajamo tako da znaju što je VBK
Naselje se zove Vijenac Ivana Meštrovića, a većina građana koji ondje žive kažu da su s VBK-a
Zoran Batnožić s Vijenca Ivana Meštrovića redovito se u javnosti pojavljuje u majicama na kojima ponosno ističe akronim VBK! Za one koji ne znaju, današnje naselje Vijenac Ivana Meštrovića (VIM) prije Domovinskoga rata nosilo je naziv Vijenac Borisa Kidriča (VBK) prema partizanskom narodnom heroju i “junaku socijalističkog rada”. No, kvart se u socijalističkom razdoblju snažno homogenizirao pod akronimom VBK tako da je on i onda kao i sada imao neki svoj paralelni život, neovisan o značaju narodnog heroja po kojemu je dobio ime.
Inače, ime Borisa Kidriča istovremeno su nosile mnoge ulice i trgovi u bivšoj Jugoslaviji. Po njemu je nazvana i tada savezna nagrada za osobite zasluge u širenju tehničke kulture, zatim Institut za nuklearna istraživanja u Vinči, pa čak i jedna od glavnih beogradskih ulica. Do danas Boris Kidrič ima spomenike u Ljubljani i Mariboru, a u Sloveniji postoji i Općina Kidričevo.
No, neovisno o svemu tome, u Osijeku je opstao akronim VBK. Jednako kao što su u predaji među građanima do danas ostali stari nazivi naselja npr. Moša (Moše Pijade) i Feđika (Feđa Milić).
Ta naselja i dalje postoje, ali se drukčije zovu. Neko vrijeme je čak bilo i proskribirano koristiti njihova stara imena u svakodnevnom govoru jer je to kao iz razdoblja “tamnice naroda i mrskog socijalizma”. Zato Batnožić, dugogodišnji borac za životne standarde u svom naselju, jednostavno i bez ideoloških opterećenja objašnjava zašto je ponosan na kvart u kojemu stanuje praktički oduvijek i što ljudima poput njega zapravo znači VBK.
* Što vama danas znači VBK? Je li riječ o Vijencu Borisa Kidriča ili je u pitanju nešto potpuno drugo? Dakle, što je VBK?
– Prvenstveno, VBK je – VBK. Povezivanje s nečim od prije je logično, jer znamo koje je ime naselje nosilo još ’60-ih godina prošloga stoljeća, a od Domovinskog rata je promijenjeno u Vijenac Ivana Meštrovića. No, svi starosjedioci ovdje i dalje govore da su s VBK! I to je osnovno i ključno. Ja sam tu od ’60-ih godina, tu sam išao u školu, kao i moja djeca i moja unučad. Za sve nas to je uvijek bio i ostao VBK.
* S obzirom da imate majicu sa stiliziranim VBK, znači li to da imate neku organiziranu inicijativu oko toga ili je to samo pitanje nostalgije?
– Bio sam predsjednik Vijeća Gradske četvrti Tvrđa osam godina i meni je to bila čast. Puno toga smo tada napravili na VBK, cijela ekipa s VBK je bila tu uključena. Napravili smo naše fišijade, druženja i ljudi su to s veseljem prihvatili. Skupi se cijelo naselje, bude prava fešta. Imamo situacija da se ljudi koji žive u istoj zgradi upoznaju tek na tako nekom događaju. U Dolinama smo napravili roštilj, da ljudi izađu van iz zgrada i druže se, da to naselje, koje je jedno od najboljih u gradu živi punim plućima. U centru je, ima sve od vrtića, škole, dječjeg igrališta, oduvijek ima taj nekakav urbani standard. Zapravo, htjeli smo da i dalje živi ta neka tradicija koju smo održavali mi koji na VBK živimo oduvijek, a to su ta zajednička druženja. Na njih još uvijek dolaze ljudi koji više i ne žive u naselju. Taj duh VBK želimo ostaviti u nasljeđe mlađim generacijama. To je VBK. Dobro smo organizirani i nostalgični, naravno.
* Po čemu je naselje bilo superiorno kad je izgrađeno, odnosno zašto je i kao mjesto stanovanja toliko značajno da čuvate sve njegove kompleksne vrijednosti, pa na kraju i to izvorno ime skraćeno u VBK?
– Ako pitate mlade dečke iz naselja gdje žive, reći će vam da su s VBK. To je izvrsno i to je ono što želimo sačuvati. Ovo je naselje, kada je izgrađeno, bilo najpoželjnije za život. Stanove su uglavnom dobivali majori JNA. To je praktički bilo prvo naselje u gradu, kada sam ja doselio bašča nam je bila na Sjenjaku. Pojedine zgrade su i prije ’60-ih godina napravljene, ali od ’60 do ’75. godine nicale su zgrade jedna za drugom. To vrijeme je zapravo za pamćenje.
* Što mislite, ima li šanse da akronim VIM ikada nadmaši značaj VBK?
– Nikada! VBK je jedan, da ga tako nazovem pokret. Mi našu djecu i unučad odgajamo tako da znaju što je VBK. Ima tu nekih koji bi tražili dlaku u jajetu, ali to nema nikakve veze s prošlošću. VBK je pokret i ništa drugo. Želimo se družiti i širiti dobru priču.
* Kad se spominje VBK, Moša, Feđika… onda su to ljudi devedesetih i početkom dvijetisućitih godina uglavnom izgovarali tiho i s nekom vrstom nelagode, gotovo da su se stidjeli zbog toga. Vi, naprotiv, to izgovarate glasno i jasno – zašto se toga ne treba stidjeti?
– Prošlosti se ne treba stidjeti. Ova naša priča nije ni politička ni komunistička. Mi smo naprosto ovdje odrasli i ovdje živimo, isto kao i ljudi na Moši ili u bilo kojem drugom naselju u gradu. I to smo naprosto mi. Mi smo VBK.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
Radovi na novom vrelovodu na Jugu 2, nova opcija za grijanje zgrada koje nisu spojene
Trasa ide do kotlovnice u zoni kod Opatijske i Velaluške
Na području Juga 2 trenutno su u tijeku radovi na izvođenju novog vrelovoda. Građani koji su snimili fotografije govore da trasa ide paralelno s Umaškom ulicom kod bajera i da radnici trenutno rade iza zgrada na istočnoj strani Umaške.
No, riječ je o širem zahvatu, jer novi vrelovod ide do kotlovnice koja se nalazi u zoni blizu križanja Opatijske i Velaluške ulice. Investitor je HEP Toplinarstvo, a pretpostavka je da će po završetku radova biti ponuđena mogućnost spajanja na gradsku vreleovodnu mržu svim zgradama koje su trenutno u drukčijim režimima grijanja, kao dobrodošla alternativa.


Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
Na križanju Svačićeve i Vukovarske prastari razdjelni stup uništen je i nema nikakvu svrhu
Nije u funkciji godinama, trebalo bi ga ukloniti
Razdjelni prometni stup fizički je nekada razdvajao prometne trake, odnosno označavao početak pješačkog otoka. Ovaj stari model, na križanju Svačićeve i Vukovarske ulice već godinama nije u funkciji – reflektirajući dio je uništen, stup nema nikakvu svrhu i zapravo bi ga trebalo ukloniti.
Ovakvi modeli postavljali su se ranijih godina, fiksne su, krute izvedbe s retroreflektirajućim žuto-crnim trakama i vrlo su rijetki na hrvatskim cestama. Ovaj stup možda je još jedini u gradu, a kako nema nikakve svrhe, bilo bi dobro zamijeniti ga novim, fleksibilnim stupom, ukoliko za to na ovom mjestu ima potrebe.


I dok se nekada u cijeloj Hrvatskoj ovakav tip fiksne barijere masovno ugrađivao na pješačkim otocima i opasnim zavojima, on zapravo predstavlja potencijalnu opasnost za vozače i motocikliste pri eventualnom naletu.
Foto: Komarilos
Čušpajz
JOŠ MJESEC DANA Vide se obrisi buduće spojne ceste između Bistričke i Sv. L. B. Mandića
Kad bude gotovo, ovih 370 metara ceste konačno će s gradom povezati naselje Filipovica
Uznapredovali su radovi na spojnoj cesti kojom će s gradom biti povezano naselje Filipovica. Konkretno, riječ je o 370 metara dugoj prometnici koja se nastavlja od Bistričke ulice, pa ispod Obilaznice 106. brigade ZNG RH (Južna obilaznica) ide paralelno uz prugu i povezuje se na prometnu infrastrukturu kompleksa u kojemu danas posluje Stanica za tehnički pregled i Lidl te se kod benzinske postaje Tifon povezuje na Ulicu sv. L. B. Mandića.
Na taj će način stanovnici naselja Filipovica moći dolaziti u središte grada bez potrebe da prave ogroman polukrug pokraj auto-tržnice da bi se Ulicom borova povezivali na kružni tok na Mandićevoj, praktički kod male sportsko-poslovne zračne luke. Odnosno, to je prometna agonija koja je započela sedamdesetih godina prošlog stoljeća kad je zbog gradnje obilaznice praktički presječena Bistrička ulica, pa je jedan njezin dio ostao u Filipovici a drugi u Industrijskoj četvrti.


Projekt se službeno zove “Izgradnja nerazvrstane ceste – spoj sjevernog i južnog dijela Južne obilaznice (Bistrička ulica)”, a uz novu cestu i nogostup ondje će biti izgrađen i vodoopskrbni cjevovod. Investitori su Grad Osijek i Vodovod Osijek.
Na trasi ceste trenutno se izvode pripremni radovi na posteljici, uočljivo je da je već izvedena odvodnja, postavljeni su ivičnjaci i na većem dijelu zapravo uskoro treba započeti asfaltiranje. Radnici na terenu govore kako imaju još mjesec dana za dovršetak posla. Vrijednost ceste je 986.000 eura.







Foto: Komarilos
Kovinar
ZAMKA NA NOGOSTUPU Rupa kod frizerskog salona u Reisnerovoj 110 čeka prvu žrtvu
Pješaci ovdje mogu slomiti nogu u idealnim okolnostima, a vozači romobila i bicikla mogu proći i gore
Građanin koji je fotodokumentirao lijepu, veliku i duboku rupu, koja se otvorila na nogostupu ispred frizerskog salona u Reisnerovoj 110, objašnjava kako problem nije od jučer nego da traje i godinu dana te da je neko vrijeme tamo stajao i plastični znak upozorenja: “… kasnije su ga maknuli, a rupa je ostala. Samo je sad još više propala.”.
Doista, u uvjetima slabije vidljivosti ovdje prolaznik lako može slomiti nogu jer je rupa dovoljno široka da se u nju nepažnjom može zagaziti i potom naglo izgubiti ravnotežu. Osim toga, idealna je za nesreće vozače romobila jer prednji kotač može upasti dovoljno duboko tako da će onaj tko je za upravljačem vozila naprosto preletjeti preko upravljača i dalje glavom forsirati pločnik. A i biciklisti imaju šanse dosta duboko zaglaviti kotač, pa isto poletjeti.
Otvaranje rupa u nogostupima po gradu nije novost. Događa se zbog puknuća cijevi i ispiranja podloge ili zbog nekih drugih razloga. I nije čudno što se to događa, nego je čudno što prolazi dosta dugo vremena između otvaranja problema i njegove sanacije.
Foto: Građani Komarilosi
Kovinar
GRADSKI BAZENI Dovršeno je 80% radova, a obnovljeni kompleks bit će otvoren 1. rujna
Najavljena je i gradnja prvog osječkog zatvorenog olimpijskog bazena uz kompleks u Wilsonovoj
Gradonačelnik Ivan Radić danas je sa suradnicima obišao radove na rekonstrukciji Gradskih bazena.
– Gradski bazeni prolaze svoju prvu temeljitu obnovu nakon 28 godina. Jedan od razloga zašto smo krenuli u energetsku obnovu je i to što kompleks ne bi imao minimalne tehničke uvjete za rad i morali bismo ga zatvoriti – rekao je gradonačelnik.
Vrijednost radova, objasnio je, iznosi šest milijuna eura, a troškovi su porasli zato što su – nakon što je krenula obnova vanjske ovojnice, bazenske tehnike, sustava grijanja i hlađenja, pločica, nove bazenske tehnike, novog tobogana, nove strojarnice i fotonaponske elektrane – uočili i da su truli drveni nosači krova, pa je onda odlučeno i to zamijeniti.
– Zbog toga je rok za dovršetak radova pomaknut na 1. rujna. Do sada je već završeno 80% radova – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je da Osijeku nedostaje zatvoreni olimpijski bazen. Postojeći bazen nema dovoljne dimenzije.
– Sad najavljujem da ćemo napraviti i prvi zatvoreni olimpijski bazen u Osijeku te da ćemo za dva mjeseca raspisati urbanističko-arhitektonski natječaj. Poslije toga idemo u izmjenu UPU-a i onda u odabir izvođača. Budući zatvoreni olimpijski bazen nalazit će se u sklopu Gradskih bazena, u produžetku Wilsonove ulice – najavio je Radić.

Predstavnik izvođača radova, Jožef Viszmeg iz tvrtke Cras, objasnio je kako su prilikom otvaranja krovišta primijetili da su glavni nosači bili oštećeni vlagom. Napravljena su ispitivanja i došli su do zaključka da tri nosača ne zadovoljavaju tehničke uvjete i oni su ekspresno naručeni, proizvedeni, dobavljeni i montirani i sad rade na tome da do kraja lipnja završe sve radove na krovu da bi mogli u prostoru raditi na keramici te dovršiti strojarnicu i postaviti fotonaponsku elektranu na krov.
Direktor Športskih objekata, Robert Seligman rekao je da je ugrađen potpuno novi tobogan s kućicom i stubištem, zatim da je izgrađen novi mali protočni ledeni bazen za oporavak poslije saune, dvije nove svlačionice za sportske klubove, a ugrađena je i ventilacija koja do sada nije funkcionirala. Dodao je da energetskom obnovom kompleks ostvaruje uštede od 60% na energentima i održavanju što je na godišnjoj razini oko 200.000 eura.



Foto: Komarilos i Grad Osijek
-
Mobilia2 dana od objaveNA CESTI Kombi bez pločica već je dvije godine ostavljen na križanju Murske i Savske ulice
-
Kožara2 dana od objavePRODUŽENI VIKEND Čak 43 pijana vozača u prometu, rekorder u Čepinu napuhao 2,24 promila
-
Analit13 sati od objaveNIJE KRAJ Još uvijek imamo komada starih pruga u cesti u Huttlerovoj i Hadrijanovoj
-
Šećerana1 dan od objaveDRAVA JE ZAKON Spas od ljetnih visokih temperatura mnogi pronalaze na Kopiki i Želji
-
Šećerana12 sati od objaveFRAN FEST Sve je spremno za novi trodnevni alternativni festival, stiže 30-ak bendova i DJ-a
-
Šećerana1 dan od objaveTEKMA Hrvatska igra u 1 sat protiv Paname, kafići rade do 5, a ekran u Tvrđi vas čeka
-
Šećerana15 sati od objaveMA KAKVO SPAVANJE Osijek je slavio pobjedu Vatrenih jutros u tri, navijači preplavili Tvrđu
-
Mobilia1 dan od objaveRETFALA Obnova župne crkve, mise se održavaju u školi, radovi će biti gotovi u rujnu
-
Svilana8 sati od objaveOLJK Panonska filharmonija večeras u 21 sat u Tvrđi otvara najveću kulturnu manifestaciju
-
Šećerana9 sati od objaveAKTIVNO GRAĐANSTVO Mladi, dođite na radionicu i podignite svijest o rodnoj ravnopravnosti
-
SPEEDWAY10 sati od objavePREDSTAVLJEN NOVI TRENER Kormilo bijelo-plavih preuzeo Argentinac Federico Bessone
